بلیط هواپیما

درک بهتر متاورس و نحوه ورود به آن

متاورس، این جهان مجازی موازی جذابیت ها و کاربردهای بسیار زیادی دارد و خیلی از ما دوست داریم بیشتر با آن آشنا شویم تا بتوانیم از آن برای تجربه کاری و زندگی بهتر کمک بگیریم.

حتما دوست دارید بدانید که متاورس چیست و چطور می توان وارد آن شد. پس در ادامه همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ عظیم مدیا باشید تا بهتر با چیستی متاورس آشنا شوید.

متاورس چیست؟

متاورس موضوع جدیدی نیست ولی در چند ماه گذشته به خاطر اتفاقاتی که در این زمینه در کمپانی فیسبوک رخ داده است، خیلی خبرساز شده است. عصر متاورس آنقدر اهمیت دارد که این غول فناوری بودجه زیادی به آن اختصاص داده است. از طرفی نام هولدینگ بزرگ فناوری خود را که شامل فیسبوک، اینستاگرام، واتساپ و … بود و پیش از این به نام کمپانی فیسبوک شناخته می‌شد، به “متا” تغییر داده است.

درست است که متاورس در فارسی به فراجهان ترجمه شده است، اما بهترین معادل فارسی آن عبارت “واقعیت دیجیتال جایگزین” است.

چون واقعیتی است که در دنیای دیجیتال قرار دارد و جایگزین زندگی واقعی می‌شود.

در این زمینه یک سری سوال پیش می‌آید. مثلا اینکه:

چه اتفاقی برای مشاغل می‌افتد؟ 

اقتصاد چه تغییری می‌کند؟ 

سبک زندگی چطور خواهد بود و چه تغییری می‌کند؟ 

اگر قرار است مردم در متاورس حضور داشته باشند، باید پاسخی برای این سوالات وجود داشته باشد.

متاورس مرحله جدیدی از اینترنت است که عامل ترکیب واقعیت افزوده (AR)، واقعیت توسعه‌یافته (XR) و واقعیت مجازی (VR) با دنیای فیزیکی ما خواهد بود؛ متاورس نقطه اتصال زندگی واقعی و دیجیتالی است.

قبل از بررسی پلتفرم های ورود به دنیای متا بگذارید به شما بگوییم که این اصطلاح برای اولین بار توسط چه کسی ابداع شد، دنیای متاورس چیست و چه کارهایی می‌توان در آن انجام داد.

متاورس توسط چه کسی ابداع شد؟

می دانید که این اصطلاح برای اولین بار توسط چه کسی ابداع شد؟ اصلا تاریخچه متاورس از کی آغاز شد؟ 

نیل استفنسون (Neal Stephenson) برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ در کتاب علمی تخیلی Snow Crash این کلمه را به کار برد. بعدها حضور افراد در بازی‌های مبتنی بر آواتار و اخیرا حضور برندهایی مثل نایکی، پوما و فیسبوک در دنیای جدید متاورس اهمیت این فضا را بیشتر کرده است. تا آنجایی که حتی فیسبوک نام کمپانی خود را به “Meta” تغییر می‌دهد.

دنیای متاورس چگونه جایی است؟