جدول انتخاب شمع خودرو

چکیده : شمع خودرو یکی از قطعات اصلی در سیستم موتور خودرو به شمار میرود که به کمک آن جرقه اولیه خودرو به منظور احتراق سوخت صورت میگیرد. این قطعه کوچک اما مهم یکی از قطعات مصرفی خودرو است که به طور معمول دارای 20 تا 30 هزار کیلومتر عمر مفید میباشد.

جدول انتخاب شمع خودرو

شمع خودرو یکی از قطعات اصلی در سیستم موتور خودرو به شمار میرود که به کمک آن جرقه اولیه خودرو به منظور احتراق سوخت صورت میگیرد. این قطعه کوچک اما مهم یکی از قطعات مصرفی خودرو است که به طور معمول دارای 20 تا 30 هزار کیلومتر عمر مفید میباشد. یکی از چالش‌های اصلی در مورد شمع خودرو، انتخاب و خریداری شمع با کیفیت است، به همین دلیل در این مقاله به بررسی موارد موثر در انتخاب شمع خودرو پرداخته شده و در نهایت جدولی تحت عنوان جدول انتخاب شمع خودرو تهیه شده است که انتخاب و خرید شمع اتومبیل را در زمانی کوتاه ممکن میسازد.

چرا باید در انتخاب شمع خودرو دقت کنیم؟

انتخاب شمع خودرو باید با دقت بالایی انجام شود چرا که به طور مستقیم در عملکرد خودرو تاثیرگذار است. در ادامه به مهمترین عوامل موثر در انتخاب شمع خودرو اشاره شده است:

·            خودرو در هنگام سرد بودن خودرو، سریع تر روشن میشود.

·            آلاینده‌های ناشی از سوخت خودرو کاهش یافته، در نتیجه عمر کاتالیزور خودرو بالاتر میرود.

·            سوخت خودرو به صورت کامل میسوزد و مصرف سوخت خودرو به حد قابل توجهی کاهش میابد.

·            توان موتور خودرو را تا 3 درصد افزایش میدهد.

·            طول عمر شمع خودروی با کیفیت میتواند تا 5 برابر شمع خودروی عادی، بیشتر باشد.

·            باعث بهبود عملکرد موتور خودرو و بالا رفتن طول عمر سایر قطعات میشود.

در انتخاب شمع خودرو به چه نکاتی توجه کنیم؟

همانطور که اشاره شد، شمع خودرو یکی از قطعات مهم در کارکرد خودرو بوده که دارای یک عمر مفید است و توصیه میشود پیش از به اتمام رسیدن عمر مفید آن، نسبت به تعویض آن اقدام شود. یکی از چالش‌های اصلی در زمان خرید شمع خودرو، توجه به مواردیست که میتواند به طور مستقیم بر روی کیفیت و عمر موتور خودرو و سایر قطعات موثر باشد. به همین دلیل در ادامه به بررسی مهمترین مواردی که باید در زمان خرید شمع و وایر به آنها توجه شود، پرداخته شد. در نهایت جدولی تحت عنوان جدول انتخاب شمع خودرو تهیه شده که به کاربر کمک میکند در کوتاه ترین زمان نسبت به انتخاب شمع خودرو اقدام نماید.

·            انواع شمع بر اساس ساختار الکترود مثبت

یکی از اولین نکاتی که در انتخاب شمع خودرو باید مورد توجه قرار بگیرد، نوع شمع است. به طور کلی شمع‌های اتومبیل به دو دسته شمع معمولی و شمع سوزنی تقسیم بندی میشوند، این دسته بندی بر اساس شکل و نحوه عملکرد الکترود مثبت شمع صورت میگیرد و میتواند در عملکرد و جرقه زنی موثر باشد.

شمع‌های معمولی شمع هایی با الکترود مثبت گرد هستند که جرقه زنی نسبتا خوبی دارند اما به دلیل اینکه معمولا در ساخت این نوع شمع‌ها از فلز نیکل استفاده میشود، متاسفانه آلیاژ نیکل در برابر گرما و استفاده مداوم مقاومت حرارتی بالایی نداشته و پس از مدتی استفاده فلز آن ذوب شده و کارایی خود را از دست میدهند.

در شمع‌های سوزنی الکترود مثبت به شکل سر سوزن بوده و به دلیل شکل ظاهری این نوع شمع‌ها، جرقه زنی با کیفیت بسیار بالایی انجام میشود و از آنجایی که این دسته از فلزات در برابر حرارت مقاومت بالایی از خودشان نشان میدهند، میتوانند برای استفاده در خودروهای با موتور تقویت شده مورد استفاده قرار بگیرند.

·            انواع شمع بر اساس جنس الکترود شمع

شمع‌ها بر اساس متریال مورد استفاده در ساختار الکترود شمع به سه دسته اصلی شمع‌های نیکلی، ایردیومی و پلاتینیومی تقسیم بندی میشود. این دسته بندی میتواند به طور مستقیم بر روی مقاومت حرارتی شمع تاثیر بگذارد و به خودرو کمک کند تا در دور موتور بالا، افت کیفیت جرقه رخ ندهد و در نهایت خودرو خاموش نشود. 

·            انتخاب شمع بر اساس تعداد الکترود منفی

یکی دیگر از معیارهای انتخاب شمع خودرو، انتخاب بر اساس تعداد الکترودهای منفی شمع است که میتواند بین 1 تا 4 عدد متغیر باشد. طول عمر و مقاومت شمع‌های چند الکترودی در مقایسه با شمع‌های تک الکترودی بالاتر بوده و به احتراق کامل سوخت کمک میکند. این شمع‌ها برای استفاده در تمامی خودروها مناسب نبوده و باید از سوی سازنده شمع خودرو و سازنده خودرو مورد تایید قرار بگیرد. 

·            انتخاب شمع خودرو بر اساس کد حرارتی

شمع‌ها بر اساس میزان مقاومت حرارتی خود دارای یک کد حرارتی هستند و شمع‌های موجود در بازار به سه دسته کلی شمع سرد، شمع نیمه گرم و شمع گرم دسته‌بندی میشوند. تعیین کد حرارتی علاوه بر اینکه در مقاومت حرارتی شمع تاثیرگذار است میتواند در ساختار شمع مثل پایه کوتاه یا بلند، ساختار الکترود مثبت آن و قدرت هدایت حرارتی آن موثر باشد. توصیه میشود در انتخاب شمع خودرو بر اساس کد حرارتی انتخاب بر اساس کارکرد موتور خودرو و توصیه‌های شرکت سازنده آن انجام شود.

کارکرد شمع خودرو بر اساس این طبقه بندی به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: دور موتور و سرعت رانندگی، کیفیت سوخت مورد استفاده و ترکیب هوا و سوخت، فشار بارومتریک و ارتفاع، دمای محیطی و رطوبت موجود در هوا، تربو شارژ و سوپر شارژ مهمترین موارد تاثیرگذار در انتخاب شمع بر اساس کد حرارتی هستند.

شمع‌ سرد، شمع‌های پایه کوتاهی هستند که حرارت را با سرعت نسبتا بالایی منتقل میکنند و کمتر از دو مدل دیگر دمای حاصل از احتراق را در خود نگه میداند، استفاده از این شمع‌ها در دمای بالا و موتورهای تقویت شده مناسبند.

شمع نیمه گرم، پایه بلندتری در مقایسه با شمع‌های سرد دارد و انتقال حرارت با سرعت کمتری انجام میشود و برای موتورهای خودرو با درجه حفاظت متوسط، کارایی دارد.

شمع گرم نیز آخرین مدل از این دسته بندی است که پایه بلندی دارد و حرارت را کمتر منتقل میکند، به همین در موتورهای با دمای پایین مناسب است و رسوبات کمتری بر روی الکترودهای آن، ایجاد میشود.

·            انتخاب شمع خودرو بر اساس فاصله میان الکترود مثبت و منفی شمع خودرو

فاصله میان الکترود مثبت و منفی شمع خودرو که اصطلاحا گپ نامیده میشود باید به حد استاندارد باشد، اما این مورد در اثر فرسودگی شمع خودرو میتواند بیشتر شود که با خود مشکلاتی همچون احتراق ناقص سوخت، سر و صداهای موتور و خروج بیش از حد گاز از اگزوز را با خود به همراه دارد.

·            انتخاب شمع خودرو بر اساس برند

یکی دیگر از مواردی که میتواند در انتخاب شمع خودرو در هنگام خرید موثر باشد، توجه به شرکت سازنده آن است. برندهای مطرحی در زمینه ساخت شمع خودرو فعالیت دارند، از کمپانی‌های برتر خودرو سازی مانند مرسدس بنز و BMW گرفته تا برندهای دیگر همچون NGK، دنسو، بوش، چمپیون، اتولایت و... این برندها مطرح‌ترین برندهای تولید کننده شمع هستند که کیفیت خوبی نیز دارند، تنها موردی که در این زمینه باید به آن توجه کنید، تشخیص شمع اصلی و غیر اصلی است.

سایر مواردی که در انتخاب شمع خودرو موثرند:

·            تعداد سیلندرها و نوع موتور خودرو

·            نوع گیربکس خودرو

·            مصرف سوخت خودرو

در این مقاله به بررسی شاخص‌ها و ویژگی‌های موثر در انتخاب شمع خودرو و دلایل اهمیت شمع خودرو پرداخته شده است. به طور کلی توصیه میشود در صورتی که قصد خرید شمع خودرو دارید، از فروشگاه‌های معتبر در این زمینه خرید خود را انجام دهید. فروشگاه شمع رحمتی یکی از فروشگاه‌های فعال در زمینه فروش انواع شمع خودرو و وایر شمع است که میتوانید بهترین شمع خودرو را از آن تهیه نمایید. شما میتوانید به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و یا خرید بهترین شمع خودرو از سایت فروشگاه شمع رحمتی بازدید نمایید.

سرزمین خودرو ایرانیان