پمپ آب چیست؟

زندگی در تمدن شهری شرایطی را برای ما فراهم کرده است که با عبارت پمپ آب آشنا باشیم؛ زیرا امروزه در ساختمان های بسیار بزرگ و برج هایی با ارتفاع بسیار زیاد از پمپ آب به وفور استفاده می شود؛ البته عده زیادی از افراد تا کنون فقط نام پمپ آپ را شنیده اند و شناخت کافی و کاملی از آن ندارند. به همین منظور قصد داریم که از زوایای مختلف به بررسی ویژگی های پمپ آب پردازیم تا شما عزیزان دریابید که پمپ آب چیست و به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

دسترسی به خصوصیات پمپ آب نه تنها به اطلاعات شما می افزاید بلکه شرایط بهتری را برای افرادی فراهم می کند که قصد تهیه آن را دارند زیرا اینگونه با در اختیار داشتن اطلاعات همه جانبه از پمپ آب می توانند برای خرید آن اقدام کنند.

پمپ آب چیست و کاربرد آن چه می باشد؟

پمپ آب که به آن تلمبه نیز گفته می شود، دستگاهی است که از آن در جهت انتقال و یا جا به جایی مایعات مختلف همچون آب با فشار زیاد بهره برده می شود. ایجاد فشار زیاد در انتقال مایعات باعث می شود که بتوان آن را تا ارتفاع بالاتر و یا پایین تری انتقال داد و به همین دلیل امروزه از پمپ آب به وفور استفاده می شود.


به عنوان مثال: یکی از اصلی ترین کاربردهای پمپ آب در شهرها، انتقال آب مصرفی مورد نیاز ساختمان ها و برج ها به طبقات بالایی است که در این شرایط اگر از پمپ آب استفاده نشود، طبقات بالایی ساختمان ها به آب دسترسی نخواهند داشت و یا در صورتی که بدون پمپ بتوانند از آب استفاده کنند، فشار آب برای آنها بسیار کم خواهد بود. به همین دلیل در تک تک ساختمان هایی که در شهر مشاهده می کنید، از پمپ آب استفاده شده است اما لازم به توضیح است که پمپ آب در صنعت نیز به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد پمپ آب چگونه است؟

پمپ های آب برای اینکه بتوانند آب و مایعات را به ارتفاع بیشتر منتقل کنند، انرژی مکانیکی را از موتور دستگاه پمپ  می گیرند و سپس این انرژی مکانیکی را به مایع منتقل می کنند؛ با این وجود انرژی مایع پس از خارج شدن از پمپ افزایش می یابد و در نهایت با انجام این عملکرد مکانیکی، مایع با فشار زیاد در سیستم لوله کشی جا به جا می شود.

پمپ آب دورانی چیست و انواع آن چه هستند؟

پمپ دورانی آب که به آن ROTARY نیز گفته می شود به گونه ای است که انرژی مورد نیاز برای جا به جایی مایعات را با حرکات دورانی چرخ دنده ها به دست می اورد و به همین دلیل به آن پمپ دورانی گفته می شود. این نوع پمپ از انواع مختلفی برخوردار است که انواع آن از قبیل زیر هستند:

پمپ آب دنده ای

از متداول ترین انواع پمپ های دورانی برای افزایش توان مورد نیاز سیال، پمپ های دنده ای هستند که انرژی مورد نیاز در آنها توسط چرخ دنده ها تامین می شود  و برای تهیه این نوع پمپ ها از دو مدل چرخ دنده استفاده می شود که به آن چرخ دنده خارجی و داخلی گفته می شود. لازم به توضیح است که به کمک این پمپ ها مقدار مشخصی از مایعات در هر سیکل جا به جا می شود و کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف از این نوع پمپ می شود.

پمپ آب لوب یا گوشواره ای

پمپ آب لوب که به آن پمپ گوشواره ای هم گفته می شود از جمله پمپ هایی است که به وفور در صنایع کاغذ سازی، تولید دارو و مواد شیمیایی از آن استفاده می شود زیرا پمپ گوشواره ای از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و مقاومت خوبی را نیز از خود نشان میدهد.

پمپ آب پره ای و یا وین

پمپ های پره ای از نظر نحوه عملکرد به میزان زیادی به پمپ های دنده ای شباهت دارند اما در این نوع پمپ پره ها از طول های متفاوتی برخوردار هستند و این پره ها در درون حفره و روی روتوری نصب می شوند. بیشترین میزان کاربرد پمپ پره ای در خصوص سیستم های قدرتی و سوپر شارژ است.

برای خرید پمپ آب به چه مواردی باید توجه کرد؟

کسانی که قصد داشته باشند تا پمپ آب تهیه کنند و آن را در راستای اهداف خود مورد استفاده قرار دهند، باید به مواردی توجه داشته باشند تا یک خرید مناسب را انجام دهند که این موارد از قبیل زیر هستند:

توجه به فشار سیال مورد نیاز

در حین خرید پمپ آب باید آن را بر اساس میزان فشاری که باید به سیال و یا آب وارد شود، تهیه کنید تا به درستی امکان استفاده از آن را داشته باشید. به عنوان مثال: ممکن است که پمپ آب مورد نیاز برای یک برج از قدرت بیشتری در مقایسه با پمپ آب یک ساختمان معمولی برخوردار باشد و چنانچه پمپ آب سختمان معمولی را بخواهید در برج به کار ببرید با بروز مشکل در انتقال آب مواجه خواهید شد.

در نظر گرفتن هزینه کارکرد پمپ

برای استفاده از یک پمپ باید در نظر بگیرید که هزینه کارکرد آن چه قدر است و سالانه به چه میزان شما را متحمل صرف هزینه می کند. انجام این کار برای ساختمان ها و یا هر نوع سازمانی بسیار مهم خواهد بود که باید به آن توجه داشت

نوع پمپ آب

همان طور که اشاره شد پمپ آب دارای انواع مختلفی است که هر یک از انواع آن در شرایط متفاوتی به کار می رود و از این رو باید نوع پمپ آب را در حین خرید مد نظر قرار دهید و یکی از انواع آن را تهیه کنید که به بیشترین میزان برای شرایط مورد نظر شما مناسب هستند.

کلام پایانی

بدون شک فقدان پمپ آب در جوامع مختلف باعث بروز مشکلات زیادی می شود که این مساله نشان دهنده اهمیت پمپ آب است. از این جهت کسب اطلاع از آن برای عده زیادی حائز اهمیت خواهد بود که به همین دلیل آن را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دادیم .

 


سرزمین خودرو ایرانیان