چگونه به سوال میزان حقوق درخواستی در مصاحبه پاسخ دهیم؟

حقوق درخواستی شما چقدر است؟؛ سوالی ساده با جوابی پیچیده! معمولا پاسخ دادن به این سوال سخت است؛ چرا که جوابی که می‌دهید می‌تواند در به دست آوردن یا از دست دادن موقعیت شغلی اثر گذار باشد. آماده بودن برای چنین سوالی باعث می‌شود تا حقوق درخواستی را بیش از حد یا بسیار کمتر از آنچه که باید دریافت کنید در نظر نگیرید. اگر برای یک مصاحبه شغلی آماده می‌شوید، با ادامه این مقاله همراه باشید تا بتوانید بهترین پاسخ را به پرسش میزان حقوق درخواستی بدهید.

بهترین نحوه پاسخ به سوال میزان حقوق درخواستی

یکی از مهم‌ ترین سوالاتی که مسئول منابع انسانی در مصاحبه اولیه می‌پرسد، میزان حقوق و دستمزد درخواستی شما است. پاسخی که به این سوال می‌دهید میزان تطابق شما با بودجه شرکت برای یک موقعیت شغلی خاص را مشخص می‌کند. در نتیجه، بهتر است برای جواب دادن به آن آمادگی کافی داشته باشید.

قبل از جلسه مصاحبه میزان حقوق درخواستی‌ خود را مشخص کنید

ممکن است مصاحبه کننده از شما بخواهد میزان حقوق پیشنهادی خودتان را اعلام کنید و یا با مطرح کردن یک رقم بخواهد که نظر خودتان را درباره این عدد بگویید. در هر صورت جوابی که شما می‌دهید از نظر میزان تطابق با سابقه کار شما و همینطور بودجه شرکت بررسی می‌شود.

برای اینکه میزان دقیق حقوق دریافتی‌تان را براساس سطح تحصیلات، سطح ارشدیت، شهر، استان و موارد دیگر بدانید، بهترین کار مشاهده آگهی‌های استخدامی مختلف در حوزه مهارت و تخصص خودتان است. به طور حتم میزان حقوق مشخص شده در آگهی استخدام با دیپلم انسانی نسبت به استخدام با مدرک کارشناسی ارشد و دکتری بسیار متفاوت است. در برخی مشاغل بیش از سطح تحصیلات، سطح ارشدیت تعیین کننده میزان حقوق است. می‌توانید با بررسی آگهی‌های استخدامی مختلف و یا خواندن جدیدترین گزارشات حقوق و دستمزد که در سایت‌های کاریابی و استخدام منتشر می‌شوند دید بهتری نسبت به میزان حقوق مناسب سطح خودتان پیدا کنید.

راه دیگر، صحبت کردن با افرادی است که در حوزه تخصص شما مشغول به کار هستند. می‌توانید از دوست و آشنایان یا اعضای خانواده که تخصص مشابهی دارند بخواهید که در صورت امکان میزان حقوق دریافتی‌شان را به شما بگویند. استفاده از روش‌های مختلف (سایت‌های کاریابی و پرسش از افراد) باعث می‌شود دید جامع‌تری نسبت به میزان حقوق مناسب خودتان پیدا کنید.

نکته دیگری که درباره حقوق درخواستی خودتان باید در نظر داشته باشید، مخارج و هزینه‌های ثابت شما است. با در نظر داشتن هزینه‌هایی که دارید احتمال اینکه شغلی با درآمد بسیار پایین‌تر از سطح نیازتان را بپذیرید کمتر می‌شود. 

برای پاسخ به این سوال یک استراتژی مشخص داشته باشید

به طور کلی 3 استراتژی مختلف برای پاسخ به سوال میزان حقوق درخواستی وجود دارد:

1. تعیین بازه یا محدوده حقوقی

معمولا اعلام کردن یک میزان حقوق مشخص جایی برای مذاکره و دریافت پیشنهادات بهتر نمی‌گذارد. می‌توانید یک بازه حقوقی را به عنوان رقم پیشنهادی خودتان اعلام کنید. به طور مثال، اگر حداقل حقوق مورد نظرتان 6 میلیون تومان است، پیشنهاد حقوقتان بهتر است بین 6 تا 7 و پانصد یا 8 میلیون تومان باشد. بهتر است شروع بازه‌ای که اعلام می‌کنید کمی بیشتر از حداقل حقوق مد نظرتان باشد. در این صورت اگر کارفرما پیشنهاد حداقل شما را پذیرفت باز هم کمی بیشتر از مبلغی خواهد بود که انتظار دریافتش را داشتید.

همچنین می‌توانید به این موضوع اشاره کنید که مزایا هم در کنار حقوق برایتان اهمیت دارد و اگر شرکت پایین‌ترین میزان مبلغ پیشنهادی شما را بپذیرد انتظار دارید مزایای دیگری مثل بیمه تکمیلی در کنار آن دریافت کنید.

2. تغییر سوال

یکی دیگر از استراتژی‌هایی که می‌توانید به کار ببرید، پاسخ به سوال با یک سوال دیگر است. زمانی که مصاحبه کننده از شما میزان حقوق درخواستی‌تان را می‌پرسد، می‌توانید با پرسیدن: "محدوده مبلغی که شرکت برای این موقعیت شغلی در نظر گرفته چقدر است؟" به سوال پاسخ بدهید. در این حالت مصاحبه کننده ممکن است مبلغی را گفته و از شما بخواهد که نظرتان را درباره آن بگوید. بنابراین، مهم است که قبل از حضور در جلسه مصاحبه در رابطه با میزان حقوق مناسب خودتان تحقیق کرده باشید.

اگر مبلغ پیشنهادی کارفرما پایین‌تر از حد مورد نظرتان بود، بهتر است جواب آماده‌ای برای آن داشته باشید. می‌توانید بگویید: "مبلغ مورد نظر من در بازه ... تا ... است، اما در صورتی که در کنار حقوق مزایای دیگری وجود داشته باشد مایل به مذاکره هستم". این موضوع نشان دهنده میزان حرفه‌ای بودن شما و اطمینانی است که نسبت به تخصص و مهارت‌های خودتان دارید.

3. به تعویق انداختن پاسخ

اگر همچنان در رابطه با مزایایی که موقعیت شغلی و شرکت مورد نظر برایتان دارد مطمئن نیستید، می‌توانید پاسخ را به تعویق بیاندازید. به طور مثال می‌توانید بگویید: "حقوق برای من اهمیت زیادی دارد، اما در حال حاضر حضور در یک محیط کاری پویا که امکان رشد را برایم فراهم می‌کند اولویت بیشتری دارد. ترجیح می‌دهم ابتدا بیشتر درباره فرهنگ کاری شرکت و مزایای دیگری که برایم دارد بدانم".

نکته مهم این است که صرف نگرانی درباره از دست دادن موقعیت شغلی نباید دلیل انتخاب این استراتژی باشد. زمانی که نیاز زیادی به کار دارید ممکن است هر مبلغی را بپذیرید، اما در آینده پشیمان خواهید شد. شما با کار در هر شرکتی برای آن ایجاد ارزش می‌کنید، دانستن ارزش خودتان باعث می‌شود تا آگاهانه‌تر درباره حقوق و مزایای مورد نظرتان صحبت کنید. مثبت بودن نتیجه درخواست افزایش حقوق نیز بستگی زیادی به ارزشی که به شرکت اضافه می‌کنید و میزان تعهد و حرفه‌ای بودن شما دارد.

جمع بندی

پاسخ به سوال میزان حقوق درخواستی می‌تواند در برخی موارد چالش برانگیز باشد. زمانی که یک موقعیت کاری اهمیت زیادی برای شما دارد و یا نیاز شدیدی به کار دارید، ممکن است مبلغی که پیشنهاد می‌دهید پایین‌تر از رقمی باشد که واقعا باید دریافت کنید. نکات مطرح شده در این مطلب به شما کمک می‌کند پاسخ بهتری به این سوال بدهید. اگر با داشتن آگاهی کافی نسبت به موقعیت شغلی، شرایط شرکت، میزان تجربه، و همچنین تخصص و ارزشی که شما به آن شرکت اضافه می‌کنید به جلسه مصاحبه بروید، بهترین نتیجه را از آن خواهید گرفت.