بیت کوین چه زمانی صد هزار دلار را می‌بیند؟ آیا اصلا آن را می‌بیند؟

نگاه همه سرمایه‌گذاران همه ارزهای دیجیتال به بیت کوین دوخته شده است، حتی اگر هیچ بیت کوینی در پرتفوی خود نداشته باشند. واقعیت این است که به خاطر اهمیت و دامیننس اولین رمز ارز دنیا، تغییر روند تمام رمز ارزها در مشت آن است؛ تا وقتی که بیت کوین روندی صعودی را آغاز نکند، نمی‌توان از دیگر دارایی‌های رمزنگاری شده انتظار داشت تا روندی طولانی‌مدت و ادامه‌دار را رو به بالا آغاز کنند. سقف قیمت قبلی BTC نزدیک به 70 هزار دلار بود. با توجه به طولانی شدن مارکت خرسی چهارم، این مرتبه تریدرها به زیر صد هزار دلار قانع نیستند!

بسیاری از سرمایه‌گذاران، تحلیلگران و متخصصان بر این باور هستند که با وجود فاصله گرفتن قیمت لحظه ای بیت کوین در حال حاضر از سقف تاریخی خود در سال 2021، بدون شک 100 هزار دلار توسط پادشاه رمز ارزها لمس خواهد شد. آن‌ها فقط در تشخیص زمان رخ دادن این اتفاق شک دارند و درباره‌اش اظهار نظر می‌کنند، اما اغلب درباره اصل آن تردیدی ندارند؛ دیر یا زود بیت کوین 100 هزار دلاری محقق خواهد شد، اما کی؟ به زودی یا ده سال دیگر؟

معجزه‌ای به نام هاوینگ برای قیمت بیت کوین

در تحلیل تکنیکال، عقیده بر این است که تاریخ تکرار خواهد شد، به همین دلیل تحلیلگران این شاخه از تحلیل همواره به دنبال الگوهای تکرار‌شونده‌ای هستند که نشان می‌دهند دوباره مسیری صعودی-نزولی یا بالعکس تکرار خواهد شد. با نگاهی به تاریخچه چهارده ساله بیت کوین متوجه خواهید شد رویداد هاوینگ همواره به عنوان عنصری شتاب‌دهنده برای این ارز دیجیتال عمل کرده و افزایش قیمتش را سبب شده است. اما آیا این الگو دوباره در نمودار قیمت BTC دیده خواهد شد؟ لزوما خیر! در آنالیز تکنیکال و در کل همه شاخه‌های دیگر، قطعیتی وجود نداشته و بحث همواره بر سر احتمال است.

عده‌ای بر این باور هستند که سه مرتبه قبل، آن چه باعث بالا رفتن نرخ بیت کوین شد تنها هاوینگ نبوده است، بلکه دست به دست هم دادن عناصر مهم به این منظور، درست حوالی این رویداد، علت بوده است. به عبارت دیگر، آن‌ها افزایشی شدن قیمت بیت کوین با نزدیک شدن به هاوینگ یا بعد از آن را اتفاقی می‌دانند. یعنی تکه‌های پازل نزدیکی این رویداد کنار هم چیده شده‌اند و در نهایت همه چیز به اسم هاوینگ تمام شده است، در حالی که نسبت به سایر مسائل اهمیت کمتری دارد.

برای آن دسته از افرادی که درباره هاوینگ نمی‌دانند باید گفت منظور از آن، اتفاقی است که بعد ثبت هر 210 هزار بلاک (تقریبا هر چهار سال یکبار) در شبکه بیت کوین رخ می‌دهد و به موجب آن پاداش استخراج هر بلاک نصف می‌شود. در حال حاضر، هر ماینر بابت ثبت موفق یک بلاک حاوی تراکنش‌ها در پایگاه داده، 6.25 واحد BTC به دست می‌آورد. این تعداد بعد از Halving نصف شده و 3.125 واحد BTC خواهد شد.

اما چرا چنین چیزی باید سبب صعودی شدن قیمت بیت کوین شود؟ مانند هر دارایی و کالای دیگر، مهمترین موضوع در تعیین قیمت بیت کوین نیز بحث عرضه و تقاضا است. بعد از هاوینگ سرعت عرضه این ارز دیجیتال ناگهان نصف می‌شود. به فرض ثابت ماندن تقاضا برای آن یا مخصوصا بالا رفتنش، افزایش نرخ را شاهد خواهیم بود.

بسیاری با در نظر گرفتن این حقیقت، با قطعیت درباره بالا رفتن قیمت بیت کوین با فرا رسیدن هاوینگ سال 2021 (بهار 1403) صحبت می‌کنند. اما آن‌ها یک نکته بسیار مهم را در نظر نگرفته‌اند. اگر تکه‌های پازل مثل گذشته کنار هم قرار نگیرند، این مرتبه هاوینگ به جای عمل کردن مثل یک معجزه، بازار را به آتش خواهد کشاند!

امکان ورشکستگی بزرگترین ماینرها در صورت عدم بهبود وضعیت اقتصادی دنیا

وضعیت اقتصادی در سراسر دنیا مناسب نیست و کشورهای زیادی، از جمله بزرگترین اقتصادها، با نرخ‌های تورمی که طی چند دهه گذشته دیده نشده‌اند دست و پنجه نرم می‌کنند. بخش قابل توجهی از آن‌ها رسما در حالت رکود قرار دارند، هر چند به طور علنی به این موضوع اشاره نکنند. تاثیر چنین وضعیتی بر بازارهای مالی کاملا طبیعی است. وقتی مردم درگیر تورم شده‌اند و اجناس را گرانتر خریداری می‌کنند یا به خاطر نرخ‌های بهره بالا دریافت سودهای تضمینی را ترجیح می‌دهند، پول بسیار کمتری وارد بازارهای پرریسکی همچون کریپتو خواهد شد.

تصور کنید به خاطر شرایطی که درباره‌اش صحبت کردیم، تقاضا برای بیت کوین به جای افزایش یا حتی ثابت ماندن، کاهش پیدا کند. در این حالت شرکت‌های ماینینگ بزرگی که با درآمدهای کنونی نیز به سختی روزها را سپری می‌کنند، درآمدشان نصف خواهد شد؛ در این صورت آن‌ها رسما ورشکسته شده و قادر به ادامه فعالیت نخواهند بود. کنار کشیدن عناصری که شبکه بیت کوین را تشکیل داده‌اند، مهلک است و بر پیکره این پروژه بزرگ آسیب وارد خواهد کرد. وقتی کار به اینجا برسد، صد هزار دلاری شدن بیت کوین خیلی به تعویق خواهد افتاد.

بررسی‌ها نشان داد با توجه به نصف شدن پاداشی که استخراج‌کنندگان بعد از هاوینگ دریافت خواهند کرد، قیمت بیت کوین باید بعد رویداد مورد بحث به حوالی 98,000 دلار برسد، وگرنه تعداد زیادی از غول‌های ماینینگ مجبور به توقف فعالیت‌هایشان خواهند شد.

بیت کوین صد هزار دلاری: تضمینی غیرقابل پیش‌بینی

رمز ارزها توسط برخی کارشناسان دنیای پول و سرمایه، بدون پشتوانه خطاب می‌شوند، اما در عمل، این تعریف واقعی پول‌های فیات نظیر دلار، یورو و ریال است. با توجه به تورمی که این نوع پول‌ها درگیرش شده‌اند، دیر یا زود بیت کوین صد هزار دلاری می‌شود، اما شاید آن زمان پول‌های رایج شدیدا ارزششان را از دست داده باشند. به این ترتیب نمی‌توان انتظار داشت به واسطه زیاد شدن قیمت بیت کوین، قدرت خرید هم بیشتر شده باشد. به زبان ساده، این قیمت باید زودتر حاصل شود تا سرمایه‌گذاران به سود واقعی برسند، وگرنه در بهترین حالت فقط ارزش دارایی‌های آن‌ها حفظ شده است.

برای پیش‌بینی دقیق‌تر زمان صد هزار دلاری شدن بیت کوین، باید به چند نکته توجه داشته باشید و اخبار را خیلی دقیق زیر نظر بگیرید. یکی از نکات مهم، وضعیت نرخ بهره اقتصادهای برتر به ویژه آمریکا است. هر چه بانک مرکزی ایالات متحده این نرخ را کاهش بدهد، پول بیشتری از بانک‌ها بیرون آمده و به سمت بازارهای پرریسکی همچون کریپتوکارنسی روانه خواهد شد. یک موضوع بسیار مهم دیگر،‌ بحث صندوق‌های قابل معامله اسپات بیت کوین است، صندوق‌هایی که اجازه می‌دهند بیت کوین در بازارهای بورس سنتی و متداول (به صورت غیر مستقیم) قابل خرید و فروش باشد. گفته می‌شود این مرتبه، شروع بولران بعدی به واسطه شروع به کار صندوق‌های قابل معامله اسپات بیت کوین خواهد بود.

برچسب ها : بیت کوین,ارز دیجیتال,رمز ارز,هاوینگ