معاون وزیر راه و شهرسازی: پرداخت تسهیلات 50 میلیون تومانی برای نوسازی بافت فرسوده از شهریور

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات 50 میلیون تومانی نوسازی بافت‌ فرسوده با نرخ 9 درصد از شهریور آغاز می‌شود، گفت: این تسهیلات از 2500 میلیارد نقدینگی دولت و 2500 میلیارد تومان آورده بانک‌ها اجرا خواهد شد.
به گزارش فارس، هوشنگ عشایری افزود: قرار است این تسهیلات از محل 2500 میلیارد تومان کمک نقدی دولت به اجرای طرح بازآفرینی شهری و 2500 میلیارد تومان آورده بانک‌ها اجرا شود تا با استفاده از این 50 میلیارد تومان تسهیلات 50 میلیون تومانی به هر پلاک ثبتی پرداخت شود.
وی با اشاره به اینکه از سازمان برنامه و بودجه درخواست کردیم، هر چه سریع‌تر مبلغ تخصیص یافته ازسوی دولت در اختیار طرح بازآفرینی شهری قرار گیرد، ادامه داد: طبق قانون مشارکت، تیپ قراردادها از نوع مشارکت بوده به این معنا که وقتی یک شرکت دولتی قطعه زمینی در اختیار دارد، می‌تواند آن را قطعه‌بندی کرده و پس از تعیین سهم مالک و سازنده اجرای پروژه را در بافت فرسوده آغاز کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در این شرکت به دنبال اجرای این نوع قراردادها با بخش خصوصی و توسعه‌گرها برای احیای بافت‌های فرسوده نیستیم. بنابراین قرار است در بخش بازآفرینی از توسعه‌گر حمایت شود.
عشایری ادامه داد: قراردادهای ساخت و ساز دو ریسک اصلی سرمایه‌گذاری و فروش دارد. بنابراین به عنوان نماینده دولت ریسک سرمایه‌گذاری را در اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری می‌پذیریم تا حاشیه سود سازنده‌ها بیشتر شود، بنابراین روی اراضی در اختیار شرکت بازآفرینی نرخ‌گذاری نمی‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال اگر قیمت اراضی متعلق به شرکت بازآفرینی برای واگذاری به توسعه‌گرها را 10 میلیارد و هزینه ساخت و ساز را 20 میلیارد در نظر بگیریم، با توجه به بالا بودن ریسک فروش حاشیه سود سازنده بسیار پایین خواهد آمد. پس هزینه زمین از توسعه‌گر دریافت می‌شود و در انتهای کار اگر زیان و ضرری به پروژه وارد شود، شرکت بازآفرینی شهری آن را بر عهده خواهد گرفت.معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ در پی دستور رئیس‌جمهور برای شتاب دادن به اجرای طرح عمومی به عنوان بخشی از برنامه ملی بازآفرینی شهری که در آن تمام دستگاه‌ها باید اراضی در اختیار خود را در بافت‌های نابسامان شهری و فرسوده واگذار کنند، این شرکت بر آن شد تا هر چه سریع‌تر قرارداد اجرای پروژه‌ها را با توسعه‌گران و بخش خصوصی تنظیم کنند.به گفته عشایری این اقدام پس از تایید معاونت حقوقی ریاست جمهوری بلافاصله روند اجرای قراردادهای آن آغاز خواهد شد.وی گفت: تا قبل از ابلاغ درستور رئیس‌جمهور مبنی بر تسریع در اجرای طرح بازآفرینی شهری در سه سال گذشته از ابتدای 93 تا انتهای 96 حدودا 37 هزار نفر از تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده استفاده کردند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود:‌ در طول 5 ماه ابتدای سال جاری 25 هزار نفر پروانه ساختمانی برای آغاز پروژه نوسازی بافت‌های فرسوده دریافت کردند که نشان دهنده اعتماد مردم به وعده رئیس‌جمهور است.