اعزام مستشاران آمریکایی به «غزنی»؛ شهر در تصرف طالبان

با گذشت 3 روز از حمله گسترده طالبان به ولایت غزنی، نیروهای امنیتی افغانستان در باز پس گیری این ولایت ناکام بوده و مستشاران آمریکایی برای کمک به آنها اعزام شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از افق، عملیات آزادسازی ولایت غزنی افغانستان پس از گذشت 3 روز از حمله گسترده طالبان، همچنان ادامه داشته و تاکنون نیروهای نظامی این کشور در به دست آوردن کنترل این ولایت ناکام بوده‌اند.
آمریکا در همین راستا تعدادی از نیروهای خود را به عنوان مستشار به ولایت غزنی اعزام کرده تا به نیروهای نظامی افغان در بیرون راندن طالبان از این ولایت مشاوره بدهند.
پس از نشر تصاویری از درگیری در شهر غزنی، سقوط بخش‌هایی از شهر توسط طالبان ازسوی مقامات افغانستان تایید شد ولی این مقامات باز هم سقوط کامل این شهر را رد کردند.
با گذشت 3 روز از این جنگ هنوز هم بخش‌هایی از شهر در دست طالبان قرار دارد و درگیری در حومه و بخش‌های دیگر غزنی بین نیروهای امنیتی و طالبان جریان دارد.
درحالی که جنگ غزنی وارد چهارمین روزش می‌شود اما هنوز طالبان پیروز میدان شمرده‌ می‌شود. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که شهر غزنی به یک ویرانه تبدیل شده است.
اکنون در غزنی هیچ شبکه‌ مخابراتی فعالیت ندارد و خطوط تلفنی از شب اول جنگ قطع شده است. رانندگان که به صورت پراکنده در مسیر غزنی- کابل تردد دارند گفتند که از منطقه «سیدآباد» دیگر طالبان اجازه ورود به سمت غزنی را نمی‌دهد و ما ناچار هستیم از مسیرهای پیچیده و راه‌های خاکی مسیر را طی کنیم.
طالبان با نشر تصاویر از غزنی مدعی شد که مناطق استراتژیک این شهر را در کنترل دارد و زندان غزنی را در شب دوم جنگ تصرف کرده است و زندانیان را به مکان امنی انتقال داده‌ است.
افراد طالبان در مناطق «نوآباد» و «قلعه شاده» آزادانه رفت و آمد دارند، آنتن‌های مخابرات این مناطق را آتش زده‌اند و ارتباط به صورت کامل قطع است.
ازسوی دیگر مقامات امنیتی ولایت «تخار» افغانستان اعلام کردند که در اثر حمله طالبان به بندر‌ای خانم این ولایت، 12 پلیس مرزی کشته و 5 تن دیگر نیز زخمی شدند.
«خلیل‌الله اسیر» سخنگوی پلیس تخار گفت که در این حمله طالبان نیز تلفاتی را متقبل شدند که هنوز آمار دقیق آن مشخص نیست.
در همین حال مقام‌های افغانستان روز گذشته از وقوع یک بمب‌گذاری انتحاری در پایتخت این کشور خبر دادند.
براساس اعلام مقام‌های کابل، یک فرد مهاجم در حرکتی انتحاری بمبی را که به خود بسته بود، در نزدیکی دفتر کمیسیون انتخابات افغانستان منفجر کرد که در اثر آن دست‌کم یک نیروی پلیس جان باخت و یک نیروی دیگر زخمی شد.
این انفجار زمانی رخ داد که گروهی از معترضان در اطراف دفتر کمیسیون انتخابات افغانستان تجمع کرده بودند.