لازم باشد از وزیر هم تحقیق می‌کنیم

دادستان کل کشور از تصمیم قوه قضائیه برای رسیدگی جدی به پرونده‌های مالی گفت و اینکه متناسب با پیشرفت کار، هر مقام و مسؤولی که نیاز باشد احضار می‌شود و از رئیس کل و مدیر و معاون وزیر و حتی لازم باشد از وزیر تحقیقاتی انجام می‌شود.
در ماه‌های اخیر با توجه به مطالبه آحاد جامعه از مسؤولان مبنی بر برخورد با فساد و اخلالگران اقتصادی، روند برخورد با مسببان شرایط اقتصادی فعلی در قوه قضائیه شدت گرفته و روزانه اخباری از رسیدگی به این پرونده‌ها در این قوه به گوش می‌رسد. بازداشت معاون سابق ارزی بانک مرکزی، دستگیری و تشکیل پرونده برای اخلالگران بازار سکه و ارز و تعیین شعب ویژه برای پیگیری این مهم، از جمله اقدامات دستگاه قضایی در پاسخ به این مطالبه مردم بوده است. نامه اخیر آیت‌الله آملی به رهبر معظم انقلاب جهت حذف برخی تشریفات وقتگیر در روند رسیدگی به پرونده‌های اینچنینی را هم می‌توان در همین چارچوب ارزیابی کرد.
در همین راستا، روز گذشته دادستان کل کشور بار دیگر بر عزم قوه قضائیه در برخورد با فساد تاکید کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اینکه تعداد بازداشتی‌های پرونده‌های فساد اقتصادی به چند نفر رسیده است و اینکه روز یکشنبه رئیس سابق حراست بانک مرکزی احضار شده بود، آیا این فرد بازداشت است، گفت: جزئیات مربوط به پرونده‌ها را من ورود نمی‌کنم چون جزئیات برخی از آنها به مرحله خبررسانی نرسیده است و بعضی از اینها فعلا باید مکتوم بماند تا دستگاه قضایی بتواند کار خودش را انجام دهد و زمانی که به مرحله نشر عمومی رسید با توجه به مجوز اخذ شده قطعا مرحله دادرسی علنی خواهد بود و مردم در جریان ریز مسائل قرار خواهند گرفت. وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه پرونده شهرام جزایری به کجا رسید، گفت: در مرحله تحقیقات است.
دادستان کل کشور همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مردم انتظار دارند به جز دلالان و احضارشدگان، افراد اصلی نیز احضار شوند پس چرا رئیس سابق بانک مرکزی احضار نشده است، گفت: نمی‌توان همه چیز را در مرحله اول اعلام کرد. از کجا می‌دانید احضار نشده است. به هرحال رسیدگی به پرونده‌های پیچیده اینچنینی قطعا احتیاج به طی کردن یکسری مراحل دارد و اگر بخواهیم رسیدگی متقن باشد، حتما باید بر اساس صبر و حوصله متناسب با کار باشد. کار سنگین است و رسیدگی به پرونده‌های مالی گسترده است. الان خبر دارم و از نزدیک می‌بینم و کنترل کرده و نظارت می‌کنم، حقیقتا بازپرس‌های ما و قضات ما از صبح زود تا پاسی از شب مشغول کارند. کار تحقیقات و کار بررسی‌ها زمانبر است و متناسب با پیشرفت کار هر مقام و مسؤولی که نیاز باشد احضار می‌شود و از رئیس کل و مدیر و معاون وزیر و حتی لازم باشد از وزیر تحقیقاتی انجام می‌شود.


وی افزود: عزم قوه قضائیه جزم است، تعدادی از قضات را تعیین کردیم اما بالاخره اینها انسانند و دارای محدودیت و ظرفیت‌هایی هستند، البته مردم مطمئن باشند نظام و قوه قضائیه در برخورد با فساد عزم لازم را دارند.
بانک مرکزی لیست ناقص داد
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه پیش‌تر شخص شما به لیست بانک مرکزی درباره ارز دولتی انتقاد داشتید، آیا نواقص رفع شده است، گفت: جزئیاتی که باید در لیست باشد نیامده و ما دوباره خواهیم خواست که این موضوع را برطرف کنند. هنوز نواقص را رفع نکرده‌اند.
حجت‌الاسلام منتظری همچنین در پاسخ به سوالی درباره اظهارات یکی از نمایندگان مجلس درباره اینکه برای درخواست رسیدگی به این قوانین باید از مجلس اقدام می‌شد، گفت: مردم مطمئن باشند شرایط اقتصادی کشور و مطالبات بحق رهبری و مردم در برخورد با فسادها اقتضا می‌کرد راه مناسبی دیده شود و آنچه انجام شد بیشتر بحث شکلی مبارزه با فساد مالی است و از لحاظ محتوا و قوانین تغییر نکرده و آنچه تغییر کرده اشکالاتی بود که در فرآیند رسیدگی‌ها بود که با اجازه رهبری این ابزارهای کاری مثل مراحل رسیدگی که باعث اطاله می‌شد محدود شد.
وی افزود: ان‌شاءالله با ابزارهای لازم بتوانیم به وظیفه‌ای که داریم عمل کنیم و ان‌شاءالله پرونده‌ها در حال آماده شدن است و به دادگاه می‌رود و دادگاه تشکیل می‌شود ولی باز زمان خود را می‌طلبد و ان‌شاءالله به‌سرعت رسیدگی می‌شود، چرا که سرعت و زمان مورد نظر است، البته اقتضا داشت قوه زودتر درصدد باشد، ما مدت‌هاست به دنبال آن هستیم. اقتضا داشت قوه قضائیه از طریق مجلس ورود کند که دیدیم  زمان می‌برد و نمی‌دانستیم پیشنهاد قوه در مجلس به کجا می‌رسد، لذا قرار شد در شورای عالی هماهنگی اقتصادی مطرح شود و دیدیم که آنجا هم زمانبر است و در نهایت از طریق استجازه از رهبری انجام شد. وی با انتقاد از وضعیت به‌وجود آمده و برخی احتکارها گفت: متاسفانه عده‌ای طمع‌ورز و کسانی که وجدان اجتماعی ندارند در این کار دخالت دارند، در شرایط اینچنینی که ما در جنگ اقتصادی هستیم اینها کمک به دشمن است و به نوعی همکاری با دشمن محسوب می‌شود که عده‌ای بیایند و به‌خاطر سود و منافع بیشتر بخواهند اجناس و کالاهای مورد نیاز مردم را احتکار کنند. وجدان اخلاقی و انسانی حکم می‌کند انسان در این مواقع دست از طمع بردارد.
وی تصریح کرد: از مردم در سراسر کشور می‌خواهم هر کسی از احتکار و انبار کردن کالاهای مورد نیاز مردم خبر دارد اطلاعات را به سازمان  تعزیرات  و دادستان‌ها و نیروی انتظامی و حتی به رسانه‌ها اعلام کند و بدانند مراجع مذکور برخورد لازم را خواهند داشت و ما ان‌شاء‌الله دست این افراد جنایتکار و خائن را قطع خواهیم کرد.