دادستان کل کشور در همایش مقابله با جرائم مالی در فضای مجازی :

شریک جرم رفع فیلتر نمی شوم
گروه فناوری- سومین همایش مقابله با جرائم مالی در فضای مجازی با حضور دادستان کل کشور در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی در روز چهارشنبه 24 مردادماه برگزار شد. در این همایش جمعی از مسوولان قضایی حضور داشتند و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستانی کل کشور و سید ابوالحسن فیروزآبادی رییس مرکز ملی فضای مجازی به سخنرانی پرداختند. دادستان کل کشور اظهار کرد که در جلسه رفع فیلتر شبکه‌های مجازی شرکت نکرد چراکه نمی‌خواست شریک جرم شش وزیری باشد که در آن شرکت کرده بودند. در این همایش همچنین عنوان شد که با استفاده از سامانه‌‌هایی مانند کاشف با قمار و شرط‌بندی در فضای مجازی مقابله می‌شود. همچنین به گفته خرم‌آبادی قمار و شرط‌بندی در فضای مجازی رشد داشت و حدود ۱۲۰۰ مورد را دادستان کل کشور شناسایی کرد و به مراجع قضایی اعلام کرد و جرم دیگر کلاهبرداری رایانه‌ای است.
واکنش «منتظری» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها
دادستان کل کشور گفت: شش وزیر از من خواستند تا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها جلسه بگذاریم، ولی من نرفتم و قبول نکردم زیرا شریک در جرم خواهم شد.


حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در این همایش گفت: برخورد با همه آسیب‌ها در جامعه تنها بر عهده قوه قضاییه نیست زیرا دو قوه دیگر و هدایتگران افکار جامعه هم مسوول هستند.
وی افزود: امروزه استفاده از فضای مجازی و بهره‌گیری از این فناوری نوین در سراسر دنیا یکی از مسایل بسیار مهم است و لازم است خود را به روزرسانی و از متخصصان امر استفاده کنیم. ما در این زمینه عقب هستیم. آقای فیروزآبادی به عنوان دبیر شورای‌عالی فضای مجازی هستند و می‌دانند که چقدر مورد اهتمام مقام معظم رهبری است.
دادستان کل کشور ادامه داد: مرکز ملی فضای مجازی به وجود آمد و تلاش‌های زیادی می‌شود اما آیا ما از این ابزار مهم آنگونه که باید و شاید برای مدیریت فضای مجازی استفاده کردیم؟ به نظرم کوتاهی کردیم. می‌دانم دکتر فیروزآبادی تلاش زیادی می‌کنند ولی بخش اندکی از کار دست ایشان است. آنجا که باید اراده قوی برای ساماندهی فضای مجازی باشد، نیست. این بلایی که تلگرام و اینستاگرام برای مردم فراهم کرده را ببینید. ما یک کشور عقب‌افتاده ناتوان نیستیم و این ملت رشید است و در دنیا از لحاظ سطح معلومات حرف اول را می‌زند. جوانانی که می‌توانند کشور را نجات دهند و مدیرانی که عزم‌شان می‌تواند کارساز باشد ولی آنگونه که باید جزم ندارند.
منتظری افزود: وقتی بعضی از این شبکه‌ها را در کارگروه مصادیق مجرمانه می‌بندیم و فیلتر می‌کنیم می‌بینیم بعضی از آقایان صدایشان بلند می‌شود و شش وزیر به من نامه می‌نویسند و می‌خواهند که جلسه بگذاریم تا رفع فیلتر کنیم که من نرفتم زیرا می‌بینم در اینجا شریک در جرم خواهم شد.
منتظری افزود: از مردم می‌خواهم تحقق شبکه‌های مجازی داخلی مطالبه عمومی شود، زیرا ما ابزار لازم را داریم ولی یک عده‌ای مخالفند. من از دکتر فیروزآبادی تقاضا می‌کنم به عنوان کسی که مدعی‌العموم است اقدامات لازم را داشته باشد.
وی افزود: اکثریت این ملت به پای نظام جمهوری اسلامی ایستادند و عزیزان خودشان را در راه تحکیم دین از دست داده‌اند و یکی از نشانه‌های آن این است که مردم با همه فشارهای اقتصادی تحمل می‌کنند و ایستادند و دشمن چقدر تلاش کرد که عده‌ای را به خیابان‌ها بکشاند ولی موفق نشد.
وی تاکید کرد: مردم ما با همه سختی‌ها پای نظام ایستاده‌اند و به منِ مدیر انتقاد دارند ولی من که نظام نیستم. این مطالبه مردم است و حقیقتا کسانی که در این زمینه مسوولیت دارند در جهت تحقق مطالبه مردم و خواست رهبری تلاش کنند.
دادستان کل کشور تصریح کرد: قرار بود که تا پایان سال گذشته پیام‌رسان‌های داخلی را راه بیندازیم که نشد و به اول خرداد موکول شد و امروز که ۲۴ مرداد است، هنوز نشده و گفتند ان‌شاءالله تا نیمه شهریور.
وی اضافه کرد: به عنوان مدعی‌العموم مطالبه می‌کنم و ما ذره‌ای اعتقاد نداریم که شبکه‌ها را ببندیم و از وکیل و نماینده حرف‌های بی‌ربط نزنند و شعار ندهند. ما فقط مطالبه‌گر این هستیم که فضای مجازی از آلودگی‌ها نجات یابد و این اتوبان را باید از فساد و عناصر مفسد پاکسازی کرد و این فضای مجازی که به اتوبان باز تعبیر شده است نباید بی‌کنترل باشد و اگر این کار منطقی انجام نشود به همه عرصه‌های زندگی لطمه وارد می‌شود.
وی افزود: ما مکلفیم در این زمینه به مبارزه برخیزیم و مبارزه هم باید متناسب با شرایط باشد و با اسلحه و کلاشنیکف نمی‌توانید به مبارزه با سلاح بیوشیمی بروید. اگر بخواهید به مبارزه با سلاح‌های میکروبی وارد عرصه شوید با تیر و تفنگ و چاقو نمی‌شود مبارزه کرد و باید مبارزه متناسب باشد و با خشونت و بعضی از رفتارهای ناپسند و غیرشرعی و با بگیر و ببند نمی‌توانیم بر این مشکل فائق آییم و باید متناسب با این حملات برخورد کنیم.
منتظری افزود: از این فضای مجازی خیلی می‌شود استفاده خوب کرد ولی باید ساماندهی شود.
دادستان کل کشور در پایان با برشمردن جرائم مالی گفت: یکی از جرائم مالی رباخواری است و هیچ بلایی بدتر از رباخواری در جامعه نیست و آنقدر بد و خطرناک است که خدا از این آسیب و بلا به عنوان جنگ با خدا در قرآن نام برده است. قماربازی نوع دوم از جرائم مالی است. نباید اجازه ‌دهیم که فضای مجازی تبدیل به قمارخانه شود. کلاهبرداری‌هایی که در فضای مجازی صورت می‌گیرد خیلی زیاد است. مردم برای رفتن به کربلا پول به سایت می‌ریزند ولی متاسفانه بعد کلاهبرداری می‌شود. سرقت یکی دیگر از جرائمی است که از طریق رایانه انجام می‌شود. گلدکوئیست هم یکی دیگر از جرائم است که مسوول آن فتا و بانک مرکزی و... است که هم‌افزایی کنند تا بتوانند بر این آسیب‌ها فائق آیند.
شناسایی ۱۲۰۰ مورد قمار و شرط‌بندی در فضای مجازی
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: قمار و شرط‌بندی در فضای مجازی رشد داشته و حدود ۱۲۰۰ مورد را دادستان کل کشور شناسایی کرد و به مراجع قضایی اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، عبدالصمد خرم‌آبادی در سومین همایش مقابله با جرائم مالی در فضای مجازی گفت: این سومین همایشی است که با حضور دادستان‌های استان‌ها در امور مجازی تشکیل می‌شود و اولین همایش با همکاری پلیس فتا در سال ۹۵ برگزار شد و همایش دوم در سال ۹۶ برگزار شد که یک دوره تربیت مربی برای همکارانی که معاون دادستان در امور فضای مجازی‌اند، تشکیل شد.
وی افزود: در هر شهرستانی یک شعبه ویژه رسیدگی به جرائم رایانه‌ای داریم و با توجه به اینکه جرائم رایانه‌ای و فناوری اطلاعات در زوایای زندگی انسان نفوذ پیدا کرده است و برهمین اساس یک شعبه ویژه در هر شهرستانی تشکیل دادیم و معاونان دادستان استان بر این شعب نظارت می‌کنند.
وی گفت: با همکاری بانک مرکزی سعی کردیم سامانه کاشف را ایجاد کنیم. با راه‌اندازی این سامانه قضات رسیدگی‌کننده به جرائم رایانه‌ای از طریق بانک مرکزی با تمام شعب بانک ارتباط مستقیم برقرار می‌کنند و حساب‌های بانکی که به جرائم مالی اختصاص می‌یابد را مسدود می‌کنند. قضات می‌توانند وجوه حاصل از جرم را توقیف کنند. حدود ۱۰ فرم را تهیه کردیم که در این سامانه قرار می‌گیرد و ۱۰ فرم هم پاسخ به این استعلامات است.
خرم‌آبادی افزود: معاونان مرکز استان این سامانه در اختیارشان است ولی این سامانه مربوط به کل استان است. برای اینکه همکاران قضایی بتوانند در خارج از ساعات اداری اقدام کنند این سامانه روی موبایل افراد نصب می‌شود و در فاز بعدی این سامانه را در اختیار پلیس فتا هم قرار می‌دهیم. ما به صورت آفلاین این سامانه را اجرا کردیم و کمتر از ۲۰ دقیقه حساب‌هایی که باید مسدود شود مسدود کردند.
وی در ادامه بیان کرد: می‌دانید قمار و شرط‌بندی در فضای مجازی رشد داشت و حدود ۱۲۰۰ مورد را دادستان کل کشور شناسایی کرد و به مراجع قضایی اعلام کرد. جرم دیگر کلاهبرداری رایانه‌ای است.
50 درصد استفاده از پیام‌رسان‌ها‌ باید از طریق شبکه‌های داخلی باشد
رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: تصمیم گرفته شده است که 50 درصد استفاده از پیام‌رسان‌ها باید از طریق شبکه‌های داخلی باشد.
سید ابوالحسن فیروزآبادی گفت: تعریف حریم خصوصی در طول زمان تغییر کرده است و زمانی حریم خصوصی چهار دیواری بود اما امروز مفهوم حریم خصوصی چهاردیواری و کل دنیاست.
وی افزود: امروز شاهد هستیم جرائمی در کشور رخ می‌دهد که دو طرف پرونده در داخل کشور نیستند و باید راهکاری برای رسیدگی به این پرونده‌ها در داخل کشور ایجاد کنیم.
رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: به دنبال تشکیل شبکه ملی اطلاعات هستیم که شبکه ملی تعریفی خاص دارد و به معنی در دسترس قرار گرفتن خدمات و پلتفرم‌ها در داخل کشور است و پلتفرم به معنی گردش‌های مالی است.
وی تاکید کرد: زمانی که مدیر تلگرام با گستاخی مطرح کرد که می‌خواهیم تلگرام را به گونه‌ای طراحی کنیم که فیلتر‌شکن‌ها به آنها اثر‌گذار نباشد و می‌خواهیم در نظام اقتصادی کشور ایران پول وارد کنیم تصمیم گرفتیم این پیام‌رسان در کشور فیلتر شود.
رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: در این مقطع زمانی نمی‌توانیم جهل کنیم و باید کاری کنیم که مردم از نعمت‌های فضای مجازی استفاده کنند و از گناه‌ها به شدت جلوگیری کنیم که گناه‌ها در فضای مجازی قمار و کلاهبرداری است و متاسفانه وقتی است که قمار در فضای مجازی افزایش پیدا کرده که با کمک سامانه‌هایی مانند کاشف می‌توانیم از جرائم جلوگیری کنیم که به کشور کمک می‌کند.
فیروزآبادی افزود: ما در آینده شاهد خواهیم بود که در صحنه جرم علاوه برانسان‌، نرم‌افزارها پیام‌رسان‌های ملی که بتوانند نیاز‌های ملت را رفع کنند ایجاد کنیم و در تصمیم‌ها در نظر گرفته شده که 50 درصد پیام‌رسان‌ها باید داخلی باشد.