ظریف: جناح های داخلی در اتاق جنگ آمریکا بازی نکنند

وزیر امور خارجه گفت: آمریکایی‌ها بیشترین تمرکز را روی جنگ روانی دارند و بیشترین کار آنها فشار روانی روی ایرانیان و شرکای بین‌المللی ما است.
«محمدجواد ظریف» روز یکشنبه در برنامه تلویزیونی «حالا خورشید » گفت:وقتی تیرآمریکایی‌ها در همه موارد به سنگ می‌خورد کما اینکه تیرشان در مقابل نزدیکترین متحدانشان به سنگ خورده سراغ شرکت‌ها می‌روند، یعنی با ایجاد فضای روانی می‌خواهد شرایط را عوض کنند.
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره تفاوت شرایط دوران امضای توافق هسته‌ای و امروز گفت: آن گفت‌و‌گو در شرایطی بود که تازه برجام به نتیجه رسیده بود و توقعات جامعه از برجام بسیار بالا بود. شاید ما هم در دولت و بعضی رسانه‌ها در بالا رفتن توقعات نقش داشتیم.البته من همیشه سعی کرده‌ام که واقع بینانه به شرایط نگاه کنم اما با توقعات و بالا و امید بسیاری به آینده با مردم مواجه بودیم.
ظریف ادامه داد: امروز شرایط با توجه به خروج آمریکا و فضای روانی که ایجاد شده، بسیار تفاوت کرده است. متاسفانه تلاشی هم در داخل شد برای اینکه امید مردم را به یاس تبدیل کنند و حرفهای نامناسبی زده شد.
وزیر امور خارجه گفت: من فکر می‌کنم در مورد برجام در کشور در سطح بالا توافق شده بود و قرار بود ما مشکل را حل کنیم البته هیچ توافق چند جانبه تمامی آن چیزی نیست که شما می‌خواهید.
وی اضافه کرد: می‌بینید که آمریکایی‌ها می‌گویند بدترین توافق در تاریخ است به خاطر اینکه آمریکایی‌ها عادت ندارند به توافقی بپیوندند که تمامی منافع آنها را در بر نداشته باشد، حتما منافع آمریکا را آن طور که می‌خواستند در بر نداشت.
رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: به جای اینکه از امکاناتی که فراهم شده بود استفاده کنیم دعوای سیاسی را ادامه دادیم و این دعوای سیاسی باعث یاس و نا امیدی در بین مردم شد.
ظریف فزود: البته بی‌اعتمادی ما به آمریکایی‌ها امر واضحی است. ما یک تفاوتی با همه در منطقه داریم و آن این است هر کسی را در منطقه نگاه کنید یا فکر می‌کند از طریق خرید امنیت می‌تواند برای خود امنیت و پیشرفت حاصل کند یا از طریق خرید تسلیحات و یا سلاح‌های هسته‌ای اما جمهوری اسلامی هیچ کدام از اینها نیست. جمهوری اسلامی در حوزه امنیت و پیشرفت خود را وابسته به مردم است. برای همین است که 40 سال است همه جور فشار به مردم آوردند.
وی تصریح کرد: البته وظیفه دولت این است که بر این فشارها نیفزاید و باعث شود فشارها کم شود. وظیفه وزارت خارجه هم همین است که فشارها را کم کند اما این وجه تمایز ما با کشورهای همجوار است که همه چیز را از مردم داریم لذا امید مردم به آینده از هر چیزی مهمتر است.
وزیر امور خارجه اضافه کرد: الان آمریکایی‌ها بیشترین تمرکز را روی جنگ روانی دارند و بیشترین کار آنها فشار روانی روی ایرانی‌ها وهم روی شرکای بین‌المللی ما است.آنها تلاش می‌کنند به آنها بگویند آیا نمی‌خواهید به آمریکا بیایید چرا با ایرانی‌ها معامله می‌کنید.
*دعوای بی‌معنای داخلی؛ جو روانی آمریکا را تکمیل کرد
ظریف درباره نگاه به خارج و یا استفاده از توان داخلی کشور گفت: برخی از کشورها همه چیزشان خارجی است، اما اگر به تحولاتی که در داخل کشور اتفاق افتاده، در طول این چهل سال نگاه کنید یا به تحولات 5 – 6 سال اخیر هم نگاه کنید، اگر از همکاران من در بخش‌های مختلف بپرسید، در مورد خود کفایی، در حوزه‌های مختلف نیازهای غذایی کشور و اقدامات دیگری که در حوزه صنعت و یا در حوزه نفت و پتروشیمی انجام شده، می‌گویند تحولات بسیار مهمی رخ داده است.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: در دنیای کنونی هر قدر هم کار کنیم کافی نیست، به خاطر این که سرعت تحولات بین‌المللی بسیار زیاد است و ما در شرایط خاصی این کارها را انجام دهیم که محدودیت‌هایی برای ما وجود دارد.
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره درخواست مسئولان ترکیه برای حمایت مردم از لیر و اینکه چرا چنین اتفاقی در ایران نمی‌افتد گفت: به نظر من باید بررسی شود چرا این وضعیت در ایران پیش نیامد و البته در زمان دفاع مقدس این وضعیت وجود داشت.
وی اضافه کرد: واقعیت این است که آمریکایی‌ها اتاق جنگ اقتصادی و روانی برای ما سامان دادند مهم است ما هم توجه داشته باشیم به این واقعیت که ما در آن اتاق بازی نکنیم، هم جناح‌های داخلی در آن اتاق بازی نکنند و هم مردم این توجه را داشته باشند.
ظریف گفت: البته نمی‌شود توقع داشت در شرایطی که مردم با فساد مواجه هستند، آن ایثاری که دوران جنگ از مردم می‌دیدیم را ببینیم، لذا ما (مسئولان)هم باید یک بازگشت به خویشتن خویش داشته باشیم و ببینیم چه اقداماتی ما انجام دادیم که باعث شده این میزان ایثارگری مردم کم بشود.
*مردم برجام را فراهم کردند
وزیر امور با بیان این که «مردم اصلا مقصر نبودند اتفاقا مردم بودند که برجام را فراهم کردند» از برخی موضع گیری‌های داخلی در مورد برجام انتقاد کرد و افزود: معتقدم اینکه ترامپ می‌گوید «برجام یک کلاه بزرگ بر سر آمریکا بود» و بعضی از دوستان می‌گفتند «آمریکا هیچ وقت از برجام خارج نمی‌شود و آن قدر برجام به نفع آمریکاست که خارج نمی‌شود»، اما دیدیم که این اتفاق افتاد و آمریکا از برجام خارج شد.
ظریف خاطرنشان کرد: وقتی آمریکا می‌گوید 6 تریلیون دلار در منطقه هزینه کردیم و سود آن به جیب ایران رفته همه دوستان ما تیتر می‌کنند، ولی وقتی می‌گوید برجام کلاه بزرگی بر سر آمریکا بود آن را کسی تیتر نمی‌کند، بالاخره کدام درست است؟
وی در پاسخ به این سوال که آیا ما خود بازرگان‌ها و تجار را امیدوار نکردیم؟ گفت: هنوز هم امیدوار می‌کنیم به خاطر اینکه امکانات کشور بسیار زیاد است وظیفه مسئولان و جناح‌های سیاسی این است در مردم امید ایجاد کنند.
ظریف تصریح کرد: الان اگر از اقتصاد دانان سوال کنید دلایل نوسانات و وضعیت بازار ارز چیست، اولین ایرادی که می‌گیرند حتی قبل ازحجم نقدینگی می‌گویند « نداشتن امید و اطمینان نسبت به آینده» این اطمینان را چه کسی از بین برده است؟
* نباید همیشه همه چیز را گردن استکبار جهانی انداخت
ظریف درباره نقش کشورهای دیگر و دشمنان در به وجود آمدن شرایط کنونی گفت: همیشه معتقدم یکی از عوامل کشورهای خارجی است؛ و نباید همیشه همه چیز را به گردن استکبار جهانی انداخت.
وزیر امور خارجه افزود: همیشه (در کلاس‌های درس) گفته‌ام که راحت‌ترین کار این است که همه مشکلات را به گردن استکبار جهانی و آمریکا و اسرئیل بیاندازیم و خود را راحت کنیم. آن‌ها یکی از عوامل مشکلات کشور است که نباید از آن‌ها فارغ شویم، اما آن‌هایی که در داخل این امید نسبت به آینده را نابود می‌کنند، آن‌هایی که در داخل دستاوردها را فراموش می‌کنند، آن‌ها هم نقش دارند.
ظریف با ذکر مثالی توضیح داد: آقای اوباما یک جمله معروف دارند «اگر من می‌توانستم اجازه نمی‌دادم حتی یک پیچ و مهره از برنامه هسته‌ای ایران باقی بماند» (با کمال احترام به رسانه ملی) این تیتر روزنامه‌ها و تیتر صدا وسیما شد، اما آقای اوباما یک جمله هم بعد از آن گفت که «اما نتوانستیم»؛ ما می‌توانستیم اولین بخش جمله اوباما را تیتر کنیم و یا دومی را؟ اما چرا اولی را انتخاب کردیم؟
رئیس دستگاه دیپلماسی با طرح این سوال که ما می‌توانستیم در مردم امید یا ناامیدی را تزریق کنیم؟ اظهار داشت: یک برنامه حساب شده‌ای بود برای اینکه مردم را ناامید کنند؛ هرچه مقام معظم رهبری تاکید می‌کردند که ما در کشور امکاناتی داریم که اسم آن اقتصاد مقاومتی است و می‌توانیم با تکیه بر آن امکانات پیش رویم، یک گروه در کشور تلاش می‌کردند که بگویند که کشورهای خارجی فشار می‌آورند، امروز آمریکایی‌ها این کار را کردند، دیروز این تحریم را اضافه کردند، پریروز هم آن کارها را انجام دادند.
ظریف افزود: مگر آمریکایی‌ها در دوران گذشته هر روز به این تحریم‌ها اضافه نمی‌کردند؟ مگر در دوران گذشته هر تحریمی که آمریکا اضافه می‌کرد، 10 یا 12 کشور به اضافه کل اتحادیه اروپا پشت آمریکا صف نمی‌بستند که نه تنها تحریم‌های آمریکا را اجرا کنند تا تحریم‌های اضافی را نیز انجام دهند؟
*حضور مردم اوباما را از تحریم ناامید کرده بود
ظریف گفت: در مقطعی تحریم‌های اتحادیه اروپا هیچ کمتر از تحریم‌های آمریکا نبود، اما ما تلاش نمی‌کردیم که دل مردم را خالی کنیم، هنوز هم وظیفه ما همین است. این مردم بزرگترین سرمایه این کشور هستند.
وزیر امور خارجه با تاکید بر این که «سیاست خارجی بدون پشتوانه و حمایت مردمی کارایی ندارد»گفت: اوباما وقتی تصمیم گرفت با ایران مذاکره کند، ما نبودیم که با او مذاکره کردیم، پشتوانه حضور مردم بود که اوباما را از تحریم ناامید کرده بود که با ما مذاکره کردند. همین پشتوانه هم می‌تواند آقای ترامپ را ناامید کند.
ظریف تاکید کرد: مردمهمان‌طور که در چهل سال گذشته حمایت کردند، الان هم با توجه به امکانات فراوان کشور می‌توانند کمک کنند، ایران امکانات بسیاری دارد و پیشرفت‌های خوبی داشته است؛ دوستانی که در زمینه فناوری‌های نو در آمریکا فعالیت دارند، به من می‌گویند ایران در حوزه استارت آپ‌ها، نانوتکنولوژی‌ها و دیگر فناوری‌ها پیشرفت کرده است.
ظریف درباره ضرورت وجود صداقت در رفتار و گفتار مسئولان اظهار داشت: در مشکلات به وجود آمده باید به همه دلایل دقت کرد، یکی از دلایل آمریکاست، آمریکا اقتصاد بزرگی است، شرکت‌ها می‌خواهند در آمریکا سرمایه‌گذاری کنند و وقتی آمریکا برای شرکت‌ها قلدری می‌کند و اجازه حضور در ایران نمی‌دهد، آن شرکت‌ها منافع اقتصادی خود را بررسی و سبک سنگین می‌کنند؛ اما این یک دلیل است، باید به دلایل دیگر هم پرداخت.
وی افزود: اکنون تمام اروپا و متحدان آمریکا در برابر او ایستاده‌اند و تلاش می‌کنند راهی پیدا کنند، موضوعی که در داخل به آن دقت و توجه نمی‌شود.
وزیر امورخارجه درباره مبنای پاسخگویی ایران به تخلفات آمریکا هم گفت: ما در مقابل تخلف آمریکا یک مبنای برجامی داشتیم، اما یک مبنایی هم به اسم قرارداد 1955 وجود دارد که مبنای بسیاری از دعاوی ما با آمریکایی‌ها است.
ظریف افزود: دیوان بین‌المللی دادگستری تنها محکمه جهانی است که می‌تواند بر مبنای قرارداد1955 قضاوت کند، البته قدرت اعمال مصوبات خود را ندارد و رای این دادگاه از نظر سیاسی می‌تواند مهم باشد.
* خروج آمریکا از برجام نقض قرارداد 1955بین ایران و آمریکا بود
ظریف درباره پیامدهای حقوقی خروج از برجام برای آمریکا گفت: دنیا متوجه شود که این مانع وجود دارد. از نظر حقوقی، اقدام آمریکا غیر قانونی است اقدام آمریکا نه تنها نقض برجام بود بلکه نقض قرارداد 1955بین ایران و آمریکا نیز بود و لذا براساس آن دعوایی را دیوان مطرح کردیم که در همین هفته مرحله اولیه‌اش استماع خواهد شد و این یک حرکت بسیار مهمی بود.
وی افزود: واقعیت جامعه بین‌المللی این است که آمریکا وقتی تصمیم می‌گیرد که اجازه ندهد هواپیمای بوئینگی که مال خود آنها است به ایران فروخته شود، می‌تواند این کار را بکند. 10 درصد قطعات ایرباس نیز به آمریکا تعلق دارد، و به همین دلیل آنها می‌توانند مانع فروش ایرباس به ایران شوند.
*برجام توانست موانعی که به هردلیل ایجاد شده بود را بردارد
وزیر امور خارجه درباره این که « برنده شدن در دیوان دادگستری بین‌المللی اگر چه امتیاز حقوقی و دیپلملاتیک به دنبال دارد، اما مردم اقتصاد پویا، درآمد و حقوق خوب می‌خواهندو غیره»، گفت: ابزارهایی که ما در روابط بین الملل داریم مشخص است و از آن ابزارها باید استفاده کنیم الان ایران به عنوان قدرت منطقه‌ای یک واقعیت است و دنیا نیز باید با این واقعیت تعامل کنند. برجام چه کاری می‌توانست بکند، برجام می‌تواست موانعی که به هردلیل ایجاد شده بود بردارد؛ برای دو سال و نیم آن موانع برداشت شد.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش که کدام موانع برداشته شده است، تصریح کرد: خیلی از موانع برداشته شده بود، من الان از شما سوال می‌کنم که الان چه تفاوتی با دوسال و نیم قبل دارد، در این دوسال و نیم چه اتفاقاتی افتاده است؟ اگر موانعی برداشته نشد، الان خروج آمریکا نباید تاثیری گذاشته باشد، من متوجه نمی‌شوم که چطور وقتی که برجام تصویب می‌شود می‌گویند که« هیچ اتفاقی نیفتاده است، اما وقتی آمریکا از برجام خارج می‌شود می‌گویند چه شد؟»
ظریف ادامه داد: ما باید با ایجاد امید سرمایه داخلی را به جریان بیندازیم-سرمایه داخلی ما بیش از هر سرمایه خارجی است- این سرمایه داخلی زمانی به جریان می‌افتد که نسبت به آینده اطمینان وجود داشته باشد، ما نیاز داریم که این اطمینان را ایجاد کنیم.
وزیر امور خارجه بیان کرد: واقعیت امر این است که مردم خود قسمت عمده‌ای از آینده هستند و فقط دولت نیست که باید آینده را بسازد، خود مردم باید به آینده خود نگاه کنند و ببینندآیا خرید دلار بیشتر می‌تواند آینده آن‌ها –آینده جمعی ما را- را تضمین کند یا سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور یا ایجاد اشتغال؟
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که «آیا ما حافظ امنیت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در ایران هستیم که به مردم بگوییم دلار نخرند و سرمایه‌گذاری کنند؟»، اظهار کرد: اگر از دوستانی که در این زمینه تخصص دارند سوال کنید جواب‌های دقیق‌تری به شما می‌دهند.این به آن معنا نیست که ما به عنوان اعضای هیات دولت همه مسئولیت مشترک داریم.
ظریف گفت: در حوزه امنیت سرمایه‌گذاری ما کارهای خیلی زیادی کردیم و باید کارهای خیلی بیشتر دیگری هم انجام دهیم؛ نظر رئیس جمهوری این است که بروکراسی‌هایی که برای سرمایه‌داری وجود دارد، اعم از داخلی و خارجی، برطرف کنیم.
وی با بیان این که« شاخص رقابت پذیری و شاخص کسب و کار در طول 5 سال گذشته بهبود یافته است» ادامه داد: در برخی استان‌ها در این زمینه اقداماتی صورت گرفته است که روند صدور مجوز سرمایه‌گذاری از یک روند چندین ماهه و حتی بیش از یک ساله به یک روند کوتاه حتی چند هفته‌ای و چند روزه تبدیل شده است. اینها کارهایی است که ما باید انجام دهیم.
* اجماع جهانی علیه آمریکا است
ظریف با تاکید بر اینکه «مهم این است که مردم واقعیت‌ها را بدانند که روند‌ها است که این وضعیت را شکل می‌دهد»، گفت: این روند‌ها با برجام، روندی که به صورت بسیار شدید به سمت فشارهای مضاعف بین‌المللی حرکت می‌کرد، متوقف شد و امروز علی‌رغم دست و پا زدن‌های آمریکا هنوز اجماع جهانی علیه آمریکا است و هنوز ما روی این اجماع جهانی کار می‌کنیم.
وزیر امور خارجه در ادامه افزود: یقین دارم که ما می‌توانیم از یک طرف با تکیه بر امکانات داخلی، از طرفی با استفاده از شرایط جدید بین‌المللی بتوانیم از این مراحل عبور کنیم؛ ما از مراحل سخت‌تری عبور کرده‌ایم واین هم یکی از آن مراحل است.
*مسئولان و مردم نباید از یکدیگر جدا شوند
ظریف خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها این دفعه با غلظت و نفرت شدیدی وارد رویارویی با ملت ایران شده‌اند و تمام توان و تلاش خود را مصرف کرده‌اند و ما هم باید توان و تلاش خود را به کار ببریم و تاکید می‌کنم تمام توان و تلاش ما مردم هستند و نه ما باید خود را از مردم جدا کنیم و نه مردم خود را از ما جدا کنند.
ظریف درباره این نظر که «مردم در فضای مجازی می‌گویند اگر متحد شدن جهان علیه آمریکا به 18 میلیون یورو پول و ارتباط چند شرکت متوسط اروپایی محدود شود، همان را هم نمی‌خواهیم»، گفت: ظریف حتما این طور نیست، ببینید اگر اروپایی‌ها تعهدات خود را اجرا کنند،-البته ما انتخاب‌های متفاوتی داریم و این انتخاب کم هزینه‌ترین برای مردم و سخت‌ترین برای ما است- ما انتخاب‌های خیلی راحت‌تری داشتیم و انتخاب‌هایی که دولت و نظام داشت بسیار راحت‌تر بود، ولی هزینه‌های آن‌ها برای مردم بیشتر بود و فعلا کم هزینه‌ترین انتخاب را دنبال می‌کنیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی در باره سهم ایران از خزر با بیان اینکه درباره مالکیت هیچ چیز مشخص نشده است، گفت: بستر و زیر بستر قرار است بین کشورهای مجاور و مقابل تقسیم منابع شود.
وی یادآورشد: 20 سال قبل روسیه، آذربایجان و قزاقستان برای تعیین منطقه خودشان در زیر بستر توافق کردند و مذاکرات طولانی آن موقع صورت گرفته است.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که این نتیجه بدی است، گفت: نتیجه الزاما نتیجه بدی نیست بستگی دارد سهم ما از زیربستر چه باشد.آنچه که ما دنبالش هستیم تعیین سهم خودمان است و مهم برای ما تعیین سهم ما از زیر بستر منابع است نه محوطه. الان در زیر بستر با آذربایجان - در محلهایی که منابع وجود دارد- بدون توجه به این تقسیم بندی همکاری بسیار خوبی داریم.
به گزارش ایرنا ظریف در پاسخ به این سوال که از 21 سال قبل درگیر ماجرا هستیم و تا الان هنوز به نتیجه نرسیدیم اما روسیه دارد نفت می‌فروشد، گفت: اینها هفتاد سال است دارند این کار را می‌کنند این اتفاق جدید نیفتاده است.آنهایی که شروع به تبلیغات کردن حواسشان نیست درباره چه صحبت می‌کنند.
وی اضافه کرد: آنها(روسها) تلاش می‌کردند آنچه در زمان شاه بود را به ما تحمیل کنند آنچه جمهوری اسلامی توانست انجام دهد این است آن وضعیت تحمیلی زمان شوروی را شکانده است.آن دیگر شکسته شده است. یک بار دیگر آن چیزی که دوران پهلوی بوده و سعی می‌کردند آن را تحمیل کنند همان خط موهوم است که با آن یازده و خورده‌ای درصد تحمیل می‌کردند.
ظریف گفت: این سهمی بود که روسیه و شوروی در دوره پهلوی با زور برای ما قائل بودند. همکاران من در وزارت خارجه آن دوران همیشه مخالفت می‌کردند ولی با زور اجازه نمی‌دادند کشتی‌های ما از آن منطقه خارج شود.حتی داخل آن منطقه هم اجازه نمی‌دادند ما کشتی جنگی داشته باشیم سوابق را نگاه بکنید ببینید چه اتفاقاتی می‌افتاد چون ورود کشتی‌های جنگی باید از ولگا دن اتفاق می‌افتاد.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: الان هم سهم ما در دریای خزر هنوز در بستر و زیر بستر تعیین نشده و در روی بستر هم موکول به این است خط مبدا تعیین شود و وقتی هم خط مبدا تعیین می‌شود سهم ایران مانند سهم بقیه کشورهاست.
وی با بیان اینکه بحث خط مبدا و 15 و 10مایل مربوط به روی آب است بقیه هم مشترک است، گفت: در زمینه منابع هنوز در قسمت مربوط به ایران، ترکمنستان و آذربایجان هیچ توافقی صورت نگرفته است. ما از امکاناتی که وجود دارد در بعضی موارد با آذربایجان به صورت مشترک استفاده می‌کنیم و در آینده هم قصد داریم با ترکمنستان به همین روش کار کنیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال که پس چرا می‌گویند دریای خزر را فروختیم گفت: همین کاری که وقتی گفتید خیانت گفتم قبلا هم این عنوان برای ما به کار رفته است به خاطر اینکه برجام که آقای ترامپ می‌گوید کلاه بزرگ بود بر سر دولت آمریکا رفت بعضی می‌گویند خیانت بود.
وزیر امور خارجه تصریح کرد:برای وزارت خارجه تمامیت ارضی، حاکمیت ملی، امنیت ملی و رفاه مردم خطوط قرمز هست ما برای حفظ تمامیت ارضی مان هشت سال جنگ کردیم.اجازه نخواهیم داد که یک وجب از خاک ایران به بیگانه برود.
وی گفت: همین حرفهاست که می‌گویم تلاش سازمان یافته است برای اینکه امید مردم نسبت به آینده و اعتماد را نابود کنند.حتما به شما اطمینان می‌دهم که هیچ اتفاقی نیفتاده است. کنوانسیون خزر کنوانسیونی است که امضا شده و از نظر ما بسیار برای منافع ملی ما مهم است و یک دستاورد حقوقی است.اطمینان می‌دهدم اگر این دستاورد نبود امضا نمی‌کردیم.
ظریف اضافه کرد: البته هم من و هم آقای رئیس‌جمهور می‌دانستیم که بعد از آن، فضا سازی می‌شود به خاطر اینکه متاسفانه ما در شرایطی هستیم که فضا سازی به یک واقعیت تبدیل شده و دعوای داخلی ما حد و مرز نمی‌شناسند اما من فکر می‌کنم شجاعت امضای این کنوانسیون برای حفظ منافع ملی و برای رعایت منافع ملی شجاعتی است که در تاریخ خواهد ماند.
وزیر امور خارجه گفت: مجلس باید این کنوانسیون را بررسی، امضا، تایید و تصویب بکند و بعد کنوانسیون اجرایی شود.
وی خاطرنشان با بیان اینکه مذاکرات درباره خط مبدا به نفع ما شده است، گفت:اگر هیچ تعریفی در این کنوانسیون برای خط مبدا نیامده بود ما براساس رویه در شرایط بسیار سخت‌تری مذاکره می‌کردیم اما الان در کنوانسیون مواردی آمده که کار ما را برای مذاکره خط مبدا آسانتر می‌کند.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: ما باید حالا تصمیم بگیریم آیا تا پیش از تعیین خط مبدا این کنوانسیون را به مجلس برای تصویب بفرستیم یا بعد از تعیین خط مبدا به مجلس بفرستیم که یک بسته کامل باشد در این مورد هم باید تصمیم‌گیری شود.
وی گفت: اصول مربوط به بستر، روی آب،کشتیرانی، و ماهیگیری، و محیط‌زیست را تعیین کردیم اما هنوز نیامدیم خط بکشیم و بگوییم اینجا مرز کشور است.
ظریف ادامه داد: متاسفانه سه کشور امارت، بحرین و عربستان تصمیم گرفته‌اند به دنبال تنش باشند.البته ما استقبال می‌کنیم این تصمیم را عوض کنند به خاطر اینکه خودشان هم به این تیجه رسیدند که نمی‌توانند خیلی روی آمریکایی‌ها حساب کنند.
وی تصریح کرد: باید روی منطقه حساب کنند ما دستهایمان اماده فشردن دست‌هایی است که به سوی ما دراز می‌شود این سیاست ماست.ما می‌خواهیم منطقه قوی داشته باشیم و سیاست ما همسایگی است
وزیرامور خارجه یادآورشد: ما امروز بهترین روابط را با آذربایجان، ترکیه داریم، روابط بسیار خوبی با ارمنستان، عراق، عمان، پاکستان، افغانستان داریم، البته روابط خوب به این معنا نیست که اختلاف نداشته باشیم.
وی ادامه داد: با افغانستان ما 5 کمیته درست کردیم، یکی از آن کمیته‌ها، کمیته آب بود که به نتیجه رسیده است، ان شاء لله چهار کمیته دیگر هم به نتیجه خواهد رسید. این از موضوعاتی است که شاید هفته‌ای نمی‌شود که ما راجع به این موضوع خودمان بحث نکنیم و پیگیری نکنیم
به گفته وزیر امور خارجه مجموعه این‌ها یک قرارداد جامع همکاری‌های بین ما و افغانستان می‌شود موضوع آب هم در آن مجموع همکاری از جمله آب هیرمند، هامون و حریررود قابل پیگیری است. البته ما برای حل مشکل کم آبی نیاز داریم هم به کنترل مصرف، هم به پیدا کردن روش‌های جدید یافتن آب.
وی تاکید کرد: ما برای حل مشکلات خود باید بیشتر نگاه به داخل باشد، نگاه ما متمرکز بر امکانات داخلی باشد، یک مقدار هم نگاه مان بر گرفتن حقوق خود از خارج است
ظریف درباره وضعیت هیرمند اظهار داشت: برای حل ماجرای هیرمند یک چارچوبی گذاشته شده است، ما یک قراردادی راجع به هیرمند داریم که افغان‌ها موظف هستند سالانه یک مقدار مشخصی آب هیرمند را به داخل ایران بفرستند، این قرارداد باید اجرا شود، البته این قرارداد نباید شامل سیلاب‌ها شود.
وزیر امور خارجه گفت: درحال حاضر ممکن است بیش از آن مقدار آب وارد ایران شود اما سیلاب‌ها است که وارد می‌شود، باید به صورت منظمی این کار انجام شود، درحال پیگیری این کارها هستیم، وزارت نیرو مسئولیت کمیساریای آب را دارد. اما در مورد هریرود چنین توافقی را نداریم،. ما و ترکمنستان به دنبال این هستیم که با افغانستان به توافق برسیم، اما در روابط بین الملل بحث فراهم کردن امکانات، اهرم‌ها برای رسیدن به اهداف است.
وی تصریح کرد:ما باید از اهرم سیاست خارجی برای پیشبرد داخل استفاده کنیم و از توانمندی‌های داخل برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی استفاده کنیم، باید این موارد را سامان دهیم، نه ما می‌توانیم منتظر دیگران بمانیم و نه در داخل صنایع ما، امکانات صنعت ما، توانمندی عظیم مردم ما باید منتظر خارجی‌ها باشند.
رئیس دستگاه دیپلماسی در پایان گفت: مردم سختی‌های زیادی را تحمل کردند ولی مردم سربلند هستند، مردم جدی و کوشایی هستند و من امیدوارم که این مرحله خطیر را، من اصلا اسم آن بحران نمی‌گذارم چون واقعا بحران نیست، بیشتر فضای روانی است را پشت سر بگذارند. البته دولت هم حتما به وظایف خودش عمل خواهد کرد.