کابوس زلزله بر سر کرمانشاه

زمین لرزه ای به قدرت 5.9 ریشتر ساعت 2 و 43 دقیقه و 25 ثانیه بامداد دیروز (یک شنبه) حوالی تازه آباد در استان کرمانشاه را لرزاند تا کابوس زلزله همچنان بر سر این استان سنگینی کند . پیش از این و در زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان 96  در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620  نفر کشته و 12 هزار و 386 تن  مصدوم شدند .این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دید.
به گزارش مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران،  زلزله بامداد روز گذشته  در عمق 8 کیلومتری زمین به وقوع پیوست. کانون این زلزله در موقعیت 34.63 عرض شمالی و 46.22 طول شرقی ثبت شده است.همچنین چند  پس لرزه به بزرگی 4.1 ریشتر تازه آباد کرمانشاه را لرزاند. سازمان زمین‌شناسی آمریکا اما شدت این زلزله را 6.1 ریشتر و مرکز آن را 31 کیلومتری غرب جوانرود اعلام کرد. تازه‌آباد یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان ثلاث باباجانی قرار دارد. زلزله بامداد دیروز در بیشتر شهرهای استان کرمانشاه احساس شد و بیشتر مردم شهرهای کرمانشاه و سلیمانیه عراق از خانه‌های خود خارج شدند و در خیابان ها و بوستان ها به سر بردند.
براساس این گزارش، زلزله در شهرهای تازه‌آباد، جوانرود، کرمانشاه، سنندج، مریوان، بوکان، سقز و مهاباد محسوس بوده و مردم از خانه‌هایشان بیرون آمده‌اند.
در پی زمین لرزه تازه آباد  سه نفر کشته و ۲۴۳ نفر مجروح شدند.محمودیان  مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه درباره آخرین آمار جان‌باختگان زلزله بامداد دیروز گفت: تعداد جان باختگان به سه نفر افزایش یافت. وی افزود: ۲۴ تیم امدادی به منطقه اعزام شده‌اند و در حال برآورد خسارت های اولیه هستند. همچنین بر اساس گزارش ها  این زمین لرزه باعث قطع  برق 70 روستا در شهرستان‌های ثلاث باباجانی، سرپل‌ذهاب و دالاهو و قطع برق یک سوم شهر تازه‌آباد و نیمی از شهر کرمانشاه شد که برق بسیاری از روستاها مجدد وصل شد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بر لزوم رسیدگی فوری و امدادرسانی به زلزله زدگان تازه آباد استان کرمانشاه تاکید کرد. هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در جلسه  ستاد مدیریت بحران گفت: مصدومان اغلب به شکل سرپایی تحت درمان قرار گرفته اند.وی افزود: با توجه به ضرورت ارائه خدمات به مردم در شرایط بحران؛ دستگاه ها باید آماده باش و پای کار باشند، نه این که تعطیل شده یا تاخیر داشته باشند‌.
زلزله دیروز کرمانشاه، احتمالا رخداد ثانویه زلزله 21 آبان 96 است
در این میان به اعتقاد عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، با توجه به تفاوت‌های زمین‌لرزه بامداد دیروز با زلزله 21 آبان سال 1396 استان کرمانشاه، احتمالا زلزله بامداد دیروز 4شهریور رخدادی ثانویه در شمال پهنه گسلش ازگله باشد. دکتر مهدی زارع، عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و مهندسی زلزله در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد: از زلزله 21 آبان سال گذشته تاکنون 15 هزار زلزله با بزرگی بیش از 2 ریشتر در این منطقه به ثبت رسیده است. وی با بیان این که بیشتر این زلزله‌ها مربوط به پس لرزه‌های زلزله 7.3 ریشتری روز 21 آبان است، خاطر نشان کرد: از این تعداد پس‌لرزه تا دیروز صبح 130 زلزله با بزرگی بیش از 4 ریشتر بوده است.
زارع با تاکید بر این که در این منطقه زلزله بیشتر از 6 ریشتر رخ نداده است، ادامه داد: این منطقه دیروز صبح زلزله ای به شدت بیش از 6 ریشتر را تجربه کرده است.
این محقق حوزه مهندسی زلزله در پاسخ به این سوال که آیا این زلزله پس‌لرزه زلزله 7.3 ریشتر روز 21 آبان بوده است یا خیر، اظهار کرد: این زلزله مورد تردید است؛ چراکه عمق این زلزله کمتر از عمق 24 کیلومتری زلزله 21 آبان است. زارع عمق زلزله بامداد امروز کرمانشاه را بر اساس برآوردهای تا امروز صبح 14 کیلومتر دانست و یادآور شد: علاوه بر آن گسلش روز 21 آبان 96 یک گسلش فشاری و از نوع راندگی بوده، ولی گسلش بامداد امروز یک گسلش قائم و به صورت امتداد لغز است.
وی خاطر نشان کرد: این تفاوت‌ها ما را به این نکته می‌رساند که در منطقه با یک ‌رخداد ثانویه مواجه هستیم که این زلزله ثانویه در همان پهنه زلزله 21 آبان سال 1396 رخ داده است.همین زلزله‌ای که در ساعت 2 و 43 دقیقه بامداد امروز رخ داده، پس لرزه‌هایی داشته است و می تواند ادامه داشته باشد.
زارع همچنین تاکید کرد: در این منطقه احتمال این که مجدد از این نوع زلزله‌ها رخ دهد، وجود دارد.