بلیط هواپیما

نامه 50 مقام سابق آمریکایی به ترامپ: به برجام بازگرد و با ایران از طریق دیپلماسی تعامل کن

گروهی از مقامات برجسته سابق آمریکایی در بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور کشورشان خواستار تعامل وی با ایران از طریق دیپلماسی و بازگشت به توافق هسته‌ای شدند. در میان امضاکنندگان این بیانیه نام افرادی، چون جیمز کلپر رئیس سابق اطلاعات ملی، مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه اسبق و پال او نیل وزیر خزانه‌داری پیشین آمریکا دیده می‌شود.
گروهی از مقام‌های بلندپایه در دولت‌های پیشین آمریکا در بیانیه‌ای هشدار دادند که سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران، خطر جنگ با ایران را در پی دارد. آن‌ها می‌گویند فشار و دیپلماسی موثرتر است از دو گزینه تسلیم یا جنگ.
بیش از 50 تن از مقام‌های پیشین و سیاستمداران ایالات متحده تحت عنوان «ائتلاف ملی برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای» با انتشار بیانیه‌ای نسبت به خطر جنگ با ایران در اثر سیاست‌های دولت ترامپ هشدار دادند: «اعمال فشار و تحریم‌های یک‌جانبه علیه تهران بدون ایجاد روزنه قابل اعتمادی به دیپلماسی ممکن است به بحرانی پایدار، خطرناک و ویرانگر با ایران در منطقه بینجامد.»
در فروردین سال جاری، قبل از خروج آمریکا از برجام بیش از 100کارشناس و مقام بلندپایه در دولت‌های قبلی آمریکا تحت همین عنوان «ائتلاف ملی برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای»، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که آن‌ها هم مانند بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معتقدند که برجام نه تنها مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی می‌شود، بلکه حفظ آن برای روابط آمریکا با کشور‌های اتحادیه اروپا نیز ضرورت دارد. علاوه بر این خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، حصول توافق با کره شمالی برای خلع سلاح اتمی این کشور را هم دشوار می‌کند.

در بیانیه‌ای که اکنون «ائتلاف ملی برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای» در آستانه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و اجلاس شورای امنیت به ریاست دونالد ترامپ منتشر کرده، بر ضرورت دیپلماسی تاکید شده است. در همان حال امضاکنندگان این بیانیه اعلام کرده‌اند که خروج دولت آمریکا از برجام، مانع از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای، جلوگیری از توسعه و آزمایش موشک‌های بالستیک و کاهش نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی و تامین امنیت اسرائیل نخواهد شد.
«ائتلاف ملی برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای» می‌گوید دولت آمریکا برای رسیدن به اهدافش در ایران به هر دو سیاست «فشار و دیپلماسی» نیاز دارد، درحالی که سیاست‌های کنونی دولت ترامپ فقط گزینه تسلیم یا جنگ را فراروی ایران قرار داده.
در این نامه همچنین به ترامپ هشدار داده شده تا به ارزیابی‌های خوش باورانه و تفسیرهای ناقص اطلاعاتی درباره آسیب پذیری حکومت ایران در پی فشارهای آمریکا دل خوش نکند، چون به گفته آنها" با وجود فشارهای زیاد تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران و شواهد زیاد از افزایش نارضایتی مردم ایران، اما حکومت ایران همچنان قوی و مسلح و متحد علیه تهدید خارجی است."آنها تاکید کرده‌اند ترامپ باید برای جلب حمایت بین‌المللی برای مهار فعالیت‌های غیر هسته‌ای ایران دوباره وارد برجام شود.
همزمان با انتشار بیانیه «ائتلاف ملی برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای» رئیس جمهوری ایران برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک شده است. روحانی در فرودگاه نیویورک در جمع خبرنگاران گفت: «هدف ما تبیین سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران نسبت به منطقه و جهان در مجامع بین‌المللی است»
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هم وارد نیویورک شده است. اولین اقدام ترامپ بعد از ورود به نیویورک دونالد ترامپ دیدار و گفتگو با شینزو ابه، نخست‌وزیر ژاپن بود.
چهارشنبه 26 سپتامبر(2 مهر) دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا ریاست اجلاس شورای امنیت را به عهده می‌گیرد. موضوع این اجلاس اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی است، اما او سعی دارد ایران را هم در کانون توجه قرار دارد.
سایر اخبار این روزنامه
رهبر انقلاب دردیدار مدال‌آوران کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی اندونزی: مطمئناً گوشمالی سختی به عوامل تروریست خواهیم داد معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد رفع کمبود تجهیزات پزشکی بیمارستانی قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، گرفتار «اما و اگر» مدیران و مسئولان وقاحت بی‌حد و مرز ارتجاع عرب تشییع باشکوه پیکر شهدای حادثه تروریستی اهواز نامه 50 مقام سابق آمریکایی به ترامپ: به برجام بازگرد و با ایران از طریق دیپلماسی تعامل کن رئیس جمهور ایران: ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید باید به عقب برگردد دانمارک تروریست‌های الاحوازیه را به ایران تحویل می‌دهد رئیس جمهوری کوبا: خواهان روابط «متمدنانه» با آمریکا هستیم وزیر خارجه آمریکا: تحریم‌های کره‌شمالی تا زمان خلع سلاح هسته‌ای کامل برداشته نمی‌شود لیونی: وقت برکناری نتانیاهو رسیده است معاون اول رئیس جمهوری در جلسه شورای اقتصاد: دولت در هر شرایطی کالا‌های اساسی را تامین می‌کند رئیس جمهور ایران: ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید باید به عقب برگردد رئیس جمهور ایران: ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید باید به عقب برگردد رئیس جمهور ایران: ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید باید به عقب برگردد رئیس جمهور ایران: ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید باید به عقب برگردد رئیس جمهور ایران: ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید باید به عقب برگردد