بلیط هواپیما

موگرینی با تاکید بر کارساز بودن برجام: حق داریم تصمیم بگیریم با چه کسی تجارت کنیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای کارساز بوده است، گفت: بدون توافق هسته‌ای موضع ما برای رسیدگی به موضوعات دیگر با ایران بهتر نخواهد بود.
فدریکا موگرینی در گفت‌وگو با کریستین امانپور خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان در پاسخ به سوالی درباره تعهد اروپا به برجام بیان کرد: همان‌طور که می‌دانید توافق هسته‌ای با ایران کارساز بوده و این کشور به تعهدات هسته‌ای خود پایبند بوده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمام 12 گزارش خود این پایبندی را تایید کرده است.
موگرینی ادامه داد: ما اکنون درحال به کارگیری تدابیری هستیم که تضمین می‌کند ایران کماکان از منافع اقتصادی ناشی از روابط تجاری مشروعش با بقیه جهان بهره‌مند خواهند شد. ما در اروپا به همراه روسیه و چین و باقی جهان درحال ایجاد کانال‌هایی برای حفظ تجارت با ایران هستیم که تضمین می‌کند این تجارت فارغ از تحریم‌های آمریکا ادامه خواهد یافت. ما هم‌اکنون روی جزئیات فنی این سازوکار کار می‌کنیم.
وی تصریح کرد: ما کار سختی پیش رو داریم اما من از ارزش کاری که انجام می‌دهیم مطمئن هستم. من متقاعد شده‌ام چون شاهد نتیجه کار بوده‌ام. آنچه می‌خوام بگویم این است که آمریکا نمی‌تواند به اعمال تصمیمات سیاسی خود علیه کشورها یا سازمان‌های دیگر فکر کند. اتحادیه اروپا این حق قانونی را دارد که تصمیم بگیرد با چه کسی تجارت می‌کند. این کاری است که ما نه فقط در اروپا، بلکه درخصوص باقی جهان انجام می‌دهیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این گفت‌وگو تاکید کرد که وی جدی‌ترین رایزنی‌هایی که با ظریف وزیر امورخارجه ایران داشته درباره سوریه، یمن و دیگر موضوعات منطقه‌ای بوده است اما به دلیل اینکه تمرکز بیش از 12 سال مذاکره با ایران روی توافق هسته‌ای بوده، فرصتی برای رایزنی بیشتر بر سر موضوعات دیگر نبوده است.
موگرینی خاطر نشان کرد: بنابراین، حفظ توافق هسته‌ای این اجازه را می‌دهد که با باز بودن کانال گفت‌وگو درباره مسائل دیگر نیز رایزنی کنیم، چیزی که باید بشتر از آن استفاده کنیم، به همراه آمریکا. بدون توافق هسته‌ای موضع ما برای رسیدگی به موضوعات دیگر در شرایط بهتری قرار نخواهد گرفت.
سایر اخبار این روزنامه
رئیس جمهور در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل: سیاست غلط دولت آمریکا در قبال ایران محکوم به شکست است ویژه برنامه هفته دفاع مقدس با حضور رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد تحلیل سیاسی هفته فلاحت پیشه: منبع تامین مالی روزانه 1000 پیامک علیه FATF چیست؟ 110 مدرسه ستاد اجرایی فرمان امام خمینی برای مناطق محروم 21 استان به بهره‌برداری رسید زنگنه: ترامپ متهم اصلی افزایش قیمت نفت است موگرینی با تاکید بر کارساز بودن برجام: حق داریم تصمیم بگیریم با چه کسی تجارت کنیم دکتر عراقچی: بازگشت امریکا به برجام آسانتر از 6 سال قبل است شکست و انزوای برجامی ترامپ در شورای امنیت ترامپ مضحکه‌ای در تاریخ دیپلماسی آمریکا در نشستی با حضور عناصر موساد در نیویورک مطرح شد؛ سفیر امارات: مبارزه با ایران به نفع کشورهای عربی و اسرائیل است! شمخانی در نشست گفت‌و‌گوی امنیتی منطقه ای: مسیرهای تامین مالی تروریست‌ها باید قطع شود بررسی و تصویب مواد دیگری از لایحه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در جلسه هیات دولت وزیر بهداشت: ایران جایزه جهانی پیشگیری از بیماری غیر واگیر می‌گیرد گاز مشعل‌های پارس جنوبی شیرین می‌شود
بلیط هواپیما