دکتر عراقچی در گفتگو با ریانووستی: سازو کار مالی اروپا با ایران برای دیگر کشورها نیز مناسب است

معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد: ساز و کار مالی اتحادیه اروپا برای پرداخت‌های مالی با ایران، می‌تواند ازسوی کشورهای دیگر هم استفاده شود.
دکتر عباس عراقچی دیروز در گفتگو با خبرگزاری ریانووستی خاطرنشان کرد: جزییات این طرح هنوز مشخص نیست زیرا مساله بسیار دشواری است؛ در شرایط کنونی باید موارد و نکات فنی و حقوقی این طرح را حل کرد.
عراقچی خاطرنشان کرد: ما می‌دانیم عناصری تلاش می‌کنند مانع آغاز این سازو کار شوند و در این روند کارشکنی می‌کنند، با این حال امیدواریم سازوکار مالی ایران و اروپا تا پیش از اعمال بسته جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه نوامبر راه‌اندازی شود.
معاون وزیر خارجه در ادامه این گفتگو اظهار داشت: تحریم‌های جدید آمریکا بر بهای نفت در بازار جهانی تاثیر جدی می‌گذارد.
وی درباره اظهارات اخیر ترامپ برای مقابله با صادرات نفت ایران اظهار داشت: من در این مساله کارشناس نیستم اما فکر می‌کنم که این موضوع (افزایش بهای نفت بر اثر تحریم ها) بدیهی است.
عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران تهدیدها مبنی بر بستن تنگه هرمز را تحقق خواهد بخشید، اظهار کرد: این تهدید نیست بلکه یک واقعیت است، بدیهی است که همه کشورهای منطقه خلیج فارس می‌خواهند نفت تولیدی خود را بفروشند و جهان به نفت و انرژی منطقه نیاز دارد.
وی ادامه داد: به همین دلیل ما باید تمام تلاش‌های ممکن را بکار گیریم تا همه کشورهای منطقه از اجرای توافق‌ها راضی و خرسند باشند؛ هر توافقی باید فراگیر باشد.
به گفته عراقچی، اگر براساس خواسته ترامپ بخواهند یکی از کشورها را از ساختار فروش نفت کنار بگذارند، طبیعی است که در کل منطقه مساله ایجاد خواهد شد، این یک امر بدیهی است و نیازی به اثبات ندارد.
وی خاطرنشان کرد که ایران با شرکای خود برای ایجاد ساز وکار دوجانبه فروش نفت تلاش می‌کند و امکان ایجاد سیستمی شبیه سوییفت برای دور زدن تحریم‌های آمریکا بررسی می‌شود.
عراقچی افزود: مقام‌های اتحادیه اروپا نیز درحال بررسی این موضوع هستند که آیا سامانه سوییفت می‌تواند به همکاری با ایران ادامه دهد یا سامانه‌ای شبیه آن باید ایجاد کرد.