بلیط هواپیما

اخبار ویژه

ایران بیخ ‌گوش نیروهای آمریکا را زد می‌تواند اسرائیل و عربستان را هم بزند
ضربت موشکی سهمگین سپاه پاسداران به مقر گروهک‌ تروریستی داعش، بازتاب گسترده‌ای در محافل غربی و صهیونیستی داشت.
روزنامه صهیونیستی جروزالم پست با اشاره به حمله اخیر موشکی ایران به مقر داعش در بوکمال سوریه (چند مایلی محل استقرار نیروهای آمریکایی) نوشت: پیام شلیک موشک این است که ایران قابلیت حمله به اسرائیل، آمریکا یا عربستان را در زمان مقتضی دارد.
این روزنامه افزود: سپاه پاسداران ایران 6 موشک بالستیک به مناطق «شرق فرات» در سوریه برای تلافی حمله اهواز شلیک کرد. این حمله بسیار تنش‌زا است و نشان از گسترش حضور ایران در سراسر منطقه دارد.

این اقدام همچنین نشان می‌دهد ایران به هر جایی اراده کند حمله کرده و می‌داند سیستم‌های دفاع هوایی عراق و سوریه جلوی آن را نمی‌گیرد.
روزنامه صهیونیستی ادامه داد: این موشک‌ها 570 کیلومتر را از کرمانشاه و شمال عراق طی کرده و به سوریه رسیده است تهران می‌گوید آنها مناطق شرق فرات نزدیک البوکمال را هدف قرار دادند. البوکمال یکی از تنها مناطقی در سوریه است که هنوز در اختیار داعش است.
اعضای سپاه پاسداران شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»  و «مرگ بر آل سعود» بر روی موشک‌ها نوشته بودند سپاه موشک‌های قیام و ذوالفقار را برای حمله سوریه انتخاب کرد. این دو موشک ژوئن (تیر) سال گذشته برای حمله به داعش در دیرالزور استفاده شد.
این روزنامه صهیونیستی نوشت: ایران باید برای شلیک موشک‌ها در حریم هوایی عراق، با بغداد همکاری کرده باشد. استفاده از حریم هوایی عراق نشانه همکاری است.
هدف موشک‌ها در شرق منطقه فرات احتمالاً نزدیک به نیروهای آمریکایی و شرکای آنها بوده است این روزنامه نوشت که پرس‌وجو از ائتلاف آمریکایی پاسخ داده نشد اما موشک‌ها از عراق عبور کرده و نزدیک نیروهای ائتلاف فرود آمده است.
ایران متحد سوریه بوده و روابط گرمی با بغداد دارد، این نشان می‌دهد هلال نفوذ تهران چطور در سراسر این کشورها گسترش پیدا می‌کند. شرایط برای جامعه جهانی به منظور محکوم کردن این حمله موشکی سخت است زیرا هدف حمله داعش بوده است.
اما شعارهای روی موشک‌ها حاکی از آن است که هدف فقط داعش نبود. پیام مهم‌تر شلیک موشک‌ها این است که ایران احساس می‌کند قابلیت حمله به اسرائیل، آمریکا یا عربستان را در زمان مقتضی دارد و با شلیک این موشک‌ها علیه داعش و مقر حزب دموکرات، چنان حمله‌ای را تمرین می‌کند.
در همین حال سخنگوی پنتاگون حملات موشکی ایران به تروریست‌های سوریه را ناامن‌کننده منطقه دانست و گفت: این حملات نیروهایی را که به طور جدی با داعش مبارزه می‌کند، به خطر می‌اندازد.
دریادار شان رابرتسون افزود: شلیک هرگونه موشک از طریق فضای هوایی غیرمجاز، تهدیدی برای شهروندان داخلی و هواپیماهای در حال پرواز خواهد بود.
رسانه سعودی ارم‌نیوز در همین زمینه نوشت: ایران برای اولین بار روی موشک‌های خود شعار «مرگ بر آل‌سعود» حک کرد.
در حالی که ایران قبلا در تظاهرات به مناسبت‌های مختلف و رژه‌های نظامی تنها شعارهایی علیه آمریکا و اسرائیل می‌داد این بار شعار «مرگ بر آل سعود» را در کنار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» بر روی موشک‌های بالستیکی نوشت که به سمت شرق سوریه پرتاب شد.
این نشریه افزود: تصاویری که از شلیک موشک‌های یاد شده از سوی رسانه‌های خبری ایران منتشر شد نشان می‌دهد این شعارها در کنار آیه 76 از سوره نسا (قاتلوا اولیاء الشیطان) بر روی هر شش موشک شلیک شده نوشته شده است.این تازه خبرش بود ببین خود اعدام چه می‌کند؟
حباب دلار، تروریست‌ها و سلطان سکه در یکی دو روز اخیر، یک جا
ترکید.
روزنامه جام جم نوشت: روایت‌ها حول و حوش سه کلید واژه موشک، سلطان سکه و دلار می‌چرخد. اول اینکه موشک‌های ایران چند وقتی است حسابی سر و صدا کرده‌اند. این بار نوبت انتقام از تروریست‌های واقعه خونبار اهواز بود. شاید آن روزی که فرماندهان نظامی از انتقام سخت خبر می‌دادند، اینها نمی‌دانستند این برخورد فراتر از تحرکات دیپلماتیک و در واقع مثل آوار بالای سرشان خراب می‌شود.
شش فروند موشک قیام و ذوالفقار قیام کردند و آبی ریختند بر آتش دل مادر طاها و همسر جانباز 70 درصد، اصلا این موشک‌ها جان می‌دهند برای تروریست‌کشی.
راستی چه کسی فکر می‌کرد همان موشکی که قرار بود در مقابل پوشک قرار بگیرد و مردم از کینه‌ گرانی پوشک، زیرآب موشک را بزنند، حالا همین مردم به قیام این فرزندان آهنین ببالند و برای موفقیت‌شان لاحول و لاقوه الا بالله بخوانند. خبر خوب یعنی همین موشک‌هایی که توانست هم تروریست‌ها را بزند هم مدرسه‌شان را هم معلم‌هایشان؛ یعنی داعشی‌ها را هم چشم غره‌ای به سعودی و آمریکایی به عنوان ناظم‌هایشان بکند. «دوران بزن و در رو گذشت این را همه بدانند» و البته این که این تازه بخشی از «گوشمالی سخت» بوده و تروریست‌ها باید منتظر بقیه‌اش هم باشند.
خبر خوب بعدی حکم قضایی برای دو مفسد اقتصادی است که به طور مستقیم در معیشت مردم نقش داشتند. اول حمید مظلومین سلطان سکه که با اخلالگری در بازار سکه و ارز، خیلی‌ها را به خاک سیاه نشاند. از آن طرف باقری درمنی هم به اتهام اختلاس و کلاهبرداری که دستگیر شده بود و اگر یادتان باشد در دادگاه می‌خندید اما با حکم اعدام خیلی زود این خنده به صورت خودش ماسید.
اما خبر خوب بعدی این که خبر قبلی تاثیرش را در بازار هم گذاشت و میله داغی که بلند شد خیلی‌ها را فراری داد. سلطانک‌های سکه و دلار که با دمشان گردو می‌شکستند دست از سر ارز و طلا گویا برداشتند و خرده خرید‌کننده‌ها هم که دیدند شرایط به جای این که آنها را ساکن کامرانیه و قیطریه کند احتمال دارد ساکن اوین! کند دست به فروش دلارهای خانگی زدند تا بیشتر از این ضرر نکنند. این که این موج تا چه حدی می‌تواند در مقابل پرواز دلار را بگیرد هنوز نظر قطعی نمی‌توان داد اما آنچه مهم به نظر می‌آید این است که بستن دست خرابکارها در بازار اثر مثبت دارد. به قول دوستی خبر اعدام سلطان سکه اینقدر بازار را تکان داد، ببین اعدامش چه می‌کند.مطالبات FATF را دو سال اجرا کردند که وضعیت اقتصادی به هم ریخت
علی مطهری در مورد پیوستن به FATF گفت: «تصویب این چهار لایحه ممکن است ضررهایی داشته باشد ولی منافع آنها بیشتر است و اگر ما به FATF نپیوندیم در مبادلات بانکی با مشکلات بیشتری مواجه می‌شویم.»
وی در گفت‌وگو با عصر ایران با تأکید بر اینکه «به صلاح کشور است که مجلس لایحه الحاق به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم را به تصویب برساند» ادامه داد: «فکر می‌کنم جو مجلس برای تصویب این لایحه مساعد باشد و رأی بیاورد.»
نایب رئیس مجلس با اشاره به نگرانی‌های برخی در کشور برای پیوستن به FATF گفت: «این نگرانی‌ها ضمن این که قابل تقدیر است به جا نیست. اینکه مخالفان می‌گویند حق تحفظ‌ها مثلاً درباره تعریف تروریسم به رسمیت شناخته نمی‌شود، صحیح نیست. قبل از ما کشورهای دیگر اسلامی همانند مصر، اردن و سوریه نیز چنین حق تحفظ‌هایی داشته‌اند.»
عضو کمیسیون فرهنگی تصریح کرد: «برخی مخالفان نیز این مسئله را مطرح می‌کنند که ممکن است آنها حزب‌الله و حماس را تروریست بنامند و مشکلاتی برای ما ایجاد شود در حالی که مرجع تعیین مصداق تروریست، سازمان ملل است و این سازمان فقط چهار گروه داعش، القاعده، النصره و طالبان را به عنوان گروه‌های تروریستی معرفی کرده است و تروریست نامیدن گروه‌ها به این آسانی نیست.»
نایب رئیس مجلس ادامه داد: «اینکه آمریکا و یا یک کشور اروپایی بگوید حزب‌الله تروریست است ملاکی برای تروریست شناختن حزب‌الله نیست. ما نیز می‌گوییم اسرائیل تروریست است ولی برای دنیا نظر سازمان ملل ملاک است.»
مطهری در مورد سخنان برخی مبنی بر مخالفت رهبری با پیوستن ایران به FATF گفت: «رهبری در سخنرانی که در دیدار با نمایندگان مجلس داشتند جمله‌ای داشتند که حاکی از مخالفت با الحاق به این کنوانسیون بود ولی اکنون تصمیم‌گیری را به عهده مجلس گذاشته‌اند.»
درباره این اظهارات باید گفت:
1- هنگام فضاسازی برای امضای برجام و پس از تأیید آن، صراحتاً از سوی دولتمردان گفته شد تمام تحریم‌های مالی و بانکی در روز اجرای توافق لغو خواهد شد. اما هرگز این تحریم‌ها برداشته نشد چنان که آقای ظریف تصریح کرد بعد از 2 سال هنوز نمی‌توانیم یک حساب بانکی در انگلیس باز کنیم. همچنین برخی سفارتخانه‌ها حقوق کارمندان خود را با چمدان جابه‌جا کردند و خود ما نیز مجبور شدیم از همین شیوه استفاده کنیم. با این اوصاف ادعای اینکه اگر به FATF نپیوندیم، در مبادلات بانکی با مشکل مواجه می‌شویم، بی‌مسئولیتی نسبت به تعهد و وعده و ادعای قبلی است.
2- «اگر به FATF نپیوندیم» حرف غلطی است. وزیر اقتصاد خرداد 95 برنامه اقدام FATF را امضا کرده و طی دو سال گذشته، اکثریت قریب به اتفاق 43 مطالبه این کمیته در ایران به اجرا درآمد، اما برخی نمایندگان مجلس نظیر آقای مطهری یا خواب و بی‌خبر بوده‌اند یا محل اعتنای دولت و وزارت خارجه و وزارت اقتصاد قرار نگرفته‌اند. دولت تنها زمانی که احساس نیاز پیدا کرد و تصویب لوایح مورد مطالبه FATF (نظیر همین الحاق به کنوانسیون CFT) مجلس را در جریان قرار داد. اکنون باید پرسید چرا اجرای مطالبات FATF (آن هم مازاد بر تعهدات یکطرفه برجام) نه تنها حال اقتصاد را خوب نکرد بلکه به وخامت رساند؟! چرا امثال علی مطهری گریبان دولت را درباره تناقض 180 درجه‌ای وعده‌ها و وعیدها با عایدی مدیریتش نمی‌گیرند؟!
3- FATF مشخصاً به ایران نامه داده که حق تحفظ را از جمله درباره تعریف و مصادیق تروریسم نمی‌پذیرد (ایران باید مطالبات این کمیته را «به طور کامل» اجرا کند.
4- برخلاف ادعای علی مطهری که بی‌خبری با سوء نیت وی را نشان می‌دهید هیچ یک از 3 کشور مصر و اردن و سوریه جزو 35 عضو FATF نیستند تا بخواهند حق تحفظ داشته باشندیا نداشته باشند!
5- حزب‌الله که جای خود دارد، برخی بانک‌های داخلی به اعتبار دستپاچگی در اجرای مطالبات FATF، چرا یک سال گذشته برخی زیرمجموعه‌های سپاه را مورد تحریم و محدودیت همکاری قرار دادند. حتی در برخی بخشنامه‌ها، از برخی بانک‌ها خواسته شد با نهادها و افراد که در فهرست تحریم‌‌های وزارت خارجه آمریکا قرار دارند همکاری نکنند.
6- FATF همانند برجام خسارت محض است نه اینکه منافعش بیش از خسارت آن باشد. مکانیسم خودتحریمی و اخذ اطلاعات مهم مالی (گراهای دقیق) برای تحریم‌های شدیدتر و دقیق‌تر است. چنانکه دیدیم آمار برخی صرافی‌ها را در چند ماه گذشته به حریف ارائه کرده و موجب مصادیق مالی و تحریمی و کمبود ارز شدند.
7- FATF مشخصاً ساخته و پرداخته آمریکا و چند کشور غربی است که خود مافیای تولید و تکثیر تروریسم و جرائم سازمان یافته و پولشویی در دنیا هستند اما کشورهای خاصی را که دشمن می‌داند، با همین بهانه‌ها مورد تهدید و تحریم قرار می‌دهند. به‌راستی اگر جزو شئون FATF، مبارزه با مافیاهای پولشویی و درآمدهای نامشروع کازینوها و... است، چرا ایتالیا (عضو هیئت مؤسس) آن و ترامپ (قمارخانه‌دار معروف آمریکایی و فراری پرداخت مالیات) تحت تعقیب و مؤاخذه قرار نمی‌گیرند.
8- و بالاخره اینکه رهبری در دیدار نمایندگان مجلس به صراحت و با استدلال‌های عقلی روشن، مجلس را از تصویب الحاق به کنوانسیون‌های مسئله‌دار منع کردند. البته مسئولیت‌شناسی نمایندگانی که برجام را بزک و تصویب کردند اما بعدها فرافکنی کردند، نه بر مردم و نه بر رهبر معظم انقلاب پوشیده نیست. اما حتی اگر نهی رهبری نبود، امثال مطهری نباید اندکی عقل به خرج بدهند، کمی مطالعه کنند و منافع ملی را بر دیکته‌ها و تلقینات محافل بسته با غرب ترجیح دهند؟!کولایی: شوروی نباید با طناب آمریکا به چاه می‌رفت
عضو حزب منحله مشارکت اذعان کرد حوادث سال 88 از جنس انقلاب‌های رنگی بوده است.
الهه کولایی از اعضای فراکسیون مشارکت در مجلس ششم، در گفت‌وگو با «رودررو»  اظهار داشت: شوروی نباید به آمریکا بی‌حساب و کتاب اطمینان می‌کرد و با طناب آمریکا به چاه می‌رفت، خیلی‌ها مثل آمریکایی‌ها تبلیغ می‌کردند که فروپاشی شوروی مساوی است با آزادی، مساوی است با رفاه، مساوی است با پیشرفت اما دهه 1990 شرایط بسیار اسفباری در همه جمهوری‌ها کمتر یا بیشتر به وجود آمد و آخرش الیگارش‌ها و مافیا آمدند، نه ثروت بین مردم تقسیم شد و نه قدرت.
وی درباره انتخابات سال 84 گفته است: به بعضی از اعضای بلندپایه ستاد دکتر معین از شکاف میان اصلاح‌طلب‌ها گله کردم و فکر می‌کردم اصلاح‌طلب‌ها باید به یکپارچگی برسند و نانی بود که احمدی‌نژاد از شکاف بین اصلاح‌طلب‌ها خورد و من خودم رو از این جهت نمی‌بخشم من باید کنار می‌کشیدم، من می‌دانستم. من که اعتراض کردم و تذکر دادم و می‌گفتم چه اشکالی دارد آقای کروبی رئیس‌جمهور شود و آقای معین معاون اول. در آن برهه خیلی نسبت به سیاست‌های آقای هاشمی در مجموع دید مثبتی نداشتم.
وی در پاسخ به این سوال که چرا در سال 88 اصلاح‌طلب‌ها به رای مردم تمکین نکردند: «یک مجموع عوامل داخلی و خارجی و بی‌تدبیری‌ها موجب شد که هزینه‌های گزافی را چه داخلی و چه خارجی بپردازیم. در واقع برای کشورهای خارجی این تصور وجود داشت که ایران با یک بحران انتخاباتی از جنس بحران‌های انتخاباتی که در انقلاب‌های رنگی وجود داشته روبه‌رو شده و می‌شود از این فرصت استفاده کرد».