بلیط هواپیما

پیش‌بینی انبوه‌سازان از وضعیت بازار مسکن

گروه مسکن- نایب‌رییس انجمن انبوه‌سازان با بیان اینکه سالانه باید یک میلیون واحد مسکونی تولید شود اما در حال حاضر تولید بین 200 تا 300 هزار واحد است، گفت: فساد مالی در سازمان نظام‌مهندسی نتیجه انباشت ثروت در این سازمان است‌. ایرج رهبر در نشست خبری با اشاره به وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: در چند سال گذشته بازار مسکن با رکود مواجه بود و در یک سال گذشته رونق به بازار برگشت اما علت واضح این شرایط امروز مسکن این است که دولت برنامه‌ای برای مسکن ارائه نکرده است‌.
وی افزود: در اوایل دولت یازدهم وزیر راه‌و‌شهرسازی از اجرای طرح مسکن اجتماعی حرف زد اما این طرح در حد تئوری باقی ماند و به اجرا نرسید‌. وی گفت: طبق طرح جامع باید سالانه یک میلیون واحد مسکن ساخته شود چرا که آمار رسمی 850 ازدواج در سال را ثبت کرد که طلاق هم به تقاضای مسکن اضافه می‌کند اما در حالی که سالانه به تولید یک میلیون واحد مسکونی نیاز داریم تولید مسکن چیزی حدود 200 تا 300 هزار واحد است‌. رهبر تاکید کرد: تقاضا در بازار مسکن به دلیل کاهش تولید انباشت می‌شود و امروز به همین دلیل با کمبود واحد مسکونی در بازار مواجه هستیم‌.
نایب‌رییس انجمن انبوه‌سازان با بیان اینکه دولت هر چند از آمار 5/2 میلیون واحد خالی صحبت می‌کند اما در صحت این آمار ابهاماتی وجود دارد گفت: تعداد زیادی از واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده متروکه هستند که از آنها استفاده نمی‌شود و جزو آمار خانه‌های خالی محسوب می‌شوند‌. وی ادامه داد: گفته می‌شود بسیاری از این خانه‌های خالی از طریق عدم استفاده از کنترل برق کشف شده‌اند که این عدم استفاده می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد‌. دولت حتی ویلاهای شمال کشور و خانه‌های متروکه و غیر قابل استفاده در بافت‌های فرسوده را هم جزو خانه‌های خالی حساب می‌کند که این آمار برنامه‌ریزی برای مسکن را تحت تاثیر قرار داده است‌. وی تاکید کرد: آمار خانه‌های خالی باید به صورت تفکیک شده از هم ارائه شود چرا که دولت مدعی است وقتی 5/2 میلیون خانه خالی وجود دارد نیازی به افزایش تولید نیست اما این آمار ابهامات زیادی دارد‌.
وی در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر استقبال انبوه‌سازان از پیشنهاد دولت برای ساخت واحدهای کم‌متراژ گفت: وقتی می‌گوییم دولت باید برنامه ارائه دهد منظور این است که باید سیاست‌های خود را به صورت روشن و واضح درباره مدل ساخت و ساز به انبوه‌سازان ارائه کند هر چند دولت اعلام می‌کند ساخت و ساز باید به سمت واحدهای کم‌متراژ برود اما هنوز هیچ بسته تشویقی مشخصی برای اجرای ساخت و ساز واحدهای کم‌متراژ ارائه نکرده‌اند‌.

رهبر گفت: در قانون مصوب سال 87 به صراحت آمده است که برای حمایت از تولید و عرضه مسکن دولت باید تسهیلات ارزان‌قیمت و اراضی ارزان‌قیمت در اختیار انبوه‌سازان قرار دهد اما هیچ یک از آنها به اجرا نرسیده است‌. نایب‌رییس انجمن انبوه‌سازان با اشاره به طرح بازآفرینی شهری گفت: هرچند که رییس‌جمهوری هم از طرح بازآفرینی شهری حمایت کردند و دستور جدی برای پیگیری اجرا دادند اما هنوز هیچ یک از ارگان‌های دولتی اراضی خود را برای بازآفرینی شهری در اختیار وزارت راه‌و‌شهرسازی و انبوه‌سازان قرار نداده‌اند‌. رهبر همچنین با اشاره به کاهش سرعت ساخت و ساز در مسکن مهر پردیس گفت: علت اصلی کاهش سرعت پیشرفت فیزیکی پروژه مسکن مهر پردیس، عدم تخصیص اعتبارات است. قرار بر این بود که دولت برای 10 هزار واحد مسکن مهر پردیس هزار میلیارد تومان اعتبارات در اختیار انبوه‌سازان قرار دهد اما اگر ماهانه 10 میلیارد تومان پرداخت می‌کرد در 100 ماه این پروژه به اتمام می‌رسید ولی میانگین پرداخت اعتبارات در ماه حتی به یک میلیارد تومان هم نمی‌رسد‌.
وی همچنین درباره وضعیت سازمان مهندسی و انتخابات پیش رو اظهار داشت: سازمان نظام‌مهندسی مقتدر می‌تواند جامعه مهندسی را ارتقا دهد و باعث افزایش کیفیت ساخت و ساز شود اما امروز شاهد چالش‌های جدید در سازمان نظام‌مهندسی هستیم‌.
وی با بیان اینکه مسکن سهم 35 درصدی در اقتصاد کشور دارد گفت: با توجه به سهم بالای مسکن در اقتصاد باید توجه ویژه‌ای به بخش ساختمان و ساخت و ساز شود و جایگاه سازمان نظام‌مهندسی بازتعریف شود‌. وی با تاکید بر اینکه سازمان نظام‌مهندسی با دانایی‌، کارایی و اخلاق حرفه‌ای مهندسان می‌تواند به جایگاه اصلی خود در جامعه برگردد گفت: مهم‌ترین مسوولیت سازمان نظام‌مهندسی ایجاد ارتباط صحیح بین مخاطبان و ارتقای کیفی جامعه مهندسی است‌. رهبر با اشاره به فسادهای مالی اخیر که در سازمان نظام‌مهندسی رخ داده گفت: ثروتی در سازمان نظام‌مهندسی انباشت شده است که باعث می‌شود این سازمان از اهداف خود منحرف شود و افراد بعضا با سوءنیت برای دستیابی به این ثروت وارد سازمان نظام‌مهندسی می‌شوند‌. نایب‌رییس انجمن انبوه‌سازان با تاکید بر اینکه بسیاری از مشکلات سازمان نظام‌مهندسی به دلیل بحث‌های مالی این سازمان است گفت: معتقدم باید بحث‌های مالی از بحث‌های فنی جدا شود‌. رهبر با اشاره به موضوع تقسیم و ارجاع کار بین مهندسان در سازمان نظام‌مهندسی گفت: وزیر راه‌و‌شهرسازی معتقد است ارجاع کار در این حالتی که امروز انجام می‌شود اشتباه است و مالک باید خودش بتواند مهندس ناظر را انتخاب کند همچنان که افراد بیمار خودشان پزشک معتمد را انتخاب می‌کنند‌. وی افزود: از سوی دیگر تنها سازمان نظام‌مهندسی استان تهران 112 هزار عضو دارد که باید تقسیم کار بین آنها عادلانه صورت بگیرد‌. نایب‌رییس انجمن انبوه‌سازان با اشاره به مسائل رفاهی مهندسان گفت: در شرایطی که در سازمان نظام‌مهندسی با انباشت ثروت هزار میلیارد تومانی مواجه هستیم بسیاری از مهندسان عضو سازمان نظام‌مهندسی از شرایط رفاهی مناسبی برخوردار نیستند. حال اینکه سازمان نظام‌مهندسی بابت ثروت هزار میلیارد تومانی، سود سپرده بسیار بالایی دریافت می‌کند‌. پیشنهاد بنده این است که سازمان نظام‌مهندسی سود حاصل از این ثروت را به نفع رفاه مهندسان هزینه کند‌. رهبر ادامه داد: بار مسوولیت مهندسان بسیار بالاست بنابراین پیشنهاد ما این است که از سود حاصل شده، سازمان نظام‌مهندسی بیمه مسوولیت مهندسان را پوشش دهد‌. همچنین در ادامه این نشست عباس زرکوب عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان با اشاره به سه بحران موجود در سازمان نظام‌مهندسی گفت: سازمان نظام‌مهندسی با بحران مقبولیت مواجه است و با توجه به تخلفات گسترده‌ای که در این سازمان رخ داده میزان اعتبار آن بین اعضا و در جامعه در حال کاهش است‌. وی با اشاره به بحران هویت در سازمان نظام‌مهندسی گفت: متاسفانه سازمان نظام‌مهندسی از اهداف قانونی خود دور شده و شاهد آن هستیم که بسیاری از شرکت‌های مهندسی به صورت صوری فعال هستند‌. متاسفانه هم ماده 27 و هم ماده یک قانون سازمان نظام‌مهندسی بسیار ضعیف عمل می‌کنند و بحث تشکل‌ها در سازمان مغفول مانده است‌. زرکوب ادامه داد: از دیگر بحران‌هایی که سازمان نظام‌مهندسی با آن دست و پنجه نرم می‌کند بحران نفوذ است. امروز شاهد آن هستیم که تصمیمات سازمان نظام‌مهندسی بین اعضا نافذ نیست و سازمان در حال از دست دادن جایگاه خود است‌. مجامع با حضور حداقلی اعضا تشکیل می‌شود و در حالی که نظام‌مهندسی تهران 112 هزار عضو دارد مجامع با حضور حداکثر هزار عضو برگزار می‌شود‌.