بلیط هواپیما

نشست خبری برگزاری همایش «نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران»

صبا رضایی- نشست خبری برگزاری همایش «نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران»، صبح روز سه‌شنبه 10 مهرماه با حضور رییس، دبیران کمیته‌های علمی و اجرایی همایش برای ارائه جزییات و تازه‌ترین اطلاعات از چگونگی برگزاری این همایش و اهداف آن در مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری برگزار شد.
در این نشست، فریدون وردی‌نژاد، مشاور رسانه‌ای رییس دفتر رییس‌جمهوری و رییس این همایش به همراه دبیران به تشریح هدف‌های برگزاری از همایش بین‌المللی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق ۱۴۰۴ ایران پرداخته و تاکید کردند که هدف آنها از برگزاری چنین همایشی تنها اجرای یک همایش نبوده و درصدد هستند تا برنامه‌های اجرایی را معرفی کرده، ارتباطی مابین سرمایه‌گذاران و دارندگان ایده‌ها و استارت‌آپ‌ها ایجاد کرده و ایده‌ها را به پروژه‌های اجرایی تبدیل کنند و فرصتی فراهم کنند تا فعالان حوزه فناوری اطلاعات مشکلات و چالش‌های خود را به گوش دولتمردان و مسوولان حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات و فضای مجازی برسانند‌. به امید آنکه این اهداف محقق شوند‌. بنابر اظهارات دبیران این همایش، در سال 1404 ایران نمی‌تواند رتبه نخست و یا دوم را در منطقه کسب کند و تلاش می‌شود تا در جایگاه سوم و یا چهارم قرار گیرد‌.
همایش بین‌المللی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق ۱۴۰۴ ایران تحت نظارت دفتر ریاست‌جمهوری در روزهای ۲۸ و ۲۹ آبان‌ماه ۱۳۹۷ در محل مرکز همایش‌های جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد.
به گفته برگزارکنندگان این همایش 10 روز قبل از برگزاری، در نشستی دیگر سخنرانان خارجی و داخلی، فهرست دقیق‌تر نشست‌ها و کارگاه‌ها اعلام می‌شود، همچنین نمایشگاهی همزمان با این همایش برگزار خواهد شد.

سیستم ماشینی، فساد اقتصادی را کاهش می‌دهد
فریدون وردی‌نژاد، مشاور رسانه‌ای رییس دفتر رییس‌جمهوری با اشاره به اهداف برگزاری همایش «نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران» گفت: این همایش به منظور تقویت و تبادل دانسته‌ها در زمینه فناوری اطلاعات است و هرچه ارتباط بخش‌ها بر اساس فناوری اطلاعات باشد، شکل‌گیری رانت و امضاهای طلایی کمتر خواهد شد.
رییس همایش «نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران» تسهیل امور اقتصادی در بخش‌های دولتی و خصوصی با کمک اقتصاد دیجیتال مهم‌ترین هدف این همایش دانست و گفت: فناوری اطلاعات امروزه در بخش‌های مختلف و سرزمین‌های متفاوت پیشتاز باشد و بخش قابل توجهی از ثروت در عرصه بین‌المللی به اقتصاد دیجیتال وابسته است.
وردی‌نژاد در رابطه با دلیل برگزاری این همایش به اهمیت فناوری اطلاعات اشاره کرد و افزود: فناوری اطلاعات در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی، سلامت، خدمات، در بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار و تولید محتوا، اصلاح روش‌ها و فرآیندها در سطح دولت و بخش‌های خصوصی نقش زیادی دارد.
او تاکید کرد: فناوری اطلاعات با پیشرفت فناورانه فرآیند کاری و رابطه بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران را با حکومت و ملت تسهیل می‌کند‌. فناوری اطلاعات روابط مناسبی بین بنگاه‌های اقتصادی، سمن‌ها و حکومت پدید می‌آورد‌ که اثر افزایشی و توسعه‌ای برهم داشته باشند‌.
وردی‌نژاد دیگر هدف این همایش را کمک فناوری اطلاعات برای رسیدن به اهداف سند 1404 دانست و افزود: قدرت هوشمند می‌تواند ارتباط موثری بین حاکمیت و سمن‌ها و صنعت و مردم پدید آورد که نتیجه آن اثربخش‌تر کردن بخش‌های خدماتی و صنعتی است‌.
او در پاسخ به این پرسش که چرا برگزاری همایش یادشده در مقطع فعلی مهم است گفت: می‌خواهیم به سهم خود به حکمرانی راهبردی در کشور کمک کنیم‌. فناوری اطلاعات می‌تواند به چابک‌سازی سیستم حکومتی برای ایجاد تسهیلات لازم جهت همکاری در صنعت و کشاورزی و کار بنگاهی و خدمت‌رسانی کمک کند‌.
فناوری اطلاعات در حصول شفافیت بیشتر، پیشگیری از فساد، پاسخگو کردن سیستم‌ها و مسوولیت‌پذیرتر کردن آنها مهم است و هر چه بیشتر از این توان استفاده کنیم؛ هم در گردش اطلاعات و هم اصلاح ساختارها و هوشمندسازی ارکان حکومت بهتر عمل کرده‌ایم‌.
مشاور رسانه‌ای رییس دفتر رییس‌جمهوری این همایش را برای تقویت و تبادل دانسته‌ها در زمینه فناوری اطلاعات دانست و افزود: هر چه سیستم، ماشینی‌تر و ارتباط بخش‌ها با هم بیشتر بر اساس فناوری اطلاعات باشد، شکل‌گیری رانت و امضاهای طلایی کمتر خواهد شد.
او در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد حمایت از شرکت‌های استارت‌آپی در همایش آبان‌ماه گفت: ما دو بخش برای کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند در نظر گرفته‌ایم؛ یک بخش برای بحث و گفت‌وگو و تبادل دستاوردها میان خود این افراد صاحب طرح است و بخش دیگر امکانی را فراهم می‌سازد تا این افراد با بخش‌های نظارتی و حاکمیتی در زمینه خواسته‌ها و مشکلات‌شان گفت‌و‌گو کنند.
20 درصد از اهداف سند چشم‌انداز محقق شده است
در ادامه این نشست، امیرهمایون حیدریان، دبیرکل همایش تاریخچه‌ای از سابقه این همایش را بیان کرد و گفت: سند چشم‌انداز افق 1404 در سال 84 به تایید مقام معظم رهبری رسید و ابلاغ شد و به دستور رییس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار شد هر سال همایشی برای بررسی میزان تحقق اهداف این سند برگزار شود‌.
او افزود: بر این اساس دو سال پیاپی همایش‌هایی برگزار شد اما با تغییر رویکرد در دولت‌های نهم و دهم، سند چشم‌انداز از صحنه سیاست کشور حذف شد‌.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام سال 95 و بعد از امضای برجام خواست همایشی برای بررسی تحقق اهداف سند برگزار شود.حیدریان در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه قرار بود اهداف سند در چهار برنامه پنج ساله محقق شود، امروز بعد از گذشت حدود 12 سال از تایید سند چشم‌انداز، تنها 20 درصد از سند محقق شده و از طرف دیگر در این سند هر سال رشد اقتصادی هشت درصد در نظر گرفته شده بود اما رشد اقتصادی به طور متوسط در 40 سال بعد از انقلاب 4/2 درصد و همچنین رشد اقتصادی 19 سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی 8/8 درصد بوده است.
حیدریان نتیجه گرفت: در جلساتی که با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتیم، مشخص شد ما در اهداف خود پیشروی نکرده‌ایم زیرا قرار بود قدرت اول منطقه در عرصه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و علمی تا سال 1404 باشیم اما این امر محقق نشده است در حالی که رقبای منطقه‌ای ما نیز خوب پیشرفت کرده‌اند، برای نمونه عربستان با سندی که برای سال 2030 تنظیم کرده تا حدودی به اهداف خود نزدیک شده است.
دبیرکل این همایش اظهار کرد: این همایش رخدادی علمی و اقتصادی است و انتظار داریم راهکار مناسبی برای حرکت چابک‌تر به سمت اهداف 1404 برای کمک به دولتمردان و بخش خصوصی ارائه دهد.
فناوری اطلاعات، ابزاری برای تحقق اهداف
محمدحسین پاشنه‌طلا، دبیر علمی این همایش نیز دوران فعلی را دوران حاکمیت فناوری اطلاعات برشمرد و گفت: بزرگ‌ترین رابطه ما، رابطه با حاکمیت فناوری است و بعد از بررسی اجرای اهداف سند چشم‌انداز در سال‌های مختلف به این نتیجه رسیدیم که تنها ابزار ما برای تحقق سریع‌تر این اهداف، فناوری اطلاعات است‌.
او افزود: پیش از این فناوری اطلاعات عامل توانمندسازی حاکمیت صنایع و معادن و بهبود فرآیندها یاد می‌شد اما امروز توانمندسازی با دگرگون‌سازی تغییر کرده است‌.
پاشنه‌طلا تاکید کرد: امروزه نمی‌توان صنایع را مانند پنج سال قبل اداره کرد و تغییرات عمده در فضای دیجیتال دنیا را باید در کشور خود با مولفه‌های بومی به کار گیریم‌.
او در ادامه بیان کرد: مواجهه ما با فناوری معمولا واکنشی و منفعلانه بوده است اما این بار باید مواجهه فعالانه داشته باشیم بنابراین یکی از محورهای این همایش، تحول دیجیتال است‌.
پاشنه‌طلا فناوری اطلاعات را یکی از شرکای راهبردی همه اقشار امروز دانست و گفت: توسعه امروز به روش قدیمی و سنتی اتفاق نمی‌افتد و پیش از این باید قوانین را احصا می‌کردیم و سند تدوین می‌شد اما اگر از منظر دولتی نگاه کنیم گاهی عمر دولت‌ها تمام می‌شد و هنوز سندها آماده نبود.
دبیر علمی این همایش با اشاره به رتبه 127 ایران در فضای کسب‌وکار بیان کرد: این رقم باید بهبود یابد زیرا به این معناست که سرمایه‌گذاری در ایران زیاد مطلوب نیست و این امر با ایجاد قوانین جدید یا کاهش قوانین قبلی هم روی نمی‌دهد بلکه به تسهیل فضای کسب‌وکار نیاز داریم.
پاشنه‌طلا ادامه داد: کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی را با حضور اساتید و کارشناسان بین‌المللی برای این همایش تدارک دیده‌ایم که به زودی اعلام می‌شود‌.
مطرح کردن معضلات استارت‌آپ‌ها
پاشنه‌طلا همچنین درگفت‌وگوی اختصاصی با «جهان صنعت» در رابطه با مشکلات استارت‌آپ‌ها در ایران مانند فیلترینگ‌های گسترده و اینکه در همایش گوش شنوایی برای مشکلات فعالان این حوزه وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: در همایش تلاش می‌کنیم فضایی را ایجاد کنیم تا فعالان استارت‌آپی مشکلات خود را بیان کنند و نگاه انتقادی را نیز در این همایش مطرح خواهیم کرد‌.
او افزود: دلیل رخ دادن چنین اتفاقاتی مانند فیلترینگ گسترده آن است که اکوسیستم را به صورت مناسب ایجاد نکرده‌ایم و دلیل این فیلتر کردن‌ها از سوی مقامات و مسوولان ذی‌ربط آن است که زنجیره اتصالی استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای آفلاین را به درستی دریابند‌. بسیاری از استارت‌آپ‌هایی که فیلتر شدند نماینده فروش دفتر و بنگاهی بوده‌اند که مجوزهای لازم را دارا بوده و فیلتر کردن آنها دلیلی نداشته است‌.
بنابراین اگر این مشکلات مطرح شود امکان تکرار چنین فیلترهایی در آینده کمتر است‌.
دبیر علمی این همایش در ادامه بیان کرد: ما از تمام ذی‌نفعان و ذی‌نقشان استارت‌آپ‌هایی که با معضل فیلترینگ مواجه بودند دعوت می‌کنیم که در همایش «نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران» حضور یافته و تریبون را در اختیار تمامی آنها قرار می‌دهیم‌.
برقراری ارتباط بین سرمایه‌گذار و ایده‌پرداز
فریدون وردی‌نژاد، مشاور رسانه‌ای رییس دفتر رییس‌جمهوری نیز در گفت‌وگوی اختصاصی با «جهان‌صنعت» در رابطه با چالش استارت‌آپ‌ها در جذب سرمایه و سرمایه‌گذار مناسب و اینکه همایش فرصت ارتباط با سرمایه‌گذاران را در اختیار فعالان استارت‌آپ‌ها و دارندگان ایده‌های خلاقانه قرار می‌دهد یا خیر اظهارکرد: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که بین سرمایه‌گذار، صاحب ایده، پیاده‌کننده ایده و بخش‌هایی که باید حمایت کنند عدم گردش روان اطلاعات بین اینهاست‌. عدم امکان توجیه کردن همدیگر و افزایش امکانات وجود ندارد‌. او افزود: بخشی از پنل‌ها، کارگروه‌ها و نمایشگاه‌های این همایش به همین امر بستگی دارد که چگونه بتوانیم رابطه تعاملی و دوسویه بین سرمایه‌گذار، صاحب ایده، مجری، پیمانکار و نتیجه‌بخش کار ایجاد کنیم‌. در این همایش به این امر به طور حتم خواهیم پرداخت‌.