بلیط هواپیما

ولايتي به محسن گفته « بي‌خبرم»

آرمان- مطهره شفیعی: بدون تردید نام آیت‌ا... هاشمی در نخستین صفحات تاریخ تاثیرگذاران تاریخ ایران به ثبت رسیده است؛ نامی که مظهر سازندگی بودن است. این ویژگی‌و به‌ویژه تدابیر آیت‌ا... مانع رسیدن برخی افراد به منافع شخصی و جناحی بود. بنابراین از هر فرصتی برای مانع تراشی در مسیر سازندگی و پیشرفت کشور بهره می‌گرفتند. پس از رحلت آیت‌ا... هاشمی هم این مخالفان آرام ننشستند و به انحای مختلف سعی در فضاسازی برای کمرنگ شدن گفتمان و مشی آیت‌ا... گرفتند که حذف فرزندان آیت‌ا... هاشمی از دانشگاه آزاد از جمله این اقدامات بود. آنها به‌خوبی می‌دانستند فرزندان آیت‌ا... به نشر و گسترش دیدگاه و گفتمان پدر در کلاس‌های درس دانشگاه آزاد خواهند پرداخت. پس آسان‌ترین راه برای توقف این مسیر ابلاغ شفاهی اخراج فرزندان آیت‌ا... بود. 3 روز پیش به فائزه و فاطمه هاشمی اعلام شد که دیگر حق حضور در کلاس‌های درس را ندارند و زمانی که آنها خواستار ابلاغ کتبی اخراج خود شدند تنها این جمله را شنیدند که دستور اخراج از بالا آمده است!
رئیس دانشگاه آزاد بی‌خبر است؟
اما ماجرا به همین موضوع ختم نشد و به‌طور طبیعی همگان عالم به این موضوع هستند که «بالا» ارتباط نزدیکی با جایگاه رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد دارد، چنان‌که انتصاب همسر محمدباقر قالیباف به ریاست دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد واحد تهران شمال هم نمی‌تواند بدون اطلاع صورت گرفته باشد. روز گذشته یک منبع نزدیک به خانواده آیت‌ا... هاشمی درباره اخراج شفاهی که این روزها با فرزندان آیت‌ا... هاشمی در دانشگاه آزاد صورت گرفته است، به «آرمان» گفت: هاشمی‌ستیزی از ابتدای رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی با مدیریت جدید به وجود آمد. فاطمه خانم در گفت وگویی که داشت، مطرح کرد که این اخراج باید به صورت کتبی به من ابلاغ شود و همچنین پس از سوال فاطمه خانم که این دستور از کجا آمده، به او گفتند «از بالا دستور رسیده است». آقا محسن با رئیس هیات موسس دانشگاه آزاداسلامی تماس گرفت و او گفت که من اصلا از این موضوع خبر ندارم. این بالا کی هست و کجاست ما نمی‌دانیم. اگر آقای ولایتی خبر ندارد، پس چه کسی در دانشگاه آزاد باخبر است؟ اگر هم خبر دارد و می‌گویند من در مورد این موضوع خبر ندارم که قابل باور نیست و وای به حال دیگران. آقای ولایتی وقتی رئیس هیات امنا و هیات موسس می‌شود، باید برای بقیه الگو باشد. اما در حال حاضر ایشان اعلام می‌کند که خبر ندارم. اگر خبر ندارند وای به حال دانشگاهی که اداره می‌شود».
تلاش برای فراموش شدن حذف هاشمی‌ها

به هر حال بر همگان عیان شد که ولایتی تصمیم به هاشمی‌گریزی و تلاش در جهت کمرنگ کردن گفتمان یار امام(ره) دارد و این روزها تقلایی برای تکذیب و توضیح درباره اخراج دختران آیت‌ا... هاشمی ندارد، اما بلافاصله در مورد این جمله‌اش که «از یمنی‌ها یاد بگیریم که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می‌کنند. به جای لباس لنگ می‌بندند و اسلحه به دست دارند و چند تکه نان خشک دستشان است با پای پیاده و سعودی‌ها از دست اینها عاجز شدند» واکنش نشان داد! گویا برای ولایتی بازتاب اقداماتش در مورد موضوعات خارجی در داخل کشور بیشتر اهمیت دارد.
پاسخ دفتر
دیروز دفتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیات مؤسس و هیات امنای دانشگاه آزاد و مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری در پی واکنش برخی رسانه‌ها به اظهارات وی در مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی اطلاعیه‌ای صادر کرد. متن کامل این اطلاعیه به شرح زیر است: در پی اظهارات آقای دکتر علی‌اکبر ولایتی در مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر تجلیل از مقاومت سلحشورانه مردم یمن، موجی از واکنش‌ها بعضا یا از سر دلسوزی و یا از سر غرض‌ورزی در رسانه‌ها ایجاد شده‌است. برخی این اظهارات را تعریض به مردم شریف و انقلابی ایران اسلامی قلمداد و تلاش کردند که چهره‌ای بیش از چند دهه از عمر خود را مصروف استحکام جبهه مقاومت در ایران و منطقه کرده‌ است و هم‌اکنون پرچمدار زنده نگاه داشتن موج بیداری اسلامی الهام گرفته از انقلاب اسلامی در منطقه است را در مقابل مردم نشان دهند. اظهارات ایشان بیش از آنکه متوجه مردم ایران عزیزمان باشد، متوجه کسانی است که دلباخته مهر و خودباخته قهر سران استکبار جهانی هستند و متأسفانه و شرم‌آورانه به جای تقویت قدرت مقاومت مردم، نسخه سازش را تئوریزه می‌کنند و با خالی کردن دل مردم، تنها راه برون‌رفت از مشکلات را تسلیم در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان مطرح می‌کنند. از غرض‌ورزان که نه دلشان به حال ملت یمن سوخته است و نه ملت ایران، انتظاری نیست، اما از دلسوزانی که عمری تلاش مجاهدانه شخصیتی که کارنامه درخشانی در دلگرم ساختن جبهه مقاومت در داخل و خارج از کشور داشته است، شکری است با شکایت که باید با مرور مواضع روشن ایشان، نکته‌دانی خود را به نمایش می‌گذاشتند و ناروا بر فردی که مواضع روشنی در اعتقاد به ایستادگی مردم ایران دارد و به نمایندگی آنان این ایستادگی را بارها و بارها در عرصه دیپلماسی کشور به نمایش گذاشته است، نمی‌تاختند و ناروا خُرده نمی‌گرفتند و با غرض‌ورزان همزبانی نمی‌کردند. زان یار دلنوازم شکریست با شکایت/ گر نکته‌دان عشقی بشنو تو این حکایت؛ بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/ یارب مباد کس را مخدوم بی‌عنایت؛ رندان تشنه لب را آبی نمی‌دهد کس/ گویی ولی شناسان رفتند از این ولایت؛ در زلف چون کمندش‌ای دل مپیچ کانجا/ سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایت».
واکنش مطهری به حرف‌های ولایتی
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با اظهارات برخی مبنی بر قناعت و خوردن نان خشک گفت: این حرف‌ها زمانی تاثیر خواهد داشت که مردم احساس کنند مسئولان هم درشرایط سختی هستند و ساده زیستی و مقاومت می‌کنند و تبعیضی در کار نیست.