تحریم را می‌شکنیم
رئیس جمهوری دیروز در جمع معاونان وزارت اقتصاد یک مأموریت مهم به این وزارتخانه و بانک مرکزی داد؛ «سالم‌سازی بانک‌ها». او با انتقاد از نظام بانکداری در کشور، اقتصاد را خط مقدم مبارزه با توطئه‌های امریکا دانست و تأکید کرد: در میان بخش‌های اقتصادی، وزارت اقتصاد نوک پیکان این استقامت و حمله در برابر توطئه‌های امریکا است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی با قدردانی از زحمات دکتر کرباسیان در دوران مسئولیت وزارت اقتصاد و همچنین آقای اکرمی در دوران مسئولیت سرپرستی این وزارتخانه، به گزارش مسئولان این وزارتخانه از اقدامات انجام شده اشاره کرد و افزود: در شرایطی هستیم که بازار بورس و فرابورس ما امروز نقش بسیار خوب و سازنده‌ای داشته است. این حرف درست است که ما بخشی از مسئولیت بانک‌ها را بتدریج باید به بازار سرمایه منتقل کنیم و بازار سرمایه ما این توان را دارد که بخشی از نیازمندی‌ها و تجهیز منابع مالی کشور را به عهده بگیرد.
وی با بیان اینکه چند بار در دولت تأکید کردم که حتی یک روز تأخیر چه در سود اوراق و چه در بازپرداخت آن جایز نیست، گفت: مردم باید دقیقاً بدانند دولت پای قولی که به آنها داده ایستاده است؛ این سرمایه و اعتمادی که می‌گوییم البته بسیار گسترده و وسیع است، اما یک بخش‌ آن در همین است که دولت به مردم اعتماد دهد که چگونه به اوراق همانند اسکناس اعتماد ‌کنند. روحانی ادامه داد: در زمینه سهام عدالت، کاملاً موافق هستم که مردم هم سودش را بگیرند و هم بتوانند در بازار تبادل کنند، چون این سهام برای مردم است و آنها باید بتوانند هر وقت بخواهند، استفاده و جابه‌جا کنند و البته این حرکت خواص اقتصادی برای تولید کشور هم دارد و در واگذاری به بازار سرمایه و اقتصاد کمک می‌کند.
 اقتصاد را باید به مردم واگذار کنیم
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: هر چه ما بتوانیم میان اقتصاد و بخش دولتی و شبه دولتی فاصله بیندازیم، به نفع مردم است؛ باید اقتصاد را به خود مردم واگذار کنیم؛ خیلی چیزها را باید به مردم واگذار کنیم. اگر مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد در کمک به اقشار آسیب‌پذیر درست فعال شوند، از دولت بهتر کار می‌کنند. رئیس جمهوری با اشاره به اینکه بعد از انقلاب تلاش می‌کنیم که مردمی‌ها را دولتی کنیم و خیلی خاصیتی هم نمی‌بریم، گفت: هر چه بتوانیم امور را به مردم واگذار کنیم، حتماً به نفع ماست. مردم بهتر از ما تلاش می‌کنند این روشن است و مثال ساده عوامانه‌ این است که بخش خصوصی مغازه‌اش را کی باز می‌کند؟ ما خیلی سر وقت باشیم، 8 کارمان را شروع می‌کنیم، اما آن مغازه‌دار گاهی 5 صبح در مغازه‌اش را باز می‌کند. این نشان کار مردم و کار دولت است. رئیس جمهوری افزود: البته برخی مسئولیت‌های حاکمیتی همه جای دنیا به عهده بخش خصوصی نیست؛ نیروهای مسلح و بخشی از اقتصاد حالت‌های خاص خودشان را دارند اما می‌توانیم بخش عمده‌ای را به مردم واگذار کنیم و این سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی را به معنی واقعی کلمه باید اجرا و پیاده کنیم.
 متأسفانه اقتصاد وصل به بانک‌ها شده است
روحانی با اشاره به موضوع بانک‌ها در نظام اقتصادی کشور، گفت: به آقای دژپسند گفتم که در این دوران مسئولیت، بالاترین وظیفه او،  بانک و اصلاح امور بانک‌ها است. بقیه مسئولیت‌ها با همه اهمیتی که دارند، درجه 2 هستند. بانک‌ها باید به جایی برسند تا بتوانند به دولت کمک کنند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه در شرایط کنونی بانک‌ها گاهی به ما کمک می‌کنند، گاهی بار بر دوش ما می‌گذارند، گفت: بانک‌ها باید سالم‌سازی شوند، متأسفانه یا خوشبختانه امروز اقتصاد وصل به بانک‌ها است. بتدریج باید این وابستگی و تکیه اقتصاد به بانک‌ها را به بازار سرمایه شیفت کنیم. بانک مسئولیت بسیار سنگینی دارد؛ وقتی آمار اضافه برداشت را ماهانه یکبار نگاه می‌کنم، بعضی از آنها تکان‌دهنده است. بانک‌های خصوصی که وضع‌شان خیلی بد است. بعضی از بانک‌های دولتی هم وضع‌شان خوب نیست. این وسط خصولتی هم که هستند.
وی اظهار داشت: این مشکل جدی است. این هنر نیست که از منابع بانک مرکزی استفاده کنیم. چرا استفاده کنید؟ خود دولت از منابع بانک مرکزی استفاده می‌کند و به تولیدکننده می‌دهد. شما کاری نکردید، پس‌اندازی را از مردم گرفتید، چه مقدارش را استفاده کردید و چه کار کردید؟ چقدر از پول‌هایتان منجمد است؟ از آنها بگذریم، شرکت‌هایتان چه کار می‌کند؟ روحانی تصریح کرد: به آقای دژپسند گفتم اولین مسئولیت شما در وزارت اقتصاد، مسئولیت اصلاح نظام بانکداری است و شما کاری کنید که اولاً بانک‌ها از بنگاه‌داری خارج شوند. در حال حاضر تسهیلاتی که بانک‌ها می‌دهند، اول به بنگاه‌های خودشان می‌دهند. بانک باید از بنگاه‌داری خارج شود تا بتواند عادلانه رفتار کند.
رئیس جمهوری ادامه داد: نکته دیگر، سرمایه‌های منجمد است؛ سرمایه‌های منجمد برای چیست؟ این همه ساختمان و شعبه برای چه؟ در کجای دنیا این طوری است؟ اخیراً وقتی به کشورهای خارجی سفر می‌کنم، یکی از چیزهایی که نگاه می‌کنم، شعب بانک‌هاست. اصلاً در تهران، اول، وسط و آخر خیابان، نبش خیابان و جای حساس شهر را شما پیدا نمی‌کنید که بانک‌ها نگرفته باشند. چرا؟ یک رقابت ناسالم بین بانک‌ها پیدا شده است. رقابت سالم خوب است، اما امروز رقابت ناسالم ایجاد شده است.
روحانی خاطرنشان کرد: نظارت بانک مرکزی باید به مراتب افزایش پیدا کند. الان نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها ضعیف است. دیدیم یک مؤسسه غیرمجاز چه بلایی سر کشور آورد. چه بلایی سر مردم آورد. چقدر به اعتماد عمومی مردم لطمه زد و چه هزینه سنگینی بر دوش ما گذاشت.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه 250 هزار میلیارد تومان از نقدینگی امروز مربوط به مؤسسات غیرمجاز است، گفت: این مؤسسات باعث شدند که از پایه پولی بیش از 30 هزار میلیارد تومان پول پرداخت کنیم. شما ضریب فزاینده را نگاه کنید، 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی در بازار آمده است. چرا؟ چون یک عده متخلف، یک عده افرادی که به مردم خیانت کردند و معمولاً این خائنین آدم‌هایی در دور و بر خودشان دارند و جمع می‌کنند. روحانی اضافه کرد: یکی از کارهای خوبی که دکتر سیف انجام داد، بستن این مؤسسات غیرمجاز بود. نام وی همیشه در تاریخ ایران به نیکی یاد خواهد شد. کار بسیار سنگینی برعهده گرفت. ایشان نامه‌هایی را با 40 الی 90 امضا از آدم‌های مختلف می‌آورد که تهدیدش می‌کردند و من می‌گفتم کار خودت را انجام بده و نترس؛ کار بزرگی انجام داد.
رئیس جمهوری تأکید کرد: این مؤسسات غیرمجاز، مؤسسات مجاز، بانک‌های خصوصی و دولتی، همه اینها باید سالم‌سازی شوند. این مهم‌ترین وظیفه‌ای است که امروز وزارت اقتصاد و بانک مرکزی توأماً برعهده دارند و باید انجام دهند و همه مدیران دلسوز بانک‌ها باید این کار را بکنند. اختیارات بسیار زیاد و وسیعی را به بانک مرکزی دادیم. در همین مصوبات چند هفته گذشته، کاملاً دست بانک مرکزی را باز گذاشتیم و همه اختیارات قانونی مورد درخواست را به آن داده‌ایم تا بتواند بانک‌ها را اصلاح کند.
رئیس جمهوری گفت: برخی از بانک‌ها روزانه و نه ماهانه برای ما گرفتاری درست می‌کنند، هر روز و ساعتی برای ما مشکل درست می‌کنند. همان طور که بانک‌های سالم می‌توانند کمک بسیار بزرگی باشند و تولید بدون بانک راه نمی‌افتد و نقش مهمی در روابط ما با دنیا دارند.
موفقیت‌های رسانه‌ای شود
روحانی با اشاره به موفقیت‌های سیاسی و حقوقی ایران در چند وقت اخیر در برابر امریکا گفت: رسانه‌ها و صدا و سیمای ما باید این موفقیت را با صدای رسا، بیان کنند و همه مردم باید بدانند که نمایندگان و دیپلمات‌های آنها، چقدر فعالیت کردند و موفق بودند.روحانی اظهارداشت: اینکه امروز امریکا ناچار می‌شود، 8 کشور را به زبان خودش در خرید نفت ایران استثنا بکند، در حالی که قبلاً به صراحت گفته بود فروش و صادرات نفت ایران را به صفر می‌رسانم، این پیروزی ما و عقب‌نشینی امریکا نیست؟ اینکه امریکایی‌ها به صراحت اعلام کردند که ما نمی‌گذاریم اقتصاد ایران، فعال باشد و رشد بکند اما صادرات ما در همین مدت 7 ماه گذشته به نسبت 7 ماه صادرات پارسال، بیشتر است، به معنای موفقیت ایران نیست؟ اینکه جمهوری اسلامی ایران، امروز می‌تواند نفت خودش را بفروشد و خواهد فروخت، موفقیت نیست؟
رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز در جایگاهی قرار داریم که سازمان‌های بین‌المللی دنیا و افکار عمومی همراه ما بوده و امریکایی‌ها از هر زمان دیگر سر به زیرتر هستند، گفت: ماجرای قتل فجیع در استانبول، آبروی امریکا را در تاریخ و در دنیا برد. بحث در مورد جنایت 15 الی 18 نفر و سلاخی یک فرد نیست؛ بلکه امریکایی‌ها که این همه حمایت کرده و حمایت می‌کنند، امروز چگونه شرمنده و سر به زیر هستند؛ هر روز راجع به این داستان یک حرف می‌زنند و آخرش هم از این منجلاب نجات پیدا نمی‌کنند.
روحانی با اشاره به اینکه باید متحد باشیم و مسائل جناحی را کنار بگذاریم، افزود: این نمی‌شود پس از یک انتخابات، 2.5 سال دنبال آن انتخابات بوده و همان رقابت را می‌خواهیم ادامه دهیم. تا می‌خواهد تمام شود، انتخابات بعدی شروع می‌شود و دوباره شروع به رقابت می‌کنیم؛ انتخابات در ایران زیاد داریم، حداقل هر 2 سال یکبار انتخابات داریم؛ 2، 3 ماه قبل آن عیب ندارد جناح‌ها رقابت کنند اما وقتی تمام شد روز بعد باید بشود رفاقت، نه رقابت.
نتیجه آرای صندوق باید تمام‌کننده و فصل‌الخطاب باشد
رئیس جمهوری اظهار داشت: این مرگ بر امریکایی که می‌آییم در خیابان‌ها می‌گوییم و عملی‌اش می‌کنیم، صرفاً با گفتن حل نمی‌شود. عمل آن این است که به امریکا فشار بیاوریم و امریکا از ما بهراسد و جرأت نکند، توطئه‌هایش را ادامه دهد. تمام امید امریکا در این تحریم، این است که اینقدر فشار بیاورد تا مردم ناامید شوند. ناامید بریزند در خیابان و بگویند آقا استقلال و آزادی و آقایی را که گفته بودیم، نخواستیم. برمی‌گردیم به 40 سال پیش؛ اما این اشتباه امریکا است. روحانی با تأکید بر اینکه دعواهای جناحی و حزبی باید کنار صندوق آرا، خاتمه یابد اظهار داشت: تا اول صندوق رقابت و دعواست ولی نتیجه صندوق باید تمام‌کننده و فصل‌الخطاب باشد و آرای صندوق که شمرده شد، باید با هم برادر و متحد شویم و در کنار هم قرار بگیریم.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته سه مرتبه از لحاظ حقوقی پیروز شدیم، گفت: چند نفر از مردم ایران می‌دانند ما سه بار در مصاف حقوقی جهانی در برابر امریکا پیروز شدیم. اگر الان برویم نظرسنجی کنیم. آیا 10، 20 درصد می‌دانند؟ نمی‌دانند برای اینکه رسانه‌های ما این موضوع را باز نمی‌کنند. صدا و سیمای ما باید این را برای مردم تشریح کند. روحانی افزود: آیا مردم می‌دانند که 3 بار در مصاف حقوقی بین‌المللی، حقوقدانان و سیاسیون ما در برابر ابرقدرتی مثل امریکا که بهترین وکلا را به کار گرفته بود موفق و پیروز شدند. اینکه در یک دعوای 5 میلیارد و 900 میلیونی در ایتالیا پیروز شدیم و در یک دعوای صلاحیت نسبت به موضوع برجام در لاهه پیروز شدیم و همچنین در گرفتن حکم موقت علیه امریکا ما برنده شدیم.
وی ادامه داد: رئیس دادگاه بین‌المللی چند روز پیش در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که امریکا محکوم است و تحریم‌‌هایش علیه ایران غلط و برخلاف مقررات بین‌المللی است اما این پیروزی ما را چه کسی می‌داند؟ درحالی که اگر کوچک‌ترین مشکلی باشد و فردا یک چیزی یک روز و یک هفته کم شود، این موضوع خبر اول همه بخش‌های مختلف شبکه‌های خبری می‌شود. اما این پیروزی‌های حقوقی چه؟ درمورد این پیروزی‌ها یک گوشه‌ای گفته می‌شود که بله ایران هم موفق شد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه آن گوینده، یواش می‌گوید پیروز شد در حالی که باید محکم و قاطع بگوید، گفت: این پیروزی ملت ایران است؛ نباید تصور کنیم که این پیروزی دولت دوازدهم است؛ حقوقدانان و دیپلمات‌های ما، دیپلمات‌های این جناح و آن جناح و این دولت و آن دولت نیستند، دیپلمات‌های کشور و ملت ایران هستند. رئیس جمهوری افزود: امریکایی‌ها می‌گویند ایران تحریم را دور می‌زند؛ بله ما اعلام می‌کنیم که تحریم غیرقانونی و ظالمانه شما را با افتخار تمام دور می‌زنیم چرا که تحریم شما ظالمانه، غلط و برخلاف مقررات بین‌المللی است.
تأکید بر واگذاری بنگاه‌ها
روحانی افزود: اینجا است که به وزارت اقتصاد توصیه می‌کنم، اگر شما می‌خواهید در اقتصاد پیشرفت کنید، صاحبان تجربه را هم بیاورید. همان‌طور که استاد دانشگاه را هم باید بیاورید. با استاد دانشگاه مشورت کنید، با صادرکننده و واردکننده و تولیدکننده و بخش خصوصی هم مشورت کنید. با اتاق‌ها هم مشورت کنید. همه علم اقتصاد در دانشگاه تهران و دانشگاه‌های دیگر نیست. مقداری هم در بازار و فضای اقتصاد جهانی است. این را باور کنید.
روحانی فروش بنگاه‌های دولتی را به‌عنوان وظیفه بزرگ مورد تأکید قرار داد و اظهارداشت: بنگاه‌ها را سریع‌تر در بازار و بورس و فرابورس عرضه کنید و من هم به‌طور مرتب دولت و هم نیروهای مسلح و هم نهادهای عمومی غیردولتی را تشویق می‌کنم که به صلاح کشور و ملت است که اموال و سهام‌شان را بفروشند. اشکالی ندارد سهامی داشته باشند. اما هم بنگاه و هم مدیریت را واگذار کنند. حالا یک سهمی هم در یک جایی داشته باشند در یک حدی اشکالی ندارد.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه کار اصلی ما این است که بازار سرمایه را ترویج کنیم، گفت: بازار سرمایه می‌تواند به ما و به بانک و تولید کمک کند. بازار سرمایه می‌تواند به مردم امید دهد. باید مالیات را سامان دهیم.وضع مالیاتی در سال‌های اخیر از گذشته بهتر شده است اما همانطوری که گفته شد، معلوم نیست از آنهایی که مالیات می‌گرفتیم، شاید بعضی جاها لازم باشد کمتر بگیریم. چون شرایط امروز شرایط رونق نیست که مالیات بیشتر بگیریم اما خیلی‌ها هستند که مالیات نمی‌دهند.باید برای فرارهای مالیاتی راه‌حل علمی پیدا کنیم.
دولت الکترونیک لازمه پیشرفت
روحانی تصریح کرد: به نظر من اگر کشور بخواهد در مسیر درست حرکت بکند راه حل دیگری جز دولت الکترونیک ندارد. مردم نباید با چهره‌ها مواجه شوند. این ارتباط رو در رو که می‌گویند خوب است، در اقتصاد و گرفتن تسهیلات و سرمایه‌گذاری خوب نیست.
رئیس جمهوری با بیان اینکه باید کمک کنیم همه مردم از طریق سیستم الکترونیکی مشکلاتشان را حل کنند، گفت: شاید لازم نباشد مردمی که می‌خواهند یک مجوز بگیرند چهره مبارک یک مدیر را زیارت کنند، مردم باید بتوانند با صفحه رایانه خودشان کارهایشان را انجام دهند. آنها را با صفحه رایانه رفیق کنید و نمی‌خواهد با آدم‌ها و مدیرها رفیق کنید. مشکل درست می‌شود. روحانی با تأکید بر اینکه برای تقویت دولت الکترونیک همه وزارتخانه‌ها باید کمک کنند، خاطرنشان کرد: از نظر زیرساخت، شرایط ما بد نیست و شرایط خوبی داریم اما این دستگاه به آن دستگاه نمی‌خواهد اطلاعات بدهد و من نمی‌دانم چرا؟ چیز عجیبی است.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: خیلی غصه نخورید فلان سرمایه‌گذار اروپایی رفته و برنمی‌گردد، سرمایه‌گذار در جای دیگر داریم و کشورهای دیگر هستند. آنها را جذب کنید.


دو روایت از تلاش ترامپ برای دیدار با روحانی

رئیس جمهوری کشورمان روز گذشته در بخشی از سخنان خود به رفتار دوگانه دولتمردان امریکا که در عین عهدشکنی خواستار مذاکره با ایران هستند پرداخت و گفت: «این ما نیستیم که دلمان می‌خواهد این دوره حکومت امریکا خیلی کوتاه و کوتاه‌تر شود، متحدین اروپایی خودشان در جلسات به خود من می‌گویند که یکی از آرزوهایشان این است. بعد از آن مرتب برای ما پیغام می‌دهند که بیایید با هم مذاکره کنیم. مذاکره برای چه چیزی انجام دهیم. شما اول آن مذاکره‌ای که انجام دادیم و به نتیجه رسیدیم، به آن احترام بگذارید تا زمینه برای مذاکره بعدی درست شود.» حسن روحانی با اشاره به حضور اخیرش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت: «همین ایامی که نیویورک بودم، رهبران چهار کشور بزرگ، واسطه شده بودند که با رئیس جمهوری فعلی امریکا ملاقات کنم در حالی که این موضوع نیاز به‌واسطه و اینقدر پیغام ندارد، به تعهدات عمل کنید، با هم صحبت می‌کنیم.» رئیس جمهوری افزود: «ما برای حرف زدن مشکل نداریم به شرط اینکه طرف ما، طرفی باشد برای حرف، برای قول و عهد خودش ارزش قائل باشد. اگر طرف مقابل به عهد و به پیمانش ارزش قائل باشد حرف زدن مشکلی ندارد. آدم می‌تواند بنشیند حرف بزند و به نتیجه برسد.»
روایت عراقچی از تلاش ترامپ برای دیدار با روحانی
 عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه هم  در این باره با بیان اینکه تا قبل از خروج ترامپ از برجام ما با امریکایی‌ها در چارچوب برجام و در جهت مسائل اجرایی آن تماس داشتیم، به ارتباط خود با «تام شانن» معاون سیاسی وزارت خارجه امریکا در حاشیه کمیسیون مشترک برجام اشاره کرد و گفت: «سال گذشته ترامپ اولین سخنرانی خود را به‌عنوان رئیس جمهوری امریکا در مجمع عمومی سازمان ملل انجام داد که بسیار تند بود و حملات لفظی زیادی نسبت به ایران انجام داد، برخی معتقدند این تندترین سخنرانی یک رئیس جمهوری امریکا علیه ایران در طول چهل سال گذشته بوده است، با این حال چند ساعت بعد تام شانن به موبایل من زنگ زد، من و دکتر ظریف احتمال می‌دادیم که تقاضای دیدار تیلرسون وزیر خارجه سابق امریکا و اولین وزیر خارجه ترامپ با دکتر ظریف را دارد. لذا با صلاحدید دکتر ظریف جواب تماس او را ندادم، وی چندین بار دیگر هم تماس گرفت ولی من جواب ندادم».
به‌گزارش آخرین خبر،  عراقچی در ادامه افزود: «پس از بی‌توجهی ما، از نمایندگی امریکا با نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تماس گرفته و اصرار می‌کنند که من جواب تلفن «شانن» را بدهم. نمایندگی داستان را به ما گفت و قرار شد من جواب تلفن را بدهم و بگویم که امکان دیدار وزیران خارجه وجود ندارد، این بار وقتی شانن تماس گرفت جواب دادم و او گفت رئیس من می‌خواهد با رئیس شما صحبت کند، من پاسخ دادم وزیر خارجه ایران آمادگی این دیدار را ندارد، اما او گفت منظورم رئیس جمهوری امریکاست که تقاضای دیدار با رئیس جمهوری ایران را دارد نه وزیر خارجه. ناخودآگاه خنده‌ام گرفت و گفتم من پیام شما را انتقال می‌دهم ولی امیدی نداشته باشید. شانن حتی ساعت و محل پیشنهادی ملاقات را هم گفت!»
معاون ظریف در ادامه گفت: «در راهروی سازمان ملل دکتر ظریف را پیدا کردم. مشغول صحبت با وزیر خارجه تاجیکستان بود. وقتی صحبتش تمام شد ماجرا را به او گفتم. ایشان هم خنده‌اش گرفت. به اتفاق نزد دکتر روحانی رفتیم و موضوع درخواست ترامپ را به رئیس جمهوری گفتیم. ایشان هم باور نمی‌کرد، حتی با توجه به سخنان بسیار تند چند ساعت قبل ترامپ سؤال کرد آیا مطمئنید خود شانن بود؟! نکند کسی دست انداخته است! گفتم مطمئنم خودش بود. به‌هرحال قرار شد اصلاً پاسخ ندهیم. یک ساعت بعد رئیس جمهوری یک کشور اروپایی را واسطه کردند و او در تماس تلفنی با دکتر روحانی درخواست کرد ملاقات صورت گیرد که آقای روحانی قبول نکردند.»