صادقانه‌هاي جهانگيري با مردم

«من خواهش می‌کنم یک دوره چند ماهه یا تا آخر سال ۹۸ سختی‌ها را تحمل کنیم»؛ این جمله اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور است که در مراسم تودیع و معارفه وزیر صنعت بیان کرد. او می‌داند دادن امیدهای واهی و مطلوب توصیف کردن فضایی که با مشکلات مواجه است به نوعی افزودن بر مشکلات خواهد بود پس به اعتقاد جهانگیری باید با اقشار مختلف کشور از جمله صنعتگران که بار بزرگی از آبادانی کشور را بر دوش دارند صریح سخن گفت تا از این طریق انگیزه آنها برای همراهی دولت در رفع مشکلات افزایش داشته باشد. تحریم‌های مختلف و برخی کبودها و مشکلات شرایط سختی را پدیدار کرده، اما تجربه نشان داده که روحیه مردم ایران با صداقت و نه وعده سازگار است و اگر صادقانه با آنها رفتار شود برای همراهی در رفع مشکلات پیشقدم می‌شوند که نمونه واضح آن دوران دفاع مقدس است که همراهی جامعه در آن روزها ماندگار شد. جهانگیری هم به‌خوبی این موضوع را می‌داند و در این مراسم با اشاره به اینکه عبور از شرایط پیش رو جز با همراهی مردم امکان پذیر نیست، گفت: «باید با مردم صادقانه صحبت و شرایط کشور را تبیین کرده، البته این به آن معنا نیست که مردم را نگران کنیم».
دولت به تنهایی نمی‌تواند بار مسئولیت را به دوش بگیرد
معاون اول رئیس‌جمهور روز سه‌شنبه هفته گذشته اظهار کرد: آخرین پرده نمایش ترامپ و همکارانش در آمریکا دیشب به صحنه آمد. در این شرایط مهم است که کشور را چگونه اداره کنیم. مسائل و تصمیم‌گیری‌ها در اداره کشور باید با دقت دنبال شود. وی در ادامه افزود: آنچه حیاتی است این است که با مردم صادقانه صحبت شود چون مردم صاحبان اصلی کشور و انقلاب بوده و عبور از شرایط سخت پیش رو جز با همراهی مردم امکان پذیر نیست. ما به مشارکت و همکاری مردم نیاز داریم، بنابراین شرایط کشور برای مردم دقیق تبیین شود. البته این بدان معنا نیست که مسائل نگران کننده را پمپاژ کنیم. آنجا که لازم نیست نباید مردم را نگران کنیم. باید نگرانی‌ها را در میان خود نگه داریم ولی هیچ موضوع دیگری هم نباید از مردم پنهان بماند. جهانگیری با بیان اینکه ما از اول انقلاب روزهای سختی را پشت سر گذاشته‌ایم، بیان کرد: مردم باید ببینند مسئولان صادقانه برای عبور از مشکلات تلاش می‌کنند اگر مردم این را ببینند حتما به میدان می‌آیند و از هیچ کمک و فداکاری دریغ نمی‌کنند. ما به چشم خود فداکاری مردم در دوران جنگ تحمیلی را دیده‌ایم. معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه آمریکا با تمام توان و ظرفیت خود وارد میدان تحریم ایران شده است، بیان کرد: با این وجود آمریکا منزوی و تنهاست و جز رژیم صهیونیستی و یکی دو دولت منطقه تقریبا هیچ دولتی رسما از تحریم‌ها حمایت نکرده است. این اولین نمایش سیاسی پیروزی ایران علیه آمریکاست. زیرا در گذشته وقتی آمریکا تحریمی اعمال می‌کرد اروپا و شورای امنیت هم آن تحریم‌ها را اعلام می‌کردند، اما این بار متحدین آمریکا علیه یکجانبه‌گرایی این کشور مقاومت کرده و می‌خواهند استقلال سیاسی و اقتصادی خود را به نمایش بگذارند. امیدوار هستیم با تجاربی که به دست می‌آوریم برای مقابله با اقدامات صلح‌طلبانه و تحریم‌های غیراخلاقی و غیرقانونی آمریکا اقدام کنیم. ایران به تمام تعهدات خود در برجام عمل کرد اما آمریکا تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی علیه کشور ما وضع کرد. تحریم‌هایی که علیه مردم ایران است و اقشار ضعیف بیش از همه در تحریم‌ها آسیب می‌بینند. معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: برای اینکه پیروزی سیاسی خود را استمرار دهیم باید در عرصه‌ اقتصادی نیز به موفقیت برسیم. موفقیت اقتصادی یک مسئولیت ملی بزرگ است که بر دوش همه مردم است. دولت به تنهایی نمی‌تواند بار مسئولیت را به دوش بگیرد. بلکه باید وحدت و انسجام ملی در کشور شکل بگیرد همه ما مسئول هستیم. همه نخبگان، جریان‌های سیاسی، ارگان‌های مختلف حاکمیت و همه ایرانیان وطن دوست در سراسر کشور وظیفه دارند به میدان بیایند. وی در بخشی گفت: من خواهش می‌کنم یک دوره چند ماهه یا تا آخر سال ۹۸ سختی‌ها را تحمل کنیم و پای اداره بنگاه‌های کشور بایستیم. زیرا تولید و حفظ اشتغال مساله‌ اصلی ماست.
به میزان نیاز خود نفت فروخته‌ایم
جهانگیری خاطرنشان کرد: آمریکا دنبال حاکم کردن فضای نااطمینانی در اقتصاد ایران بود. از همان اول دولت جدید آمریکا مطرح می‌کرد که برجام را ادامه نمی‌دهد. در دی ماه سال گذشته نیز مطرح کرد که آخرین باری است که تعلیق تحریم‌ها را امضا می‌کند. یک مجموعه رسانه‌ای هم با پول برخی از کشورهای منطقه ایجاد کرد تا آثار تحریم‌ها را بیش از آنچه است جلوه داده و فضای روانی ایجاد کند. برخی رسانه‌ها مطرح کردند حتی مرگ خاشقجی نیز در ارتباط با افشای پول‌هایی بود که سعودی‌ها به رسانه‌های خارجی داده بودند تا آنها علیه ایران اقدام کنند. آمریکا تاکید کرده بود که فروش نفت ایران را به صفر می‌رساند که ما گفتیم آنها موفق نمی‌شوند تا امروز هم ما به میزان نیاز خود نفت فروخته‌ایم و از این پس هم آنها نمی‌توانند فروش نفت ایران را به صفر برسانند و ۸ کشور را از تحریم‌های نفتی ایران مستثنی کرده است. البته آنها به تبلیغات نیاز دارند و نیاز داشتند بگویند ما اجازه داده‌ایم این کشورها استثنا شود. وی همچنین با بیان اینکه شب گذشته با مدیرانی که مورد تحریم قرار گرفته‌اند تلفنی صحبت کرده‌اند، اظهار کرد: همه آنها گفتند تحریم‌ها یا همان تحریم‌های گذشته است یا کمتر از گذشته است. فقط یک مورد بود که گفتند فکر نمی‌کردیم این اقدام انجام بگیرد که برای مقابله با این تحریم‌ هم باید برنامه‌ریزی کنیم. ما باید به گونه‌ای اقدام کنیم که تحریم‌ها کمترین تاثیر را بر اقتصاد ایران بگذارد. من نمی‌توانم دروغ بگویم که تحریم‌ها اثری ندارد. تحریم‌ها اثر دارد ولی باید اثر آن را به حداقل برسانیم. به گفته‌ وی مدیران دولتی هم باید پای اداره کشور بایستند و ۲۴ ساعته برای پیشرفت کشور تلاش کنند. جهانگیری در پایان با تاکید بر اینکه دولت نمی‌خواهد به مردم فشار جدیدی تحمیل شود، خاطرنشان کرد: در این شرایط دولت مجبور است برخی از سیاست‌ها را تغییر دهد سیاست‌های کنترلی دولت در خصوص ارز، صادرات و واردات به خاطر شرایط موجود کشور است.