حکم پردردسر داماد رئیس‌جمهور!

آرمان - یاسمین طالقانی: انتصاب داماد رئیس‌جمهور حاشیه‌های زیادی داشت و ظاهرا خواهد داشت. بدون شک انتصاب اقوام در دولتی که بر شایسته‌سالاری تاکید دارد واکنش‌هایی را به دنبال خواهد داشت که طبیعی است. اولین سوال پس از انتصاب‌های فامیلی در این راستا است که آیا افراد شایسته‌تر از اقوام مسئولان در کشور حضور ندارند که بر کرسی‌های قدرت تکیه بزنند. سوال بعدی این است که معیار شایستگی از نظر نهادهای دولتی چیست که روزی پسر وزیر کشور معاون وزیر اقتصاد و روز دیگر داماد رئیس‌جمهور معاون وزیر صمت می‌شود.
 دستور رئیس‌جمهور چه بود؟
دیروز یک نماینده مجلس از دستور رئیس‌جمهور برای لغو حکم دامادش خبر داد. رمضانعلی سبحانی‌فر درباره تعلیق حکم کامبیز مهدی‌زاده به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از سوی رئیس‌جمهور گفت: طبق شنیده‌های بنده رئیس‌جمهور دستور داده‌اند که حکم دامادشان به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت لغو شود. وی ادامه داد: اینکه فرزندان بستگان مسئولان پست نگیرند یک بحث است و بحث دیگر درباره جوان‌گرایی است و بحث دیگر درباره شایسته‌سالاری است که این موضوعات را نباید باهم خلط کرد. نماینده مردم سبزوار افزود: «گاهی ممکن است مسئولی که تجربه دارد و جوان هم است، در پستی مفید باشد که اشکالی ندارد در جایی حضور داشته باشد و نباید از برخی حقوق‌ها وی را محروم کنیم.» درحالي كه برخي منابع خبري از لغو حكم داماد روحاني در وزارت صمت به دستور رئيس جمهور خبر مي دهند، اما داماد روحاني در جمع مديران استاني وزارت صمت به‌عنوان معاون وزير و رئيس سازمان زمين‌شناسي حضور يافت. دیروز «انتخاب» نوشت: «حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور خبر برکناری داماد حسن روحانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت را تایید یا تکذیب نکرد و گفت از روابط عمومی ریاست جمهوری سوال کنید.»
 استعفا در اعتراض به انتصاب
صدور حکم انتصاب برای کامبیز مهدی‌زاده، داماد رئیس‌جمهور سبب نارضایتی‌هایی شده است، چنانکه دیروز جماران نوشت: «جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت در اعتراض به انتصاب‌های جدید وزیر صنعت استعفا داد. انتصابات اخیر رحمانی وزیر صمت، جنجال‌های زیادی را بپا کرده است. اخبار تایید نشده از توبیخ وزیر صنعت معدن و تجارت توسط رئیس‌جمهور روحانی حکایت دارد. استعفای وی هنوز مورد موافقت وزیر صنعت قرار نگرفته است».
 استیضاح برای انتصاب
همچنین برخی نمایندگان مجلس به علنی کردن انتقاداتشان پرداخته‌اند. دیروز نماینده میانه گفت: در روزهای اخیر شاهد انتصابات فامیلی برخی از مسئولان ارشد دولت در مناصب دولتی و خصولتی هستیم که به گونه‌ای دهن‌کجی و سوء استفاده از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مناصب دولتی هستیم و تداعی‌گر این مسأله است که آقایان رفتند و آقازاده‌ها آمدند؛ تا کی باید شاهد استفاده از رانت در انتصابات باشیم. یعقوب شیویاری با تاکید بر اینکه برای مدیریت ارشد در یک وزارتخانه تجربه لازم است، افزود: «درحالی که شاهدیم افراد فاقد تجربه تا سمت معاون وزیر نیز پست گرفته‌اند که لازم است سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات با بازرسی‌های فوری در اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان فعال‌تر باشد. البته در برخی وزارتخانه‌ها هم شاهدیم که بازنشستگان به عنوان مشاور منصوب و شغل سابق را انجام می‌دهند که نوعی دور زدن قانون است.» برخی دیگر از نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با رسانه‌ها به بیان اعتراض خود از انتصابات خویشاوندی در دولت می‌پردازند. سخنگوی کمیسیون شورا‌ها و امورداخلی مجلس به انتخاب می‌گوید: اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، باید استیضاح رضا رحمانی، وزیر صنعت و معدن و تجارت را در برنامه قرار دهند. حسین مقصودی اظهار کرد: اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت در خانه ملت باشند، استیضاح رضا رحمانی، وزیر صنعت و معدن و تجارت را به دو دلیل باید در برنامه قرار دهند. او افزود: دلیل اول انتصاب غیر عقلانی و غیر فنی داماد روحانی به‌عنوان معاون وزیر که با این سن و سال کم و فضای جامعه، به صلاح کشور نبود و باعث بی اعتمادی بیشتر مردم شد. مقصودی اضافه کرد: دلیل دوم، افزایش بیش از حد و خارج از تصور قیمت خودرو که توسط ایشان اعلام شد و ناخواسته و ناآگاهانه شریک دلالان شدند. آن هم در شرایط فعلی کاهش قیمت ارز. نماینده سبزوار در مجلس تصریح کرد: این دو مورد نشانه عدم شایستگی رضا رحمانی برای حضور در جایگاه وزارت صمت است. همچنین رضا انصاری، عضو هیات رئیسه فراکسیون امید و یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس اعلام کرد: به‌زودی ٣وزیر صنعت، اقتصاد و تعاون را به فراکسیون امید فرا می‌خوانیم تا درباره انتصابات اخیرشان توضیح دهند.
 خونه مخالفان دولت عروسی است!
انتصاب‌های فامیلی به مثابه عید مخالفان دولت است و آنها در این روزها بسیار خرسند هستند، چراکه می‌دانند برای انتخابات‌های 98 و 1400 می‌توانند با پررنگ کردن حضور اقوام مسئولان در پست‌های دولتی به جامعه چنین القا کنند که اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان بر خلاف وعده‌های خود عمل می‌کنند. بنابراین صلاحیت کسب اعتماد مردم را ندارند. مخالفان دولت در روزهای اخیر این پروژه را با آب و تاب فراوان آغاز کرده‌اند. چنان‌که فارس پلاس نامه‌ای از کامران وحید، دبیرکل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران خطاب به وزیر صمت منتشر کرده که در آن آمده است: «احتراما ضمن تشکر از عمق درایت و تدبیر آنجناب در انتصاب داماد مقام عالی ریاست جمهوری به سمت حساس (ریاست سازمان زمین شناسی کشور) به پیوست کروکی محل وقوع آن سازمان برای ارائه به مقام محترم منصوبه به حضور ارسال می‌شود. امید است با تداوم توجهات آنجناب در ضرورت به کار گماردن افراد باسابقه، ذی‌صلاح و متخصص به‌خصوص در این قبیل سازمان‌های زیربنایی بخش معادن کشور شاهد شکوفایی و توسعه روزافزون در این بخش حیاتی کشور باشیم» فارس‌پلاس در زیر این نامه نوشته است: «دبیر کل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران با ارسال نامه‌ای «کنایه‌آمیز» به وزیر صنعت، ضمن ارسال کروکی سازمان زمین شناسی برای ارائه به داماد رئیس‌جمهور، از این اقدام رحمانی تقدیر کرد!» همچنین فارس پلاس کاریکاتوری را منتشر کرده که نشان می‌دهد داماد رئیس‌جمهور در حال پرواز به سمت وزارت صمت است و در زیر آن نوشته است که «داماد رئیس‌جمهور معاون وزیر صنعت شد! کامبیز مهدی‌زاده پیش از آنکه داماد رئیس‌جمهور شود، مسئولیت اجرایی در سطوح بالای کشور را نداشته است!»
 روایت خبرگزاری فرانسه
خبر انتصاب داماد حسن روحانی به عنوان رئیس سازمان زمین شناسی ایران و پرداختن به این موضوع در فضای مجازی مورد توجه برخی رسانه‌های خارجی از جمله خبرگزاری فرانسه قرار گرفت. خبرگزاری فرانسه با اشاره به اخبار مربوط به انتصاب کامبیز مهدی‌زاده، داماد حسن روحانی، به عنوان رئیس سازمان زمین‌شناسی ایران نوشت: این خبر در فضای مجازی به شدت محکوم شده و واکنش‌های زیادی به همراه داشته است. این خبرگزاری در ادامه نوشت: انتصاب کامبیز مهدی‌زاده جوان که در اوایل 30سالگی به‌سر می‌برد (بعد از آنکه در آگوست به طور رسمی با دختر حسن روحانی ازدواج کرد) انتقادهای زیادی را از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های مجازی به همراه داشته است. در ادامه این گزارش آمده است: بعد از این انتصاب جعفر سرقینی معاون وزارت صنعت در اعتراض به انتصاب‌های فامیلی از سمت خود استعفا داد. خبرگزاری فرانسه با اشاره به اینکه مهدی‌زاده دانشجوی دکتری مهندسی نفت است و پیش از این به عنوان مشاور وزیر نفت ایران، ریاست فدراسیون تکواندو و ریاست سازمان جوانان خدمت کرده است، نوشت: این انتصاب باعث تحرک بیشتر جریانی در شبکه‌های اجتماعی شد که از سال پیش با هشتگ «ژن خوب» توجه زیادی در شبکه‌های اجتماعی به خود جلب کرده بود. این رسانه فرانسوی یادآور شد: در واکنش به این اتفاق، توئیت‌های مختلفی در فضای مجازی منتشر شد. تابستان گذشته کمپینی در فضای مجازی ایجاد شد که بر اساس این کمپین، مقامات باید در مورد زندگی فرزندانشان شفاف‌سازی می‌کردند. خبرگزاری فرانسه با اشاره به کمپین «فرزندت کجاست؟» در ایران نوشت: همچنین کمپین دیگری با عنوان فرزندت کجاست شکل گرفت که این سوال را از مقامات ایرانی که فرزندانشان خارج از کشور تحصیل می‌کنند مطرح می‌کرد و مقامات باید به این سوال پاسخ می‌دادند. یکی از افرادی که به این سوال پاسخ داد محمدجواد ظریف بود که اعلام کرد که فرزندانش بعد از اتمام تحصیل به ایران بازگشته‌اند.