اسناد حمایت سعودی‌ها از آشوب در ایران


انتشار مجموعه‌ای از تلگراف‌های دیپلماتیک و مکاتبات محرمانه اتحادیه اروپا، اطلاعات جدیدی درباره خط مشی این اتحادیه در قبال ایران و همچنین تلاش‌های پشت پرده سعودی و رژیم صهیونیستی علیه ایران، در دسترس قرار داده است.
روزنامه «نیویورک‌تایمز» چهارشنبه هفته گذشته گزارش داد که گروهی از هکرها توانسته‌اند با نفوذ به یکی از سرورهای شبکه رایانه‌ای اتحادیه اروپا در قبرس، به حجم گسترده‌ای از اطلاعات محرمانه این اتحادیه دست یابند.
این روزنامه که به این اسناد دست یافته، گزارشی در مورد محتوای آنها منتشر کرده که عمدتا بر مذاکرات اتحادیه اروپا با آمریکا و چین متمرکز است. مواردی در این اسناد در مورد ایران مطرح شده است.
ایمیل‌های ارسالی مقام‌های اتحادیه اروپا، خطوط مذاکراتی تدوین‌شده برای مقام‌های اروپایی، گزارش محتوای دیدارهای صورت گرفته با طرف‌های خارجی و گزارش جلسات رسمی و غیررسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا از جمله مهم‌ترین اسنادی است که در حمله هکرها، که به ادعای نیویورک‌تایمز چینی هستند، به دست آمده است.
برخی موارد مرتبط با ایران که در این اسناد به آن‌ها ‌اشاره شده، عبارتند از: حمایت سعودی‌ها از آشوب در ایران، تلاش نماینده رژیم صهیونیستی برای تحریک کشورهای اروپایی علیه ایران، خواست چین از اتحادیه اروپا برای ایجاد ساز و کاری جهت حفظ منافع مالی ناشی از توافق هسته‌ای با ایران، تعجب اتحادیه اروپا از ساقط شدن جنگنده اف-۱۶ رژیم صهیونیستی بر فراز جولان و گزارشی از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا پس از حصول برجام.
حمایت سعودی‌ها
از آشوب در ایران
یکی از اسناد افشا شده، نشان می‌دهد مقام‌های سعودی از جمله «سلمان» پادشاه این کشور در دیدار با «نیکوس آناستاسیادس» رئیس‌جمهور قبرس گفته جهان باید از اغتشاشات در ایران حمایت کند. او البته اذعان کرده که چنین ناآرامی‌هایی نمی‌تواند به تغییر نظام در ایران منجر شود.
وزارت خارجه قبرس در این سند در مورد این دیدارها که روز ۱۳ دی ۱۳۹۶ (۳ ژانویه ۲۰۱۸) در ریاض صورت گرفته، نوشته است: «زمینه مداوم [صحبت‌های] طرف سعودی مسئله مداخله ایران در امور داخلی کشورهای آن منطقه با هدف متزلزل کردن امنیت و ثبات و اینکه [ایران] منبع حمایت مالی از تروریسم است، بود.»
تقلای رژیم صهیونیستی
یکی دیگر از اسناد، گزارشی است که وزارت خارجه اسلواکی در مورد دیدار مدیرکل سیاسی وزارت خارجه این کشور با همتای اسرائیلی‌اش در قدس‌اشغالی، به اتحادیه اروپا ارسال کرده است. آنطور که از این گزارش برمی‌آید، «الون یوشپیز» مدیرکل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی بخش اعظم این دیدار را به ایران اختصاص داده و تلاش داشته تا اروپایی‌ها را به پیوستن به موج تحریمی علیه ایران، متقاعد کند.
ساقط شدن جنگنده صهیونیست‌ها
در جلسه‌ وزرای خارجه اتحادیه اروپا که روزهای ۲۶ و ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ (۱۵ و ۱۶ فوریه ۲۰۱۸) در شهر «صوفیه» بلغارستان برگزار شده، موضوع سوریه یکی از مسائل اصلی مورد بحث بوده است.
اروپایی‌ها از هدف قرار گرفتن یک فروند جنگنده اف-۱۶ ارتش رژیم صهیونیستی بر فراز جولان ‌اشغالی ابراز تعجب کرده‌اند.
روز ۲۱ بهمن سال گذشته
(۱۰ فوریه ۲۰۱۸) یک فروند جنگنده رژیم صهیونیستی در حالی که حریم هوایی سوریه را نقض کرده بود، مورد اصابت موشک پدافند هوایی ارتش سوریه قرار گرفت و سقوط کرد.
این اولین بار در ۳۰ سال گذشته بود که یک جنگنده رژیم صهیونیستی هدف پدافند ارتش یک کشور عربی قرار گرفته و ساقط شد.
نشست غیررسمی اتحادیه اروپا
به گزارش فارس، یکی دیگر از اسناد منتشر شده هم مربوط به جلسه غیررسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا اندکی پس از حصول توافق هسته‌ای است. در این نشست که در روزهای ۱۶ و ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ (۵ و ۶ فوریه سال ۲۰۱۶) در آمستردام هلند برگزار شده، حاضرین دیدی مثبت به این توافق داشته و امیدوار بوده‌اند که بتوانند از این فرصت برای گسترش حضور اقتصادی در بازار ایران و همچنین آغاز گفت‌وگوهای منطقه‌ای استفاده کنند. این سند همچنین تایید می‌کند که اتحادیه اروپا امیدوار بوده که در ایران یک دفتر افتتاح کند.