دغدغه اهالی کشتی، تعیین تکلیف مدیریت فدراسیون است


محمد محمدی سدهی
خبرنگار
مسابقات کشتی فرنگی جام باشگاه‌های جهان جمعه شب با قهرمانی بیمه رازی به پایان رسید تا پرونده پنجمین دوره این رقابت‌ها بسته شود. این مسابقات در حالی برگزار شد که آقای خاص کشتی به دقت عملکرد کشتی‌گیران تیم‌های ایرانی را زیر نظر داشت. البته سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی تماشاگر صرف نبود و در برخی کشتی‌ها از روی سکوهای سالن، فرنگی کاران را راهنمایی کرد! محمد بنا روی سکوها آرام و قرار نداشت و با فریادهایش بر سر فرنگی‌کاران، توجه همه را به خود جلب کرد. از سویی حضور سرمربی تیم ملی باعث شد تا فرنگی کاران ایرانی با انگیزه بیشتری کشتی بگیرند.
محمد بنا درخصوص این دوره از مسابقات به خبرنگار «ایران» گفت: «پنجمین دوره مسابقات جام باشگاه‌های جهان نسبت به دوره‌های گذشته از سطح بالاتری برخوردار بود. تیم ترکیه با همه داشته‌های خود در این مسابقات شرکت کرد و برای کسب عنوان قهرمانی به اردبیل آمده بود اما شکست این تیم مقابل بیمه رازی باعث شد تا برنامه تیم ترکیه به هم بخورد. برخی گفته‌اند تیم روسیه با کشتی‌گیران ناشناس در این دوره از مسابقات حضور یافت در صورتی که روس‌ها ناشناس نبودند و کشتی‌گیران جوان این کشور مدال‌های جهانی داشتند و از تجربه بالایی برخوردار بودند. کشتی فرنگی روسیه همیشه خوب است و این تیم کشتی‌گیران آماده‌ای دارد. علاوه بر روس‌ها و ترک‌ها، تیم‌های دیگر هم چند کشتی‌گیر خوب داشتند.»
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در ادامه افزود: «غیبت آذربایجان باعث شد تا سطح مسابقات کمی پایین بیاید اما در کل این دوره از مسابقات نسبت به دوره‌های گذشته قابل قیاس نبود. از سویی سطح مسابقات کشتی فرنگی از کشتی آزاد بالاتر بود و نکته قابل توجه این مسابقات حضور پرشور تماشاگران اردبیلی در سالن برگزاری مسابقات بود. آنها سنگ تمام گذاشتند. من عاشق مردم اردبیل و تماشاگرانش هستم و تشویق‌های آنها مرا هیجان زده کرد.»
سرمربی تیم ملی در جریان مسابقات نماینده‌های کشورمان با صدای بلند کشتی‌گیران را راهنمایی می‌کرد به گونه‌ای که صدایش به دلیل داد و فریاد زیاد گرفته است. او بیان داشت: «حساسیت بسیار بالا بود. هنگام رویارویی یک ایرانی با کشتی‌گیر خارجی نمی‌توان ساکت بود. باخت کشتی‌گیر ایرانی بسیار دردناک است.» آقای خاص کشتی فرنگی گفت: «به عنوان سرمربی تیم ملی مسئول همه کشتی‌گیران هستم. اکثر کشتی‌گیران ما در این مسابقات خوب کشتی گرفتند البته طبیعی است که در این زمان کشتی‌گیران شرایط ایده آلی نداشته باشند چرا که اردوهای تیم ملی تعطیل است و پس از چندین ماه کشتی‌گیران در یک مسابقه رسمی به روی تشک رفتند. باید توقعات از تیم ملی را پایین بیاوریم، جوانان آینده داری در کشتی فرنگی حضور دارند که باید با تمرکز بالا در خدمت تیم ملی باشند.»
سرمربی تیم ملی درخصوص کشتی‌های سعید عبدولی، یکی از شاگردانش که اعتقاد زیادی به او دارد هم صحبت کرد: «عبدولی همیشه عبدولی است. چه آماده باشد و چه نباشد، این مسابقات در سطح سعید نبود. هیچ وقت از عبدولی ناامید نمی‌شوم. عبدولی در حال حاضر در وزن 82 کیلوگرم کشتی می‌گیرد اما در المپیک این وزن وجود ندارد. از نظر من اگر سعید می‌خواهد در المپیک کشتی بگیرد، بهترین کار این است که به وزن 77 کیلوگرم بازگردد که بازگشت او به این وزن کار بسیار سختی است.»
تکلیف ریاست فدراسیون کشتی پس از استعفای رسول خادم مشخص نیست و این فدراسیون حدود 2 ماه است که با  سرپرستی حمید بنی تمیم اداره می‌شود. این در حالی است که اهالی کشتی اعتقاد دارند باید هرچه سریع‌تر تکلیف ریاست فدراسیون مشخص شود. بنا درخصوص این موضوع بیان داشت: «خوشحال می‌شوم وزارت ورزش هرچه سریع‌تر تکلیف کشتی را مشخص کند. طبیعتاً اگر آرامش می‌خواهیم باید وضعیت مدیریت فدراسیون مشخص شود. در حال حاضر دغدغه ما ثبات مدیریت در فدراسیون کشتی است . 20 ماه به المپیک 2020 باقی مانده و باید هرچه زودتر تکلیف ریاست فدراسیون مشخص شود تا برنامه تیم‌های کشتی فرنگی و آزاد اجرایی شود.»
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با اشاره به اینکه مرحله اول مسابقات انتخابی بهمن ماه برگزار می‌شود، افزود: «مسابقات جام تختی را در پیش داریم که این مسابقات با حضور تیم‌های قدرتمند برگزار می‌شود. کشتی‌گیران کشورمان در حال حاضر شرایط مناسبی ندارند و برای رسیدن به مرز آمادگی باید در اردوها حضور یابند. برای حضور در مسابقات جام تختی 10 کشتی‌گیر آماده می‌خواهیم.» او در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر چند فرنگی کار آماده در کشور داریم؟ بیان داشت: «برای حضور در اردوهای تیم ملی 40 کشتی‌گیر می‌خواهیم اما ترکیب تیم ملی را مسابقه به مسابقه انتخاب می‌کنیم. شهریورماه سال آینده اوج آمادگی کشتی‌گیران است و در این زمان می‌توانیم کشتی‌گیران آماده را ببینیم.»