جزئیات نزدیکی گشت‌های سپاه به ناو امریکاییرزمایش دو ماهه نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با عنوان پیامبر اعظم(ص) ۱۲ که در جزیره قشم و منطقه عمومی خلیج فارس برگزار شد، روز گذشته با دستیابی به اهداف از پیش تعیین‌شده با موفقیت پایان یافت.
این درحالی است که برخی رسانه‌های غربی گزارش دادند که یک روز مانده به پایان این رزمایش، یک ناو هواپیمابر امریکایی وارد خلیج فارس شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی شد که «کشتی‌های سپاه پاسداران ایران در این میان با شلیک راکت‌هایی (به صورت هشدار و با فاصله) و پرواز هواپیماهای بدون سرنشین در نزدیکی این ناو، تلاش کردند حضور خود را به این ناو نشان دهند.»
امیر رستگاری، فرمانده ارشد وزارت دفاع در این باره گفت: اساساً وقتی هر شناوری وارد منطقه خلیج فارس می‌شود، چون از تنگه هرمز و از مسیر آب‌های سرزمینی ما عبور می‌کند طبق عرف نظام دریایی، زمان ورود و حتی خروج شناورها از ملیت، مأموریت و مقصد آن سؤال و شناسایی می‌شود. به گزارش ایسنا، وی افزود: این شناسایی از طریق نزدیک شدن شناورهای کشورمان به شناورهایی است که در حال ورود به خلیج فارس هستند و این طبق اصول دیپلماتیک و عرف بین‌الملل نظامی در آبراه های جهان انجام می‌شود و اصلاً چیز جدیدی نیست.
امیر رستگاری تصریح کرد: فقط به علت تبلیغات ایران هراسی، سؤالاتی که نیروهای دریایی سپاه در تنگه هرمز یا نیروهای دریایی ارتش در منطقه دریای عمان از شناورهای وارد شده می‌پرسند، از جانب طرف مقابل­ بزرگنمایی می‌شود؛ وگرنه اصلاً فرآیند این عملیات شناسایی، بخشی از عرف بین‌الملل نظامی است. وی افزود: در این چارچوب شناورهای ما به شناورهای وارد شده نزدیک می‌شوند و در قالب عملیات شناسایی تأییدیه می‌گیرند و دوباره به آنان اجازه عبور می‌دهند که این طبق عرف عبور از آب‌های بین‌المللی جهان است. امیر رستگاری گفت: از 10 ماه پیش ناوهای هواپیمابر امریکایی در خلیج فارس حضور نداشتند و نخستین بار بود که پس از این مدت دوباره ناو هواپیمابری وارد خلیج فارس شد و طبیعی است که گشت‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران به آن نزدیک شدند، سؤال کردند و تأییدیه گرفتند و آنان نیز به طور صلح آمیز از مسیر عبور کردند و اکنون مسیر خودشان را طی می‌کنند.
وی با رد ادعای برخی رسانه‌ها که یک فروند پهپاد، ناو هواپیمابر امریکایی را تعقیب کرده و حتی چند راکت به سمت آن شلیک شده تصریح کرد: سه جزیره قشم، هرمز و لارک دقیقاً در دهانه تنگه هرمز قرار دارند که منطقه رزمایش پیامبر اعظم است و از حدود 8 روز پیش از آغاز رزمایش در سطح بین‌المللی اعلام شده که در این منطقه رزمایش برگزار می‌کنیم تا شناورهای خارجی از آن مطلع باشند. امیر رستگاری افزود: بر این اساس همه آگاهی دارند که آنجا منطقه رزمایش است و این که پهپاد و بالگرد در آنجا پرواز می‌کردند ربطی به ناو هواپیمابر امریکایی نداشته است. وی تأکید کرد: طول تنگه هرمز حدود 45 کیلومتر است و زمانی که شناورها وارد آن می‌شوند چون از وسط تنگه عبور می‌کنند با جزایر ما حدود 23 کیلومتر فاصله دارند و زمانی که از این جزایر عبور کردند طبیعی است که پهپاد ما را دیده اند و احتمالاً اجرای آتش را نیز مشاهده کردند و تلقی شیطنت‌آمیزشان این بوده که به سمت آنان شلیک شده در حالی که اصلاً این طور نبوده است.
به گزارش تسنیم، تصرف اهداف استراتژیک در سرزمین دشمن، تهاجم از ساحل، هدف قرار دادن پهپادهای دشمن، پشتیبانی از یگان‌های عمل‌کننده از سوی بالگردها و یگان‌های زرهی، از جمله مهم‌ترین عملیات‌های اجرا شده در این رزمایش بود.
سردار محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در روز پایانی این رزمایش، برگزاری این رزمایش را پاسخی به ادعاهای دشمنان دانست و گفت: آنان باید بدانند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک توان بازدارنده است و همان‌گونه که مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) فرمودند، اگر بخواهند یکی بزنند، حتماً ١٠ تا می‌خورند.
وی افزود: این توانمندی اینجا اثبات شد که جمهوری اسلامی و رزمندگان ما می‌توانند چنین کاری را انجام دهند؛ در واقع این توانمندی به نظر ما موجب بازدارندگی می‌شود. سرلشکر جعفری ابراز امیدواری کرد که دشمنان بیش از گذشته به توان پاسخ کوبنده ما در برابر اقدامات خود پی برده باشند.