قاصدک 24

شكايت نمايندگان از نماينده سراوان

آرمان- حمید شجاعی: قضیه ویدئوی جنجالی نماینده سراوان که طی هفته گذشته در همه جا دست به دست شده و واکنش‌های مختلفی را برانگیخته ابعاد تازه‌تری پیدا کرده است. در این راستا گرچه طی چند روز گذشته سخنگوی هیأت نظارت بر نمایندگان از مختومه شدن این پرونده خبرداده بود، اما خبر رسیده که پرونده هنوز من باب شکایت برخی از نمایندگان از درازهی نماینده سراوان باز است. دهقان، نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی در این زمینه معتقد است: «برخورد نماینده مجلس با کارمند عادی جلوی در سازمان به هیچ وجه در شأن ملت ایران و نمایندگان ملت نیست و عدم احترام به نماینده مجلس توسط نگهبان توجیهی برای به کاربردن کلمات قبیح توسط نماینده نمی‌شود». با این حال باید منتظر ماند تا ببینیم مساله شکایت از این نماینده به بررسی صلاحیت مجدد خواهد انجامید؟
شرف المکان بالمکین
ماجرای حواشی پیرامون محمد باسط درازهی نماینده سراوان ابعاد تازه‌تری پیدا کرده و اکنون نه تنها وی که مجلس نیز تحت الشعاع عملکرد وی قرار گرفته است. پیامبر مکرم اسلام می‌فرماید: «شرف المکان بالمکین»یعنی، ارزش هر جايگاه به كسي است كه در آن قرار گرفته است. یا در لفظ عامیانه این ضرب‌المثل معروف همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد که احترام مسجد به متولی آن است. حال این پرسش مطرح می‌شود که نمایندگان مجلس که خود را دغدغه‌مند مشکلات مردم می‌نامند نسبت به جایگاه خود چگونه رفتار می‌کنند. اینکه نمایندگان مجلس به صرف برخورداری از برخی مزیت‌ها حدود خود را نشناسند و به اصطلاح پای خود را فراتر از گلیم دراز کنند و بخواهند به نحو دلخواه خود با ارباب رجوع، کارمند یا هر شخص دیگر صحبت کنند شان نمایندگی است؟ بسیار جای اعجاب و حیرت است که برخی نمایندگان در برخی موارد به دور زدن قانون متوسل می‌شوند. نمونه این امر را می‌توان در نحوه رفتار نماینده سراوان با کارمند وظیفه شناس و قانونمند اداره گمرک مشاهده کرد. مثال برخی حضرات نمایندگان همان است که کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد؛ خود قانون‌گذارند و به قانون عمل نمی‌کنند، اما برای رد گم کردن و به حاشیه بردن مساله به جای عذرخواهی در حرکتی جالب و مشمئزکننده این مساله را به مسائل قومی و مذهبی وصل می‌کنند و خواستار عزل رئیس گمرک و استیضاح وزیر اقتصاد می‌شوند. با مشاهده این نوع رفتارها و رویکردها باید پرسید به کجا می‌رویم؟ این مجلس چه نشانه‌ای از عصاره فضایل ملت دارد که به جای توبیخ نماینده و بازخواست او، دنبال برخورد با شخصی است که فیلم برخورد زشت نماینده هتاک را منتشر کرده است.
شکایت تعدادی از نمایندگان

یک عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در واکنش به خبر منتشر شده درباره مختومه شدن پرونده نماینده سراوان گفت: اصلا هیات نظارت جلسه‌ای نداشته است که نتیجه آن مختومه شدن پرونده نماینده سراوان باشد. ایسنا نوشت، علی‌اصغر سلیمی اظهار کرد: قرار بود در روز سه‌شنبه گذشته هیات نظارت جلسه‌ای را برگزار کند که این اتفاق رخ نداد. همان روز چند بار با دبیر هیات تماس گرفتم و منتظر اعلام زمان برگزاری جلسه بودم تا ۸:۳۰ شب در مجلس حضور داشتم، اما خبری از برگزاری جلسه نبود. در چنین شرایطی چه‌طور می‌گویند پرونده مختومه شده است؟ نماینده دلیجان و محلات ادامه داد: از طرف دیگر نیز برخی از نمایندگان شکایتی از نماینده سراوان به هیات داده‌اند که قرار است در مورد آن نیز تشکیل جلسه دهیم. برخی از دوستان می‌خواهند این موضوع هرچه زودتر حل شود که ما در آن مشکلی نمی‌بینیم، اما حرف‌مان آن است که باید جلسه تشکیل شود و بعد نتیجه آن اعلام شود. این در حالی است که نصر‌ا... پژمان‌فر در صفحه اینستاگرام خود از شکایت از نماینده سراوان خبر داده است.
درازهی شأن مجلس را پایین آورد
نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی اظهارداشت: اینکه آقای درازهی با هماهنگی قبلی به سازمان گمرگ رفته‌اند یا بدون هماهنگی به آن سازمان مراجعه کرده‌اند باید بررسی شود، اما در هر صورت شأن هرشخصی باید ابتدا توسط خود شخص حفظ شود. مهر نوشت، محمد دهقان گفت: برخورد نماینده مجلس با کارمند عادی جلوی در سازمان به هیچ وجه در شأن ملت ایران و نمایندگان ملت نیست و عدم احترام به نماینده مجلس توسط نگهبان توجیهی برای به کاربردن کلمات قبیح توسط نماینده نمی‌شود. آقای درازهی نباید در برابر منع ورود وی به داخل سازمان از خود ناشکیبایی نشان می‌داد و کلماتی به کار می‌برد که شأن مجلس و شأن خود را پایین بیاورد. وی افزود: انتظار داریم با توجه به اینکه همه مسئولان و مردم در برابر قانون یکسان هستند، هرکس خطایی انجام داده است با وی برخورد شود. نماینده طرقبه و چناران با بیان اینکه نباید این موضوع به حساب کل مجلس گذاشته شود، ابراز کرد: نمایندگان و مسئولان کشور تا زمانی مورد احترام ملت هستند که احترام خود راحفظ کنند و در این کشور هیچ مقامی نمی‌تواند به اصطلاح پا را از گلیم خود فراتر بگذارد والا با برخورد مردم عادی مواجه می‌شود و این نشان می‌دهد در نظام جمهوری اسلامی همچنان مردمی بودن و تواضع در برابر مردم اصلی غیرقابل تغییر است و عبور از این اصل هزینه بالایی دارد.
بیانیه جامعه اسلامی دانشجویان
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ضمن محکوم کردن اقدام نماینده سراوان، بیانیه‌ای در این ارتباط منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: نکته‌ای که توسط برخی نمایندگان نادیده گرفته می‌شود آن است که شرف المکان بالمکین، شرافت جایگاه مجلس به عملکرد نمایندگان ملت وابسته است. این مجلس در راس امور است یا در راس زد و بندهای سیاسی؟ مع‌الاسف عملکرد برخی نمایندگان محترم مجلس به خصوص در برهه‌های حساس موجب وهن جایگاه مجلس شده است. بخش دیگری از بیانیه می‌افزاید: دردآور آنجاست که آقای نماینده به جای عذرخواهی خواستار اخراج کارمند قانونمند، عزل رئیس گمرک و استیضاح وزیر اقتصاد شد و هیأت رئیسه مجلس به جای برخورد با نماینده خاطی، جلسه فوری برای رسیدگی به درخواست آقای نماینده برگزار کرد وخواستار برخورد با پخش کننده کلیپ شد! مطمئنا اگر مجلس محترم برای مشکلات اقتصادی هم با این شدت و حدت وارد شده بود، امروز مشکلات کمتری داشتیم.
این درد است!
جمعه شب و در ویژه برنامه شب یلدا بود که یکی از روحانیون مشهور و منتقد نسبت به رفتار نماینده سراوان و رویکرد مجلس به این قضیه واکنش نشان داد. حجت‌الاسلام زائری اظهار داشت: درد مردم این است که در آن استانی که 3 دانش‌آموز آن سوختند و جزغاله شدند نماینده‌ای حاشیه‌ساز شود و بعد خبرش پخش شود که با فلان وارد کننده خودرو در گمرک بوده است. مردم می‌گویند این نماینده با گمرک چه کاری دارد؟ که بعد ادعا شود که وی به همراه یک واردکننده خودرو به گمرک می‌رفتند. این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر منِ آخوند هم این حرف را نزنم واقعیت تغییر نمی‌کند. این تلخ است که مردم احساس کنند کسی را که به عنوان نماینده خود انتخاب کردند تا به مجلس برود، داد و فریاد بزند، داغ و مصیبت و گرفتاری آنها را حل کند، دنبال فلان واردکننده خودرو است. زائری تصریح کرد: تلخ‌تر اینکه در جلسه غیرعلنی مجلس دعوا بر سر این است که چگونه پدر آن کارمند را درآوریم، این درد است. شرم بر این مجلس، مسئولان و کسانی که مساله آنها به جای درد و داغ مردم این شده که فیلم را چه کسی گرفته است!
تشویق کارمند و فیلمبردار
یک فعال رسانه‌ای با اشاره به ماجرای نماینده سراوان اظهار داشت: همه مي‌دانند که اکنون شرايط به‌گونه‌اي است که در کشورما جايگاه خادم و مخدوم عوض شده و کساني که به مناصبي دست مي‌يابند، به جاي اينکه خود را بدهکار مردم بدانند از مردم طلبکاري مي‌کنند. حجت‌الاسلام مسیح مهاجری گفت: راه حل مشکلي که نماينده سراوان ايجاد کرده اين است که اولا همکارانش در مجلس به ويژه رئيس و هيأت رئيسه مجلس اصول قانون اساسي، قانون شهروندي و آیين‌نامه خود مجلس را برايش بخوانند و توضيح بدهند و به او بگويند به حقوق قانوني که دارد قانع باشد و در رفتار خود با مردم تجديدنظر کند، ثانيا کارمندي که زير بار حرف زور نرفت و فيلمبردار صحنه را که موجب اين تنبه شد تشويق کنند و ثالثا از وزير اقتصاد در برابر تهديد استيضاح به خاطر اين موضوع حمايت نمايند. اين ماجرا اگر اين چنين به پايان برسد، درسي خواهد شد براي تمام مسئولان و مقامات که حد خود را بشناسند و بر موازين اخلاق حرکت کنند ومردم را ولي‌نعمت خود بدانند.