عده‌ای قانون بازنشستگی را دور زدند

آرمان: «عده‌ای قانون بازنشستگی را دور زدند» این گلایه‌ای بود که روز گذشته محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران مطرح کرد. خطاب هاشمی به کنار رفتن محمدعلی افشانی از شهرداری تهران به دلیل اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بود. در آن برهه بسیاری تاکید داشتند که شهردار شامل این قانون نمی‌شود. یعنی ابراهیم امینی در جایگاه رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر با تشریح موارد قانونی اعلام کرده بود که شهردار تهران مشمول قانون منع به کارگیری منع بازنشستگان نیست، اما رئیس دیوان محاسبات تاکید کرد که شهردار تهران مشمول قانون جدید منع به‌کارگیری بازنشستگان هستند. دیروز محسن هاشمی با اشاره به اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان موجب محروم شدن شهرداری پایتخت از خدمات سید محمدعلی افشانی شد گفت: «عده‌ای ازجمله در سازمان ورزش و صداوسیما این قانون را دور زدند.» درباره دور زدن قانون از سوی ورزشی‌ها و صداوسیمایی‌ها اخبار زیادی منتشر شد به عنوان نمونه علی رغبتی مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی وزارت ورزش درباره‌ این موضوع و اصلاح اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی گفته بود: «ما دنبال اصلاح اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی هستیم و در آن راهکاری پیشنهاد کردیم مبنی براینکه ریاست فدراسیون و نایب رئیسی شغل نباشند. درواقع شغل محسوب نشوند و حقوقی هم پرداخت نشود مثل همه دنیا. فقط دبیرکل تمام وقت استخدام شود و او فقط حقوق بگیرد. در حال حاضر هم اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی از کمیسیون فرعی به کمیسیون اصلی رفته است.» در صداوسیما هم تحویل کرسی برای برخی مدیران سخت بود و با انواع و اقسام دلایل درصدد بقا بر این کرسی‌ها بودند.
بی‌ثباتی در شهرداری با منع به‌کارگیری بازنشستگان
محسن هاشمی که از خداحافظی افشانی راضی نیست، گفت: «اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان موجب بی‌ثباتی در شهرداری تهران شد.» هاشمی با اشاره به تلاش افشانی و همراهانش برای اثبات اینکه قانون مذکور مربوط به شهرداری نمی‌شود اظهارداشت: «متاسفانه این تلاش‌ها مورد پسند مجلس واقع نشد. در جلسه‌ای وزیر کشور اعلام کرد می‌توان برای شما (افشانی) از رهبر معظم انقلاب اجازه گرفت تا در سمت شهردار باقی بمانید، اما افشانی پاسخ داد برای شخص خودم مستثنی شدن شهرداران را دنبال نمی‌کردم بلکه از آنجاکه در سازمان اداری استخدامی پستی به نام شهردار نیست به دنبال تفسیر و تثبیت قانون در مسیر مثبت بودم.» گفتنی است افشانی از 23 اردیبهشت ماه تا اواخر آبان ماه امسال شهردار تهران بود که به علت اجرای قانون بازنشستگی این مسئولیت را ترک کرد و اعضای شورای تهران پیروز حناچی را به عنوان جایگزین وی برگزیدند. هاشمی در ادامه یادآور شد: باید از دکتر محمدعلی نجفی نیز یادی کنیم که در زمان وی همواره می‌گفتیم ما 22 نفر هستیم و امروز باید بگوییم 25 نفر هستیم. رئیس شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: نجفی از قدرت جمع‌بندی برای حل مسائل شهر برخوردار بود و امروز جای وی خالی است. محمدعلی نجفی که از سال گذشته شهردار تهران شده بود یکبار اسفند پارسال و بار دوم اوایل امسال استعفا کرد.
در زمان کوتاه باقی مانده به اولویت‌ها بپردازیم

وی با بیان اینکه در شهر مسائل و مشکلاتی وجود دارد که تکرار آنها مانند پنج وعده نماز لازم است تاکید کرد: زمان برای ما محدودیت‌هایی فراهم کرد که باید در زمان کوتاه باقی مانده به اولویت‌ها بپردازیم. هاشمی اظهارامیدواری کرد که حناچی تا پایان این دوره شهردار تهران باشد. رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه به گفته حناچی، براساس نظرسنجی‌ها 73 درصد مردم آلودگی هوا و ترافیک را مهمترین چالش شهر تهران می‌دانند عنوان کرد: با توجه به 18 میلیون سفر شهری، توسعه حمل و نقل عمومی راه‌حل اصلی ترافیک و آلودگی هواست که در 40 سال انقلاب اسلامی فعالیت‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است و اکنون مزیت زیادی در بحث حمل و نقل ریلی وجود دارد. وی گفت: باید شبکه حمل و نقل عمومی به گونه‌ای طراحی و اجرا شود که با حداکثر توان از آن استفاده کرد. هاشمی با اشاره به ایجاد هفت خط مترو اظهار کرد: اکنون با احتساب سفرهای ترکیبی 5/2 میلیون سفر به وسیله مترو انجام می‌شود که باید به پنج میلیون سفر و در صورت امکان به هفت میلیون سفر افزایش یابد. وی با اشاره به تفاهمنامه شرکت مترو با شرکت نفت برای خرید واگن و اتوبوس خاطرنشان کرد: باید از سه و نیم میلیارد دلار فایناس و بازپرداخت، اتوبوس و واگن از طریق دولت و وزارت نفت اقدام کنیم. رئیس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در این زمینه کُند عمل می‌کنیم و توانمان روز به روز کمتر می‌شود. وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی در شهر تهران گفت: حل آسیب‌ها مورد انتظار مردم است و با سیاست‌هایی که موجب پمپاژ فقر شد آسیب‌های اجتماعی افزایش یافت. هاشمی به سابقه انوشیروان محسنی بندپی، استاندار جدید تهران در زمینه مسائل اجتماعی اشاره و اظهار امیدواری کرد که با همکاری شهرداری و استانداری بتوان در این زمینه اقدام کرد. رئیس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود به ساختار فربه شهرداری تهران اشاره و بیان کرد: ساختار شهرداری تهران چابک نیست و با وجود پرسنل زیاد نمی‌تواند رضایت مردم را کسب کند. وی افزود: سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که نارضایتی مردم پابرجاست و ماهانه هزار میلیارد تومان از بودجه نقد شهرداری تهران را می‌گیرد که دو سوم آن مربوط به حقوق است. هاشمی اضافه کرد: به طور کلی عملکرد ما حالت چشمگیری نداشته و اگر تغییر فرایند‌ها به سمت افزایش رضایتمندی شهروندان نرود موفق نخواهیم شد. هاشمی همچنین با اشاره به برگزاری همایش فصلی مدیران گفت: بهتر است این همایش‌ها هر 6 ماه یکبار برگزار شود و علاوه بر هزینه کمتر فرصت انجام کار وجود داشته باشد.