قاصدک 24
بلیط هواپیما سفرمارکت

روحانی: ملت باید بداند

 ملت باید بداند چه کسی و برای چه بودجه می گیرد
 مردم باید شفاف بدانند که کدام بنگاه‌ها مالیات نمی دهند
 قدرت افکار عمومی در سایه این است که تمام داده‌ها در اختیار مردم قرار بگیرد
 در بودجه حرکت‌های مخفی بسیاری داریم که باید آشکار شود


لایحه بودجه سال آینده دیروز از سوی رئیس جمهوری تقدیم مجلس شد؛ لایحه‌ای که ارائه آن به مجلس برای گنجاندن اصلاحات مدنظر رهبر معظم انقلاب چند روزی به تأخیر افتاده بود. رئیس جمهوری در سخنان مفصل خود در جمع نمایندگان مجلس ضمن تشریح کلیات بودجه نگاهی هم داشت به ریشه‌ها و عوامل برخی مشکلات موجود در کشور که برخی از آنها به گفته وی از دی ماه سال گذشته تشدید شده است. روحانی تحریم خارجی، ساختارهای غلط اقتصادی، جنگ روانی و تبلیغاتی و شرایط روابط خارجی را 4 عامل ایجاد التهاب در کشور خواند که بخشی از آن متوجه اعمال فشارهای امریکایی‌ها به‌منظور به‌ زانو درآوردن نظام پرقدرت جمهوری اسلامی بود. با این حال رئیس جمهوری با اشاره به اینکه بودجه 98 متناسب با تحریم‌های ظالمانه امریکا تدوین شده و با بیان اینکه تحریم‌ها فشارهایی را به کشور و مردم وارد کرده تأکید کرد که امریکایی‌ها به هدف خود نخواهند رسید.روحانی همچنین گفت که بودجه را در مجموع با 407 هزار میلیارد تومان، دو سقفی کردیم، در سقف اول 4 هزار و 700 هزار میلیارد تومان و در سقف دوم دو تا 20 هزار میلیارد تومان دیگر در صورت کسب منابع جدید که در بودجه آمده است، خواهد بود. رئیس جمهوری افزود: سال آینده، اولین سال دهه پنجم انقلاب و این بودجه برای اولین سال دهه پنجم انقلاب است؛ سال آینده در دهه پنجم انقلاب اولین انتخابات مهم، یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام خواهد شد که این هم ان شاء‌الله برای ما مبارک خواهد بود.

تحریم
برخی داخلی‌ها  
با ادعای امریکا همنوایی کردند
روحانی در تشریح عامل تحریم در بروز التهابات در بازار با اشاره به برخی شاخص‌های اقتصادی که در ابتدای سال 96 حکایتگر وضعیت عادی و مثبت در کشور بود، گفت: همه شاخص‌ها مثبت بود و ما با انتخاب مسیر درست به سمت اهداف حرکت می‌کردیم اما امریکایی‌ها توطئه و نقشه شوم خودشان را برای تحریم ملت ایران اجرا کردند و ما در اوایل سال 97 با التهاباتی ابتدا در بازار ارز و سپس در بازار کالا و علی‌القاعده در سایر بازارها مواجه شدیم.رئیس جمهوری تأکید کرد: آنچه امریکا در سال 97 مدنظر داشت، دو مسأله اصلی بود یکی ناامیدی ملت ایران نسبت به آینده نظام و کشور و دوم القای ناکارآمدی نظام که مردم تصور کنند دولت بر اوضاع مسلط نیست و به تعبیر بعضی از سایت‌ها و روزنامه‌هایی که متأسفانه گاهی تعبیراتشان نادرست و ناپسند است گفتند دولت کشور را رها کرده و از کنترل خارج شده است.روحانی با بیان اینکه برخی نیز که اقتصاد می‌دانستند، از ابرتورم سخن گفتند و برخی از اینکه ایران بزودی ونزوئلا خواهد شد، در روزنامه‌ها نوشتند، گفت: تلاش کردند که مردم را ناامید و دولت را ناکارآمد معرفی کنند. البته بسیاری از اینها ممکن است هدف سوء نداشتند اما دوستانی هم که در زمان سختی حرف دشمن را تکرار می‌کنند، متأسفانه آثارش برای ملت و برای نظام خطرناک خواهد بود. رئیس جمهوری با اشاره به اینکه امریکایی‌ها از دی ماه پارسال شروع به تبلیغ علیه ما کردند و ما چقدر توانستیم روبه‌روی امریکا بایستیم، خاطرنشان ساخت: رسانه‌ها، رادیو، تلویزیون، سایت‌ها و همه آنها که یک موبایل در دست‌ دارند را خطاب قرار می‌دهم که چقدر توانستیم در برابر امریکا از لحاظ روانی و تبلیغاتی ایستادگی کنیم؟روحانی با بیان اینکه در ابتدا دستگاه‌های تبلیغاتی ما خیلی خسته و ناتوان حرکت کردند و مقداری بعد بهتر و در ماه‌های بعدی بهتر شد که بخش روانی تأثیر بسیار عمیقی داشت، تأکید کرد: درست است که تحریم مستقیماً در اقتصاد تأثیر می‌گذارد، اما در عین حال بخش روانی آن؛ انتظارات مردم می‌تواند برای شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور بسیار تأثیرگذار باشد.
شستا
درآمد  شستا
 در سال چقدر است
رئیس جمهوری علاوه بر تحریم‌ها، ساختارهای ناسالم اقتصادی در کشور را در بروز التهابات اخیر مؤثر دانست و گفت: این مشکل از دهه‌ها پیش، قبل از انقلاب و بعد از انقلاب، پیش پای ما بوده است. این ساختارهای نامناسب می‌تواند مشکلات بزرگی را برای کشور درست کند و بروز و ظهور این ساختار نامناسب در شرایط تحریم بیشتر خواهد بود.
روحانی افزود: اگر ساختارها سالم بود، می‌توانم ادعا کنم که سال گذشته و امسال می‌توانستیم بودجه بدون نفت داشته باشیم. کل درآمد نفت در سال 98، در بودجه‌ای که امروز تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود، 142 هزار میلیارد تومان است.
رئیس جمهوری با طرح این سؤال که چقدر به صندوق‌های بازنشستگی کمک می‌کنیم؟گفت: به نیروهای مسلح دو حقوق می‌دهیم حقوق شاغلین و تمام حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح، در بودجه سال 98، حدود 81 هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق‌ها پرداخت می‌کنیم از 110 هزار میلیارد تومان در بخش رفاهی در بودجه 98، 81 هزار میلیارد تومان برای بخش صندوق‌ها است. چه زمانی باید صندوق‌ها را در مسیر درست قرار دهیم تا کی باید بودجه صندوق‌ها از بودجه سالانه پرداخت شود؟ پس این همه سرمایه‌گذاری برای صندوق چه بود؟ زمانی وقتی مشکلی داشتیم به سمت صندوق‌ها می‌رفتیم. صندوق بازنشستگی آنقدر پول و ذخیره مالی داشت که به دولت کمک می‌کرد. در زمان جنگ در شرایطی این کار را کردیم در یک مقطعی از صندوق کمک گرفتیم. این صندوق که به دولت کمک می‌کرد، امروز ببینید به چه روزگاری افتاده است.
روحانی افزود: در تأمین اجتماعی که امروز باید روی پای خود بایستید، درآمد این همه بنگاه‌های اقتصادی به‌نام شستا در سال چند درصد است؟ و بنگاه‌های ضررده آن چه مقدار است؟رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه در اقتصاد دولتی مشکل داریم و بخش خصوصی را تقویت نکردیم، اظهار داشت: اگر در کشور بخش خصوصی فعال بود و مسئولیت امور عمدتاً بر دوش بخش خصوصی بود، امروز تأثیر تحریم بر کشور ما به مراتب کمتر بود و اگر بار بودجه بر دوش نفت نبود حتماً اثر تحریم کمتر بود.
رئیس جمهوری با اشاره به ناسالم بودن اقتصاد کشور، ساختارهای اقتصادی، ساختار بودجه و وضع بانک‌ها، گفت: ببینید یک مؤسسه غیرمجاز چه بلایی سر کشور آورد و چگونه مردم، خانواده‌ها و سپرده‌گذارها گرفتار شده و دولت را گرفتار کردند. امروز بیشتر از هر روز دیگر در تلاش برای اصلاح بانک‌ها هستیم و خوشبختانه در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شد، یکی از مباحثی که تقریباً بیشترین وقت این جلسات را گرفته موضوع بانکی است.
بازار
ذخایر اسکناس
از هر روز دیگر بهتر است
روحانی در تشریح اقدامات دولت در طول چند ماه گذشته برای کنترل التهاب بازار، گفت: اولاً بانک مرکزی ما تصمیم گرفت که بر مبنای مشکلات روزمره برنامه‌ریزی نکند، در گذشته بانک مرکزی هر روز که در بازار التهابی پیش می‌آمد ناچار می‌شد، پول بیشتر و اسکناس بیشتری را به بازار عرضه کند تا جلو التهاب را بگیرد اما امروز به عکس عمل کردیم. رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز ذخایر بانک مرکزی از لحاظ ذخایر اسکناس از هر روز دیگر بهتر است، گفت: امروز مشکلات بانک مرکزی به حداقل ممکن رسیده است و تلاش برای روابط بانکی با سایر کشورها به‌رغم تحریم ادامه دارد و در واقع ثبات مالی و ارزی در یکی دو ماه گذشته مخصوصاً بعد از 13 آبان را شاهد هستیم.
روحانی گام دوم را استفاده بیشتر از اموال و توانمندی‌های دولت برای سال آینده و سال‌های بعد دانست و گفت: ثروت و دارایی فراوانی داریم منتها این ثروت‌ها همه در گاوصندوق گذاشته و قفل شده است. دولت دارای با ارزش‌ترین زمین‌ها در داخل شهرها، در کنار شهرها و در مناطق مختلف کشور است و این زمین‌ها را قفل کرده است. رئیس جمهوری با ذکر مثالی در این زمینه اضافه کرد: در یک استانی یک زمین بسیار وسیعی که البته کنار شهر و وصل به شهر بود، وجود دارد، گفتم این زمین برای چه کسی است گفتند فلان وزارتخانه این را در مالکیت دارد برای طرحی از 30 سال پیش، یعنی 30 سال پیش زمین را گرفته در گاوصندوق گذاشته و قفل کرده و می‌خواهد 40 سال بعد آنجا طرحی را اجرا کند. نباید اجازه دهیم. باید اموال و دارایی‌هایمان را مولد کنیم نه منجمد.
روحانی گفت: بانک‌ها دارای بنگاه‌ها و املاک مختلف و اموال غیرمنقول در سراسر کشور هستند منتها اینها را نمی‌فروشند، بعد گفته می‌شود بانک‌ها نقدینگی ندارند. باید همه ملزم شوند و تمام بخش‌های دولت، اموال خودشان را عرضه کنند. به حول و قوه الهی با قولی که وزیر جدید کار داده سال 98، سال عرضه بزرگ بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه خواهد بود. ان‌شاء‌الله همه شستا، به بازار سرمایه خواهد آمد. البته در همه این کارهایی که می‌خواهیم بکنیم، بعضی‌ها ضرر می‌کنند. هیأت‌ مدیره‌های مختلف، مجمع‌های مختلف، داستان‌هایی وجود دارد. لذا برای اینکه از اینها بگذریم، باید همه توان‌مان را به‌کار بگیریم.رئیس جمهوری با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت برای سال 98 قول‌هایی داده که در بودجه هم بخشی از آن منعکس شده است، گفت: تکمیل بیش از 2 هزار بنگاه اقتصادی و صنعتی نیمه تمام توسط این وزارتخانه تعهد شده است؛ بیش از 2 هزار بنگاه هم بازسازی می‌شود، 20 هزار میلیارد تومان هم تسهیلات برای این کار در نظر گرفته شده است؛ برنامه ما در سال آینده این است که بیش از 4 هزار واحد صنعتی را فعال کنیم.
آب
جلسات شورای عالی آب را
بیشتر تشکیل می دهیم
روحانی افزود: از اول بودجه تعدادی از نمایندگان محترم با هم بحث می‌کنند که بحث نان نیست، بحث‌ اینها بحث آب است و آب به‌عنوان یک مسأله مهم در کشور مطرح است و دولت در این راستا وظیفه دارد. رئیس جمهوری اظهار داشت: وزارت نیرو و کارگروه 3 نفره متشکل از وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان محیط زیست، موظفند مشکل آب را حل کنند؛ در اینجا به نمایندگان مجلس قول می‌دهم که شورای عالی آب را هم در باقی‌مانده امسال و سال آینده بیشتر تشکیل دهیم. روحانی با بیان اینکه وقتی دولت اعلام می‌کند، یکجایی باید احیا شود، فقط مختص آن مکان نیست بلکه وظیفه دولت، نسبت به تمام کشور، مساوی است، خاطرنشان کرد: همان‌قدر که برای ما زاینده رود مهم است، کارون هم اهمیت دارد؛ همانقدر که دریاچه ارومیه مهم است، هامون هم اهمیت دارد؛ ممکن است دولت بر مبنای اولویت‌ها قدم‌هایی بردارد، اما دولت تنها به یک استان یا یک محله یا یک منطقه یا یک بخش ایران تعلق ندارد بلکه دولت به‌عنوان خادم، نوکر همه ملت ایران است.
دستمزد
حقوق ها سال آینده 20 درصد
 افزایش می‌یابد
رئیس جمهوری با بیان اینکه در سیاست بودجه‌ای سال آینده همانند سیاست بودجه‌ای سال گذشته، چند نکته برای ما بسیار مهم است، ادامه داد: اولین مسأله در تحریم، فشار به اقشار جامعه بویژه دهک‌های پایین جامعه است که به اینها فشار بیشتری وارد می‌شود، چراکه شرایط تورمی در ماه‌های گذشته، شرایط مناسبی نبود و مردم به زحمت افتادند و در این شرایط باید برای اقشار ضعیف جامعه برای سال آینده و بودجه سال آینده تصمیم‌گیری‌های مهمی را اتخاذ می‌کردیم که این کار را در بودجه سال آینده انجام دادیم. روحانی خاطرنشان ساخت: اولاً برای کالاهای اساسی، درمان و تجهیزات پزشکی در سال 97، 13 میلیارد دلار با دلار 4200 تومان در نظر گرفتیم و برای سال آینده این رقم را به 14 میلیارد دلار با همان قیمت افزایش دادیم. یعنی قیمت دلار در سال آینده برای همه کالاهای اساسی ما 4200 تومان خواهد بود. روحانی تأکید کرد: قدم دوم در بودجه سال آینده برای معیشت مردم و بخش‌هایی از جامعه است که حقوق ثابت از جمله حقوق بگیران شاغل، بازنشسته و مستمری‌بگیران هستند که دولت تصمیم گرفته حقوق آنها را سال آینده 20 درصد افزایش دهد.
 رئیس جمهوری با اشاره به اختصاص بسته‌های حمایتی برای اقشار نیازمند جامعه گفت: تصمیم گرفتیم اقدامات جبرانی یا حمایتی را برای تأمین کالاهای ضروری انجام دهیم که پرداخت آن یک بار انجام گرفت و امیدوارم یک نوبت دیگر هم تا پایان سال انجام دهیم و سال آینده هم این روند ادامه خواهد داشت.
روحانی در ادامه سخنان خود از «تولید» به‌عنوان مسأله دوم یاد کرد و با بیان اینکه تولید امروز در بعضی از بخش‌ها با مشکل مواجه است، افزود: تولید هم از نظر میزان کالا در بازار و هم برای صادرات و هم برای اشتغال کشور بسیار مهم است.رئیس جمهوری مشکل‌ امروز تولید در کشور را به‌خاطر مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای دانست و با ارائه آماری در این زمینه گفت: در هشت ماه امسال 31.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که نسبت به پارسال حدود 13 الی 14 درصد بیشتر بوده است و واردات نیز حدود 12 درصد نسبت به مشابه پارسال کاهش یافته است پس تراز ما نزدیک 1.9 مثبت بوده و از یک نظر خوشحال‌کننده است.
رئیس جمهوری اشتغال را به‌عنوان سومین اقدام مورد تأکید قرار داد و گفت: ‌سازمان برنامه و بودجه مکلف شد که با تمام دستگاه‌های اجرایی بتواند با یک توافقی که بین هم مبادله می‌کنند برای اشتغال سال آینده، یک حرکت بهتری داشته باشیم. در این راستا، بخش مسکن بار سنگینی بر دوش گرفته است البته مسکن که می‌گویم شما هنوز جدا نکردید و راه و مسکن و شهرسازی همه چیز با هم است مثل صنعت و بازرگانی که هنوز جدا نکرده‌اید و البته ما هنوز در انتظاریم که مجلس شورای اسلامی کمک کند تا بتوان کشور را در شرایط بهتری اداره کرد.
روحانی افزود: در بخش مسکن، وزیر مسکن، راه و شهرسازی قول داده که در دو سال آینده 400 هزار واحد مسکونی برای بازسازی بافت‌های فرسوده و یا ایجاد مسکن و 500 هزار برای تکمیل آنها مجموعاً 900 هزار واحد اقدام کند این اقدام برای اشتغال و صنعت مسکن تأثیرگذار خواهد بود.
محیط زیست
بودجه ویژه‌ای برای  محیط زیست
در نظر گرفته‌ایم
روحانی با بیان اینکه محیط زیست برای ما اهمیت ویژه دارد و نسبت به مسأله محیط زیست برای سال آینده اقدامات ویژه خواهیم کرد، افزود: ما آب را از دریا شیرین و منتقل می‌کنیم؛ این حساسیتی که نمایندگان محترم راجع به آب دارند، حساسیت درستی است. موضوع آب، موضوع بسیار مهم و حیاتی است؛ همه استان‌ها و مناطق حساس‌‌اند و دولت باید به نیاز ملت ایران کاملاً توجه داشته باشد. رئیس جمهوری اظهار داشت: در بخش محیط زیست برای سال آینده، بودجه جاری‌ و بودجه عمرانی را ویژه در نظر گرفته‌ایم کما اینکه در بخش پژوهش و آموزش عالی هم اقدامات ویژه‌ای انجام دادیم.
دوتابعیتی‌ها
مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای تسهیل ورود دوتابعیتی‌ها
رئیس جمهوری با بیان اینکه دولت ثروتمند و قدرتمند است، اظهارداشت: بخش نفت‌ ما می‌تواند به میدان بیاید، اعتبار نفت به اندازه دولت است و بعضی از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی گاهی بخش نفت را بهتر از کل دولت و وزارت دارایی می‌پسندند. این نفت قدرتمند باید به صحنه بیاید. باید سرمایه‌گذاری‌های جدید شروع شود. اگر امروز امریکا جلو سرمایه‌گذاری خارجی را گرفته است باید سرمایه‌گذاری‌های داخلی را با مشوق‌های لازم و جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور فعال کرد.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: اخیراً در شورای عالی امنیت ملی با مصوبه‌ای که داشتیم کار تمام ایرانی‌های دوتابعیتی را تسهیل و برخی از مقررات را اصلاح کردیم و این مصوبه شورای عالی امنیت ملی را ابلاغ کردیم که هیچ ایرانی‌ برای ورود به ایران، تلاش در ایران و فروش اموالش ولو دوتابعیتی هیچ مشکلی نداشته باشد. این اقدام بزرگ شورای عالی امنیت ملی در ماه‌های اخیر به این دلیل بود که بتوانیم سرمایه ایرانیان را جذب کنیم.
مالیات
سوداگران بیشترین سود را می‌برند و کمترین مالیات را می‌دهند
رئیس جمهوری با بیان اینکه موضوع بازار ارز هم مقطعی بود و امروز بیشتر مسائل بانکی است، گفت: تا بانک سالم نشود، اقتصاد سالم نمی‌شود؛ در مالیات مشکل داریم. باید رئیس برنامه و بودجه معافیت‌های مالیاتی را به همه مردم اعلام کند که چه کسانی از مالیات معافند و کدام بنگاه‌ها مالیات نمی‌دهند تا مردم با شفافیت و صراحت بدانند.
روحانی با اشاره به اینکه بیشترین سود را سوداگران و دلالان می‌برند که کمترین مالیات را می‌دهند، افزود: باید نظام مالیاتی را تصحیح کنیم نه اینکه از مالیات دهنده در شرایط مشکل اقتصادی و رکود، مالیات بیشتر بگیریم بلکه باید پایه مالیاتی را گسترش دهیم و این پایه مالیاتی باید همه را شامل شود هر که درآمد بیشتر دارد، باید مالیات بیشتر بدهد؛ «بامش بیش، برفش بیشتر». رئیس جمهوری اظهار داشت: مالیات عوارض گمرکی امسال نسبتاً شرایط خوبی دارد و 153 هزار میلیارد تومان از بودجه سال آینده را بخش مالیاتی و عوارض گمرکی تشکیل می‌دهد.
شفافیت
مردم امسال هم بودجه را نقد کنند
روحانی با اشاره به اینکه مشکل در شرایط‌ ساختاری اقتصاد از جمله بودجه‌ریزی بود، خاطرنشان کرد: در بودجه حرکت‌های مخفی بسیاری داریم که باید آشکار شده و بودجه شفاف باشد؛ هیچ راهی برای نجات از فساد و رانت جز شفافیت نداریم. بزرگ‌ترین اقدامی که دولت دوازدهم باید انجام دهد و فکر می‌کنم شما هم با صحبت من موافق باشید، دولت الکترونیک است. رئیس جمهوری تأکید کرد: تا زمانی که دولت الکترونیک را تکمیل نکنیم و همه داده‌های اطلاعاتی در یک جا جمع نشود و مردم از شرایط کشور کامل مطلع نباشند، باز هم دچار فساد و رانت خواهیم شد؛ بودجه پارسال نقطه مثبت داشت و آن نقد مفصل مردم نسبت به بودجه بود. خواهش می‌کنم امسال هم مردم بعد از انتشار بودجه حرف بزنند، اشکال بگیرند و نقد کنند. روحانی با بیان اینکه قدرتی در کشور است که او باید کشور را از بعضی از مشکلات نجات بدهد و آن قدرت مردم و افکار عمومی است، گفت: بعضی مسائل و موضوعات هست که دولت و مجلس توان حل آنها را ندارند و اگر با هم تلاش کنیم هم توان نداریم؛ اما از ما و شما توانمندتر ملت بزرگ ایران و افکار عمومی است. رئیس جمهوری اظهار داشت: افکار عمومی می‌تواند مجبورمان کند که راه درست را انتخاب کنیم و قدرت افکار عمومی در سایه این است که تمام داده‌ها در اختیار مردم قرار بگیرد و همه مردم بدانند چه خبر است و چه می‌گذرد و چه کسی بودجه می‌گیرد؟
روحانی با طرح این سؤال که چرا بعضی از وزارتخانه‌ها چند دانشگاه و دانشکده و پژوهشکده و پژوهشگاه دارند در حالی که نباید بیشتر از یک آموزش عالی داشته باشیم، گفت: یک آموزش عالی است؛ باید تمام بخش‌ها یا منحل و یا در داخل وزارت علوم ادغام شوند. رئیس جمهوری ادامه داد: جای شرمندگی است که بگویم یک لیسانسه، دکتری تدریس می‌کند؛ سواد خودش لیسانس است اما زیر مدرک دکتری را امضا می‌کند، این به معنای آن است که آموزش عالی کشور در مسیر درست قرار ندارد و هر دستگاهی آموزش عالی دارد و هر کسی دانشگاه و استاد و دانشجو دارد و هر کسی مدرک صادر می‌کند. رئیس جمهوری گفت: در تبصره 21 بودجه امسال به این مسأله اشاره کرده‌ایم و خواهش می‌کنم شما هم یاری و کمک کنید تا این قدم مهم را برداریم. نمایندگان محترم، ما خدمات را گران به مردم می‌دهیم، دولت خدمات را گران به مردم ارائه می‌کند و اگر شما می‌خواهید از گران‌فروشی صحبت کنید لطفاً نام دولت را در این لیست بگذارید.
روحانی با اشاره به اینکه ما برای هر دانش‌آموزی به طور متوسط 4 میلیون تومان از خزانه مردم و بیت‌المال هزینه می‌کنیم، گفت: البته به طور متوسط، در حالی که اگر دولت بخواهد این خدمت را از مردم بخرد و مردم خودشان این کار را انجام دهند، حداکثر یک میلیون تومان می‌شود. رئیس جمهوری تأکید کرد: البته این کار یکساله امکان پذیر نیست و ممکن است 5 الی 10 سال طول بکشد. امسال در بودجه این پیشنهاد را ارائه کردیم که سال آینده حداقل 10 درصد به صورت خرید خدمت باشد و این می‌تواند بعداً نیز با تصویب نمایندگان ادامه پیدا کند.
 روحانی تأکید کرد: هر چه بتوانیم رابطه بهتری با سایر کشورها داشته باشیم و به استثنای چند کشوری که با ما خصم هستند، روابط خارجی خود را تقویت کنیم، این روابط می‌تواند به ما کمک کند. هر چه بتوانیم هم‌پیمان داشته باشیم، ‌همسو و هم ‌نظر داشته باشیم، به ما کمک خواهد کرد.