قاصدک 24
بلیط هواپیما سفرمارکت

اتفاق كم سابقه درپارلمان

آرمان: روز گذشته حجت‌الاسلام حسن روحانی در قامت رئیس‌جمهور به همراه محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معصومه ابتکار، معاون امور زنان مجلس شورای اسلامی، زنگنه وزیر نفت، دژپسند وزیر اقتصاد، رحمانی فضلی وزیر کشور، رضا رحمانی وزیر صنعت، علوی وزیر اطلاعات، واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور و اردکانیان وزیر نیرو برای ارائه لایحه بودجه در مجلس حضور یافتند اما جو مجلس آرام نبود چرا که نمایندگان معترض حضور روحانی در بهارستان را فرصت مغتنمی برای نشان دادن نارضایتی خود دانستند و با حرکات اعتراضی خود موجبات نارضایتی رئیس‌جمهور، اعضای حاضر دولت، رئیس مجلس و سایر نمایندگان را فراهم کردند. بسیاری از نارضایتی مردم 3 استان برای موضوع کم‌آبی آگاه هستند و 27 آذر به رغم انتشار این خبر که «نمایندگان مستعفی استان اصفهان در مجلس خواستار تشکیل ستاد احیای زاینده رود شدند و رئیس‌جمهور در این باره دستور داد.» اما به اعتراض خود ادامه دادند چنانکه حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان با بیان اینکه ۱۹ نماینده این استان در جلسه فردا مجلس حضور پیدا نمی‌کنند، گفت: «تا زمانی که تقاضای ما درباره موضوع آب استان اصفهان در بودجه حل نشود ما به استعفای‌مان ادامه می‌دهیم.» در همین روز نمایندگان مستعفی استان اصفهان در مجلس با محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه جلسه‌ای برگزار کردند. نمایندگان اصفهان در سوم دی‌ماه باز هم اعتراض کردند چرا که به گفته سیدمحمد جواد ابطحی، نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس «با وجود اینکه بنا بود امروز جلسه هیأت دولت در خصوص تصمیم در مورد آب اصفهان تشکیل شود اما امروز هیأت دولت برای این منظور تشکیل جلسه نداد.» دیروز هم پس از ورود رئیس‌جمهور به صحن علنی تعداد زیادی از نمایندگان استان‌های خوزستان و اصفهان، اطراف رئیس‌جمهور جمع شدند. ساعدی رئیس مجمع نمایندگان خوزستان و عابدی نماینده مردم اصفهان خطاب به رئیس‌جمهور و خطاب به یکدیگر با صدای بلند صحبت می‌کردند که در این راستا رئیس‌جمهور قول داد موضوع را در دستور کار قرار دهد و جهانگیری و نوبخت را مسئول رسیدگی به این موضوع کرد. گفتنی است نمایندگان سه استان چهارمحال‌وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان در نامه‌های جداگانه‌ای به روحانی، رئیس‌جمهور، لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه و شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از استعفای نمایندگان اصفهان انتقاد و تاکید کردند که انجام پروژه‌های انتقال آب باعث بدبینی و ناامیدی مردم می‌شود.
تجمع نمایندگان خوزستان در جایگاه
در نهایت وقتی رئیس‌جمهور پشت تریبون مجلس شورای اسلامی برای دفاع از بودجه ۹۸ رفت، ناصری‌نژاد، خادمی، پاپی‌زاده و تعدادی از نمایندگان استان خوزستان در کنار جایگاه رئیس‌جمهور ایستاده و تجمع کردند. به‌‌رغم تلاش نعمتی، عضو هیات رئیسه مجلس برای نظم بخشیدن به مجلس و درخواست از آنها برای نشستن بر صندلی‌های خود این اتفاق رخ نداد و کمی بعد آنها تنها در قسمت دیگری از مجلس باز هم مقابل مانیتورها تجمع کردند. تجمعی که به تعداد آنها اضافه شد و بعضا بگو و مگوهایی با نمایندگان خوزستان با نمایندگان اصفهان صورت گرفت. کار به جایی رسید که گل‌مرادی نماینده ماهشهر صدای خود را بالا برد و با وکیلی که از سوی هیات رئیسه به دنبال برقراری نظم در جلسه بود، بحث می‌کرد. در نهایت گل‌مرادی را آرام کرده و از او خواستند که به صندلی خود باز گردد. با این وجود تعداد نمایندگان تجمع کننده افزایش پیدا کرد که در بین آنها نوریان، نماینده شهرکرد و فرمند نماینده میانه هم دیده می‌شد. در این هنگام ساعدی، رئیس مجمع نمایندگان خوزستان هم در بین آنها حضور پیدا کرد. تجمعی که به تعداد آنها افزوده شده و همزمان با این بخش از صحبت‌های رئیس‌جمهور شد که گفت قول می‌دهم شورای عالی آب را در سال جاری بیشتر تشکیل دهیم. وظیفه دولت است که به تمام کشور مساوی نگاه کنیم. زاینده رود همچون هامون است. دولت به همه مناطق کشور توجه دارد. در حالی رئیس‌جمهور این صحبت‌ها را بیان می‌کرد که تجمع کنندگان با دقت به حرف‌های او گوش می‌کردند. در بین آنها امیرآبادی و وکیلی هم برای آرام کردن فضا حضور داشتند. در زمانی که رئیس‌جمهور گفت که «کارون حیات ملی ماست و همان هامون است» به یکباره عده‌ای از نمایندگان تجمع کننده صدایشان را بالا بردند، به طوری که مشخصا صدای ساعدی به گوش می‌رسید. او قصد نزدیک شدن به جایگاه رئیس‌جمهور را داشت که نمایندگان این اجازه را به او ندادند. در خلال این جو ملتهب مجلس شورای اسلامی وکیلی از واعظی خواست که بین تجمع کنندگان حضور پیدا کند که واعظی آن را نپذیرفت. در این هنگام امیرآبادی از لاریجانی خواست که تذکری به نمایندگان دهند که لاریجانی خطاب به این نمایندگان تجمع کننده، گفت: این جا جمع نشوید. سر جایتان بنشینید. من قبلا با شما صحبت کرده بودم. آقای ناصری‌نژاد و آقای خادمی با شما هم صحبت خواهم کرد. لطفا سر جایتان بنشینید و جو مجلس شورای اسلامی را آرام نگه دارید. این باعث شد که دقایقی رئیس‌جمهور سکوت کند و لحظاتی نمایندگان خوزستان جلو مجلس نشستند و وکیلی برای ساعدی مقداری آب آورد. در پایان صحبت‌های رئیس‌جمهور، ناصری‌نژاد به کنار روحانی رفت و در حال صحبت با او بود که لاریجانی اجازه نداد و از او خواست که سر جایش بنشیند. در نهایت رئیس‌جمهور بودجه را در شرایطی تقدیم مجلس کرد که باز هم نمایندگان معترض در مقابل جایگاه ایستاده بودند.
جلسه با جهانگیری

پس از این اعتراضات بود که رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان از جلسه نمایندگان ۴ استان کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و چهارمحال و بختیاری و خوزستان با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور خبر داد تا شاید بتوانند مشکل را با همفکری حل کنند.