فیل قالیباف یاد پاستور کرده!

آرمان- یاسمین طالقانی: محمدباقر قالیباف بار دیگر به عرصه بازگشت؛ از اظهاراتش بوی انتخابات به مشام می‌رسد و مخاطبانش در فکر فرو رفته بودند که در آستانه چه انتخاباتی هستیم که قالیباف به سردادن وعده و انتقاد از دولت مستقر مشغول است. تا انتخابات 1400 زمان زیادی باقی مانده و بعید بود که قالیباف از اکنون بسر دادن شعار مشغول شود آن هم شعارهایی که ارتباط مستقیم با وضعیت اقتصادی این روزهای مردم و به‌ویژه‌ بیکاری جوانان مربوط می‌شود.
مرحله اول: انتقاد به همه دولت‌ها!
قالیباف اظهارات خود را با خطاب قرار دادن دولت آغاز کرد و گفت:‌ «امروز در کشور با مشکلات بیکاری، فساد، رانت، تورم و... مواجهیم. آیا این مشکلات علت هستند یا معلول؟ من معتقدم این نارسایی‌ها معلول هستند و هیچ‌کدام علت نیستند. علت اصلی ضعف مدیریت و کارآمدی در نظام جمهوری اسلامی است. ما در این بخش دچار یک چالش بزرگ هستیم، زیرا منابع انسانی و مادی ما بسیار هستند. امروز در حقیقت یک ناکارآمدی اشباع شده در امور داریم. امروز مهم‌ترین نیاز بنیادی ما در حقیقت این مدیریت و اداره کشور در این بخش‌هاست.» وی ادامه داد: ‌«بیش از ۹۵درصد بودجه فقط هزینه دولت است و در بخش توسعه‌ای پولی نمی‌بینیم. تازه به این بخش توسعه‌ای هم از طریق اوراق قرضه می‌خواهند حداقلی را بدهند؛ آن هم از ۴۷۰هزار میلیارد تومان. باید تفکیک کار ملی و محلی یا به تعبیری دیگر تفکیک کار تصدی‌گری و تولی‌گری صورت بگیرد. هر کاری که جنبه تولی‌گری و حاکمیتی دارد باید در اختیار دولت باشد و هرکاری که جنبه تصدی‌گری دارد به طور کامل به مردم واگذار شود. تا این اقدام انجام نشود، رابطه‌ای که در حوزه کارآمدی مدنظر است اتفاق نخواهد افتاد. اگر خود مردم در میدان کار قرار بگیرند، شایسته سالاری اتفاق می‌افتد و فساد به حداقل می‌رسد و نوع نگاه در حقیقت عوض می‌شود.» وی در اظهاراتی قابل تامل به مدیریت دولت در دهه70 و پس از آن پرداخت و آنها را ناکارآمد توصیف کرد، اما به تحسین بخش‌هایی پرداخت که خودش در آن مسئولیت داشته است: «هرچه از انقلاب فاصله گرفتیم و جلو آمدیم در حوزه مدیریت در کشور مرتب به سمت نوع تفکراتی که با مبانی انقلاب متفاوت است رفتیم‌. اوج این کار و پایه آن از سال۷۰ گذاشته شد، این روند ادامه پیدا کرد و تا امروز آسیب‌های آن را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی فرهنگی می‌بینیم. ولی در حوزه دفاع و امنیت این اتفاق نیفتاده و کارنامه قابل دفاعی داریم، زیرا اساس این نگرش تا امروز در آنجا باقی مانده است.»
مرحله دوم: تعریف و تبلیغ خودش
«من واقعا هیچ‌گاه به دنبال اینکه پستی بگیرم و بایستم نبودم» این جمله قالیباف با تمایلات او برای جلوس بر برخی کرسی‌ها به‌ویژه ریاست جمهوری همخوانی ندارد، اما به هر حال می‌گوید: «همیشه به دنبال این بودم که یک دقیقه برای مردم و انقلاب آرامش نداشته باشم. یعنی دنبال امورات شخصی خود نروم. درحال حاضر هیچ مسئولیت اجرایی رسمی ندارم ولی باز از صبح می‌زنم بیرون تا آخر شب. یک فعالیت جهادی داریم که در حال انجام آن هستیم. نه بودجه دولتی و نه کار دولتی داریم. با مردم کار می‌کنیم، مهم این است هرجا هستیم ناامید نشویم ننشینیم و بگوییم، نمی‌شود. نمی‌شود نداریم، انقلاب به ما یاد داد که نمی‌شود نداریم.»
مرحله سوم: وعده دادن به مردم
شباهت قالیباف و احمدی‌نژاد به وعده دادن در مورد موضوعاتی است که مردم با آن درگیر هستند. مانند اکنون که بیکاری یکی از مشکلات جامعه است و قالیباف با اشاره به اینکه بسیاری از مردم از ما شغل می‌خواهند، عنوان کرد: من شغل ندارم اما کار دارم که به دیگران بدهم. افراد کار را شغل و شغل را هم استخدام در بخش دولتی می‌دانند. ما را اینگونه تربیت کردند که اول شغلی دولتی پیدا کنیم و بعد که در آنجا حاضری خود را زدیم، سپس برویم سراغ کار دیگری. این موضوع فاجعه‌آمیز است، من به هرکس به من مراجعه کند کار می‌دهم.
مرحله چهارم: رفع شایعات از خود
قالیباف در بخش دیگری درخصوص حاشیه‌هایی که درمورد فعالیت اقتصادی فرزند کوچکش ایجاد شده، عنوان کرد: اینها شایعاتی است که ضد انقلاب و ایادی داخلی آنها دنبال می‌کنند. وقتی من حرفی می‌زنم کسی که می‌خواهد حرف من را رد کند باید یک سند بیاورد. ازدواج صبیه ما ساده‌ترین نوع مراسم بوده، بعد عکس‌های عروسی یک نفر دیگر را گفتند مال ما بوده است. امروز عقد پسر من بوده که بسیار هم ساده انجام شده. در جایی که زورشان نمی‌رسد و حرفی ندارند چنین اقداماتی انجام می‌دهند. من در مراسم سالگرد شهید همدانی درحال سخنرانی بودم که گفته بودند فرار کرده و رفته‌ام، ممکن است الان هم هلند باشم.
در نهایت...
در نهایت مشخص نیست محمد باقر قالیباف چه در سر دارد؟ آیا او درصدد اعلام برائت از حواشی اطراف خود است یا به راستی استارت انتخابات ریاست جمهوری 1400 را از الان زده است؟ هرچه باشد او در این مقطع زمانی با هدفی سیاسی چنین سخنانی گفته است.