سردار حکم صعود را امضا کرد

ورزشگاه آل نهیان ابوظبی دیروز میزبان دومین بازی ایران در جام ملت‌ها بود و شاگردان کی‌روش پس از یک برد پرگل مقابل یمن، مقابل ویتنام قرار گرفتند، تیمی که در بازی اول مقابل عراق با نتیجه نزدیک ۲ بر ۳ شکست خورده بود تا نشان دهد که نباید آن‌ها را دست کم گرفت. با این حال ویتنامی‌ها هر چند دقایقی در نیمه اول و در شروع نیمه‌دوم بیرانوند و مدافعان کشورمان را به زحمت انداختند، اما همان طور که پیش بینی می‌شد تیم کشورمان کار چندان سختی برای عبور از این تیم شرق آسیایی نداشت و با دو گل سردار آزمون برابر ویتنام به برتری رسید تا با شش‌امتیاز صعودش را به مرحله یک هشتم نهایی قطعی کند.
حالا کی‌روش، تیم ایران را برای بازی آخر مرحله گروهی که چهارشنبه مقابل عراق برگزار می‌شود، آماده می‌کند، مسابقه‌ای که می‌تواند جنگ سرگروهی باشد.
بازگشت سردار
پس از پشت سر گذاشتن یک جام جهانی ناامید‌کننده، مهاجم ترکمنی تیم ملی کشورمان در جام ملت‌های آسیا دوباره همان مهاجم گلزن همیشگی شده است. پس از به ثمر رساندن یک گل مقابل یمن، دیروز هم سردار آزمون زننده دو گل ایران بود تا با سه گل نامش را به عنوان یکی از مهاجمان برتر جام مطرح کند. آزمون که در سیستم دفاعی تیم ملی در روسیه بیشتر به کار‌های دفاعی می‌پرداخت و کمتر در موقعیت گلزنی قرار می‌گرفت، در امارات، اما با تغییر سیستم بازی کشورمان که یک فوتبال هجومی را ارائه می‌دهد، شماره ۲۰ خط حمله ایران به روز‌های اوجش برگشته است، آزمون که در جام ملت‌های گذشته در چهار بازی چهار گل به ثمر رسانده بود، در این دوره جام ملت‌ها در پایان دو بازی سه گل به ثمر رسانده تا نشان دهد نسبت به جام ملت‌های گذشته آماده‌تر است. هر چند خط حمله تیم کشورمان تاکنون مقابل تیم‌های قوی در جام ملت‌ها محک نخورده است، اما علاوه بر آزمون، آمادگی سایر مهاجمان تیم ملی مانند طارمی که در بازی اول زننده دو گل بود، در کنار یک سامان قدوس آماده که پس از گلزنی در بازی با یمن، دیروز هم مقابل ویتنام یک پاس گل داد، نشان می‌دهد که کی‌روش یکی از بهترین خط حمله‌های جام را در اختیار دارد که می‌تواند هر تیمی را به دردسر بیندازد. هماهنگی هافبک‌های هجومی و مهاجمان که در بازی دیروز هم سبب به ثمر رسیدن دو گل مدرسه‌ای از سوی تیم کشورمان شد، یکی از فاکتور‌های امیدوار کننده‌ای است که قدرت هجومی تیم ایران را بالا برده و حالا بر خلاف جام جهانی، در جام ملت‌ها دیگر کسی از بازی تیم ملی انتقاد نمی‌کند، تیمی که مقابل حریفان آسیایی همان تیم تهاجمی شده است که هواداران انتظار دارند.
تردید‌های دفاعی کی‌روش
علاوه بر مهاجمان آماده، کی‌روش باید به مدافعان و دروازه‌بانش هم ببالد، تیم کشورمان دیروز در حالی در دومین بازی، دومین برد متوالی‌اش را جشن گرفت که مقابل ویتنام هم مانند بازی با یمن، دروازه تیم کشورمان باز نشد و توپی از خط دروازه بیرانوند عبور نکرد تا ایران یکی از تیم‌های بدون گل خورده جام ملت‌ها تا امروز باشد. هر چند در این مسابقه بیرانوند و مدافعان تیم ملی کمتر به دردسر افتادند، اما به نظر می‌رسد هنوز کی‌روش برای ترکیب دفاعی‌اش به یک ترکیب ثابت نرسیده است. پس از بازی نه چندان خوب مجید حسینی مقابل یمن که سبب شد در بین دو نیمه کی‌روش، پژمان منتظری را به جای مدافع ایرانی ترابوزان اسپور به میدان بفرستد، در بازی دیروز مقابل ویتنام هم کی‌روش باز هم دست به تغییر در ترکیب خط دفاعی زد و این بار محمد‌حسین کنعانی زادگان بود که در پست مدافع وسط در ترکیب قرار گرفت، در سمت راست دفاعی هم وریا غفوری جایگزین رامین رضائیان شده بود تا فعلاً کی‌روش در حال آزمایش بازیکنان مختلف در دو پستی باشد که هنوز به نفر اصلی نرسیده است.
باید بیشتر گل می‌زدیم
اظهار نظر‌های مربیان دو تیم هم پس از بازی جالب توجه بود. کارلوس کی‌روش که شادی‌های ویژه‌اش پس از دو گل ایران، اهمیت این گل‌ها را نشان می‌داد، معتقد بود که باید بازیکنانش گل‌های بیشتری مقابل ویتنام به ثمر می‌رساندند: «از ابتدای بازی در این دیدار سوار بر بازی بودیم. ما همین روال را تا دقایق پایانی ادامه دادیم و باید در این بازی حداقل دو گل یا بیشتر می‌زدیم، اما نشد. ما در ادامه رقابت‌ها نیز به همین منوال پیش می‌رویم و اکنون ما در شرایط خوبی به سر می‌بریم و با اعتماد به نفس بالا به کارمان ادامه خواهیم داد. حالا تمام تمرکز و رؤیای ما روی بازی با عراق است.» پارک هانگ سئو، سرمربی ویتنام هم که در بازی دیروز مقابل ایران، شاگردانش بر خلاف بازی با عراق نتوانستند تیم کشورمان را به دردسر بیندازند، اعتراف کرد که بازیکنانش مقابل تیم قدرتمندی مانند ایران ناتوان بوده‌اند: «ما توانایی مقابله با خط حمله قدرتمند و بازی محکم ایران را نداشتیم. به آن‌ها تبریک می‌گویم. در مدت زمان کوتاهی توانستیم تجربه خوبی را برای بازی با تیم‌های قدرتمند نظیر ایران کسب کنیم. باید بدانیم تیم ما جوان است و می‌تواند در آینده بهتر از این‌ها نتیجه بگیرد.»