بیماری‌های مناطق سیل‌زده و راهکارهای پیشگیری، تشخیص و درمان آ‌ن‌ها مرور شد سیل در کمین سلامتی

گروه جامعه: ایرانی‌ها در هنگامه حوادث و مصیبت‌ها، عادت دارند که نعمت سلامتی را در برابر خسارت‌های مادی شکر بدارند. خیلی از مردم، اگر دزدی به وسایل کسی دستبرد بزند، ماشینش تصادف کند، مالی را به هر دلیلی از دست بدهد یا خانه و کاشانه‌اش در حوادثی مثل زلزله و سیل تخریب شود، «جانت سلامتی» می‌گویند و برای جبران خسارت امیدواری می‌دهند. به گفته امام علی(ع) هم برترین نعمت، سلامتی است. در این میان، سیل؛ که این روزها اخبار مربوط به مصایب آن، اصلی‌ترین رویداد ابتدای سال 98 را تشکیل می‌دهد، می‌تواند علاوه بر خسارت‌های مادی فراوانی که بر جای گذاشته، به سلامت مردم هم آسیب بزند.
بخشی از خسارت جانی سیل، قطعا کشته‌ها و مصدومانی هستند که به طور مستقیم بر اثر سیل دچار آسیب می‌شوند. بنا بر آمار اعلام شده، سیل تاکنون در مناطق مختلف کشور، 77 کشته و بیش از 1000 مصدوم بر جای گذاشته است. به این آمار باید آسیب‌های احتمالی به کسانی که در جریان امدادرسانی و کمک‌رسانی به سیل‌زدگان دچار حادثه می‌شوند را هم اضافه کرد. فراموش نکنیم که شایعاتی مثل خروج مین‌های دوران جنگ ایران و عراق از زیر خاک یا بیرون آمدن مارها از لانه‌های خود و افزایش خطر مارگزیدگی به دلیل سیل نیز در صورت صحت، از مواردی است که می‌تواند جان سیل‌زدگان را به خطر بیندازد. البته این تمام خسارت‌های سیل بر سلامت انسان‌ها نیست. صدمه روحی ناشی از دست رفتن عزیزان، خانه و کاشانه و زندگی، اضطراب و نگرانی درباره آینده و... هم می‌تواند آثار خود را بر روان و جسم آسیب‌دیدگان بگذارد. در این میان، بخشی دیگر از خسارت‌ها به صورت ثانویه به سلامت سیل‌زدگان وارد می‌شود که از جمله اقدامات مهم در خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان جلوگیری از همین آسیب‌ها است.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، از ابتدای بحران سیلاب، برنامه‌های کنترلی فراوانی برای نظارت و پیشگیری درباره بیماری‌های احتمالی در مناطق سیل‌زده اجرا شده است. در نتیجه این اقدامات، تا به حال هیچ‌گونه مورد بیماری واگیردار، غیرواگیردار و ضایعات پوستی در این مناطق دیده نشده است.
وبا، اسهال خونی (شیگلایی و آمیبی)، هپاتیت‌های A و E، تیفوئید، مالاریا، مننژیت، سرخک، لپتوسپیروز و ARI عفونت‌های حاد تنفسی و ILI شبه آنفلوانزا، مهم‌ترین بیماری‌های واگیرداری هستند که ظرفیت اپیدمی شدن دارند و از جمله اصلی‌ترین محورهای کنترل بیماری‌ها در مناطق بحران‌زده به شمار می‌روند. گفته می‌شود که مهم‌ترین عامل بیماری در مناطق سیل‌زده، آب‌های آلوده است که می‌تواند عامل بیماری‌هایی مانند وبا، تب حصبه و هپاتیت آ شود. راه‌های انتقال این بیماری‌ها نوشیدن آب آلوده، خوردن غذای آلوده و دست آلوده است. از علائم بیماری وبا می‌توان به استفراغ، اسهال، تب و دفع زیاد آب اشاره کرد. همچنین علائم تب حصبه، تب، خستگی، سرگیجه، درد بدن و اسهال است و هپاتیت آ با تب، خستگی، اسهال، استفراغ و زردی پوست خود را نشان می‌دهد؛ در این میان استفراغ، تب و بدن درد و اسهال از نشانه‌های مشترک در این سه بیماری هستند.
برای مقابله با این بیماری‌ها کافی است که چند دستورالعمل ساده از سوی مردم رعایت شود. اول اینکه به دلیل احتمال آلودگی مواد غذایی از غذا‌های کنسرو شده و آب معدنی یا از آب جوشیده سرد شده استفاده شود. دوم، با توجه به اینکه احتمال بروز بیماری‌های عفونی چون وبا و هپاتیت آ پس از وقوع سیل وجود دارد بنابراین مواد خوراکی و غذایی که به آب سیل آلوده شده‌اند، استفاده نشود. همچنین باید مراقبت‌های بهداشتی فردی و عمومی رعایت شود و دست‌ها مرتب با آب و صابون شسته شود. وزارت بهداشت نیز با انتشار توصیه‌های بهداشتی تاکید کرده است که علاوه بر اقدامات پیشگیرانه، اقدامات درمانی لازم را در مناطق سیل‌زده فراهم کرده است و سیل‌زدگان در صورت بروز هرگونه علائم بیماری‌ها یا بروز حوادث در صورت مراجعه به مراکز امدادی مستقر در این مناطق، به سرعت تحت درمان قرار می‌گیرند.
هر چند گفته می‌شود که بیماری‌های مناطق سیل‌زده تحت کنترل هستند، اما در ادامه 5 مورد از بیماری‌های رایج در مناطق سیل‌زده معرفی شده است تا با آشنایی با آن‌ها، بتوان در زمینه پیشگیری یا تشخیص زودهنگام‌شان گام برداشت.
بیماری‌های روده و معده: از جمله بیماری‌های رایج در مناطق سیل‌زده بیماری‌های مربوط به معده و روده است. اگر چه این بیماری‌ها معمولا خطر چندانی ندارند و اغلب باعث اسهال و حالت تهوع می‌شوند اما در صورت ادامه پیدا کردن این بیماری‌ها آب بدن کم شده و خطر بیماری جدی می‌شود. سالمونلا، ای کولای، سیپتوسپوریدیوم و Giardia از جمله میکروب‌هایی هستند که آب سیلاب را آلوده کرده و سبب دردهای شکم، معده و روده می‌شوند. به گفته پزشکان Leptospirosis یک بیماری بالقوه مرگبار است که از طریق ادرار موش در آب پخش می‌شود و یک خطر بالقوه و جدی در مناطق سیل‌زده است. از جمله دیگر بیماری‌های رایج در مناطق سیل‌زده می‌توان به تیفوئید و وبا اشاره کرد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دچار بحران سیل شده به هیچ وجه از آب سیلاب استفاده نکنید. آب آشامیدنی را بیست دقیقه بجوشانید و برای آشامیدن و پخت و پز از آن آب استفاده کنید. با آب سیلاب حمام نکنید و در آن شنا نکنید.
بیماری‌های پوستی: زمانی که شما در معرض سیل قرار می‌گیرید ممکن است تعادل‌تان را از دست بدهید، زمین بخورید یا با موانع برخورد کنید. در این صورت امکان بریدن و زخمی شدن اعضا بدن شما وجود دارد. در این شرایط آلودگی‌های آب سیلاب این زخم و بریدگی و جراحات را آلوده کرده و بدن شما در معرض باکتری‌های خطرناک قرار می‌گیرد. برخی از این باکتری‌ها گوشت‌خوار هستند و مشکلات جدی پوستی برای فرد ایجاد می‌کنند. حتی اگر در معرض سیل آسیب ندیده‌اید و در حال کمک‌رسانی هستید حتما از دستکش و چکمه استفاده کنید. علاوه بر این در صورت زخمی شدن قسمتی از بدن حتما در اولین فرصت زخم را شستشو داده، ضدعفونی و بانداژ کنید تا عفونت به بدن شما سرایت نکند. اگر نمی‌توانید از دیگران کمک بگیرید حتما خودتان این کار را انجام بدهید. اگر زخم مدت طولانی بهبود پیدا نکرد یا دچار تب و لرز یا علائم دیگری از عفونت شدید حتما در اولین فرصت به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنید تا از بیماری‌های ناشی از زخم و بریدگی و عفونت زخم که از جمله بیماری‌های رایج در مناطق سیل‌زده هستند در امان بمانید.
بیماری‌هایی که حشرات موذی ناقل آن‌ها هستند: یکی دیگر از مشکلاتی که بعد از سیل و آبگرفتگی به وجود می‌آید جمع شدن حیوانات و حشرات موذی به خصوص پشه‌ها است. گاهی این پشه‌ها بسیار خطرناک هستند و عامل انتقال بیماری‌های رایج مناطق سیل‌زده مثل انواع بیماری عفونی و انواع تب می‌شوند. اما برای در امان ماندن از نیش این حشرات چه باید کرد؟ حتما لباس‌های پوشیده و آستین بلند بپوشید تا از نیش حشرات در امان باشید.
هپاتیت A و E: اغلب افراد تصور می‌کنند بیماری هپاتیت در اثر استفاده سوزن مشترک در افراد معتاد یا رابطه جنسی منتقل می‌شود. اما حقیقت چیزی دیگری است. از جمله بیماری‌‌های رایج در مناطق سیل‌زده انواع هپاتیت است که از طریق غذا یا آب آلوده می‌تواند منتقل شود. هپاتیت نوع A و E به طور خاص در مناطق سیل‌زده می‌تواند یک خطر بالقوه محسوب شود. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها حداقل کاری که می‌توانید انجام دهید استفاده از آب معدنی یا آب جوشیده و غذاهای کنسرو شده است.
بیماری لژیونر: لژیونر نوعی از بیماری سینه‌پهلو (پنومونی) است که توسط باکتری‌های گرم منفی بی هوازی از سرده لژیونلا و به‌خصوص گونه «لژیونلا پنوموفیلا» شیوع پیدا می‌کند. علائم بالینی در گونه‌های دیگر معمولا خفیف و شبیه به آنفلوآنزا است ولی در گونه پنوموفیلا فرد مبتلا به سینه‌پهلوی حاد می‌شود. زیستگاه باکتری در محیط‌های آبی است و معمولاً به صورت همزیست با آمیب زندگی می‌کند. در محیط مرطوب ۲۵ الی ۴۵ درجه سانتیگراد در خاک هم می‌تواند زنده بماند. باکتری لژیونلا در سیستم‌های آبرسانی، منابع آبی، سیستم‌های تهویه مرکزی، کولرهای آبی و رطوبت‌ساز‌ها و همچنین قسمت سونا در استخرهای شنا، می‌تواند جایگزین شود و از آن راه منتشر شود. منبع آب آلوده، به صورت قطراتی که حامل باکتری لژیونلا هستند در هوا اسپری می‌شوند و به آن‌ها «ائروسل» گفته می‌شود. بیماری از طریق استنشاق این قطرات و ورود آن‌ها به سیستم تنفسی منتقل می‌شود. انتقال انسان به انسان وجود ندارد. علائم شدیدتر و حادتر از سینه‌پهلوی معمولی است. تب، سرفه، بی‌حالی و درد و خستگی عضلانی از علائم عمده این بیماری هستند. وجود خلط سینه و درد قفسه و تندتپشی از جمله علائم جانبی بیماری است. دلیل نامگذاری این بیماری شیوع و همه‌گیری آن در سال ۱۹۷۶ در فیلادلفیا است. در آن سال در همایشی که توسط سربازان قدیمی گروه لژیون آمریکایی در هتلی برگزار شده بود ۱۸۲ نفر به سینه پهلوی حاد مبتلا شدند که ۸۲ نفر آن‌ها فوت کردند. در ژانویه ۱۹۷۷ عامل ایجادکننده این همه‌گیری مشخص شد و باکتری آن را «لژیونلا» و گونه را «لژیونلا پنوموفیلا» نامگذاری کردند. لژیونر از جمله بیماری‌های رایج در مناطق سیل‌زده است و در صورت مشاهده علائم مربوط به آن که در بالا گفته شده حتما باید به پزشک مراجعه یا از نیروهای درمان امداد حاضر در محل کمک بگیرید.
سایر اخبار این روزنامه
خانه مادری هوشنگ ابتهاج صبح روز گذشته تخریب شد سایه «سایه» بر سر خانه مادری محمدعلی وکیلی تولدِ عنصرهمدلی وهمبستگی «ابتکار» از پیامدهای ممنوعیت‌های فراوان صادراتی گزارش می‌دهد بازارهایی که از دست می‌روند بیماری‌های مناطق سیل‌زده و راهکارهای پیشگیری، تشخیص و درمان آ‌ن‌ها مرور شد سیل در کمین سلامتی بیماری‌های مناطق سیل‌زده و راهکارهای پیشگیری، تشخیص و درمان آ‌ن‌ها مرور شد سیل در کمین سلامتی نمایشگاه بین‌المللی کتاب با وجود مشکلات بسیار به پیشواز سی‌و‌دومین دوره می‌رود دو با مانع کتاب «ابتکار» از مصوبه انتخاباتی مجلس و حذف برابری یک دوره نمایندگی با یک مقطع تحصیلی گزارش می‌دهد ارتش سودان بامداد پنجشنبه عمر البشیر رئیس‌جمهوری این کشور را از قدرت برکنار کرد آوار خشم مردم بر سر عمر البشیر معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری: دولت در هر شرایطی در کنار مردم خواهد بود نعمت احمدی در گفت‌وگو با «ابتکار»: آمریکا حق ندارد ایران را تروریست معرفی کند