برداشت از صندوق توسعه را در صورت ناکافی بودن امکانات و ظرفیت‌های در اختیار دولت تائید می‌کنم


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های ناشی از خسارات سیل‌های اخیر، جدیت دستگاه‌های مسئول در پیگیری و جبران خسارت‌های مالی سنگین سیل بویژه خسارت‌های وارده بر کشاورزان را لازم دانستند و از دولت خواستند که با استفاده از محل‌های قانونی موجود، سریعاً اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه ملی مورد تأیید خواهد بود. متن پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر حسن روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام و تحیت،
در پاسخ به مرقوم شماره ۶۳۶ – ۹۸/ م مورخ ۱۸/‏۰۱/‏۱۳۹۸‬ آن‌جناب‌اشعار می‌دارد:
خسارت‌های مالی ناشی از سیل ویرانگر به‌ویژه در چند استان بسیار سنگین و مصیبت‌بار است و لازم است به‌طور جدّی از سوی دستگاه‌های مسئول پیگیری و جبران شود. البته کمک‌های مردم و نهادهای انقلابی و دستگاه‌های متعدد دولتی و نظامی در این ایام حقاً چشمگیر و موجب سپاس و قدردانی است ولی این کمک‌ها نمی‌تواند خسارت‌های وارده به آحاد مردم به‌ویژه کشاورزان و صاحبان کشتزارهای سیل‌زده را جبران کند و ورود دولت لازم است. مطلعید که استفاده از صندوق توسعه ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راه‌های دیگر ممکن است لذا تأکید می‌شود که دولت سریعاً از محل‌هایی همچون:
* پنج درصد مقرر در بودجه‌ عمومی کشور برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه
* جابجایی در ردیف‌های بودجه‌های عمرانی
* بیمه‌ها و تسهیلات بانک
اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت، در صورت نیاز، برداشت از صندوق مزبور مورد تأیید این‌جانب خواهد بود. لازم می‌دانم توصیه‌های زیر را برای جریان بهتر کارها مطرح نمایم:
۱- فرماندهی واحد برای مدیریت یکپارچه، هماهنگی، انسجام، پیگیری، نظارت و پاسخگویی نسبت به اقدامات پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی ایجاد شود.
2- پایگاه اطلاعات جامع و قابل اتکاء از کلیه عناصر حقیقی و حقوقی متأثر از سیلاب اخیر با قابلیت برآورد دقیق خسارات و نیازها و رصد کلیه خدمات و کمک‌های دریافتی از مبادی مختلف در اسرع وقت ایجاد شود.
3- برنامه اقدامات با اولویت‌بندی و زمان‌بندی مشخص تهیه و تقسیم کار بین دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی و انقلابی و مردمی با تعیین مسئولیت‌ها تهیه و به اجرا گذاشته شود.
4- اقدامات لازم برای تأمین نیازها و مایحتاج عمومی و فوری افراد متأثر از سیلاب خصوصاً تأمین خسارات کشاورزان در حداقل زمان ممکن صورت پذیرد.
5- به‌منظور رونق کسب‌وکار در مناطق سیل‌زده حداکثر استفاده از ظرفیت‌های مناطق مذکور برای بازسازی صورت پذیرد. ضمن اینکه تدابیر لازم و فوری برای بازسازی و تعمیر سریع و ایمن واحدهای آسیب‌دیده مسکونی و تجاری و تولیدی به اجرا گذاشته شود.
توفیقات همه دست‌اندرکاران را مسئلت
می‌نمایم.
سیّد علی خامنه‌ای
23 فروردین ۱۳۹۸
پرهیز از رویکرد‌اشتباه دولت
در هزینه‌کرد صندوق توسعه
همانطور که در نامه رهبر معظم انقلاب آمده برداشت از صندوق در صورت نیاز مجاز خواهد بود و نباید به عنوان اولین قدم برای جبران خسارات سیل استفاده
شود.
در همین زمینه، حیدر مستخدمین حسینی، معاون اسبق وزارت اقتصاد گفته بود: شنیده‌ها حاکی از آن است که دولت قصد دارد برای جبران این خسارت‌ها و با توجه به همراهی فضای عمومی از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کند، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای جبران خسارت ناشی از سیل باید آخرین راهکار باشد، منابع لحاظ شده در بودجه سنواتی برای شروع کار در جبران خسارتهای ناشی از سیل و تامین نیازهای ضروری و اولیه کفایت می‌کند.
لازم به ذکر است دولت تدبیر و امید که همواره مدعی عدم استفاده از منابع صندوق بود، طی پنج سال اخیر برداشت‌های متعدد و بسیاری از این صندوق داشته است! به عنوان نمونه سایت خود صندوق در سال نخست دولت تدبیر و امید نوشته بود: «برداشت غیرقانونی از صندوق توسعه ملی همواره خط قرمز و از موارد جنجال برانگیز دولت‌ها بوده، اما این بار دولت یازدهم با پیگیری انضباط مالی در کشور این برداشت‌ها را میوه ممنوعه می‌داند.»
ضمن اینکه ولی ا... سیف، رئیس‌پیشین بانک مرکزی هم در مرداد 93 اعلام کرده بود که برداشت از صندوق توسعه ملی در دستور کار دولت قرار ندارد. با این حال، برخلاف شعارهای مذکور، عملکرد دولت حاکی از برداشت‌های بسیار زیاد از صندوق می‌باشد. چنانچه مواردی مانند توسعه ملی طرح توسعه ‌اشتغال روستایی و عشایری، بازسازی مدارس فرسوده کشور، نیازهای عشایر، مجتمع‌های آبرسانی، طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری و... نیز طی سال‌های اخیر مشمول این برداشت شده است.
رویکردکلی دولت متاسفانه برخلاف آنچه شعار داده، برداشت بی‌رویه از صندوق بوده، با این حال، انتظار می‌رود پیش از استفاده از منابع صندوق برای جبران خسارت سیل زدگان، همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند از منابع دیگری، خسارت‌های موجود را جبران کند.