اعتراض کردیم خط‌مان زدندسونیا احمدی
خبرنگار
اردوی جدید تیم ملی فوتسال بانوان که از دیروز آغاز شد و تا 31 فروردین در کمپ تیم‌های ملی ادامه خواهد داشت، سه غایب بزرگ دارد. فرزانه توسلی، نسترن مقیمی و آرزو صدقیانی زاد بازیکنانی هستند که از حضور در اردوی تیم ملی پیش از اعزام به تورنمنت چهارجانبه روسیه محروم شدند. دیروز علی رعدی، مدیر فنی تیم ملی در جریان اولین جلسه تمرینی، اعلام کرد که به دلیل جوانگرایی این 3 بازیکن به تیم ملی دعوت نشدند.
البته بازیکنان خط خورده معتقدند جوانگرایی تنها بهانه است و دلیل اصلی برخورد با آنها به خاطر اعتراض است. این بازیکنان کلیدی تیم ملی به پرداخت نشدن پاداش قهرمانی‌ سال گذشته شان در جام ملت‌های آسیا معترض هستند. نسترن مقیمی سوال قابل تاملی مطرح می‌کند:«اگر این دلیلشان بود چرا اردوهای پیش نمی‌خواستند جوانگرایی کنند؟ اردوی قبلی 3 هفته پیش بود، یعنی از آن موقع تا الان ما پیر شدیم؟ این بهانه است.» رعدی دیروز به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه «تیم ملی بازیکنان دیگری هم دارد که نسبت به 3 نفری که دعوت نشدند از نظر سنی بالاتر هستند اما دعوت شدند. با توجه به اینکه شما قصد جوانگرایی داشتید آیا این موضوع نقض حرف‌هایتان نیست؟» پاسخ نداد.
فرزانه توسلی، گلر تیم ملی فوتسال بانوان که نقش بسزایی در قهرمانی تیم ملی در آسیا داشت، درخصوص این موضوع به خبرنگار «ایران» گفت: «در اردوی اول که بلافاصله بعد از اتمام لیگ برتر برگزار شد، بچه‌ها درخصوص دریافت پاداش‌هایشان با فدراسیون صحبت کردند و خودم هم شخصاً در کمیته فوتسال حاضر شدم و با آقای محمدحسن انصاری فرد، رئیس کمیته فوتسال صحبت کردم و ایشان قول دادند تا هر چه زودتر پاداش‌ها پرداخت شود. قرار بود خود انصاری فرد پیگیر این موضوع باشد.» او ادامه داد:« چون اردوی اول بلافاصله پس از پایان لیگ برگزار شد، برخی از بچه‌ها به دلیل مصدومیت و خستگی در آن حاضر نشدند. در اردوی دوم تیم ملی که اسفندماه برای بازی با روسیه برگزار شد، شخصاً با خانم صوفی‌زاده، نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال صحبت کردم و به دلیل برخی از مشکلات خانوادگی از ایشان خواستم تا در اردو حضور نداشته باشم که او موافقت کرد. در اردوی سوم که هم اکنون درحال برگزاری است اسامی ما 3 نفر نبود و تا به این لحظه هم از کسی جوابی منطقی نشنیدیم. به جز ما 3 نفری که به اردوی تیم ملی دعوت نشدیم، بقیه بچه‌ها هم نسبت به رقم پاداش قهرمانی در جام ملت‌ها 2018 (20 میلیون تومان) معترض بودند و پیگیری می‌کردند که چه زمانی این مبلغ پرداخت می‌شود. همه بازیکنان پیگیر پرداخت پاداش‌ها بوده و هستند.»
دیروز حسین شمس، سرمربی سابق تیم ملی فوتسال در گفت و گویی کنار گذاشتن بازیکنان به خاطر اعتراض به پرداخت نشدن پاداش را کار درستی ندانست. گلر تیم ملی فوتسال بانوان با اشاره به این موضوع، گفت: «صحبت‌های شمس درست است. در فوتسال آقایان و ساحلی هم شاهد برخی اعتراض‌ها نسبت به عدم پرداخت پاداش‌ها از سوی فدراسیون بودیم و این گونه نبود که تنها خانم‌ها معترض باشند. اگر دلیل حذف‌مان اعتراض نسبت به پاداش‌ها باشد، غیرمنطقی است.»
او با تأکید بر اینکه در ورزش بانوان چه در رده باشگاهی و چه ملی چنین مشکلاتی وجود داشته و دارد، افزود: «بچه‌ها از نظر مالی به خوبی حمایت نمی شوند. اکثر بازیکنان تیم ملی فوتسال بانوان از قشر ضعیف جامعه هستند و این مبلغ می‌توانست مرهمی بر زخم‌های شان باشد. سال گذشته شرایط آمادگی تیم ملی بسیار خوب بود و فدراسیون نگاه ویژه‌ای به تیم ملی فوتسال داشت و بازی‌های خوبی با تیم‌های ایتالیا، چین و اوکراین برگزار کردیم. شاید مشکلات مالی باعث دلسرد شدن بچه‌ها شود اما همیشه ته قلب‌شان این بوده که در تمامی مسابقات بهترین نتایج را بگیرند. همیشه علاقه به تیم ملی و تلاش برای موفقیت پررنگ‌تر از موضوعات دیگر بوده و در جام ملت‌های پیش رو هم این خواسته قلبی بچه‌هاست. امیدوارم که هر چه زودتر تیم به آرامش برسد.» واکنش او به ادعای مدیر فنی تیم ملی مبنی بر جوانگرایی چنین است: «اگر بحث جوانگرایی مطرح بود که ما نباید دو اردوی قبل هم به تیم ملی دعوت می‌شدیم. از شرایط سنی بچه‌ها بی خبرم و شاید کسانی در اردو باشند که همسن ما باشند یا سن‌شان از ما بیشتر باشد. به نظرم سوء تفاهم‌هایی پیش آمده و شاید اگر مدیریت می‌شد هیچ کدام از این اتفاقات نمی‌افتاد. امیدواریم بزرگ‌ترها تلاش کنند تا تیم به آرامش برسد چرا که همه ما به دنبال یک هدف هستیم و آن تکرار قهرمانی در جام ملت‌های آینده است.»
فرزانه توسلی درخصوص اینکه آیا با ادامه این روند، احتمال دارد ستاره‌های دیگری همچون فرشته کریمی از تیم ملی کنار گذاشته شوند؟ افزود: «من امیدوارم که این اتفاق برای هیچ کدام از بچه‌ها نیفتد چرا که تک تک این بچه‌ها بدون هیچ چشمداشتی مشغول کار هستند و اگر قرار است روزی کنار گذاشته شوند، بهتر است به شیوه‌ای درست و آن گونه که در شأن و شخصیت بچه‌هاست این اتفاق بیفتد.»