دستور رهبر انقلاب به رئیس جمهور برای بازسازی مناطق سیل زده

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهور برای برداشت از صندوق توسعه‌ ملی به‌منظور تأمین بخشی از هزینه‌های ناشی از خسارات سیل‌های اخیر، جدیت دستگاه‌های مسئول در پیگیری و جبران خسارت‌های مالی سنگین سیل به ویژه خسارت‌های وارد شده بر کشاورزان را لازم دانستند و از دولت خواستند که با استفاده از محل‌های قانونی موجود، به سرعت اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه‌ ملی مورد تأیید خواهد بود. بنابرگزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن پاسخ ایشان به این شرح است:
بسم ا... الرّحمن الرّحیم
جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام و تحیت، در پاسخ به مرقوم شماره ۶۳۶-۹۸/م مورخ 18/۱/1398 آن‌جناب اشعار می‌دارد: خسارت‌های مالی ناشی از سیل ویرانگر به ویژه در چند استان بسیار سنگین و مصیبت‌بار است و لازم است به‌طور جدّی از سوی دستگاه های مسئول، پیگیری و جبران شود. البته کمک‌های مردم و نهادهای انقلابی و دستگاه های متعدد دولتی و نظامی در این ایام حقاً چشمگیر و موجب سپاس و قدردانی است ولی این کمک‌ها نمی‌تواند خسارت‌های واردشده  به آحاد مردم به ویژه کشاورزان و صاحبان کشتزارهای سیل‌زده را جبران کند و ورود دولت لازم است. مطلع اید که استفاده از صندوق توسعه ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راه های دیگر ممکن است لذا تأکید می شود که دولت سریعاً از محل‌هایی همچون:
*5 درصد مقرر در بودجه‌ عمومی کشور برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه
*جابه جایی در ردیف‌های بودجه‌های عمرانی
*بیمه‌ها و تسهیلات بانکی
اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت، در صورت نیاز، برداشت از صندوق مزبور مورد تأیید این‌جانب خواهد بود.
 لازم می‌دانم توصیه‌های زیر را برای جریان بهتر کارها مطرح نمایم:
۱- فرماندهی واحد برای مدیریت یکپارچه، هماهنگی، انسجام، پیگیری، نظارت و پاسخ گویی نسبت به اقدامات پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی ایجاد شود.
۲- پایگاه اطلاعات جامع و قابل اتکا از کلیه عناصر حقیقی و حقوقی متأثر از سیلاب اخیر با قابلیت برآورد دقیق خسارات و نیازها و رصد کلیه خدمات و کمک‌های دریافتی از مبادی مختلف در اسرع وقت ایجاد شود.
۳- برنامه اقدامات با اولویت‌بندی و زمان‌بندی مشخص تهیه و تقسیم کار بین دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی و انقلابی و مردمی با تعیین مسئولیت‌ها تهیه و به اجرا گذاشته شود.
۴- اقدامات لازم برای تأمین نیازها و مایحتاج عمومی و فوری افراد متأثر از سیلاب خصوصاً تأمین خسارات کشاورزان در حداقل زمان ممکن صورت پذیرد.
۵- به‌منظور رونق کسب‌وکار در مناطق سیل‌زده حداکثر استفاده از ظرفیت‌های مناطق مذکور برای بازسازی صورت پذیرد. ضمن این که تدابیر لازم و فوری برای بازسازی و تعمیر سریع و ایمن واحدهای آسیب‌دیده مسکونی و تجاری و تولیدی به اجرا گذاشته شود.توفیقات همه‌  دست‌اندرکاران را مسئلت می‌نمایم.
سیّدعلی خامنه‌ای
23 فروردین98