حاتمی‌کیا چهره سال هنر انقلاب شد

آیین اختتامیه پنجمین جشن هفته هنر انقلاب باحضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
به گزارش فارس، در این مراسم که سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن مؤمنی شریف، سردار کوثری، سعید اوحدی و دیگر چهره‌ها حضور داشتند ابتدا نامزدهای چهره سال انقلاب معرفی شدند و سپس هوشنگ جاوید به دلیل سه دهه تلاش برای احیای موسیقی نواحی تجلیل شد. امسال نیز همچون سال‌های گذشته از میان ۱۴ نامزد اولیه برای دریافت عنوان چهره سال هنر انقلاب ۵ نفر به عنوان نامزد‌های نهایی معرفی شدند. به این ترتیب رضا امیرخانی، هدایت‌ا... بهبودی، ابراهیم حاتمی‌کیا، مسعود نجابتی و مهدی نقویان به عنوان نامزدهای نهایی دریافت جایزه چهره سال هنر انقلاب معرفی شدند.
در این مراسم صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی با اشاره به توجه انقلاب اسلامی به جامعه زنان گفت: «انقلاب اسلامی به عدالت جنسیتی کمک کرد و اگر این توجه نبود ما گسست بزرگ در جامعه زنان داشتیم. این دوره چهل ساله انقلاب دوره خاصی است ٤٠ سال پیوسته که شاخه‌های مختلف هنر از شعر تا سینما، نقاشی و عکاسی تا هنرهای دیگر را بارور کرده و این بخش قابل توجهی از مناسبات انقلاب اسلامی است.»در این مراسم رضا امیرخانی پس از حضور روی سن، گفت: «من با شعر علی معلم دامغانی که سال‌های دور در سوره منتشر می‌شد به ادبیات علاقه‌مند شدم از مدرسه فرار می کردم و به حوزه هنری می‌آمدم، تا روزی که تابوت شهید آوینی را به این جا آوردند. آن فضا شبیه همین فضا بود.» هدایت‌ا... بهبودی دیگر نامزد چهره سال هنر انقلاب برای کتاب «الف لام خمینی» با حضور روی سن گفت: «من با آمادگی آمده‌ام تا به برگزیده چهره سال هنر انقلاب تبریک بگویم.» ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان فیلم سینمایی «به وقت شام» هم در این مراسم گفت: «خوشحالم در چنین مراسمی حضور دارم زیرا رایحه آقا مرتضی در فضای حوزه هنری برای ما آشناست، از ابتدا که آمدیم تا وقتی او را به سمت بهشت زهرا(س) مشایعت کردیم به این جا که می‌آیم حالم عوض می‌شود حرف‌هایی دارم که خواهم گفت.»مسعود نجابتی نیز با حضور روی سن اظهار کرد: «دلیل عمده حضورم جشنواره‌ای است که با نشان روایت فتح سال گذشته به پیشنهاد آقای حسنی و حمایت او و مجموعه روایت فتح است. ما در اختتامیه جشنواره پیام محبت‌آمیز رهبر انقلاب را داشتیم که خستگی را از تنمان زدود.» مهدی نقویان مستندساز هم گفت: «من کوچک جمع هنرمندان انقلابی‌ام، خوشحالم صنف مستند‌سازان در این جمع پنج نفره عضوی دارد.»
در این مراسم از حجت‌الاسلام شهاب مرادی به دلیل کلاس‌های برگزارشده و علی حیاتی بابت راه‌اندازی هیئت هنر تجلیل شد.
در پایان این مراسم ابراهیم حاتمی‌کیا به عنوان چهره سال هنر انقلاب معرفی شد و تندیس خود را دریافت کرد. به گزارش مهر، وی پس از دریافت جایزه گفت: «چرا دروغ بگویم، خوشحالم که در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی دیده می‌شوم. این لحظه برایم لحظه بسیار ارزشمندی است و به آن افتخار می‌کنم. من ۳۸ سال است که در عرصه فیلم سازی فعالیت می‌کنم به اندازه عمر انقلاب اسلامی و تا یادم می‌آید دغدغه‌های زیادی برای فیلم ساختن داشته‌ام.»