معاون اول رئیس جمهوری: جبران خسارات و ساخت مسکن سیل زدگان اولویت دولت است

معاون اول رئیس جمهوری، اولویت نخست دولت در مدیریت بحران ناشی از سیل را پرداخت هزینه خسارات، تعمیر و ساخت مسکن برای مردم سیل زده عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، «اسحاق جهانگیری» در دومین جلسه نحوه تامین منابع مالی برای جبران خسارات سیل در هفته جاری که امروز- سه شنبه- به ریاست وی برگزار شد، اظهار داشت: تامین اسباب و وسایل زندگی مردم نیز از اولویت های مهم است که دولت آن را در دستور کار خود دارد و باید در زمانی کوتاه پرداخت کرد.
معاون اول رئیس جمهوری با یادآوری این که کسب و کار مردم نیز در مناطق سیل زده دچار آسیب و خسارت شده است، خاطرنشان کرد: کسب و کار مردم در مناطق سیل زده بخصوص در بخش کشاورزی متحمل خسارات زیادی شده است که بر اساس شاخص هایی که به تصویب هیات دولت رسیده است، این خسارات نیز باید در کوتاه‌ترین زمان حداکثر طی دو ماه جبران شود.
جهانگیری با تاکید بر این که پرداخت کمک های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت باید به سرعت به مردم مناطق سیل زده پرداخت شود، افزود: دولت مطابق تاکید مقام معظم رهبری تمرکز اصلی خود را بر استفاده حداکثری از ظرفیت های بودجه معطوف کرده است و تا جایی که امکان داشته باشد از محل بودجه، هزینه های خسارات را تامین خواهد کرد، اما چنانچه لازم باشد با موافقت رهبری از منابع صندوق توسعه ملی نیز استفاده خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به مصوبه جلسه روز شنبه که مقرر شد رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل بانک مرکزی گزارش ظرفیت های مالی بودجه را برای جبران خسارات سیل ارائه کنند، تاکید کرد: با توجه به اعلام ظرفیت های قانونی بودجه سال 98 و تسهیلات قرض الحسنه که در این جلسه اعلام شد، چنانچه کسری وجود داشته باشد از ظرفیت های دیگر از جمله صندوق توسعه ملی استفاده خواهد شد که بخش اصلی خسارت مردم در دو ماه آینده پرداخت شود.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به عنوان فرماندهی مدیریت بحران سیل نیز در این جلسه گزارشی از برگزاری جلسات مستمر و روزانه برای برآورد خسارات ناشی از سیل ارائه کرد و گفت: با توجه به اینکه بحران سیل هنوز خاتمه نیافته و در روزها و هفته‌های آینده نیز احتمال قوع سیل و بروز خسارت وجود دارد، باید به طور مستمر و روزانه برآورد خسارات محاسبه شود تا همه کسانی که متحمل خسارت شده اند مد نظر قرار گیرند.
وی ادامه داد: برآوردهای اولیه نشان می دهد که خسارات ناشی از سیل اخیر در استان های مختلف به ویژه گلستان، لرستان و خوزستان در حدود 40 هزار میلیارد تومان بوده است.
رحمانی فضلی با تاکید بر این که برآورد خسارات به صورت دقیق و واقع بینانه انجام می شود، افزود: در وهله نخست به دنبال پرداخت کمک های بلاعوض، پرداخت تسهیلات و جبران خسارات و نیز تامین مسکن موقت، تعمیرات و بازسازی خانه های تخریب شده مردم هستیم.
محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه نیز در این جلسه تاکید کرد: ظرفیت کارشناسی فنی و مهندسی این سازمان در خدمت مدیریت جامع بحران سیل قرار دارد تا برآورد خسارات دقیق و کارشناسی باشد.
وی تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه تمام ظرفیت خود را برای پرداخت کمک های بلاعوض و تسهیلات به مردم مناطق سیل زده در اختیار قرار خواهد داد که حدود 7000 میلیارد تومان امکان استفاده از ظرفیت قانونی بودجه به صورت نقد و اوراق و جابجایی وجود دارد و اعتبار مورد نیاز برای بازسازی زیربناها که بالغ بر 13000 میلیارد تومان است در دست بررسی است.
رییس کل بانک مرکزی هم در این جلسه از آمادگی این بانک برای پرداخت 5000 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به سیل زدگان در کوتاهترین زمان ممکن خبر داد.
سعید نمکی وزیر بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای پیشگیری از شیوع بیماری در مناطق سیل زده ارائه و عنوان کرد: رییس سازمان بهداشت جهانی در تماس تلفنی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در جلوگیری از بیماری ها که با وجود گستردگی سیل تا کنون هیچ مورد بیماری اپیدمی در مناطق سیل زده مشاهده نشده است، تشکر کرد.
در ادامه این نشست وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی گزارشی از برآورد خسارات وارد شده به بخش زیرمجموعه خود در استان های سیل زده ارائه و پیشنهاداتی را برای تامین منابع مالی جهت جبران خسارات وارده مطرح کردند.
در این جلسه رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم با یادآوری این که برآورد دقیقی از تعداد واحدهای مسکونی تعمیری و نیازمند بازسازی انجام شده است، اظهار داشت: 179 هزار واحد مسکونی تعمیری و احداثی در استان های مختلف شناسایی شده که البته استان خوزستان نیز پس تعیین تعداد واحدهای مسکونی آسیب دیده باید به این رقم افزوده شود.
تابش افزود: بنیاد مسکن به 2 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض، 6300 میلیارد تومن تسهیلات، 460 میلیارد تومان برای اسکان موقت و 690 میلیارد تومان برای جابجایی روستاها و ترمیم پل ها و راههای روستایی نیاز دارد که در صورت تامین این منابع، تامین مسکن مردم با سرعت دنبال خواهد شد.
در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان مدیریت بحران نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین برآورد خسارات در بخش های مختلف ارائه شد و ظرفیت های بودجه برای جبران این خسارات مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت.