سازمان غذا و دارو: داروهای مورد نیاز کشور ذخیره شده است

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: ذخیره داروی مورد نیاز کشور با توجه به شرایط تحریم انجام شده اما به دلیل داشتن تاریخ انقضای دارو، نمی‌توان برای طولانی مدت و به طور مثال برای چهار سال، داروها را ذخیره کرد.
محمد عبده زاده در گفتگو با ایرنا افزود: برای داروهایی که می‌توان به مدت طولانی آنها ذخیره کرد، برنامه‌ریزی لازم انجام شده است اما نمی‌توان به طور سالانه داروها را ذخیره کرد چراکه ثبت سفارش داروها نیز به طور ماهانه انجام می‌شود.
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در مورد میزان افزایش قیمت دارو طی سال جاری نیز گفت: هنوز نمی‌توان درباره میزان این افزایش اظهارنظری کرد چراکه تعیین قیمت دارو تابع عواملی مانند نرخ ارز است.
عبده زاده تصریح کرد: اگر نرخ ارز افزایش یابد، براساس میزان افزایش آن باید برای قیمت داروها نیز تصمیم‌گیری شود.
وی درباره استفاده ایران از کانال‌های مالی اتحادیه اروپا برای تجارت دارو نیز گفت: استفاده از کانال‌های مالی اروپا هنوز برای تجارت دارو اجرایی نشده است.
اتحادیه اروپا نیمه دوم امسال برای تسهیل معامله با ایران، سازوکار ویژه مالی با عنوان «اینستکس (INSTEX)» یا «ابزار پشتیبانی از مبادلات تجاری» برای معاملات اقلام غیرتحریمی مانند دارو ایجاد کرد اما استفاده از این کانال‌های مالی هنوز برای فعالان صنعت داروسازی اجرایی نشده است.