بازی با کردهای آمریکایی سوریه علیه ایران

منابع رسانه‌ای مخالف دولت سوریه از دیرالزور خبر داده اند که نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) با حمایت ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری ایالات متحده خود را برای حمله ای گسترده به پایگاه‌های تشکیلات نیروهای ایرانی در شرق سوریه آماده می‌کنند. یک منبع نزدیک فرماندهی یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه در گفت وگو با پایگاه خبری باس‌نیوز مدعی شده که نیروهای سوریه دموکراتیک در حال ارسال تجهیزاتی نظامی به میدان نفتی «العمر» واقع در دیر الزور سوریه هستند تا به کمک نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت امر آمریکا عملیاتی علیه نیروهای نظامی سوریه و «نیروهای نزدیک به ایران» انجام دهند. این منبع که خواست نامش فاش نشود گفته است که نیروهای سوریه دموکراتیک طی هفته‌های آینده نیروهای بیشتری به این منطقه خواهند فرستاد. به گزارش دیپلماسی ایرانی، پایگاه «فرات پست» متعلق به نیروهای محلی ضد دولتی در دیرالزور به نقل از منابعی در دیرالزور خبر داده که نیروهای دموکراتیک سوریه با همکاری شورای نظامی دیرالزور و تکاورهای انقلابی خود را برای حمله به شهر البوکمال آماده می‌کنند.
این منابع افزوده اند که هدف از این حمله بستن راه ایران به خصوص پس از اعلام برقراری راه آهن دمشق – بغداد است و از البوکمال آغاز می‌شود و بعدتر به عشاره کشیده خواهد شد.
به گفته این منابع ائتلاف بین‌المللی اخیرا نیروهای محلی وابسته خود را به تجهیزات نظامی فراوانی مجهز کرده و ده‌ها کامیون سلاح به مواضع تحت سلطه نیروهای دموکراتیک در شرق دیرالزور اعزام کرده است. به گزارش میدل ایست نیوز، این گزارش افزوده که گروه نظامی «فاطمیون» که متشکل از سربازان ایرانی در سوریه است در آن سوی رود فرات درحال تقویت پایگاه خود در شهر البوکمال هستند و در دو طرف رود فرات سلاح سنگین توزیع کرده‌اند. به گفته «صهیب جابر» از پایگاه «فرات پست» این تحرکات فقط با حضور امریکا و بدون همکاری دیگر کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی خواهد بود و در آن از امکانات امریکا در پایگاه تنف برای حمله استفاده خواهد شد. او افزوده که هدف اصلی مانور اخیر بین نیروهای «تکاور انقلابی» سوریه با نیروهای امریکایی با همین هدف بوده است. او پیش بینی کرد که چنین حمله ای اگر انجام شود باعث خالی شدن منطقه غرب فرات تا تدمر از حضور ایرانی شود. این در حالی است که ایالات متحده در سال گذشته ازطریق مزدوران خود اطلاعات مفصلی از مواضع حضور نیروهای ایرانی در سوریه و امکانات نظامی و تجهیزات و مهمات آنها به دست آورده است. جابر تأکید کرد که این تحرکات صرفا استراتژیک است چون منطقه غرب فرات دارای ثروت‌های طبیعی یا کشاورزی نیست و با توجه به اینکه شرق فرات نیز در اختیار نیروهای ائتلاف بین‌المللی است، به نظر می‌آید تنها هدف این برنامه بستن راه دسترسی ایران به سواحل سوریه و تضعیف ایران در لبنان و بستن راه‌های امدادات ایرانی به لبنان است. به گزارش ایسنا، ادعای حضور ایران در خاک سوریه درحالی مطرح می‌شود که مقامات دو کشور ایران و سوریه بارها تاکید کرده‌اند ایران هیچگونه یگان نظامی در این کشور ندارد و حضور ایران در سوریه بنا به درخواست رسمی دمشق و برای کارهای مستشاری است.