معاون اول رئیس‌جمهوری: دولت لایحه‌ای به مجلس فرستاد تا فرزند بتواند از مادر هم تابعیت بگیرد

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: پس از درگذشت شادروان مریم میرزاخانی، دولت لایحه‌ای تهیه کرد تا فرزندان بتوانند از مادران تابعیت بگیرند.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری صبح روز گذشته در جشنواره ملی زن و علم در دانشگاه تهران، با بیان اینکه امیدوارم زنان عالم و دانشمند مسیر رو به پیشرفت و توسعه کشور را ادامه دهند، اظهار کرد: خوشحالم شادروان پروفسور میرزاخانی توجه همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای علمی را به موضوع علم جلب کرد. او افق‌های جدیدی در دانش ریاضیات ایجاد کرد. انتظار است او بیشتر مورد توجه باشد و دستگاه‌های اجرایی مسیری را که ادامه داده‏اند، با جدیت دنبال کنند.
وی ادامه داد: یک جوان نخبه ایرانی می‌تواند در سطح بین‌المللی بدرخشد و ایران را سربلند کند. ما دانشمندان زیادی در سطح جهان داریم، این‌ها قهرمانان ملی و سرمایه‌های علمی کشور هستند. با اتکا به این سرمایه‌ها می‌توانیم انگیزه‌ها و سرمایه‌های اجتماعی خود را افزایش دهیم و رویکردها و سیاست‌های اجرایی را اصلاح کنیم.
معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین با بیان اینکه دولت شنیده بود که شادروان میرزاخانی اصرار داشت فرزندش تابعیت ایرانی داشته باشد، افزود: بنابراین دولت قانون قدیمی تابعیت که فرزند از پدر تابعیت می‌گرفت را تغییر داد و لایحه‌ای به مجلس فرستاد تا فرزند بتواند از مادر هم تابعیت بگیرد، این لایحه در مجلس است. وی با بیان اینکه باید بتوانیم کشور را از شرایط دشوار پیش‌رو عبور دهیم، گفت: این کار با کمک سرمایه‌های علمی کشور انجام‌پذیر است. باید امید را در کشور افزایش دهیم، نخبگان کشور و اساتید دانشگاه باید افق‌های جدیدی پیش‏روی جامعه باز کنند. معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به وقوع سیل در ۲۴ استان کشور در اوایل سال جاری، خاطرنشان کرد: کشور به این بارندگی‌ها به شدت نیاز داشت. یکی از دغدغه‌های ما تامین آب شرب شهرها و روستاها در سال ۹۸ بود. حتی شهرهایی مثل شیراز، اصفهان، مشهد و حتی تهران مشکل آب داشتند. این بارندگی‌ها نعمت بزرگی برای کشور بود، اما حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان هم به زندگی مردم و زیرساخت‌های کشور آسیب وارد شد. وی تاکید کرد: ما به زبان و فهم مشترک برای حل مسائل کشور نیاز داریم. ما به امید، تاب‌آوری، همبستگی، تحرک و تفاهم نیاز داریم و وقت آن است که سرمایه‌های علمی کشور به صحنه بیایند. جفاست که به اساتید دانشگاه‌ها و نهادهای علمی در کشور کم‌توجهی یا بی‌توجهی کنیم.
جهانگیری خاطرنشان کرد: زنان به عنوان بخش مهمی از جامعه در پیشرفت همه‏جانبه کشور باید سهم و جایگاه شایسته خود را داشته باشند. بر اساس برنامه ششم توسعه باید حداقل ۳۰ درصد از مدیریت کشور در اختیار زنان باشد. در حال حاضر حدود ۴۷ درصد از دانشجویان کشور دختر بوده و ۲۷ درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند، این یعنی وقتی که فرصت رقابت ایجاد شده است زنان جایگاه شایسته خود را به دست آورده‌اند، اما وقتی زمینه رقابت نبوده است زنان نتوانستند جایگاه خود را به دست آورند.
سایر اخبار این روزنامه
قانون مالیات بر خانه‌های خالی با گذشت چهار سال هنوز در بلاتکلیفی قرار دارد خانه‌هایی که پیدا نمی‌شود جلال‌خوش چهره زیر پوست بلاتکلیفی در شمال آفریقا نشست خبری «چین؛ مهمان ویژه سی‌ و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران» برگزار شد هفته مشاغل، فرصتی که چندان جدی گرفته نمی‌شود انتخابی پیچیده به نام «شغل» ایالات متحده از عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران خبر داد بازار جهانی نفت در التهاب ماجراجویی جدید کاخ سفید «ابتکار» از سناریوها و حدسیات مربوط به افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری گزارش می‌دهد تروریسم مهمترین محور دیدار رئیس‌جموری ایران و نخست‌وزیر پاکستان بود نیروی واکنش سریع مهمترین دستاورد روحانی و عمران‏خان رهبر انقلاب اسلامی در دیدار نخست وزیر پاکستان: روابط ایران و پاکستان برخلاف میل دشمنان آن باید تقویت شود معاون اول رئیس‌جمهوری: دولت لایحه‌ای به مجلس فرستاد تا فرزند بتواند از مادر هم تابعیت بگیرد سردار سلامی پرچمدار تعامل