ظریف: خروج از NPT یکی از گزینه‌های ایران است

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان سفر به نیویورک در پاسخ به خبرگزاری صداوسیما گفت: براساس شنیده‌ها برخلاف اینکه ترامپ شرط استخدام بولتون را شروع نکردن جنگ دیگری خواند، اما بولتون سیاست دیگری را دنبال می‌کند.
ظریف تصریح کرد: در سخنرانی بولتون در جلسه منافقین که ۵۰ هزار دلار رسما برای آن پول گرفته و در برگه‌های مالیاتی وی موجود است، می‌گوید سال آینده در ایران خواهیم بود. هفته گذشته هم پمپئو در اجلاس ایرانی ها، حتی اقدامات غیرقانونی برای سرنگونی جمهوری اسلامی ایران را رد نکرد.
وزیر خارجه کشورمان گفت: ما ۴۰ سال براساس نیاز با تحریم‌ها مقابله کردیم و دکترای مقابله با تحریم داریم. جمهوری اسلامی با اتکا به مردم توانسته است از فشار‌ها عبور کند، این بار هم مردم ایران برخلاف همه فشار‌های آمریکا از همیشه منسجم‌تر و متحدتر حضور دارند و وظیفه ما به عنوان دولت این است که این فشار‌ها را به حداقل برسانیم.
برخورد دستوری با مردم ایران
جواب نخواهد داد
ظریف درباره پیشنهاد تبادل زندانی‌ها بین ایران و آمریکا گفت: پاسخی که وزارت خارجه آمریکا داد، نشان دهنده ذهنیت این دولت آمریکا  است که در همه زمینه‌ها ادعا دارد و آن را فقط برای تبلیغات استفاده می‌کند، بدانند اگر با کشور‌هایی که دنباله روی آن‌ها هستند و با دستور با آن‌ها صحبت می‌کنند، با مردم ایران چنین برخوردی جواب نخواهد داد.
پیشنهاد مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا ربطی به وزیر خارجه انگلیس ندارد
وی در پاسخ به اظهارات جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس پس از پیشنهاد مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا گفت: او بی‌جهت خود را وارد موضوعی کرد که ربطی به او نداشت. ایران در طول ۴۰ سال گذشته هیچ گاه از تحریم استقبال نکرده و برای مقابله با آن اقدام کرده است، برجام نشان دهنده آن بود که می‌توان تحریم‌ها را از طریق مذاکره برطرف کرد و اگر چنین چیزی باشد جمهوری اسلامی طرفی نیست که تعهدات خود را زیر پا می‌گذارد و نشان داده شد که این طرف مقابل مخصوصا آمریکایی‌ها هستند که برای تعهدات خودشان پشیزی ارزش قایل نیستند.
آمریکایی‌ها نشان دادند
قابل اعتماد نیستند
وزیر خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه آزمایش گفت‌وگو با آمریکایی‌ها انجام شد، گفت: این مذاکرات در ابتدا به نتیجه رسید، اما در نهایت آمریکایی‌ها نشان دادند طرف مذاکره قابل اعتمادی نیستند. در چنین شرایطی تنها راه باقی مانده برای جمهوری اسلامی، مقابله با تحریم‌ها است. کاری که می‌تواند توسط مردم و دولت و با اقدامات مختلف انجام شود و نتیجه آن کاهش وابستگی به نفت، افزایش میزان درآمد غیر نفتی، تولید داخلی و صادرات غیر نفتی است.
خروج از NPT
یکی از گزینه‌های ایران است
ظریف درباره احتمال خروج ایران از NPT گفت: انتخاب‌های جمهوری اسلامی متعدد است، مقامات کشور در حال بررسی آن هستند، حسب اینکه چگونه اقدام شود انتخاب‌های متعددی است و آنچه مطرح کردید، یعنی خروج از
«ان‌پی‌تی» یکی از آن‌ها است.
در روز‌های آینده
 به کره شمالی و روسیه می‌روم
وی با اعلام این خبر که در روز‌های آینده به روسیه برای مذاکرات دوجانبه سفر می‌کند به اینستکس و مطالبات ایران از طرف اروپایی اشاره کرد و گفت: اروپایی‌ها یکسال فرصت داشتند و متاسفانه اقدام عملی نکردند؛ انتظار ما این است که نشان دهند این طور نیست و فکر نمی‌کنم فرصت زیادی برای آن‌ها مانده باشد. وزیر خارجه کشورمان همچنین به تصمیمش برای سفر به کره شمالی در آینده نزدیک خبرداد.
گفتنی است در این سفر، محمدجواد ظریف در مصاحبه‌ها با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود: «اگر آمریکا از برجام خارج شود، به احتمال زیاد ایران نیز از این توافق خارج خواهد شد.»
همچنین به نقل از سایر منابع خبری، وزیر‌خارجه کشورمان در مصاحبه با روزنامه‌های گاردین و فایننشال تایمز که در نیویورک انجام شد، هشدار داده که اگر اروپا در چنین اقدامی از آمریکا حمایت کند، توافق هسته‌ای «فرو خواهد پاشید» و ایران دارای «فن‌آوری هسته‌ای پیشرفته‌تری» نسبت به قبل توافق خواهد بود.