حمله پهپادهای یمن به قلب صنایع نفتی سعودی

یک منبع نظامی یمنی از عملیات گسترده نظامی علیه اهدافی در عربستان خبر داد که توسط مقامات سعودی نیز این اتفاق تایید شده است.  به گزارش ایسنا، به نقل از سایت العهد لبنان، یک منبع نظامی یمنی امروز سه‌شنبه اعلام کرد، این عملیات نظامی گسترده در پاسخ به ادامه محاصره و تجاوزات خصمانه ائتلاف سعودی علیه ملت یمن انجام گرفت.
این منبع نظامی به شبکه المسیره وابسته به انصارالله گفت: هفت پهپاد یگان هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن حملاتی را به تاسیسات حیاتی عربستان صورت دادند.
وی اظهار کرد: ما آماده انجام عملیات بیشتر و حملات خاص و شدید در صورت تداوم تجاوزات و محاصره ظالمانه ائتلاف سعودی - اماراتی هستیم. در همین حال،سخنگوی ریاست امنیت کشور عربستان از هدف قرار گرفتن «محدود» دو نیروگاه پمپاژ نفت وابسته به شرکت آرامکو خبر داد.
به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، این مقام سعودی گفت که این رخداد در دو نیروگاه وابسته به شرکت آرامکو در دو استان الدوادمی و عفیف در ریاض رخ داده است.
وی عنوان داشت که این رخداد در بین ساعت شش تا شش و نیم صبح امروز (سه شنبه) به وقت محلی صورت گرفت.
در همین حال، وزیر نیرو در عربستان سعودی اعلام کرد که دو نیروگاه پمپاژ نفت شرق- غرب هدف قرار گرفته شدند.
رویترز نیز گزارش داد، تلویزیون المسیره این اهداف را مشخص نکرده است.
محمد البخیتی، عضو دفتر سیاسی انصارالله نیز به شبکه الجزیره گفت، این حملات در راستای گسترش دایره حملات علیه اهداف عربستان و امارات برای واداشتن این دو کشور به بازنگری در سیاست‌هایشان در منطقه است.
البخیتی تاکید کرد: حملات در ساعات اولیه صبح امروز انجام شد.
وی احتمال داد، اهداف حملات تاسیسات نفتی بوده باشد. البته او اشاره کرد، اطلاعات مشخصی درباره جزئیات حملات ندارد.
البخیتی درباره زمان انجام این حملات در سایه تنش شدید بین آمریکا و ایران، تهدیدات نظامی متقابل بین دو طرف و نگرانی‌ها درباره وقوع جنگ در منطقه گفت، عربستان و امارات مسؤول کشاندن منطقه به سمت جنگ هستند.
این تحولات بعد از آن رخ داده که ابوظبی روز یکشنبه اعلام کرد، چهار کشتی متعلق به امارات، عربستان و نروژ در نزدیکی امارت الفجیره و در آب‌های منطقه‌ای این کشور هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفتند.
این در حالی است که ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف متجاوز عربی مدعی شده است، هیچ عملیات نفوذی از سوی گروه انصارالله در داخل عربستان رخ نداده و مرزهای این کشور امن هستند.
وی افزود: ائتلاف به مقابله با تهدیدات دریایی،‌ هوایی و زمینی حوثی‌ها ادامه می‌دهد و بر صبر تاکتیکی تکیه داشته و از تمام تلاش‌های سازمان ملل در یمن حمایت می‌کند.
از سوی دیگر، خبرگزاری رسمی عربستان روز دوشنبه گزارش داد، یک سرباز این کشور در جریان عملیات خود در مرزهای جنوبی در همجواری مرز یمن کشته شده است.
افزایش قیمت جهانی نفت
گفتنی است که پس از اینکه دو ایستگاه پمپاژ نفت متعلق به شرکت آرامکو با پهپاد هدف قرار گرفت، قیمت نفت در معاملات امروز افزایش یافت.هر بشکه نفت برنت با 1.06 دلار افزایش 71.29 دلار معامله شد. نفت خام امریکا نیز با 81 سنت افزایش 61.85 دلار به ازای هر بشکه فروخته شد.خالد الفالح، وزیر نفت عربستان به خبرگزاری رسمی این کشور گفت آرامکو پمپاژ نفت در خط لوله شرق-غرب را برای ارزیابی خسارت متوقف کرده است اما تولید و صادرات بدون اختلال ادامه دارد.عربستان پیشتر اعلام کرده بود 2 نفتکش از میان نفتکش‌های حادثه دیده در بندر فجیره متعلق به عربستان بوده است.
یک پنجم مصرف نفت جهان از میان تنگه هرمز می‌گذرد.همچنین مقداری از افزایش قیمت نفت ناشی از امیدواری بازار به مذاکرات تجاری آمریکا و چین بوده است چراکه هر دو طرف احساس مثبتی ابراز کردند که احتمالا مذاکرات پایان نمی‌یابد.«اختلاف میان واشنگتن و پکن اکنون به عنوان یک مانع چشمگیر برای رشد جهانی تقاضا برای نفت دیده می‌شود. در عین حال، افزایش تنش‌های ژئوپلتیکی در خاورمیانه می‌تواند بی ثباتی‌ها را بیشتر تقویت کند.»