در واکنش به تنش‌ها در منطقه ظریف: تحرکات مشکوک در منطقه با هدف تنش زایی است

وزیر امور خارجه کشورمان اقدامات و خرابکاری‌های مشکوک در منطقه را از محورهای مطرح شده در دیدار با همتای هندی خود عنوان کرد و گفت: قبلا هم ما پیش‌بینی این گونه اقدامات در جهت دامن زدن به تنش در منطقه را کرده بودیم.
دکتر محمدجواد ظریف دیروز پس از دیدار با سوشما سواراج همتای هندی خود، این دیدار را خوب ارزیابی کرد و اظهارداشت: همانطور که این روزها ما مواضع جمهوری اسلامی را برای شرکای نزدیکمان از جمله روسیه تبیین کرده ایم، در دیدار امروز هم در مورد آخرین تحولات برجام و اقدامات جمهوری اسلامی توضیحات کافی داده و اقدامات جمهوری اسلامی در این خصوص تبیین شد.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: وزیر خارجه هند و سایر طرف‌ها نیز بر اهمیت این که ایران باید از منافع برجام بهره‌مند شود تاکید داشته و درخواست داشتند تا اقدامات لازم صورت بگیرد. ما هم تاکید کردیم جمهوری اسلامی اقدامات خود را در چارچوب برجام انجام داده است.
وی در خصوص تحرکات رخ داده در سطح منطقه هم گفت: در دیدار امروز در مورد مسائل منطقه و همچنین خطراتی که سیاست‌های افراد تندرو در داخل حکومت آمریکا و در منطقه تلاش دارند بر منطقه تحمیل کنند، گفت‌و‌گو شد.
ظریف اضافه کرد: در این دیدار همچنین از نگرانی‌ها از اقدامات و خرابکاری‌های مشکوک در منطقه صحبت شد و اعلام کردیم که قبلا هم ما پیش‌بینی این گونه اقدامات در جهت دامن زدن به تنش در منطقه را کرده بودیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی یادآورشد: همچنین در مورد مباحث مربوط به انرژی، چابهار و روابط دوجانبه بسیار خوب بین ایران و هند گفت‌و‌گو شد.علاوه بر این درباره میزان بالای تجارت بین دو کشور و تلاش دو کشور برای تداوم آن مورد توجه و تاکید قرار گرفت.
ظریف با اشاره به تحولات افغانستان گفت: در موضوع افغانستان و تحولات آن کشور و ضرورت مبارزه با تروریسم نیز تبادل نظر لازم صورت گرفت.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: هند در بسیاری از زمینه‌ها با ایران همراه و هماهنگ هست و اینگونه گفت وگوها و تبادل نظرها برای روابط دو کشور حتما ضروری هست.
* آمریکا بدون دلیل درحال افزایش تنش با ایران است
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در گفتگو با خبرگزاری "ای ان ای" هند با بیان این که ایران همواره از خود دفاع کرده است گفت: آمریکا بدون دلیل درحال افزایش تنش با ایران است.
ظریف افزود متاسفانه آمریکا به صورت غیر ضروری تنش‌ها را افزایش داده است. ایران به دنبال تنش نیست اما همیشه برای دفاع از خود آماده است.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره اهداف سفر خود به هندوستان تصریح کرد دهلی نو یکی از شرکای نزدیک ایران است و ما با هندوستان در حوزه‌های مختلف ارتباطات بسیار گسترده‌ای داریم.
ظریف با اشاره به ارتباطات اقتصادی گسترده ایران و هند گفت: سیستم مالی ویژه‌ای بین ما و دهلی نو از قبل طراحی شده که این سیستم برای همکاری‌های دو جانبه استفاده می‌شده و می‌شود.
وی افزود:هندوستان از بزرگترین مشتریان نفت خام ایران است.
وزیر امور خارجه گفت که رابطه ما با هندوستان در حوزه‌های دیگر از جمله فرهنگی، سیاسی و همکاری‌های منطقه‌ای است به طوریکه همکاری ما با این کشور در افغانستان بسیار روابط گسترده‌ای است.
وی تاکید کرد: لذا ما همواره مشورت‌هایی را با شرکای هندی خود در زمینه‌های مختلف داریم که من در این سفر این مشورت‌ها را هم دنبال خواهم کرد.