تفرقه در تیم ترامپ

سرویس بین الملل جوان آنلاین: ظاهراً در این بین، مایک پمپئو، وزیر خارجه، بیشتر به دیدگاه‌های ترامپ نزدیک است، به خصوص که سایت میدل‌ایست‌آی دیروز فاش کرد که او در سفر اخیرش به بغداد به نخست‌وزیر عراق گفته که کشورش خواستار جنگ با ایران نیست و ترامپ صرفاً خواستار یک توافق هسته‌ای جدید با ایران است که بتواند آن را توافق خودش بنامد.
چند روز پس از اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا از تمایل خود برای باز کردن باب مذاکره با ایران سخن گفت، اکنون گزارش‌هایی منتشر شده است که نشان می‌دهد ترامپ به دنبال توافق جدیدی با ایران است تا صرفاً این‌طور وانمود کند که توافق هسته‌ای با جهان مربوط به اوست نه رئیس‌جمهور قبلی امریکا. یک پایگاه خبری مدعی شده است که مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا در سفر اخیرش به بغداد از طریق نخست‌وزیر عراق برای تهران پیام فرستاده است. یک منبع به میدل‌ایست‌آی گفت: «آنچه پمپئو به عادل عبدالمهدی گفت: در واقع بسیار متفاوت بود و لحن پمپئو، نخست‌وزیر عراق را شگفت‌زده کرد». به نوشته سایت میدل‌ایست‌آی، مایک پمپئو از عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق خواسته این پیام را به تهران برساند که همه چیزی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا می‌خواهد «یک توافق هسته‌ای جدید» با ایران است که بتواند آن را «توافق خودش بنامد». این منبع به میدل‌ایست‌آی گفت: «پمپئو گفت که امریکا مشتاق رسیدن به توافق جدید است. عبدالمهدی پاسخ داد که ایرانی‌ها مردم مغروری هستند و پرونده توافق هسته‌ای را دوباره باز نخواهند کرد. او به‌رغم این گفت که ایرانی‌ها ممکن است پذیرای اضافه شدن مفادی به این توافق باشند». طبق این ادعا پمپئو از ایده اضافه شدن مفادی به برجام استقبال کرده و آن را پیشنهادی خوب خوانده است. این منبع آگاه مدعی شد: «لحن پمپئو مثبت بود. او ایران را تهدید نکرد و روز بعد عبدالمهدی، فرستاده‌ای را به ایران فرستاد تا این پیشنهاد را به گوش آن‌ها برساند.»
ترامپ بار‌ها از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ انتقاد کرده و آن را بد‌ترین توافق تاریخ اعلام کرده است. ترامپ مدعی است که این توافق در دوران دولت قبلی امریکا بسته شده است و منافع واشنگتن را نادیده گرفته و تنها به نفع ایران بوده است و مدعی شده که باید توافق جدیدی امضا شود که منافع امریکا در آن مدنظر قرار گیرد. ترامپ درحالی از لزوم مذاکره و حصول توافق جدید با ایران حرف می‌زند که سال گذشته به صورت غیرقانونی از توافق هسته‌ای ایران که چندین سال براى تحقق آن مذاکره شده بود، خارج شد و طی دو سال گذشته همانند دیگر رؤسای جمهور این کشور، شدید‌ترین و ظالمانه‌ترین تحریم‌های یکجانبه را علیه مردم ایران اعمال کرده تا به قول خودش برای یک توافق بهتر ایران را پای میز مذاکره بکشاند. ترامپ در شرایطی به دنبال توافق جدید با ایران است که مقامات ایرانی گفته‌اند که هیچ مذاکره‌ای با دولت امریکا انجام نخواهد شد. ترامپ تلاش می‌کند با توافق جدید با ایران و موج‌سواری روی این توافق، افکار عمومی امریکا را برای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ به سمت خود جلب کند. ترامپ که در مذاکره با رهبر کره‌شمالی نتوانسته موفقیتی کسب کند، سعی دارد تا زمان انتخابات، حداقل به توافقی با ایران دست پیدا کند و برگ برنده‌ای برای پیروزی در انتخابات داشته باشد.
رابرت مالی، دستیار رئیس‌جمهور سابق امریکا درباره هدف واقعی ترامپ از فشار‌های اقتصادی به ایران می‌گوید: «ترامپ می‌خواهد همه دستاورد‌های باراک اوباما را از بین ببرد. اگر نگوییم مهم‌ترین دستاورد سیاست خارجی اوباما توافق با ایران بود، باید بگوییم که یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های دولت او بود». رابرت مالی در گفت: وگو با بی‌بی‌سی گفته است: «من از برخی مقامات دولت ترامپ شنیده‌ام که او از آنان می‌پرسد که ما چرا ایران را مورد هدف قرار نمی‌دهیم؟ البته منظور از هدف قرار دادن جنگ تمام عیار نیست، بلکه منظور حمله محدود هوایی است». مالی تأکید کرد: «آن‌ها (مقامات کاخ سفید) نهایت کاری که صورت دادند، ضربه زدن به اقتصاد ایران بود و این را مکرر تکرار می‌کنند، اما این کشف جدیدی نیست. معلوم است که بازگرداندن تحریم‌ها اثرات بد اقتصادی خواهد داشت و این موضوع به خودی خود نشانه موفقیت نیست». به گفته وی، «اقتصاد یکی از ابزار‌های کمک‌کننده کشور‌ها برای رسیدن به یک هدف مشخص است؛ بنابراین ضربه زدن به اقتصاد و ضعیف کردن آن به خودی خود نمی‌تواند یک هدف باشد، چرا که ما هیچ‌گونه نشانه‌ای از تغییر رفتار ایران نمی‌بینیم؛ بنابراین ترامپ به هیچ وجه موفق نبوده است.»
همزمان با انتشار گزارش‌ها درباره تمایل ترامپ به توافق جدید با ایران، وزارت خارجه امریکا دیروز دستور خروج تمام کارکنان غیرضروری دولتی را از عراق صادر کرده است. سفارت امریکا در بغداد همچنین اعلام کرده است که امکانات محدودی برای ارائه خدمات اضطراری به شهروندان امریکا در عراق دارد. از سوی دیگر، ترامپ در واکنش به خبر نیویورک‌تایمز درباره اعزام ۱۲۰ هزار نیروی جدید به خاورمیانه، آن را جعلی خواند و گفت که قطعاً آمادگی چنین کاری را در صورت نیاز خواهد داشت. ترامپ گفت: «برنامه‌ای برای این کار نداریم. امیدوارم که نخواهیم برای این اقدام برنامه بریزیم و اگر این کار را بکنیم تعداد بسیار زیادتری اعزام خواهیم کرد.»
بولتون در آستانه اخراج
هرچند مقامات واشنگتن در مقابله با رفتار‌های منطقه‌ای ایران با یکدیگر اشتراک نظر دارند، اما بر سر نحوه مقابله اختلاف‌نظر‌های جدی دارند که می‌تواند به تعدیل عناصر تندرو در کاخ سفید منجر شود. پایگاه امریکایی «نشنال اینترست» در مطلبی به سیاست‌های جنگ‌طلبانه جان بولتون پرداخته و مدعی شده که این سیاست‌ها در نهایت ممکن است منجر به اخراج او از کاخ سفید شود. در این مطلب آمده است: جاه‌طلبی‌های علنی جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا در تلاش‌هایش برای تغییر حکومت در ایران، ونزوئلا و کره‌شمالی ممکن است او را در صف اخراجی‌های کاخ سفید قرار داده باشد. این مجله امریکایی در گزارشی به قلم «کورت میلز» به نقل از یک مقام ارشد سابق امریکایی افزود، شنیده که ترامپ به دنبال اخراج بولتون است. نشنال‌اینترست در گزارش خود به اختلافات بین بولتون و مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا اشاره و از سوی دیگر عنوان کرده است که «سیاست‌های جان بولتون می‌تواند منجر به شکست ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ امریکا شود». یک مقام وزارت امور خارجه امریکا گزارش داده است که «روزی نیست که بولتون و مایک پمپئو دعوا و مشاجره نداشته باشند». این گزارش درباره سیاست‌های جنگ‌طلبانه بولتون نوشته است: «او احتمالاً انتظار دارد جنگ با ایران باعث تغییر حکومت در ایران شود. بولتون این واقعیت را نادیده می‌گیرد که جنگ ویرانگر ایران و عراق نتوانست حکومت ایران را تغییر دهد، درست زمانی که جمهوری اسلامی کمتر از امروز به رسمیت شناخته شده و آسیب پذیرتر بود.»
جان بولتون یکی از جنگ‌طلب‌ترین سیاستمداران امریکاست که می‌توان او را ضد ایرانی‌ترین مقام امریکایی در سال‌های اخیر قلمداد کرد. بولتون هم‌اکنون یکی از پایه‌های اصلی تصمیم‌سازی امریکا در عرصه سیاست خارجی است که پروژه فشار حداکثری علیه ایران را پیش می‌برد. برخی ناظران بر این باورند که اخیراً اختلافاتی میان بولتون و ترامپ بر سر مسائل مختلف و از جمله رویکرد جنگ‌طلبانه وی بروز یافته است، تا جایی که برخی منابع امریکایی عنوان کرده‌اند که ترامپ در برابر اقدامات جنگ‌طلبانه بولتون دچار کلافگی شده است. ترامپ هفته گذشته در سخنانی با مشاورانش گفته بود که امریکا با فرمان بولتون باید در چند نقطه دنیا جنگ می‌کرد.