کسانی که خبر از فساد دهند را مورد تشویق قرار می‌دهیم


به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار نمایندگان تشکل‌های دانشجویی سراسر کشور با ‌اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره حرکت‌های دانشجویی، خاطرنشان کرد: دانشجوی سیاسی، لزوما دانشجویی نیست که عضو یک حزب یا جریان سیاسی باشد بلکه دانشجوی سیاسی، دانشجویی است که جامعه خود را به خوبی بشناسد، نیازهای جامعه را به درستی درک کند و متناسب با این شناخت به ایفای نقش بپردازد. از این جهت، سیاسی‌ترین چهره‌ها و روشنفکران واقعی جامعه ما شهدا هستند که مسئولیت اجتماعی، سیاسی و دینی خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کردند.
گام دوم انقلاب،
گام آزمون و خطا نیست
رئیسی در ادامه با بیان اینکه گام اول انقلاب به لطف و عنایت الهی و به برکت خون شهدا، ایثار ایثارگران، حضور مردم و هدایت‌های امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری با موفقیت طی شده است، گفت: گام دوم انقلاب، گام آزمون و خطا نیست و امروز باید کارها با پویایی، فعالیت مضاعف و نگاه تحولی انجام شود. بر همین اساس و بنا به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، حرکت ما در دوره جدید دستگاه قضایی نیز «گام تحولی» نام دارد که برای توفیق در این مسیر، خود را نیازمند هم‌اندیشی، همفکری و همکاری با همه افراد و دستگاه‌ها به ویژه جوانان عزیز و دانشجویان گرامی می‌دانیم.
در این دیدار، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی نیز به مدت حدود سه ساعت به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.
رئیس قوه قضائیه با تشکر از دانشجویان برای بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود، به موضوع ورود سازمان بازرسی به پرونده‌های واگذاری شرکت‌ها پرداخت و اظهار داشت: همه مردم در جریان برخورد قاطع دستگاه قضایی با فساد در خصوصی‌سازی قرار خواهند گرفت.
دستگاه قضایی هیچ خط قرمزی
در برخورد با فساد ندارد
رئیسی در خصوص برخورد با مفاسد نیز با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی هیچ خط قرمزی در برخورد با فساد ندارد، افزود: در این بخش نیز از ظرفیت‌ها و نظارت‌های مردمی استفاده خواهیم کرد زیرا معتقدیم هر جا مردم به میدان آمده‌اند، نتایج بهتری را شاهد بوده‌ایم.
وی در خصوص نظارت بر رفتار قضات نیز از تهیه دستورالعملی برای حفظ کرامت مراجعان به دستگاه قضایی، قضات و کارکنان خبر داد.
رئیس قوه قضائیه با ‌اشاره به وظیفه این قوه در حوزه حقوق بشر نیز یادآور شد: امروز باید نسبت به افشای چهره‌هایی که در سطح جهان اقدام به تضییع گسترده حقوق بشر می‌کنند اقدام کنیم.
موضوع بورسیه‌ها را
با جدیت پیگیری می‌کنیم
رئیسی درباره ورود دستگاه قضایی به موضوع بورسیه‌ها نیز اظهار داشت: مقام معظم رهبری چند بار در این خصوص تاکید کرده‌اند. پیگیری‌های لازم در این زمینه وجود داشته اما کافی نبوده است. ما مصمم هستیم که این موضوع را با جدیت پیگیری کنیم و تلاشمان این است که حقی از کسی در این راستا ضایع نشود.
وی در خصوص موضوع پیشگیری از جرم نیز گفت: تاکید ما این است که دستگاه‌های مختلف از تمام ظرفیت‌های خود برای پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده کنند. در این عرصه، دستگاه‌های اقتصادی و فرهنگی به عنوان مرزبانان اقتصاد و فرهنگ کشور نقش پررنگ‌تری دارند.
رئیس قوه قضائیه درباره پیشگیری از آسیب‌ها در فضای مجازی نیز گفت: درخصوص فضای مجازی اعتقاد ما بر این است که این فضا نباید جولانگاه افراد مستعد ارتکاب جرم یا سوءاستفاده‌کنندگان شود. در این زمینه باید به صورت منطقی و قاطع عمل کنیم.
رئیسی با بیان اینکه خسارت‌ها در زمینه‌های مختلف گاهی بر اثر فعل و گاهی بر اثر ترک فعل پدید می‌آیند، به موضوع خسارت‌ها در سیلاب‌های اخیر ‌اشاره کرد و گفت: اگر بسیاری از زیرساخت‌ها به شکل صحیحی ایجاد شده بود، بخش زیادی از خسارت‌ها به وجود نمی‌آمد.
وی در ادامه با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی دستگاه قضایی از نقش مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد به ویژه در حوزه پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: هرچه نهادهای فرهنگی و رسانه‌ها فعال‌تر باشند، شاهد کاهش جرایم خواهیم بود. باید از انگیزه‌ها و اندیشه‌های جرم جلوگیری کرد و سپس با تشدید نظارت‌ها کاری کرد که اساسا امکان و سازوکار ارتکاب جرم وجود نداشته باشد.
رئیس قوه قضائیه در ادامه با تاکید بر رسیدگی سریع، خارج از نوبت و دقیق به پرونده‌های مربوط به مفاسد اقتصادی و امنیت اجتماعی، خاطرنشان کرد: مواردی که جنبه ملی می‌یابد یا به نحوی افکار و وجدان عمومی را درگیر می‌کند، قطعا با رعایت جوانب قانونی به صورت کامل به مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد.
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با ‌اشاره به حضور زنان در بخش‌های مختلف دستگاه قضایی تا سطح دیوان عالی کشور، بر بهره‌مندی بیشتر از بانوان در سطوح گوناگون قوه قضائیه تأکید کرد.
وی همچنین با تاکید بر لزوم تقنین هرچه بیشتر قوانین حمایتی از بانوان، به نقش زنان در حوزه‌های تربیتی و پیشگیری از جرایم ‌اشاره کرد.
رئیس قوه قضائیه در خصوص نقش نظارتی دستگاه قضایی نیز اظهار داشت: همه مدیران، وظیفه نظارتی بر عهده ‌دارند و این از وظایف ذاتی مدیران است.
رئیسی در خصوص حراست از جنگل‌ها و منابع طبیعی نیز خاطرنشان کرد: در این حوزه ان‌شاءالله شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی را که در دادگستری‌های سراسر کشور وجود دارد، فعال‌تر خواهیم کرد تا از دست‌اندازی به حقوق بیت‌المال جلوگیری شود.
وی در خصوص مشکلات پدیدآمده در موسسات اعتباری نیز گفت: این مشکلات با نظارت و انجام وظایف قانونی امکان پیشگیری داشت و امیدواریم با تشدید نظارت‌ها از سوی دستگاه‌های مسئول دیگر شاهد این قبیل معضلات نباشیم.
رئیس قوه قضائیه در خصوص بررسی عملکرد دستگاه‌هایی که اقداماتشان موجب وارد آمدن خسارت به مردم می‌شود نیز اظهار داشت: در این عرصه معتقدیم هر مسئولی، فارغ از دوران مسئولیتش در هر زمان که ثابت شد اقدامش سبب ایراد خسارت به مردم شده است باید پاسخگو باشد و در این زمینه نباید صرفا محدود به دوران مسئولیت فرد باشیم.
رئیسی اطمینان داد که در حد ظرفیت‌های قانونی از جوانان کارآمد و متعهد در دستگاه قضایی استفاده خواهد کرد.
مردم بهترین ناظران هستند
همچنین به گزارش فارس، رئیس قوه قضاییه در بخشی از این جلسه گفت: از گزارشات مردمی پیرامون فساد حمایت می‌کنیم و کسانی را که خبر از فساد دهند، مورد تشویق قرار می‌دهیم. ما این موضوع را به صورت قانونمند دنبال می‌کنیم تا سازوکار آن فراهم شود و افراد مخبر و خبردهنده از فساد تحت فشار قرار نگیرند و تشویق شوند. البته نه اینکه یک مسئولی مدتی در جایی مشغول بوده و حالا بیرون آمده و اعلام کند در آن مجموعه فساد وجود دارد؛ این قابل پیگرد است که چرا این فرد تاکنون از این فساد در آن مجموعه خبر نداده است.
براساس این گزارش، دانشجویان در پایان این دیدار پس از اقامه نماز مغرب و عشاء، روزه خود را به همراه رئیس قوه قضائیه افطار کردند.