لایحه اخراج نظامیان آمریکایی از عراق امروز بررسی می‌شود

عضو کمیته امنیت و دفاع در مجلس عراق اعلام کرد که لایحه اخراج نظامیان آمریکا از این کشور شنبه (امروز) بررسی و احتمالا تصویب خواهد شد. به گزارش خبرگزاری فارس، کمیته امنیت و دفاع در مجلس عراق اعلام کرد که به‌زودی لایحه اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور مطرح می‌شود.
"کریم علیوی" عضو این کمیته گفت که در جلسه روز شنبه مجلس عراق همه تجاوزاتی را که نیروهای نظامی آمریکا در عراق از زمان حضورشان به بهانه گروه تروریستی داعش مرتکب شده‌اند، بررسی خواهد کرد.
علیوی به پایگاه خبری "المعلومه" گفت که مجلس عراق همچنین تدابیر بازدارنده‌ای علیه نیروهای آمریکایی اتخاذ خواهد کرد تا حاکمیت این کشور حفظ شود.
وی تصریح کرد که کمیته امنیت و شماری از نمایندگان حاضر در ائتلافهای «الفتح و سائرون» قصد دارند لایحه اخراج نیروهای خارجی از عراق به ویژه تروریستهای آمریکایی را در روز شنبه مطرح کنند.
به گفته این نماینده عراقی، تلاش نمایندگان الفتح و سائرون بر این است که در همان جلسه مسئله تجاوزات آمریکا را نیز مورد بررسی قرار دهند.
علیوی پیش‌بینی کرد که احتمالا لایحه اخراج تروریستهای ارتش آمریکا در جلسه روز شنبه تصویب شود؛ زیرا ائتلافهای الفتح و سائرون دارای اکثریت در مجلس هستند و می‌توانند آن را به تصویب برسانند.
حضور نظامیان تروریست آمریکایی در عراق اخیرا تبدیل به یکی از مسائل بحث‌بر‌انگیز در محافل سیاسی این کشور شده و برخی از نمایندگان عراق خواهان تصویب قانونی برای خارج کردن این نظامیان هستند.
مخالفت‌ها در بین افکار عمومی عراق و مجلس این کشور از آنجا شروع شد که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا در جریان تعطیلات سال نو میلادی سر زده و در سفری از پیش اعلام نشده وارد پایگاه هوایی «عین الاسد» واقع در استان الانبار (غرب عراق) شد. این اقدام ترامپ موجب اعتراض و خشم عراقی‌ها شد.
ترامپ حدودا بعد از یک ماه از این حادثه، حضور نظامیان آمریکا در عراق را توجیه کرد و گفت که هدف از این حضور «رصد کردن» ایران است.
این اظهارات واکنش «برهم صالح»، رئیس جمهوری، «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر و آیت‌الله «سید علی سیستانی»، مرجعیت عالی‌قدر عراق را در پی داشت و مقام‌های عراق گفتند که اجازه نمی‌دهند کشورشان به پایگاهی برای حمله به کشور یا رصد کردن همسایگان عراق تبدیل شود.