واکنش مدیران صنعت پتروشیمی ایران به تحریم جدید آمریکا: صنعت پتروشیمی تحریم‌پذیر نیست

تحریم جدید آمریکا بر صنعت پتروشیمی ایران، به دلایل مختلف، نه تنها تحریم و محدودیتی جدید محسوب نمی‌شود، بلکه غیرقابل اجراترین تحریمی است که علیه ایران هدفگذاری شده است.
مدیران صنعت پتروشیمی ایران دیروز در واکنش به تحریم جدید آمریکا که توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام شد درگفتگوهای جداگانه تاکید کردند: صنعت پتروشیمی ایران مانند صنعت نفت تحریم پذیر نیست و این یک اشتباه استراتژیک آمریکایی‌هاست و آنها از طرح این موضوع تنها دنبال منافع سیاسی خود هستند.
در همین ارتباط مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: از نظر ما پتروشیمی صنعتی تحریم‌پذیر نیست و تاب‌آوری بالایی دارد، اما باید خودمان را برای هر اتفاق و شرایطی آماده کنیم.
جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا گفت: با آرامش به مسیر خود ادامه خواهیم داد.
ربیعی با بیان اینکه "شرایط اقتصادی در برهه کنونی با جنگ اقتصادی مواجه و تحریم‌ها یکی از ابزارهای طرف مقابل در این جنگ است."، گفت: باید در چنین زمانی با آرامش در مسیر از قبل پیش‌بینی شده گام برداشت و نباید این فضا را به نفع طرف مقابل هیجانی کرد.
تشکیل کارگروه تحریم در صنعت پتروشیمی
بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در خصوص تحریم پتروشیمی گفت: از نظر ما پتروشیمی صنعتی تحریم‌پذیر نیست و تاب‌آوری بالایی دارد، اما باید خودمان را برای هر اتفاق و شرایطی آماده کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: فروش محصولات پتروشیمی در مقابل فروش نفت شرایط متفاوتی دارد و به عنوان نمونه همچون نفت مبادی مشخص صادراتی و نفتکش‌های عظیم قابل ردیابی ندارد.
محمدی تصریح کرد: پتروشیمی حداقل 350 نوع محصول با صدها خریدار به ده‌ها مقصد صادراتی دارد و به همین دلیل انعطاف‌پذیری‌اش بالاست. به عبارتی صنعت پتروشیمی شرایط مختلفی در حمل زمینی و دریایی دارد و تنوع محصول و مشتری نمی‌گذارد این صنعت تحریم‌پذیر باشد.وی افزود: در عین حال با همکاری هلدینگ‌های صادراتی کارگروه تحریم را تشکیل داده‌ایم.
عدم جایگزینی تولیدات پتروشیمی ایران در بازار جهانی
فریبرز کریمایی، قائم‌مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی، در این خصوص گفت: طبق منطق تجارت، همه تولیدکنندگان پتروشیمی در جهان قبل از اینکه تولیداتشان را به تولید برسانند و یا افزایش تولید دهند، به بازارهایشان فکر می‌کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه حجم تولیدات پتروشیمی ایران رقمی قابل‌توجه بوده و سالهاست که بخشی از مصرف‌کنندگان تولیدات پتروشیمی به تولیدات پتروشیمی ایران وابسته هستند، به‌نظر من، تولیدات پتروشیمی ایران در بازار جهانی به این سادگی قابل جایگزینی نیست.
کریمایی با بیان اینکه "تغییر بخش تامین مواد در صنعت پتروشیمی برای یک مصرف‌کننده همیشگی، یک برنامه بلند‌مدت می‌خواهد"، گفت: محصولات پتروشیمی، محصولاتی با ارزش افزوده‌اند، یعنی محصولاتی هستند که روی آن کار بسیار شده، فرآیند طی شده، تکنولوژی سوار شده و تبدیل به یک محصول دیگر شده‌اند؛ ذخیره معدنی نیستند که بگوییم مواد خام را از معدن دیگری تامین می‌کنیم، بلکه هر نوع تغییر باید در یک مسیر فرآیندی گنجانده شود.
وی ادامه داد: در زمینه پالایشگاه‌ها و مصرف نفت‌خام نیز تغییر مبدا تامین نفت خام به‌سادگی امکان‌پذیر نیست و هزینه‌های بسیاری را به پالایشگاه تحمیل می‌کند، اما این‌کار در صنعت پتروشیمی به‌مراتب سخت‌تر و هزینه‌برتر است که بخواهیم به یک کارخانه تولید محصولات پایین‌دستی پتروشیمی بگوییم "از این پس به‌جای تامین محصولات پتروشیمی پایه از ایران برو از جای دیگری محصولات مورد نظر خود را تامین کن".
قائم‌مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با ابراز اینکه "تحریم پتروشیمی به‌مراتب از تحریم نفت پیچیده‌تر و غیرقابل اجراتر است"، گفت: در صنعت پتروشیمی اگر بخواهند به یک خریدار محصولات پتروشیمی که برای ارزش افزوده آفرینی و تبدیل آن محصول به محصولی دیگر، آن را می‌خرد، بگویند "این محصول را از جای دیگری غیر از مبدا همیشگی خرید خود، خریداری کن"، علاوه بر تحمیل هزینه‌های متعدد به آن خریدار، باید فروشندگانی را معرفی کنند که بتوانند با عرضه بیشتر جای پتروشیمی ایران را بگیرند که این به‌معنای میلیون‌ها دلار و یا حتی میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری در این بخش است تا بتوانند مازاد بر عرضه فعلی، عرضه محصولات داشته باشند.
وی افزود: این‌که شرکت‌های پتروشیمی فعال در بخش بالادستی این صنعت، زیر بار این حجم از سرمایه‌گذاری بروند که نیاز بازار پتروشیمی را به‌جای محصولات ایرانی تامین کنند، بحثی گسترده و پیچیده است؛ اولین نکته آن است که این شرکت‌ها چقدر به ادامه تحریم‌ها و اثرگذاری آن، در صورت تلاش برای تحریم پتروشیمی ایران، خوشبین و مطمئن هستند که براساس آن بخواهند افزایش ظرفیت بدهند؛ چرا که همان‌طور که گفتم در صنعت پتروشیمی پیش از تولید، بازارها مشخص می‌شود و این‌طور نیست که ابتدا تولید کنیم و بعد به‌دنبال بازاریابی باشیم.
این کارشناس صنعت پتروشیمی با بیان اینکه "تحریم صنعت پتروشیمی به‌سرعت امکان‌پذیر نیست و در طول زمان نیز دارای پیچیدگی‌های بسیاری است که تحقق این تحریم را با چالش‌های متعددی همراه می‌کند"، گفت: تنوع بازار صادراتی پتروشیمی ایران که بیش از 250 تا 300 گرید مختلف محصول پتروشیمی را در بخش گسترده‌ای از جهان صادر می‌کنیم، از عمده دلایل سخت‌ کردن و غیرممکن کردن مسیر تحریم پتروشیمی کشورمان توسط کشورهایی چون آمریکا است.
وی ادامه داد: از طرف دیگر باید به اینکه نکته توجه داشته باشیم که سطح زندگی در جهان و تکنولوژی‌های جدیدی که با ارتقای سطوح تکنولوژی به بازار جهانی راه پیدا می‌کنند، بازارهای جدیدی را پیش‌ِروی صنعت پتروشیمی قرار می‌دهند که بازار گسترده فعلی را گسترده‌تر از قبل می‌کنند و تحریم و مدیریت تحریمی چنین بازار گسترده‌ای به‌راحتی امکان‌پذیر نیست.
محصولات پتروشیمی ایران قابل شناسایی نیست
مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز با اشاره به اینکه محصولات پتروشیمی ایران قابل شناسایی نیست، گفت: اما شرکت‌هایی که خریدار این محصولات هستند از طریق جاسوسان قابل شناسایی هستند.
عباس شعری‌مقدم در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اینکه محصولات پتروشیمی ایران به راحتی قابل شناسایی نیست‌، گفت:‌ اگر آمریکا متوجه شود شرکت‌هایی که محصولات پتروشیمی ایران را خریداری کرده‌اند آنها مورد تحسین قرار می‌گیرند.
مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در نظام‌های مختلف اقتصادی و کشورها جاسوس‌هایی دارند، گفت: این جاسوس‌ها وظیفه‌شان اطلاع‌رسانی به آمریکایی‌هاست تا مشخص شود چه شرکت‌هایی محصولات پتروشیمی ایران را خریداری می‌کنند که در ایران نیز ظاهرا این قضیه مستثنی نیست.
شعری‌مقدم تاکید کرد: آمریکایی‌ها از کجا می‌دانستند هلدینگ خلیج فارس بزرگترین هلدینگ صادر‌کننده پتروشیمی در ایران است که این موضوع نیز احتمالا از این طریق به گوششان رسیده و این شرکت‌ را رصد کرده‌اند.
وی با بیان اینکه قطعا مسئولان صنعت پتروشیمی راهکارهایی در این زمینه اندیشیده‌اند، گفت:‌ اینکه منتظر باشیم صنعت پتروشیمی ایران مانند صنعت نفت تحریم شود یک اشتباه استراتژیک آمریکایی‌هاست زیرا صنعت پتروشیمی ایران به راحتی قابل تحریم نیست هر چند جاسوسان کار خودشان را انجام خواهند داد.
محصولات پتروشیمی را نمی‌توان به راحتی تحریم کرد
همچنین مدیر اسبق صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه کیفیت محصولات پتروشیمی ایران شناخته شده است، گفت: این محصولات به راحتی قابل تحریم نیست.
محمد زیار با اشاره به تحریم پتروشیمی که ازسوی آمریکا اعمال شد،‌ گفت:‌ در تحریم‌های مالی اگر برای مقابله با آن برنامه‌ریزی نداشته باشیم می‌تواند تا حدودی موثر واقع شود ولی اثر آن به اندازه تحریم نفت خام و میعانات گازی نیست.
وی ادامه داد: نفت خام در احجام بالا بارگیری می‌شود و کشتی حمل‌کننده نفت خام و میعانات گازی به راحتی قابل شناسایی است اما محصولات پتروشیمی اینگونه نیستند.
مدیر اسبق صنایع پایین‌دستی شرکت ملی پتروشیمی با اشاره به اینکه پتروشیمی نیز دو نوع محصول تولید می‌کند،‌گفت‌: اولین محصول مواد خشک و پلیمری هستند که این مواد و محصولات را می‌تواند در احجام پایین و به صورت کانتینری صادر کرد.
وی ادامه داد: موضوع مهم در این زمینه فرآیند فروش و مسائل مالی است به طوریکه در خصوص فروش و خدمات پس از فروش به دلیل آنکه محصولات ایران در بازار شناخته شده هستند احتیاج به خدمات پس از فروش ندارد.
زیار تصریح کرد: از طرف دیگر ما در دوره تحریم قبلی توانستیم این محصولات را به راحتی صادر کنیم زیرا قابل ردگیری هم نیستند.
وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی می‌تواند سیاست‌های خود را تغییر دهد تا ارز حاصل از صادرات پتروشیمی به راحتی به داخل کشور ورود پیدا کند گفت: احجام این ارز نیز زیاد نیست و می‌توان در حجم‌های کوچک وارد کشور کرد.
دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا ظهر جمعه 17 خرداد به وقت واشنگتن در بیانیه‌ای تحریم جدید را اعلام کرد. طبق این بیانیه‌، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و همچنین 39 شرکت وابسته به صنایع پتروشیمی خلیج فارس تحریم شده‌اند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود ادعا کرده است که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران ارتباط دارد و به تنهایی نیمی از صادرات پتروشیمی ایران را عهده‌دار است.