دکتر ظریف در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه آلمان: ایران متناسب با اقدامات اروپا در برجام عمل خواهد کرد

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هدف ایران، اتحادیه اروپا و آلمان حفظ برجام و جلوگیری از تنش و درگیری در منطقه است.
دکتر محمدجواد ظریف پس از مذاکره با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در نشست خبری مشترک، گفتگوهای خود با همتای آلمانی‌اش را جدی، صریح و طولانی عنوان کرد.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به پایبندی ایران به برجام اظهار کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های خود بارها پایبندی ایران به تعهداتش را اعلام کرده و ما به همان میزان که به تعهدات خود در برجام پایبند هستیم از حقوق مردم خود نیز دفاع می‌کنیم و یکی از این حقوق حقوقی است که در ماده 36 برجام ذکر شده است و اقدامات ایران منطبق بر حقوق شناخته شده خود طبق ماده 36 برجام است.
وی ادامه داد: ما آمادگی داریم که متناسب با اقداماتی که ازسوی کشورهای عضو برجام انجام می‌شود اقداماتی را که آغااز کرده‌ایم متوقف کنیم یا به عقب برگردیم یا این اقدامات را ادامه دهیم. عملکرد ما در این زمینه متناسب با عملکردی است که طرف‌های عضو برجام در راستای انجام تعهداتشان انجام می‌دهند.
ظریف خاطر نشان کرد: ما امروز در مورد مسائل منطقه و بین‌الملل نیز گفت‌وگو کردیم. دیدگاه‌های خود را به صراحت با یکدیگر مطرح کردیم.
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان افزود: امیدواریم که تلاش دوستان و شرکای ما در برجام برای حفظ این توافق بین‌المللی به نتیجه برسد و برای به نتیجه رسیدن این تلاش‌ها آماده‌ایم که با آن‌ها همکاری کنیم.
ظریف در ادامه در پاسخ به سوالی گفت: گفتگوی بسیار خوبی با آقای ماس در مورد نحوه کاهش تنش در منطقه داشتیم. گفتگوهای منطقه‌ای پیشنهاد همیشگی ایران بوده است و خوشحالیم که ایشان هم از آنها حمایت می‌کنند. ما همواره به همسایگان خود اعلام کرده‌ایم که برای گفت‌وگو آماده هستیم و پیشنهاد ما برای تشکیل مجمع گفت وگوهای منطقه‌ای به قوت خود باقی است. اما تنش جدید در منطقه ما نتیجه جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران است که شخص آقای ترامپ آن را اعلام کرد و گفت که در جنگ اقتصادی با ایران هستیم.
وی تاکید کرد: تنها راه کاهش تنش در منطقه توقف این جنگ اقتصادی است. نمی‌توان توقع داشت جنگ اقتصادی علیه مردم عادی در جریان باشد و کسانی که از آن حمایت می‌کنند یا آن را به راه انداختند در امان باشند.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: معتقدیم آلمان و اتحادیه اروپا نقش مهمی در پایان دادن به این تنش می‌توانند داشته باشند و از نقش آفرینی آنها در این عرصه استقبال می‌کنیم.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه نشست خبری مشترک با هایکو ماس در پاسخ به سوال خبرنگار آلمانی در ارتباط با مشکلات موجود در خاورمیانه و برخی از اظهارنظرها در مورد نقش ایران دراین ارتباط گفت: مشکل خاورمیانه سیاست‌های تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی و حمایت بدون حد و مرز ایالات متحده از این جنایت‌هاست.
وی ادامه داد: مشکل این است که برخلاف تمام قواعد حقوق بین‌الملل اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی توسط آمریکایی‌ها به رسمیت شناخته شده است از جمله اشغال قدس و بلندی‌های جولان.
وی ادامه داد: متاسفانه سیاست‌های ضد حقوق بشری رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین به فراموشی سپرده شده است و مشکل منطقه ما این است که ایالات متحده تلاش کرده با جنایت جدیدی به نام معامله قرن حقوق مردم فلسطین را به زور زیر پا بگذارد و این‌ها باعث خطر در منطقه ما شده است.
وی خطاب به خبرنگار سوال‌کننده ادامه داد: شما باید در مورد این موضوع از رژیمی سوال کنید که دارای سلاح هسته‌ای است و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر آن در کنار نیروگاه دیمونا می‌ایستد و می‌گوید ایران را نابود خواهیم کرد. آن‌ها باید این سوالات را پاسخ دهند.
ظریف تاکید کرد: البته هیچ‌کسی نمی‌تواند اقدامی علیه ایران انجام دهد چرا که در برابر هر اقدامی پاسخ قاطعی را دریافت خواهد کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان هم‌چنین در پاسخ به سوالی دیگر اظهار کرد: جامعه ما اصول اخلاقی دارد که براساس آن مردم و اکثریت آن به حیات خود ادامه می‌دهند.
ظریف ادامه داد: اصول اخلاق و مقررات قانونی ما حاکم بر رفتار افراد در اماکن عمومی است و رعایت قانون و اخلاق عمومی ضرورت دارد.
وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد که "ما صرفاً بر اجرای برجام تاکید داریم" و ادامه داد: توجه دوستان اروپایی را بر مواد 1 تا 3 ضمیمه 2 برجام جلب می‌کنم و همین‌طور بیانیه‌های کمیسیون مشترک برجام و تعهداتی که ازسوی کشورهای 1+4 در آنها شکل گرفت.
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار اشپیگل مبنی بر این‌که ازسوی آمریکا و اروپا درخواست شده که خارج از برجام درباره مسائل موشکی ایران و نقش ایران در منطقه گفت‌وگو شود آیا امکان شکل‌گیری این مذاکرات وجود دارد گفت: درباره این بحث‌هایی که آمریکا و اروپا مطرح می‌کنند دو نکته مهم است. اول این‌که یک توافق داریم که حاصل دو سال مذاکرات فشرده و 12 سال کار دیپلماسی است، آیا این توافق را اجرا کردند که توقع گفت‌وگو درباره مسائل دیگر دارند؟ آنها اول باید نشان دهند که توافق با آمریکا فایده دارد یا نه بعد درخواست گفت‌وگو برای یک توافق دیگر کنند.
ظریف درباره ادعاهای آمریکا و اروپا در مورد آنچه "نقش بی‌ثبات‌کننده" ایران در منطقه می‌خوانند اظهار کرد: چه کسی باعث بی‌ثباتی در منطقه است آیا ما بودیم که به صدام حسین سلاح دادیم؟ آیا ما بودیم که از القاعده حمایت کردیم؟ ما بودیم که نخست‌وزیر لبنان را زندانی کردیم؟ ما هستیم که هر روز غیرنظامیان یمنی را بمباران می‌کنیم؟ ما از داعش و جبهه النصره در سوریه حمایت می‌کنیم یا سلاح‌های آمریکایی بود که از طرف عربستان در اختیار آنها قرار داده شد؟ آیا ما مناطق (قدس و جولان) اشغالی کشور دیگری را به دیگری بخشیدیم؟ ما هستیم که در لیبی و سودان شر به پا می‌کنیم؟
وی ادامه داد: اگر قرار باشد درباره رفتار تشنج آفرین در منطقه صحبت شود دیگران باید پاسخ دهند، ضمن این‌که ما یک تفاوت دیگری هم با دیگران داریم و آن این است که ما هفت هزار سال است که در این منطقه هستیم دیگران از کجا آمده‌اند؟
وزیر خارجه کشورمان در جریان کنفرانس خبری مشترک با همتای آلمانی خود در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ در ارتباط با اهداف سفر شینزو آبه به تهران و برخی از مطالب مطرح شده در این زمینه، اظهار کرد: آقای شینزو آبه به عنوان نخست‌وزیر ژاپن و نماینده این کشور به ایران می‌آید. دهه‌هاست که تعامل دوستانه‌ای بین دو کشور ایران و ژاپن وجود دارد، انتظار داریم در جریان سفر آقای شینزو آبه به تهران مذاکرات خوبی بین مقامات دو کشور صورت بگیرد در ارتباط با موضوعات مختلف از جمله مسائل اقتصادی.
وی ادامه داد: آمریکا یک جنگ اقتصادی را علیه ایران آغاز کرده و باید این موضوع متوقف شود.
* وزیر خارجه آلمان: تلاش می‌کنیم برجام ادامه یابد
وزیر خارجه آلمان هم در این کنفرانس خبری باردیگر بر حمایت سه کشور اروپایی از برجام تاکید کرد و گفت: تلاش می‌کنیم برجام ادامه یابد.
هایکو ماس با تشکر از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به خاطر استقبال از وی و هیات همراه گفت: مهم است که گفت‌وگوهای ایران و آلمان در شرایط کنونی انجام شده و تبادل صریح نظرات صورت بگیرد. ما در منطقه‌ای حضور داریم که شرایط حساس و جدی دارد و افزایش تنش و رسیدن به مراحل نظامی فکر نمی‌کنم در راستای منافع هیچ کسی باشد. به همین خاطر لازم است از رسیدن به این شرایط جلوگیری کنیم.
وی با بیان اینکه من با تمام طرفینی که در این چند روز در عراق، اردن و امارات داشته‌ام، هیچکس خواهان افزایش تنش‌ها نبود و این پیامی بود که من امروز می‌خواستم به تهران از منطقه به شما انتقال دهم، اظهار داشت: ما امروز صحبت‌های فشرده‌ای درخصوص برجام و نحوه ادامه آن داشیم. موضع سه کشور اروپایی حمایت از برجام است. البته نمی‌توانیم معجزه‌ای داشته باشیم ولی در تلاش می‌کنیم برای حفظ برجام هستیم.
وزیر امور خارجه آلمان ادامه داد: در این چارچوب تلاش می‌کنیم اینستکس هم در قالب سه کشور اروپایی و هم فراتر از آن راه‌اندازی و اجرایی کنیم.و در راستای منافع ما و منطقه است که درگیری‌های نظامی متوقف شود.
ماس با بیان اینکه درخصوص موضوعات منطقه‌ای از جمله سوریه و یمن صحبت کردیم، تصریح کرد: آلمان معتقد است که از طریق سازمان ملل متحد این مسائل حل می‌شود. مسائل راه‌حل سیاسی دارند و نه راه‌حل نظامی بنابراین علاقه‌مندیم با ایران در این باره صحبت کنیم زیرا ایران نفوذ بسیاری در منطقه دارد و از آن استفاده می‌کند و به همین خاطر با ایران رایزنی می‌کنیم و در این چارچوب به سود همه است که درگیری‌ها و جنگ متوقف شود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه بیلد آلمان درباره رویکرد آلمان نسبت به اسرائیل هم خاطرنشان کرد: این مسئولیتی است که ما به گردن داریم. حمایت از اسرائیل و دوستی نزدیک با آنها، قابل بحث نیست. این مساله جزو اصول و باورهای حکومتی جمهوری فدرال آلمان است و قابل تغییر هم نیست. این مسئولیتی است که تاریخ به ما داده است و قابل تغییر هم نیست. من این اصل را در تهران نیز عوض نمی‌کنم.
وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد همکاری‌های شرکت‌های ایرانی و آلمانی در پی تحریم‌های آمریکا و اقدامات عملی برلین برای تداوم این همکاری‌ها ابراز داشت: آلمان همچنان از برجام حمایت می‌کند. ما معقتدیم که رسیدن به برجام کار درستی بوده است. همچنین به رسمیت می‌شناسیم که ایران خواهان دریافت حقوق خود در چارچوب برجام است تا بتواند از منافع آن استفاده کند.
ماس با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام موجب شد تا ایران به منافع اقتصادی پیش‌بینی شده خود در برجام دست پیدا نکند، عنوان کرد: ما تلاش می‌کنیم امکان تجارت و همکاری اقتصادی با ایران محقق شود. ما در این رابطه، ابزار مالی‌ای به نام اینستکس راه‌اندازی شده که از طریق آن سعی می‌کنیم تبادلات مالی امکان پذیر باشد و شرکت‌های اروپایی بتوانند فعالیت کنند و ایران هم بتواند از منافع برجام استفاده کند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار اشپیگل درباره مهلت 60 روزه ایران به اروپا ابراز داشت: من در سفری که چند روز گذشته به منطقه داشتم به این نتیجه رسیدم علاوه بر تاثیرگذاری کشورهای فرامنطقه‌ای، کشورهای این منطقه نیز باید با هم صحبت کنند. آلمان از هر فرمتی برای انجام گفت وگو میان کشورهای منطقه حمایت می‌کند و این تاثیرپذیری تنها از خارج نیست بلکه کشورهای منطقه برای حل و فصل مسائل منطقه باید راه حل‌هایی را پیدا کنند.
این دیپلمات آلمانی با بیان اینکه ما در جلسه امروز در مورد برجام صحبت کردیم، عنوان کرد: ما در جلسه امروز، انتظارات خود را مطرح کردیم و اقداماتی که طی هفته آینده انجام می‌شود را تشریح کردیم. امیدواریم به گفت‌وگوی‌های جایگزین برای پس از برجام نیازی نباشد و همه به تعهدات خود عمل کنند. اتحادیه اروپا تلاش می‌کند خلا خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را جبران کند و این مسئله منجر به حفظ برجام شود. البته مسئله‌ای که نمی‌خواهیم بپذیریم این است که اگر کسی مدعی شود اگر طرف مقابل تعهداتش را کامل اجرا نمی‌کنند، ما هم کامل اجرا نمی‌کنیم
* پاسخ مبهم وزیر خارجه آلمان به یک سوال درباره تنش در منطقه
هایکوماس وزیر خارجه آلمان در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود به سوال یک خبرنگار ایرانی درباره تنش در منطقه، پاسخی مبهم و همراه با ادبیات دیپلماتیک داد.
هایکو ماس گفت که این کشور از کاهش تنش در خاورمیانه حمایت می‌کند و در این چارچوب برای جلوگیری از تنش جدید و کاهش تنش‌ها تلاش خواهد کرد.
اظهارات این دیپلمات آلمانی موجب شد که خبرنگار دیپلماسی ایرانی از وزیر خارجه آلمان بپرسد که چگونه این کشور از کاهش تنش‌ها در خاورمیانه تلاش می‌کند درحالی که آلمان همچنان درحال فروش تسلیحات به کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی است و در گذشته نیز برای حمله به ایران، به صدام تسلیحات شیمیایی فروخته است.
این سوال اما با پاسخ مبهم و متفاوت وزیر امور خارجه آلمان روبه رو شد به گونه‌ای که می‌توان از طفره رفتن هایکو ماس به این سوال سخن گفت.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرانی گفت: درحال حاضر در سوریه و یمن جنگ وجود دارد ولی اینجا (ایران) جنگ نیست. ما تلاش می‌کنیم تا جنگ دیگری ایجاد نشود. تنش در منطقه خطرناک است و ممکن است بر اثر یک اتفاق، مکانیزم و زنجیره‌ای از رویدادها رخ داده و شرایط از کنترل خارج شود.
وزیر خارجه آلمان اضافه کرد: کشورهای منطقه و کشورهای فرامنطقه باید تلاش خود را بکنند و جلوی جنگ را بگیرند. آلمان عضو شورای امنیت سازمان ملل است و تلاش داریم که از این امر جلوگیری کنیم.
ماس با اشاره به دیداری که با همتایان خود در استکهلم در آینده نزدیک خواهد داشت، گفت: درباره نتایج این دیدار با همتایانم گفت‌وگو خواهم داشت و هم‌چنین قرار است با مقامات اردنی نیز گفت‌وگو کنم.