مسعوداستاد ابزار دست پرستوسازان نشود

آرمان: ظاهرا پرونده قتل میترا استاد که همسرش یعنی محمدعلی نجفی مسئولیت آن را بر عهده گرفته هر روز فراتر از یک پرونده جنایی می‌شود و رنگ و بوی سیاسی می‌گیرد. به عبارتی برخی این پرونده را محلی برای تسویه حساب سیاسی کرده‌اند و هر روز به متهم کردن یکدیگر در بی‌دقتی در انتصاب نجفی به عنوان شهردار تهران و چرایی عدم افشای وجود استاد در زندگی او می‌پردازند. در کنار این چالش‌های سیاسی خانواده مقتول هم حرف‌هایی برای بیان دارند که برادر میترا استاد از جمله آنهاست. او در واکنش به اینکه وکیل آقای نجفی صحبتی کردند و گفته‌اند که ایشان در بند عمومی نیستند. برخی گمانه‌زنی کرده‌اند که ممکن است دکتر نجفی در انفرادی باشد، شما اطلاعی در این مورد دارید؛ به «انصاف‌نیوز» گفت: کذب محض است این قضیه؛ ایشان ممنوع‌الملاقات هم نیستند. بنده امروز دادسرا بودم. گفته‌اند که در انفرادی است و ممنوع‌الملاقات است. مسعود استاد درباره اعلام رضایت توضیح داد: «خیر! دنبال رضایت نیستند.اینها فعلا آقای طباطبایی را انداخته‌اند جلو؛...». وی در پاسخ به اینکه منظورتان چه اتهاماتی است،اظهار داشت: اتهاماتی دال بر مهدورالدم بودن، توهین به پیامبر، توهین به مقدسات و... چیزهایی که ایشان آمده نوشته، چیزهایی است که من فکر می‌کنم برازنده خودش و خانواده‌اش باشد که به خواهر بنده نسبت داده‌اند و از آقای طباطبایی شکایت می‌کنم. حتی آقای نجفی صحبت‌هایی که ایشان کردند را تکذیب کرده است.
روایت یک فایل صوتی
استاد مدعی شد: در مصاحبه‌‌ای که با دوستان داشتم به آنها هم عرض کردم که آقای نجفی یکسری مشکلات اخلاقی داشتند؛ این مشکلات اخلاقی را من پرونده‌هایش را دادم به دادسرای جنایی. کسانی بودند در ده سال و ۷ سال گذشته، زمان‌هایی که‌ایشان در پست‌های دیگری بودند، اقداماتی انجام دادند با یک‌سری [کسانی] که خلاف شرع بوده. من حتی شماره آنها را دادم به دادسرای جنایی و استشهادیه نوشتند و تایید کردند این قضیه را. برادر میترا استاد در پاسخ به اینکه در مراسم برج میلاد به‌طور کلی نقشی داشته‌اید؟ پاسخ داد: کاملا تکذیب می‌کنم. در مورد جریان برج میلاد که در وهله اول من اصلا آنجا نبودم، اصلا در برج میلاد نبودم که بخواهم هماهنگی‌اش را انجام دهم. دوم اینکه بعد از اینکه حتی احضاریه برای آقای نجفی آمد در منزل، من تازه آن موقع متوجه شدم که جریان از چه قرار است. اصلا به فرض هم بنده کثیف‌ترین آدم دنیا، چه ربطی به قتل دارد؟ چرا مسعود استاد با مدرک هوافضا در شهرداری کار می‌کرد، سوال دیگری بود که او چنین پاسخ داد: «اینکه گفته‌اند حکم فلان برایم صادر شده یا پیمانکار هستم کذب است. اصلا بنده نه پیمانکار بوده‌ام و نه هیچ پرونده‌ای به لطف خدا در شهرداری دارم. وی دربرابر این سوال که فایل صوتی‌ای هم فردی به نام امین فردین منتشر کرده بود از تماسی با خواهرتان که مطالبه‌ای از ایشان و آقای نجفی دارند، البته در این مورد با خود خانم استاد هم گفت‌وگویی داشتیم. جریان چه بود، که استاد پاسخ داد: آقای بازوند را می‌گویید؟ استاندار کرمانشاه که تماس گرفته بودند و فایل صوتی‌اش پخش شد؟ تماس گرفته بودند با خواهر بنده که یک پرونده هست و مسائلی دیگر را هم عنوان می‌کنند. آن صدا را کامل بریده‌اند؛ بنده آن مکالمه را کامل دارم. آقای بازوند بودند؛ البته آقای بازوند نبودند، کسی بود که خودش را جای آقای بازوند جا زده بود. بنده مکالمه کامل را دارم و به‌زودی آن را پخش می‌کنم تا دست این افرادی که قصد دارند خواهر من را خراب کنند رو شود. وی درباره اینکه فایل مکالمه را چطور در اختیار دارید، گفت: مکالمه کامل را خواهر بنده برایم فرستاده یعنی ایشان ضبط کرده بودند.
جزئیاتی مربوط به منزل قبلی
برادر میترا استاد تصویری از اجاره نامه منزل قبلی او را در اینستاگرام منتشر کرده و گفته بعد از آن هم یک آپارتمان اجاره‌ای دیگر تنها نصیب خواهرش بوده که «مقتل» او شد. روزنامه ایران چند روز پیش به نقل از پسر میترا استاد نوشته بود «چند روز قبل به این خانه آمدیم. این خانه متعلق به دوست نجفی بود که به مدت یک سال در اختیار ما گذاشته بود تا در آن زندگی کنیم». مسعود استاد روز دوشنبه به همراه تصویر اجاره‌نامه منزل قبلی که نام میترا استاد با حروف انگلیسی در آن دیده می‌شود، به عنوان «درددل اول» و «سند شماره ۱؛ اجاره نامه آپارتمان صدرالاشاره» نوشت: سرکار خانم تابشیان! خانه‌نشینی، بداخلاقی، تهدید با سلاح غیر مجاز و نهایتا سلب حیات نصیب عزیزمان بود. پرواضح است که صدارت نشینی برای حمد و ثنای اخلاق حسنه قاتل، برای شما می‌ارزد. از آن همه عالی‌نشینی، یک واحد آپارتمان اجاره‌ای به مساحت 7/121 متر برای شروع زندگی مشترک آنها بود (۱۳۹۷) و بعد از آن آپارتمان عاریه‌ای بود که مقتل عزیزمان شد.
پاسخ مطهری به مسعوداستاد
البته این موضوع پایان ماجرا نبود چرا که مسعود استاد در صفحه اینستاگرام خود خطاب به علی مطهری نایب‌رئیس مجلس باانتشار تصویری از عقدنامه خواهر خود ضمن تقدیر از عملکرد صداوسیما، نسبت به اظهارنظر این نماینده مجلس درباره عملکرد رسانه ملی در پوشش اخبار قتل و پرستو بودن خواهرش به شدت انتقاد کرد. مسعود استاد یکشنبه شب در پستی اینستاگرامی با انتقاد از علی مطهری نایب رئیس مجلس که در یادداشتی درباره این ماجرا از واژه پرستو استفاده کرده بود، نوشته است: «فرصتی سه روزه به احترام رای همشهری‌های عزیز، که شما را به واسطه تبار والایتان به مجلس فرستادند، خواهم داد، تا نسبت به موضع‌گیری اخیرتان از موکلین داغدارتان عذرخواهی بفرمایید. در غیر اینصورت به وکالت از اولیاء دم، به جرم افتراء از شما شکایت خواهم کرد». پس از آن بود که علی مطهری چنین به مسعود استاد پاسخ داد: درباره آن مرحومه به عنوان یک فعال سیاسی دورادور مطالبی شنیده بودم و هیچ گاه تصور منفی از قبیل پرستو بودن در خصوص ایشان نداشتم. آنچه من گفتم یک موضوع کلی بود نه صرفاً درباره شخص ایشان. به دو چیز استناد کردم، یکی تاریخچه‌ای از پرستوها در جمهوری اسلامی که در آن ایام در رسانه‌ها منتشر شد و دوم سخن خود آقای نجفی که در مصاحبه با خبرنگاران گفتند مکالمات تلفنی من شنود می‌شد و برای آن مرحومه ارسال می‌گردید. از این دو مطلب یک مطلب کلی را نتیجه گرفتم که متأسفانه در کشور ما چنین پدیده‌ای وجود دارد و البته با اسلام که استفاده از وسیله نامقدس را حتی برای هدف مقدس ممنوع می‌شمارد سازگار نیست. مضمون حرف من این بود که قاعدتا عده‌ای می‌خواسته‌اند از آن مرحومه به عنوان یک ابزار برای اهداف سیاسی خود استفاده کنند، نه اینکه وی از ابتدا یک پرستو بوده است. مطلب دیگر این که جناب‌عالی به عقد شرعی و ازدواج دائم آن مرحومه با آقای نجفی اشاره کرده و تصویر عقدنامه را منتشر کرده‌اید، با توجه به دیانت دو طرف، هیچ‌کس در این موضوع تردیدی ندارد، ضمن این که ملازمه‌ای میان ارسال پرستو و روابط نامشروع نیست. بنابراین اینجانب هیچ نگاه منفی از قبیل پرستو بودن نسبت به خواهر گرامی محرومه شما نداشته و ندارم و در آن یادداشت صرفا تلاش برخی افراد برای استفاده از این پیوند مشروع در جهت هدف‌های سیاسی خود را گوشزد کردم. در پایان به جناب‌عالی توصیه می‌کنم مراقب باشید ابزار دست پرستوسازان واقع نشوید. سیر رسیدگی به پرونده این قتل دردناک را به دقت پیگیری کنید و برخی اقدامات مانند محدودیت وکیل و صدور کیفرخواست ظرف پنج روز را که در موارد مشابه در کمتر از یک سال صادر نمی‌شود مورد توجه قرار دهید تا حقی از آن مرحومه و خانواده محترمتان و طرف مقابل ضایع نشود.