بزرگترین خصوصی‌سازی سال ۹۸ کلید خورد

آرمان: رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: واگذاری باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های بزرگ که در جلسه اخیر هیات واگذاری تصویب شده است، بزرگترین خصوصی‌سازی سال 98 خواهد بود. میرعلی‌اشرف پوری‌حسینی اظهار کرد: ارزش کل این میزان سهام بالغ بر 52 هزار میلیارد تومان است که بر این اساس، واگذاری تعدادی از شرکت‌هایی که آماده این فرآیند هستند طی روزهای آینده آغاز خواهد شد. قرار است سهام این شرکت‌ها به ‌صورت بلوکی و یک‌جا و کاملا نقد واگذار شود. همچنین بر اساس اعلام رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی، نزدیک به ۶۰۰ بنگاه غیربورسی در سبد واگذاری‌های این سازمان قرار دارند که عمدتا در نیمه دوم سال ۹۸ مراحل قیمت‌گذاری و عرضه آنها انجام خواهد شد.
در آخرین جلسه هیات واگذاری که در هفته آغازین خردادماه سال جاری تشکیل شد، با عرضه باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های بزرگ بورسی موافقت صورت گرفت. بر این اساس مقرر شد سهام این شرکت‌ها به صورت بلوکی و یکجا مطابق مقررات به عموم متقاضیان واگذار گردد. همچنین بنا بر همین اعلام، هیات واگذاری در این راستا قیمت پایه این سهام را نیز مطابق آیین‌نامه نحوه قیمت‌گذاری سهام به تصویب رساند. بر اساس اطلاعیه این هیات، شرکت‌های موضوع مصوبه عبارتند از شرکت‌های پالایشگاه نفت لاوان، شیراز، اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز؛ بانک‌های تجارت، ملت و صادرات ایران و دو شرکت بیمه‌ای شامل بیمه البرز و بیمه اتکایی امین. همچنین هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت‌های ملی صنایع مس ایران و فولاد مبارکه اصفهان، ایران خودرو و سایپا و نیز شرکت‌های کشت و صنعت و دامپروری پارس و سرمایه‌گذاری ملی ایران را نیز باید بر این فهرست افزود. بر اساس گزارش تسنیم، این هیات در جلسه مذکور در سایر مصوبات نیز با اصلاح اساسنامه شش شرکت مندرج در فهرست واگذاری سال جاری که عمدتا مربوط به افزایش سرمایه این شرکت‌هاست، موافقت کرده است. در این جلسه همچنین آخرین قسمت از گزارش آسیب‌شناسی واگذاری‌ها که توسط معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه شده، ارائه و نسبت به مواد آن بحث و تصمیم گیری شده بود. واگذاری‌هایی که در سال‌های گذشته، حواشی بسیاری ایجاد کرده‌اند.
حضورنیافتن مخابرات و کشتیرانی در فهرست فروش
مطابق ماده 40 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، هیات واگذاری دارای اختیارات لازم برای تصمیم‌گیری نسبت به قیمت‌گذاری و سایر شرایط واگذاری سهام دولت بوده و ترکیب این هیات عبارتست از وزیر امور اقتصادی و دارایی(رئیس هیات)، وزیر دادگستری، رئیس اتاق تعاون ایران، رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و همچنین دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که وظیفه نظارت بر این هیات را بر عهده دارند. اکنون این هیات مصوب کرده است تا بخش مهمی از سهام دولت که از ارزشی بیش از 50 میلیارد تومان برخوردار است به‌عنوان بزرگترین خصوصی‌سازی سال واگذار شود. رئیس کل سازمان خصوصی سازی همچنین درباره واگذاری باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های مخابرات ایران و کشتیرانی اعلام کرد: در حال حاضر مصوبه‌ای برای واگذاری سهام دولت در این شرکت‌ها توسط هیات واگذاری صادر نشده است. پوری‌حسینی درباره سایر واگذاری‌های این سازمان نیز از واگذاری نزدیک به 600 بنگاه غیربورسی از نیمه دوم سال جاری خبر داده است که در آن برهه زمانی، مراحل قیمت‌گذاری و عرضه آنها انجام خواهد شد. چندی پیش رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده بود از مجموع دوهزار بنگاه قابل واگذاری ۹۰۰ بنگاه که دولت در آنها سهام داشته به بخش خصوصی واگذار شده است.
احراز اهلیت وظیفه سازمان خصوصی‌سازی نیست
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی درباره عملکرد واگذاری‌ها در سال‌های گذشته اظهار کرد: از 100 درصد مزایده‌هایی که در 18 سال گذشته توسط این سازمان برگزار شده است، فقط حدود 12 درصد با موفقیت همراه بوده‌اند. پوری‌حسینی همچنین با اشاره به شرایط لازم برای خصوصی‌سازی و واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی افزود: بر اساس آئین‌نامه قیمت‌گذاری سهام دولت، احراز اهلیت جزو اختیارات و وظایف سازمان خصوصی‌سازی نیست. او تاکید کرد: تصویب قیمت پایه، تعیین اهلیت و شرایط واگذاری از وظایفی است که هیات واگذاری بر عهده دارد. پوری حسینی در خصوص عملکرد هیات واگذاری در راستای اجرای سیاست خصوصی‌سازی نیز اظهار کرد: این هیات بسیار حرفه‌ای و تخصصی و با مطالعات کارشناسی پیرامون قیمت‌گذاری و تعیین اهلیت خریداران رفتار کرده و با علم به تمامی جوانب امر اقدام به تعیین قیمت پایه کرده است و حتی در برخی موارد قیمت‌های پایه تعیین‌شده، بالاتر از حد معمول بوده است. به گزارش تسنیم، پیش از این نیز رئیس سازمان خصوصی‌سازی در خصوص واگذاری‌های دولت گفته بود: به‌جای اینکه هیات واگذاری از قیمت دفاع کند، من دفاع می‌کنم، به‌جای اینکه این هیات ازاهلیت دفاع کند، من دفاع می‌کنم. او افزوده بود: نه تصویب قیمت پایه کار من است و نه تصویب اهلیت پای من است ونه تصویب شرایط واگذاری. پوری‌حسینی اظهار کرده بود: ما در مرحله مزایده همه پاکت‌ها را در مقابل چشم ‌همه متقاضیان باز می‌کنیم و این گونه نیست که به یک اتاق دربسته و سربسته برویم؛ برای مثال زمانی که ما جایگاه‌های سوخت را می‌فروختیم 500 نفر شرکت کرده بودند؛ استان به استان آوردیم و در جلسه نشاندیم. یکی‌یکی پاکت‌ها را در مقابل چشمان تمام آنها باز کردیم که ببینند قبلا باز نشده بود و صورت‌جلسه کردیم. شما یک نفر را پیدا نمی‌کنید که بگوید من نسبت به برگزاری مزایده در سازمان خصوصی‌سازی معترض هستم.