بلیط هواپیما

روزنامه لبنانی البناء: آزادی نزار زاکا نشانه هوشمندی ایرانی‌ها بود

روزنامه لبنانی البناء نوشت آزادی زاکا نشانه تفاوت آشکار میان تعامل نظام هوشمند جمهوری اسلامی ایران با متحدان منطقه‌ای خود و نظام‌های دیکتاتوری عرب حاشیه خلیج فارس است.
به گزارش خبرگزاری فارس روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قم «روزانا رمال» با عنوان «نزار زاکا... هوشمندی ایران و دستاورد لبنان»،آزادی «نزار زاکا» شهروند لبنانی را که به اتهام جاسوسی برای کشورهای خارجی بازداشت شده بود، گواه دیگری بر مواضع نادرست غرب در تعامل با ایران توصیف کرد.
در مقدمه این یادداشت آمده است: آزادی هر جاسوسی که علیه امنیت ملی ایران اقدام کرده باشد عادی نیست حداقل درباره نزار زاکا تبعه لبنانی-آمریکا که به گفته مقامات، امنیت ملی ایران را به خطر انداخته بود. زیرا اطلاعاتی را برای طرف‌های امنیتی آمریکا ارسال می‌کرد و ایران در این دست قضایا اصلا تسامحی به خرج نمی‌دهد.
البناء با بیان اینکه ایرانی‌ها با زاکا از زمان بازداشتش در سال 2015 (1394) اصلا با وی مثل دیگر زندانیان جاسوس برخورد نکرده بودند، گفت: مسئله قابل توجه، شرایط خوب بازداشت زاکا بوده او نه تنها اصلا شکنجه نشده بلکه با دنیای خارج هم ارتباط داشته و می‌توانست از داخل زندان مستقیم پیام‌های خود را بفرستد و حتی برخی اوقات هم حرف‌هایی نیش‌دار درباره ایرانی‌ها بزند. علاوه بر اینکه می‌توانست از داخل زندان مرتب از مقامات کشورش بخواهد برای آزادی او کمک کنند و در نهایت او که قرار بود پانزده سال محکومیت حبس خود را تمام کند با موافقت مقامات ایران آزاد شد.

به نوشته البناء شرایط بازداشت زاکا نشان می‌دهد که ایران با مسئله وی محتاطانه و با دقت تعامل داشته و در نهایت با تصمیمی غافلگیرانه او را آزاد کرد که البته تلاش‌های میشل عون به عنوان متحد صادق حزب‌الله در آزادی او نقش بسزایی داشت.
البناء تاکید کرد: در هر صورت این پیام خوبی از ایران به دولت لبنان بود که توانست یک دستاورد دیپلماتیک عالی را طی همکاری با مقامات ایران محقق کند و برای دنیا هم روشن شود که برداشت آنها درباره افراط گرایی و سرسختی نظام جمهوری اسلامی ایران اصلا درست نیست.
این روزنامه لبنانی نوشت: این درحالی است که درباره لبنانی‌های بازداشتی در کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) هیچ‌گاه رابطه خوب این رژیم‌های عربی با الحریری یا دیگر متحدانشان در لبنان کمکی به آزادی آنها نکرده است و از همین رو علامت سوال‌هایی درباره چگونگی برخورد کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با شهروندان لبنانی و چگونگی برخورد ایران با شهروند لبنانی مطرح می‌شود. علاوه بر اینکه یک موضوع اساسی وجود دارد اینکه ایران به متحدانش احترام می‌گذارد اما کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس درباره پرونده‌هایی از این دست متحدان منطقه‌ای خود را کاملا نادیده می‌گیرند.
البناء افزود: میشل عون از زمانی که رئیس‌جمهور لبنان شده به ایران سفر نکرده و هیچ کاری هم برای ایران نکرده است، بر خلاف همه آنچه که متحدان رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس در لبنان برای این رژیم‌ها کرده‌اند.همه این‌ها می‌تواند لبنانی‌ها را دوباره به یاد اتفاق بازداشت سعد الحریری بیاندازد که نزد مقامات سعودی بازداشت بود و این میشل عون بود که در آزادی الحریری سهیم بود.
به نوشته این روزنامه لبنانی، چه بسا ایران و همچنین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در برخورد با بازداشتی‌هایی که آنها را عناصری خطرناک می‌خوانند محاسبات خاص خود را در نظر می‌گیرند؛ اما پیام‌های پرونده نزار زاکا و آزادی وی فراتر از مرزهای لبنان بوده و تا آمریکا هم می‌رسد. کشوری که این روزها درحال فشار حداکثری علیه ایران است و کشورهای دنیا و اروپایی‌ها را وادار به دنباله روی از خود در تحریم ایران کرده از هیچ کاری در تخریب چهره ایران کوتاهی نمی‌کند.
البناء پیام‌های آزادی زاکا را در چهار نکته خلاصه کرد:
1- درهای مذاکره با ایران بسته نیست و ایران برای امتیازدهی در مسائلی که خطری یا پیامدی علیه امنیت ملی آن ندارد آماده است.
2- سهل انگاری و تقلیل اهمیت امنیت ایران اشتباه است حتی از طریق اعزام هیات‌های بین‌المللی و بیگانه در قالب ماموریت‌های سازمان ملل یا غیره چون دیری نمی‌پاید که مسئله امنیتی می‌شود.
3- چهره افراط گرایی دینی که دنیای غرب از ایران در برخورد با غیرمسلمانان ساخته بود امروز با مسئله نزار زاکا که با او در طول دوره حبس رفتار خوبی شده و اجازه داشت با دنیا ارتباط داشته باشد از بین رفت.
4-در هر کدام از رژیم‌های دیکتاتوری عربی در منطقه پرونده‌ای نظیر زاکا مسدود می‌ماند؛ اما نرمی و ملایمت ایرانی‌ها و ضمانت‌هایی که برای دور شدن هر خطری از سر ایران با آزادی زاکا گرفتند عفو وی را به همراه داشت.
البناء در پایان آورد: ایران چهره جدیدی از حکومت خود را به دنیا نشان داد. چنین نرمخویی و انعطاف پذیری ازسوی ایرانی‌ها نشان داد که آنها در قبال هیچ پرونده‌ای سرسختانه رفتار نمی‌کنند و می‌توانند به توافق مقبول با همه طرف‌ها دست یابند.
سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران: «نزار زاکا» به درخواست عون و با وساطت نصرالله آزاد شد
سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که جمهوری اسلامی رسما با آزادی «نزار زاکا» جاسوس آمریکایی-‌لبنانی به درخواست میشل عون رئیس‌جمهور لبنان و با وساطت دبیرکل حزب‌الله موافقت کرده بود.
به گزارش فارس، «کیوان خسروی» سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران در خصوص آزادی «نزار زاکا» جاسوس لبنانی آمریکایی گفت که آزادی زاکا پس از درخواست میشل عون از رئیس‌جمهور ایران مبنی بر آزادی جاسوس مزبور صورت گرفت.
وی با بیان اینکه این اقدام صرفا بنا به درخواست میشل عون و وساطت سید حسن نصرالله انجام گرفت،‌افزود:‌ «هیچ کشور سومی در آزادی زاکا نقش نداشت».
کیوان خسروی که با پایگاه خبری العهد گفت‌وگو می‌کرد، ‌اظهار داشت که ایران جاسوس لبنانی آمریکایی را «در چارچوب همکاری دو جانبه با لبنان، اظهار حسن نیت و تحکیم روابط دو کشور آزاد کرد».
سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به وساطت سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در آزادی زاکا گفت: «با توجه به نقش مهم و موثر میشل عون رئیس‌جمهور لبنان در حمایت از جریان مقاومت به این درخواست وی پاسخ مثبت داده شد».
آقای خسروی یادآور شد: «رفتاری که ایران طی مدت بازداشت نزار زاکا در تهران با وی داشت، کاملا براساس رعایت معیارهای قانونی و حقوقی و انسانی محکومان بود و حتی خدمات و تسهیلاتی که به او ارائه شد، بیشتر از خدماتی بود که به دیگر زندانیان ارائه می‌شود».
طبق مستندات در اختیار ایران، نزار زاکا با دستگاه اطلاعاتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی همکاری داشته که جاسوس نامبرده پس از بازداشت در ایران به 10 سال حبس محکوم شده بود.
«انیس نقاش» تحلیلگر برجسته لبنانی هم با اشاره به نقش و میانجی‌گری سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان برای آزادی نزار زاکا گفت که میشل عون برای آزادی زاکا به ایران درخواستی فرستاد که ایران در واکنش به آن، نظر دبیرکل حزب‌الله را در ارتباط با این درخواست جویا شد که سید حسن نصرالله هم با توجه به جایگاه میشل عون و احترام وی در محور مقاومت پیشنهاد موافقت با درخواست میشل عون را مطرح کرد.
نزار زاکا تبعه لبنانی (و دارای گرین کارت آمریکا) که در راستای برنامه آمریکایی‌ها برای نفوذ در لایه‌های مختلف وارد تهران شده بود، به اتهام جاسوسی در خاک جمهوری اسلامی ایران دستگیر و به مدت 10 سال زندان محکوم شد.
سایر اخبار این روزنامه
وزیر اقتصاد خبر داد: واگذاری بنگاه‌های اقتصادی دولتی به کارگران به صورت شورایی ترامپ، رئیس جمهوری چین را تهدید کرد با موافقت نمایندگان بودجه شرکت‌های دولتی جداگانه در مجلس بررسی می‌شود معاون اول رئیس جمهوری: نباید در مبارزه با مفاسد اقتصادی تعلل کنیم سخنگوی قوه قضائیه خبر داد: ابلاغ آئین نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی مقامات روزنامه لبنانی البناء: آزادی نزار زاکا نشانه هوشمندی ایرانی‌ها بود نوبخت: قطعه یک آزادراه تهران شمال تا پایان امسال افتتاح می‌شود لاوروف خبر داد کمیسیون مشترک برجام این ماه برگزار می‌شود یادداشت مدیرمسئول شمال کشور را دریابید ارتش یمن: تمام فرودگاه‌های عربستان را هدف قرار می‌دهیم سخنگوی سپاه: فرار و دستگیری چند تن از سرداران سپاه صحت ندارد عضو شورای نگهبان: سلایق شخصی در تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات کنار گذاشته شود امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان انرژی اتمی ایران و کمیسیون انرژی اتمی افغانستان هفتمین جلسه دادگاه متهمان بانک سرمایه برگزار شد آخرین دفاع هادی رضوی رئیس پلیس تهران: «حیات شبانه» در تهران نداریم